Čtenáři čtenářům: knižní tipy I

Vánoční soutěž skončila, ceny pro výherce jsou buď na místě určení, nebo ještě v rukou České pošty, a je nejvyšší čas podělit se o vaše knižní tipy. Sešlo se jich víc než dost, a proto jsme doporučené tituly rozdělili do několika článků. Dnes přicházíme s první částí. Takže se bez dalšího zdržování pojďme podívat, jaké zapomenuté klenoty jste doporučili!

knizni tipy 1 svitky

Jana Šouflová: Svitky z Londýnského mostu

Anotace:

Lehce humorná detektivka s fantasy prvky odehrávající se na londýnském mostě roku 1306. Na této monumentální stavbě připomínající svérázné město se kromě nekonečných davů pocestných vyskytují i duchové, rozličná tajemná stvoření a samozřejmě lapkové, podvodníci a vrazi.Vyřeší londýnský konstábl Thomas Collingham a jeho přítel koroner Lionet zapeklitý případ muže, který byl zabit desetkrát, poradí si s případem svaté kočky, vybojují zápas s ohnivým salamandrem a zjistí, jak je možné, aby nebožtíci tancovali?

Co o tom říkáte:

Kniha sice vyšla loni, ale přijde mi, že docela zapadla. Neprávem, protože je naprosto fantastická! Existují knihy, které jsou špatné a nudí, existují knihy, které jsou dobré nebo dokonce vynikající a užijete si je. A pak jsou knihy, které jsou zcela výjimečné a doslova vás do příběhu vtáhnou. A přesně takovou knihou jsou Svitky z Londýnského mostu. Já vím, jsou to klišoidní řeči, ale prostě to tak je. Janě Šouflové se podařilo prostředí středověkého Londýna vykreslit tak dokonale, že jsem měl během čtení pocit, jako bych v něm fakt byl. A k tomu ho zabydlela sympatickými postavami, které mi přirostly k srdci. Jak říkám, škoda že kniha dost zapadla.

knizni tipy 2 myty

Claude-Catherine Ragache: Mýty a Legendy – Vlci, draci a bájná zvířata

Anotace:

Od počátků světa vzrušují fantazii lidstva tajemní bohové, zázračné bytosti a lidští hrdinové. V mnohých bájích a mýtech světa se však často potkáváme také s různými zvířaty — skutečnými i nadpřirozenými, jako jsou například vlk, drak a bájná zvířata, o kterých lidé věřili, že jim pomáhají, anebo jim naopak škodí. Tato kniha nam pootevře okénko k tajemstvím, které si lidstvo uchovává ve své paměti.Publikace je určena nejen mládeži, ale i dospělým, kteří si chtějí nenáročnou a poutavou formou objasnit nebo znova oživit rozmanité mýty a legendy, jež kniha současné konfrontuje s historickou faktografií.

Co o tom říkáte:

Oblíbená kniha mého dětství. Nejen díky ní jsem se začal zajímat o fantastiku. Doporučuji mladším čtenářům, hlavně kvůli nádherným ilustracím.

ed. Martin George R. R.: Divoké karty

G.R.R. Martin (ed.): Divoké karty

Anotace:

Odhalte tajné dějiny světa – dějiny, v nichž Zemi roku 1946 postihne mimozemský virus, jenž hrstku přeživších obdaří podivuhodnými silami. Z některých se tak stanou Esa – bytosti duševně i tělesně přesahující lidský potenciál. Jiní se stávají Jokery – bytostmi stiženými podivnými duševními a tělesnými vadami. Zatímco někteří propůjčí své síly do služeb lidstva, jiní se stanou jeho nepřáteli. Divoké karty vyprávějí jejich podivuhodné příběhy. V úvodním svazku legendární série antologií editora George R. R. Martina se nám v sérii skvělých příběhů představí mistři fantastické literatury Roger Zelazny, Howard Waldrop, Lewis Shiner a samozřejmě sám George R. R. Martin. Nové rozšířené vydání, jež vám nabízíme, pak obsahuje také příběhy současných talentovaných spisovatelů Davida Levina, Michaela Cassutta a Carrie Vaughnové. Příběhy Divokých karet začínají, a pokud jste příznivci barvitých fantastických příběhů, rozhodně si je nenechte ujít.

Co o tom říkáte:

Sborník povídek editovaný G. R. R. Martinem obsahuje příběhy „superhrdinů“, o které nikdo nestojí, jejich schopnosti nestojí za moc, nebo je společnost po vyšumění jejich slávy odvrhne. Většina povídek je skvěle napsaná, depresivní, kniha má hodně sociální podtext a zároveň je zajímavou exkurzí do alternativní americké historie. Jo, a superschopnosti lidé získají díky mimozemské civilizaci!

knizni tipy 4 predatori

Miroslav Žamboch: Predátoři

Anotace:

Lidé už dávno ovládli svou planetu a chtějí víc, ovládnout vesmír – i čas. Možnost podívat se do minulosti je tak lákavá – spatřit svět před stamilióny lety. Svět rodících se kontinentů, svět patřící největším predátorům, co kdy na Zemi žili. Cestovatelé v čase ale netuší, že se vydávají někam, kam nepatří. Do prostoru a času, kde se setkají s něčím, s čím si nedokáží poradit ani jejich nejmodernější zbraně. Tam, kde je něco, co nás může zabít všechny.

Co o tom říkáte:

Když se řekne Žamboch, většinu napadne Koniáš a Bakly. Tyto knihy mě také chytly, a proto jsem chtěl všechny výtvory tohoto autora. Poté co jsem objevil Predátory, odložil jsem je do knihovny a nijak se do čtení nehrnul. Další Jurský park, to mě neláká. Nakonec jsem knihu přeci jen otevřel a pak už jen četl a četl. Skvělý příběh, který člověka vtáhne do děje, netradiční prostředí a zajímavé postavy. Chtělo by to pokračování.

knizni tipy 5 carodej

Ursula K. Le Guinová: Čaroděj Zeměmoří

Anotace:

Čaroděj Zeměmoří je prvním románem cyklu o Zeměmoří – fascinujícím světě stvořeném Velmistryní žánru SF&F Ursulou K. Le Guinovou. Knihy o Zeměmoří jsou často porovnávány s Tolkienovou Středozemí nebo Lewisovou Narnií.Někteří lidé se zde rodí obdařeni magickým talentem. Ten je však třeba cvičit a naučit se věci pojmenovávat jejich pravými jmény, což je skutečným a jediným klíčem k čarodějné moci. Mladý čaroděj Ged se musí postavit tajemnému Stínu, svému temnému Já, které v mladické nerozvážnosti vyvolal z říše mrtvých.

Co o tom říkáte:

Krásný příběh, který ani po všech těch letech neztratil své kouzlo. Důkaz, že i v útlé knížce lze vyprávět ucelený a napínavý příběh. Skvělý úvod do světa fantasy.

knizni tipy 6 vestkyne

Mike Resnick: Věštkyně

Anotace:

Ve světech Vnitřní Hranice, známých z románu Santiago, se znenadání objeví Penelopa, osmiletá holčička schopná předvídat budoucnost. Okamžitě se stává objektem zájmu snad všech vlád ve vesmíru i nájemných lovců, kteří se ji snaží zneužít ke svým cílům. Ti, co se k ní dostanou nejblíž, však následně záhadně umírají a Penelopa stále uniká. Kdo je Penelopa? – Je to jen malá bezbranná holčička, kterou všichni pronásledují a ubližují jí, nebo nebezpečná zrůda, případná hrozba pro celý vesmír?

Co o tom říkáte:

Proč? Protože knihy tohodle žánru už snad ani nevychází a přitom space-opera je právě moje branka do světa SF&F. Mimo to, je to fajn kniha. Není co dodat.

knizni tipy 7 prakticky

David Brin: Praktický efekt

Anotace:

Hlavní hrdina – Denis Nuel, pracuje v Saharském Technologickém institutu. Tam vynalezli vědci přístroj, kterým se dá cestovat do alternativních světů. Přístroj je teprve ve fázi zkoušek, a jeho funkčnost je diskutabilní – cestovat se dá zatím jen směrem ven. Průzkumní roboti se jaksi nevracejí, a tak je Denis vyslán jako první lidský „dobrovolník“…

Co o tom říkáte:

Kniha je sice psaná jednodušším stylem a ocení ji spíše mladší čtenáři, ale myšlenku onoho „praktického efektu“, kdy se věci používáním zdokonalují, považuji i po dvaceti letech za geniální. Svět, kde vězni musí během pobytu ve vězení nosit úplně nové šaty, aby je obnosili do dokonalosti, byl prostě úžasný.

knizni tipy 8 albrechtov

Harry Crasst: Strach nad Albrechtovem

Anotace:

Bizarní a pitvorná antiutopistická detektivka z prostředí lékařského ghetta, v níž zlo vítězí nad zlem, neboť dobro již přestalo existovat. Cynická morbidnost a zvrácená erotika pochmurného světa, jemuž vládnou řezníci a zelináři, vrcholí v závěru románu nadčasovou obžalobou licoměrné morálky celého lidstva. Toto ojedinělé dílo ze zlatého fondu světového morzakoru by rozhodně nemělo chybět v knihovně žádného milovníka napětí a kuriozit.

Co o tom říkáte:

Jsou knihy špatné, jsou knihy dobré a pak jsou knihy geniální. Na první pohled je Albrechtov kniha špatná. Háv nejryzejšího braku, do něhož je vše zabaleno, by se dal použít jako varování pro každého aspirujícího spisovatele. Nepřirozená mluva, naivní hrdina, téměř až pohádkové vyprávění, přehnaná a nejspíš i zbytečná brutalita. Prvních pár stran by mohlo bolet a obálku budete balit do tří vrstev novinového papíru.

Pak na vás mezi řádky začne pomrkávat sarkasmus. Co se zprvu zdálo jednoduché, se náhle mění ve vysoce propracovanou formu satiry. Vzpomínky a zkazky o minulém režimu ožívají s novou děsivou silou a brutální násilí i přes morální hodnoty vzbudí zvědavost na bolest, strach, smrt a utrpení. Extrémní forma snad nadzvedne koutky k úsměvu, ale pravda v ní skrytá hluboko v srdci zaseje strach. Náhle zjistíte, že Albrechtov je dobrá kniha.

Kniha, po jejímž přečtení budete potřebovat sprchu a pračku. Zatímco ostatní autoři v nás spíše vzbuzují to nejlepší, Albrechtov se odvážně vydává do bažin a vás táhne za sebou. Smrad, hniloba a nejtemnější kouty lidské mysli vyvolávající čirý odpor. V tom všem vám s každou větou vymáchá čumák, a zatímco vy se dávíte, autor se sadisticky směje a znovu vám noří hlavu pod hladinu. Útlá, slaboučká zapomenutá knížečka s kýčovitou obálkou v sobě ukrývá to, co mnohé eposy od renomovaných jmen dokáží jen z poloviny. To proto, že je to kniha geniální.

Poznámka redakce: Tahle odpověď na nás udělala takový dojem, že jsme autorku poprosili, aby pro nás psala. Můžete si od ní přečíst třeba recenzi na Eriksonova Spratka.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

7 komentářů

  1. Kopia legie
    Krátke komentáre priložené k obsahu a obálke. Tak takto som si novú FP neprestavoval. To už môžu byť aj články typu 5 fantasy cyklov kde ne/bol záchod a podobne.

  2. anonymovi
    já nevím, ale název článku je Čtenáři čtenářům: knižní tipy I a už ze zadání soutěže bylo jasný, jak tenhle koncept bude vypadat. Takže opravdu nevím, na co si stěžuješ. Nebo bys raději pět třicetistránkových recenzí?

  3. Článek
    Pro info: tento článek se vztahuje k Velké vánoční soutěži. .

    Většinu příspěvků sem četl, se Svitky souhlasím všemi deseti, naopak Predátoři jsou děsná bída.

  4. Anonym: To je fuk, že jsi úplně mimo, hlavně že si můžeš stěžovat, co? xD

  5. Co o tom říkám : Mýty a Legendy – krásná vzpomínka, jako album neskutečně nádherné, jen ty texty jsou bohužel v trochu porevoluční kvalitě…ale upřímně, kdo to kdy chtěl číst… Divoké karty jsou naprosto úplně bezva. Martin byl v té době mnohem větší machr než dnes. Ne, opravdu by to nechtělo pokračování predátorů. Jak známo, dobrá kniha má začátek, děj a kulervoucí (eventuelně kozyrvoucí) konec. Kniha bez konce nemůže být dobrá. Navíc psaní pokračování zbytečně zdržuje autory od psaní stejně dokonalého, ale úplně jinak a originálně pojatého díla. Nechceme přece celý život číst to samé… Resnick je dobrý nápad. Díky za tip.

  6. Svitky v poho! (Ženský pokřivený mozek zkrátka nemůže napsat špatnou detektivku!:-))

    Predátory nebrat! (Míra dal dohromady Jurský park a Proud času. Obojí sepsal literární génius Crichton a ten je prostě nepřekonatelný. Takže vznikla nemastná neslaní splácanina, která může uspokojit tak maximálně ty, kteří zmíněná díla nečetli.)

  7. Mne sa to paci 🙂 Hlavne ide aj o knihy, o ktorych som v zivote nepocul – kazdy predsa pozna Herberta, Asimova, Kinga, Nivena, Jordana ci Tolkiena…ale ti malo znami autori, okolo ktorych v knihkupectve len tak prejdete a ani o nich nezavadite pohladom…a pritom mozu pisat niekedy lepsie ako ti zavedeni velikani…taka takmer ta detektivna praca v objavovani spodnych prudov a novych a novych zakuti fantastiky…tak to je moje 🙂

Zveřejnit odpověď