Čtenáři čtenářům: knižní tipy III

Dnes přinášíme poslední část příspěvků do vánoční soutěže. Tentokrát se pustíme i do trochu známějších titulů a taky se objeví jeden komiks.

knizni tipy 18 legendy

Michael Bronec (ed.): Legendy – Prokleté knihovny

Anotace:

Číst knihy je nebezpečné! Číst TUTO knihu je zvlášť nebezpečné!! Otevři dveře knihovny, a hned tě ovane šepot jejich stránek. (Jenže co šeptá, dokáže i kousnout. Nebo sežrat.) Otevři knihu, a vstoupíš do světa fantazie. Vlastní, či cizí? Vyber si! (Ale neztrať nit. Tu Ariadninu – pomni, že se budeš chtít vrátit…)

Upíři Abélard a Héloise přilétnou na parakřídlech do Domu Hadích per, aby pátrali po jedinečném svazku, který nejspíš ani neexistuje… Trpaslík Tarmon, učedník Mistra kronikáře a člen početného cechu knihovníků, k smrti nenáviděl knihy. A ony se mu pomstily… „Co to je za knihu?“ – „Velké T. “ – „Velké T.?“ Cizí hlas zaskřípe strachem: „Technonomicon!“ Kdo bez povolení přechovává tištěnou knihu nebo její obsah v jakékoli formě, bude potrestán odnětím svobody až na dvacet let. Zaviní-li svým konáním smrt jedné či více osob, propadne hrdlem.

Co o tom říkáte:

Mrzí mě, že třeba na Databázi knih mají Legendy jen 20 přečtení a na Legii mají jen 6 hodnocení. Sborník přitom nabízí skvělé povídky autorů, které řadím do současné „první ligy“. Nejvíc mě uchvátily povídky Popel, nebo prach od J. Žlebka, Andělíčkářka od T. Bandžucha a Svazek číslo 25 od L. Medka. Každý milovník literatury si přece rád přečte příběhy, v nichž hlavní roli hrají knihy a knihovny.

knizni tipy 19 lovci o.

František Flos: Lovci orchidejí 1–3

Anotace:

Dobrodružný román pro mládež jednoho z nejoblíbenějších autorů své doby o napínavých příhodách české výpravy za vzácnými orchidejemi v prostředí Jižní Ameriky.

Co o tom říkáte:

Knihy jsem poprvé četl u dědy na prázdninách, vlastně z nudy, a na jeden zátah – téměř bez dechu. Jsou úžasné, mohu jen vřele doporučit dnešní mládeži. Bylo mi 13–14 let a teď v 45 letech mi pořád leží v hlavě. Neuvěřitelný.

knizni tipy 20 warcraft

Jeff Grubb: Poslední strážce

Anotace:

Strážci Tirisfalu – řada mistrů obdařených božskou mocí. Každý z nich musí celé věky bojovat svou tajnou a osamocenou válku proti Plamenné legii. Medivh byl od narození předurčen k tomu, aby se stal největším a nejmocnějším členem tohoto vznešeného řádu. Od samotného počátku však byla jeho duše poskvrněna temnotou, která zvrátila ve zlo síly, jež měly bojovat ve prospěch dobra. Medivh, zmítaný mezi dvěma světy, a jeho boj s vlastní zlobou se stanou osudem celého Azerothu… a navždy změní svět.

Co o tom říkáte:

Pro mě nejlepší vydaná kniha ze světa Warcraftu. Ukazuje nám příběh točící se okolo Khadgara a Medivha, rychle vtáhne do děje a nepustí, dokud čtenář nedojde na poslední stránku (a v tu chvíli bude nejspíš chtít otočit na začátek a číst zase od první). Skvěle vykreslená atmosféra, ponuré a zatuchlé místnosti Karazhanu vystupují ze stránek a pološílený Medivh posedlý Sargerasem, nutící nás bát se o Khadgarův osud. Co víc si může čtenář přát?

knizni tipy 21 gulliver

Bohumil Říha: Nový Gulliver

Anotace:

Odehrává se v budoucí totalitní společnosti. Hlavní hrdina knihy, osmnáctiletý chlapec Alan, chce žít nezávisle na přetechnizovaném světě a uteče z chladné bezcitnosti města do přírody. Zde seznamuje se s komunitami, které odmítli civilizační útlak – přichází mezi lidi, kteří žijí na stromech, dostává se do podzemí. Nakonec přichází do hor, kde mezi horskými lidmi nachází spoustu odpovědí na otázky, které hledal.

Co o tom říkáte:

Nový Gulliver je pozapomenutý klenot dětské sci-fi, s dokonale vykreslenou totalitní společností.

knizni tipy 22 hlidka

Sergej Lukjaněnko: Noční hlídka

Anotace:

První díl fantasy pentalogie Sergeje Lukjaněnka. Ani na okamžik neustávající boj mezi silami Světla a Tmy – takový je její hlavní motiv. Romány, zasazené do Moskvy let 90., popisují trvalé soupeření sil Dobra a Zla. Na problematickou regulérnost tohoto zápasu dohlížejí protagonisté z Noční hlídky, reprezentující Světlo, a Denní hlídky, která naopak ochraňuje zájmy Tmy. Hrdiny těchto tří próz jsou Jiní – bývalí lidé, v nichž obě soupeřící strany rozpoznaly nadpřirozené schopnosti a snaží se je získat na svou stranu… Po světě se tato trilogie proslavila nejen díky bravurnímu literárnímu ztvárnění, ale také díky filmu, který byl natočen podle prvního dílu Noční hlídka, a co je pro Čechy zvláště zajímavé, byl natočen v Praze. Příznivci tohoto žánru si tedy jistě přijdou na své.

Co o tom říkáte:

Proč vyhrála zrovna Noční hlídka? V mých třinácti letech, kdy se mi dostala do rukou, jsem se díky tomuto titulu stala naprosto posedlou sledováním vlastního stínu a marných pokusů o jeho ovládnutí. Vstoupit do šera, ach, jak jsem si to přála (teatrálně si dovolím i vykřičník)! Nuže, zkrátím to: Tato kniha je rozhodně jednou z nejlepších, co jsem četla. Oslovila mě jak její děj, akce a nápad, tak filozofické myšlenky a morální dilemata.

knizni tipy 23 republika

Tomáš Bandžuch: Ve službách republiky

Anotace:

Německá Zauberdienste a rodící se jednotky SS, sovětská NKVD, maďarský upír a polská léčitelka – a mezi tím vším bývalý legionář, nekromant a agent mladé Československé republiky Petr Hankl. To je špionážní thriller z prostředí magických tajných služeb, který vás zavede do širých mongolských stepí, polského pohraničí i do ulic Prahy a Berlína. A všude tam se bude rozhodovat o osudu světa, zmítaného následky světové války, která měla zůstat válkou jedinou. Jenže ta druhá už se chystá a démoni cítí krev.

Co o tom říkáte:

Je to knižní prvotina, autor podle mě má talent a projevil několik dobrých nápadů, další tvorba tak může být ještě mnohem lepší. A hlavně se mi líbil ten reálný historický přesah, perfektní skloubení fantasy a historie.

knizni tipy 24 ulldart

Markus Heitz: Stíny nad Ulldartem

Anotace:

Prvních padesát objednatelů opět získá pěkný plakát. * Ještě před Trpaslíky zabodoval Markus Heitz tímto cyklem. Takže koho Trpaslíci potěšili, měli by sáhnout i po Ulldartu. * „Doba temnoty se vrací!“ zní neblahé proroctví mnicha v odlehlém klášteře krátce předtím, než muž zemře. Vládce tarpolské říše má však mezitím zcela jiné starosti: princ Lodrik, následník trůnu, dělá otci pramálo radosti. Zhýčkaný mladík touží pouze po klidném životě a dobrém jídle. Realita je však zcela jiná – kdekdo si přeje jeho smrt. Jako místodržící provincie musí čelit vzbouřeným poddaným i zrádné šlechtě. Je pod neustálým dohledem záhadných, ale nebezpečných vražedných stvůr. A v patách mu je vrah, jehož identita i motiv jsou zahaleny tajemstvím. K tomu všemu se probouzí i mnoho století skryté zlo…

Co o tom říkáte:

Doporučuji celou sérii Doba temnoty. Čte se skoro sama a mě osobně si získala postavami a světem, které jsou vše možné, jen ne černobílé.

knizni tipy 25

Leoš Kyša: Alláhův hněv

Anotace:

Mír mezi křesťany a muslimy je křehký jako srdce nezletilé alcorské prostitutky. Tedy pokud nemáte na mysli Ingrid. Daniel Kalandra, bývalý pašerák alkoholu a pornografie, toho času špion v carských službách, si Ingridiny schopnosti získávat informace nemůže vynachválit. Jenže čas na svádění cizích agentů pominul. Přichází doba, kdy jde o všechno. Budoucnost těch, kdo nevyznávají Mohameda, visí na vlásku. A ten najdete na hlavě Daniela Kalandry.

Co o tom říkáte:

Je to kniha, která dokáže upoutat jak už názvem, tak i dějem a prostředím, do kterého je zasazen. Obzvláště v dnešní době, kdy existuje všeobecný strach z přistěhovalců a jejich začlenění do naší společnosti. Je to jedna z variant budoucnosti, které se mnozí bojí. Osobně doufám, že je to jen v knize, kterou lidé také tak vezmou a nebudou se tím ohánět a bouřit se kvůli ní proti přistěhovalcům ještě víc. Když odhlédnu od teologické části a budu ji brát jen jako součást politické (podmínka pro vznik „politické strany“ a jejich jednotu) situace v knize, tak je kniha čtivá, zasazená do reálné budoucnosti. Není zde mnoho nudných míst bez šťávy, téměř vždy se něco děje nebo se k něčemu schyluje. Navíc by se kniha mohla líbit mnoha čtenářům, jelikož je to podobný typ knih jak píší Žamboch, Kulhánek apod., tzv. braková literatura, která neurazí a člověk si u ní odpočine.

knizni tipy 26 cerna legie

Glen Cook: Černá legie

Anotace:

První část temné fantasy, v níž se Černá legie nechává najmout vyslancem ze severu a tím se dává do služeb děsivého zla. Vypravěčem je zde Felčar nájemné legie, která sestává z tvrdých lidí, zabijáků z nutnosti a někdy i ze záliby. Lidí, kteří mají jen svou jednotku, své spolubojovníky a chtějí především přežít a uživit se. Proto se nechají najmout tajemným vyslancem ze severu, i když čarodějové mezi nimi tuší, že se jednotka vydává vstříc velkému nebezpečí. Tuší, že bude sloužit nečistému a hrůznému královskému rodu, který byl již jednou poražen, aby znovu vstal z mrtvých…

Co o tom říkáte:

Podľa mňa by omnoho viac ľudí malo čítať celu sériu Černá legie od Glena Cooka. Dôvoď je pomerne prozaicky – v zahraničí je Glen Cook a cela tato séria pravom uznávaná ako vôbec prvá, ktorá do fantasy priniesla to, čo teraz využíva veľké množstvo najlepších moderných autorov, či už Andrzej Sapkowski, Joe Abercrombie, G.R.R.Martin alebo Steven Erikson – temnejší, uveriteľnejší príbeh, atmosféru, svet a postavy, ktoré zďaleka neboli čiernobiele. Takisto to bola jedna z prvých sérií, ktorá bola založená čisto na vojenskej skupine, vlastne jedna z prvých military fantasy. A okrem toho že bola prvá, je ešte stále aj jedna z najlepších.

Ako som spomínal, v zahraničí tuto sériu ľudia vnímajú ako niečo, čo postupne redefinovalo prístup k fantasy žánru. U nás je to ale horšie – Brokilon vydal prvé tri knihy tejto série a kvôli vysokým nákladom (a teda asi aj nízkym predajom) ju uťal. A je to skutočne škoda. Preto si myslím, že práve tuto sériu by malo (hlavne u nás) čítať omnoho viac ľudí.

Další tipy

Sešlo se nám i pár titulů, které jste sice doporučili, ale už jste k nim nenapsali další komentář, nebo jen velmi stručný (v závorkách). Tady je výběr z nich:

Ewa Bialolecká: Tkáč iluzí

Russ Braun, Garth Ennis, Carlos Ezquerra, Peter Snejbjerg: Bitevní pole (komiks)

Ernest Cline: Ready Player One – Hra začíná

Dmitry Gluhkovsky: Budoucnost

Jiří Kulhánek: Divocí a zlí (pro pořádek)

G.R.R. Martin, Lisa Tuttle: Křídla snů

Jiří Polák: 2084 (utopistická verze k románu 1984)

Walter Jon Williams: Hardware

John C. Wright: Zlatý věk (imaginativní a sugestivní sci-fi s perfektním příběhem, originálním prostředím)

Za všechny tipy děkujeme a výhercům ještě jednou blahopřejeme a doufáme, že si na základě těchto doporučení pro sebe každý najde něco nového ke čtení.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď