Když se do světa lidí neplánovaně dostanou tři astrální bytosti, vypukne v astrálu nefalšovaná panika. Začíná hon na fantomy, nebo spíše démony, jehož ústřední postavou je (pra)zvláštní agent Yaran. Pokud znáte knihy Petra Heteši, pak už tušíte, že to bude vskutku démonická jízda a Baltimore se bude otřásat v základech.
Petr Heteša chrlí knihy nelidským tempem. Pokud jste fanoušky tohoto grafomana (v nejlepším smyslu toho slova, samozřejmě), pak rozhodně nebudete zklamáni. Astrální bytosti, umělé inteligence, androidi, magie, krásné ženy i drsní muži, tuny akce a kilogramy humoru, hlášky… Prostě klasický Heteša. A vy ostatní čtěte dále; šance, že se rychle dostanete do skupiny fanoušků, je totiž opravdu vysoká.
Variace na známé téma
Knihy Petra Heteši by se daly v nadsázce nazvat tisíc a jedním příběhem z Baltimore. Do tohoto města se autor vrací rád – a nutno říci, že v mnoha různých obměnách a variacích, takže na nudu nebo stereotyp klidně rovnou zapomeňte.
V knize Skrytá rizika kvantové démonologie „vystřihl“ autor opět zcela novou variaci na známé téma. Do světa lidí se nešťastnou náhodou dostanou tři astrální bytosti (a ze všech možných míst zrovna do Baltimore, to je náhodička!). Na jejich likvidaci spolupracuje umělá inteligence a astrálem – ono je to totiž s tou likvidací dost komplikované. Astrální bytosti nemohou ublížit jiným astrálům, umělá inteligence ze své nehmotné podstaty nemůže ublížit fyzicky vůbec nikomu; a tak nezbývá než spojit síly a vyslat do Baltimore astrálního agenta v lidském těle nadopovaného umělou inteligencí. Reálně se to projevuje tak, že v Baltiomre se objeví zmatený chlapík, kterému svět běžných lidí vytrvale hází klacky pod nohy pouhou svojí existencí. Naštěstí umělá inteligence v těle zanechala i část vědomí jeho bývalého majitele, agenta britské tajné služby specializovaného na okultní vědy, takže si Yaran, jak se onen nešťastník jmenuje, na autopilota dokáže poradit s mnoha problémy, které jsou pro běžného člověka triviální.
Děj obsahuje většinu znaků typických pro autorovu tvorbu: Baltimore, paranormální síly / androidy (tentokrát dokonce obě složky naráz), konzumaci Jacka Danielse, policajty…. Snad jen ty zelenooké zrzky jsou tentokrát nedostatkovým zbožím.
Dneska to roztočíme!
Heteša se s hlavním hrdinou nikterak nemaže od samého počátku knihy – hned v jedné z prvních scén, po přistání na letišti Yaran začne vymetat bary… Totiž, aby nedošlo k nedorozumění: jedná se o jediný bar, a ten s ním vymete jedna z trojice lovených démonů – a taky s ním vymete podlahu, omlátí zdi a vůbec Yaranovi pořádně pocuchá fasádu.
Od prvních stran se rozjíždí zběsilá akce a nebohý hlavní hrdina létá ode zdi ke zdi. Má být totiž poradní silou ve vyšetřování smrti dvou dívek usmrcených během vyvolávání démonů (tedy řešit řádění způsobené s nejvyšší pravděpodobností uniklou astrální trojicí). To mu dává dobré krytí a také možnost využívat policejních pravomocí, zbrojního arzenálu i lidských či androidských spolupracovníků.
Jenže do případu se vloží sestra jedné ze zesnulých, shodou okolností také čarodějka, která je Yaranovu lidskému tělu zatraceně sympatická, a tak se koná možná historicky první zblbnutí astrála pozemskou kráskou.
Autor umně mísí akční scény s detektivním vyšetřováním, nabízí spoustu honiček a situací, kdy život hlavního hrdiny visí na vlásku; zároveň však do celého příběhu přidává svůj osobitý humor. Démon v lidském těle objevující svět a vybavený dvěma mobily (kontrolu nad situací chce mít astrál i umělá inteligence) napasovaný do světa přecpaného moderní technikou – už to je dostatečně šílená představa. A tím to rozhodně nekončí – je zábavné sledovat, jak postupně AI i astrální sféra začne spřádat vlastní plány a postrkovat Yarana jako figurku. Své kouzlo má i náhoda – občas na sebe Yaran a někdo z uprchlé trojice narazí čistě shodou okolností. Zpočátku je to většinou náhoda, ale obě strany spekulují jak se o nich mohl ten druhý dozvědět, kde všude má špehy a co dokáže.
Specifiscký Hetešův smysl pro humor tentokrát zachází ještě mnohem dál. Yaran je totiž prazvláštní agent – coby astrální bytost vnímá náš svět trošku jinak než běžný smrtelník, takže se například přiučíte mnohé o odstínech barev, dozvíte se něco o koupeli v horké vodě nebo třeba konzumaci Jacka Danielse. A znalci autorova díla se budou uculovat u astrálního pozdrvau: „Démoni jsou věční!“.
Ono se to… zvrhlo
Dobře, nakonec vás stejně budou ze všeho nejvíc bavit ony zmiňované akční scény. Heteša má nápady i praxi, takže se neustále něco děje a akce má švih a rychlý spád. Člověk by řekl, že nahánět na pěti stovkách stran démony musí být dřív nebo později nuda či stereotyp, ale chyba lávky – každá konfrontace posunuje děj o kousek dále, je hybným momentem příběhu. Pokaždé se odhalí něco ze schopností druhé strany… A když jsme u té druhé strany – i do jejich tábora nakoukneme, byť sporadicky.
Že se celá situace zvrhne je asi víc než jasné. Na čtenáře čeká několik zajímavých zvratů, a opravdu významnou roli sehraje zmíněná čarodějka-amatérka, kolem které se začne točit nečekaně mnoho událostí. Ale své řekne i uprchlá trojice, která má v lidském světě zajímavý plán a po krůčcích na jeho realizaci pracuje.
Heteša hrne děj vpřed a stránky ubývají překvapivě rychle. Jak již bylo řečeno – účelem Skrytých rizik kvantové démonologie je především bavit čtenáře – a to se daří v hojné míře. Příběh však nehraje druhé housle, což je u podobného druhu literatury vítaný bonus. Děj má hlavu a patu, a především, oproti některým předchozím autorovým knihám, jasnou, smysluplnou a podařenou pointu!
A před závěrem ještě malá „odbočka“: za zmínku stojí i líbivé ilustrace vytvořené samotným Petrem Hetešou!
Skrytá rizika kvantové démonologie mají chytře postavený příběh složený z akčních scén a kratších oddechových pasáží. Navíc obsahují velké množství humoru, byť tentokrát ne toho prvoplánového. Petr Heteša se drží toho, co umí, ale nesníží se k tomu, aby vykrádal sám sebe. Nejedná se sice o jeho nejlepší knihu, ale přesto jsou Skrytá rizika kvantové démonologie podařeným a především zábavným kusem!
Petr Heteša: Skrytá rizika kvantové démonologie
Vydal: Brokilon, 2019
Obálka: Lukáš Tuma
Počet stran: 528
Cena: 358 Kč