Tak dlouho se strká nos do vyšetřování vraždy až vám někdo ustřelí rovnou celou palici. Jenže Moira Glaceová o tomhle rčení v životě neslyšela, a tak čmuchá v barech i v liduprázdných skladech vesmírného překladiště Terango a hledá vraha. Jenže tahle hra není jen pro jednoho, a tak se role brzy otočí – vrahové začnou hledat ji.
Terango, obrovské vesmírné překladiště. Legální i nelegální obchod si tu podávají ruce, takže je mnoho co skrývat. Vše šlape jako na drátkách, a že se u toho občas někdo nenávratně ztratí je prostě součást byznysu. Jenže když fatální událost potká dceru papaláše pozemské FBI, je třeba podniknout nějaké ty kroky k vyšetřování. A tak je do Teranga vyslána Moira Glaceová, vyšetřovatelka, která je spíše živelnou neřízenou střelou nerespektující žádné autority než detektivem v pravém slova smyslu. Jenže tahle holka má čich na zločin a nebojí se strkat ten svůj všetečný nos tam, kam by zaručeně neměla, takže někteří obyvatelé Teranga začnou počítat délku jejího života v hodinách.
Nehetešovitý Heteša
Petr Heteša je velmi plodný autor, jehož díla povětšinou nabízejí čtenářům „sociální jistoty“ – Baltimore stokrát jinak, krásné ženy se zelenýma očima, humor a akci. Jenže tentokrát je pár věcí jinak – už jen to, že Co to žere a kde to spí vychází u Brokilonu v edici Evropská space opera pozornému čtenáři napoví. Protentokrát se tedy rozloučíme s pozemským Baltimore, obvyklým to místem autorových románů, a přesuneme svoji pozornost na Terango, někam hluboko do vesmíru. Ale rovnou se sluší říct, že tahle změna vůbec ničemu neuškodila, ba naopak! Co to žere a kde to spí totiž patří mezi TOP Hetešovy knihy, a nebál bych se dokonce hovořit o tom, že je zatím z autorovy dílny tím úplně nejlepším!
Od prvních stránek můžeme směle tvrdit, že kniha je především silně akční detektivkou s prvky sci-fi. A jak bývá u posledních autorových vydaných knih zvykem, propašoval do ní i něco navíc – ale o tom si povíme až za chvíli. Primárně tedy budeme sledovat přílet Moiry do Teranga, což má hned dva důvody: na Zemi byla mnoha lidem pro zlost a navíc jako jedna z mála má potenciál případ vyšetřit. Obrovské překladiště je řízeno z větší části umělou inteligencí prostřednictvím kamerových očí a uší a samozřejmě i (téměř) všudypřítomných androidů. Jenže Terango je i tam, kam kamery (mnohdy záměrně) nedosáhnou – a to je povětšinou mnohem zajímavější část Teranga. S klidem zapomeňte na policajty a vlastně i zákon jako takový – tohle místo si tvoří vlastní zákony. A protože je Moira zvědavá, brzy se stane pro mnohé osinou v zadnici. Když začnete strkat prsty do dobře namazaného soukolí korupce, nelegálních kšeftů a sem tam nějaké vraždy, počítejte s tím, že o ně přijdete; a Moira si zatraceně koleduje.
Ano, právě Moiřino chování je snad jediným problémem celé knihy. Občas se chová jako totální hlupačka, a když jí řeknou: „Přijď beze zbraně do odlehlého skladu bůhvíkde a náš tajný agent ti řekne co se tu děje.“ sbalí se a jde. Ale protože s ní má autor velké plány, vždy jí z průšvihu vyseká, což občas bije do očí. V podobném druhu literatury, kde jde hlavně o svižnost příběhu, se ale na podobné blbůstky moc nehraje; hlavně že vše odsýpá a čtenář se baví. A to zase ano. Heteša je brilantní vypravěč, který umí děj naspeedovat, dát mu grády a proložit kopou humoru a hlášek. K tomu se nebojí využít nápady a věci dostupné v okolí. Zkrátka – přesto, že je Heteša grafoman a píše pořádné špalky, slupnete necelých 450 stránek jedním dechem.
A když už mluvíme o konci knihy: autor se tentokrát bez problémů vyhnul své oblíbené bolesti – závěrečné pointě. Zvládl ji na výbornou, příběh je uzavřený, a to řádně, s rozmyslem a ke spokojenosti čtenáře (i recenzenta). Jupí!
Možná ještě jednu věc bychom měli zmínit. U podobných knih složených ze série akčních scén se občas dostaví pocit opakování se. U Co to žere a kde to spí tento pocit nenastává, byť pár scén můžeme prohlásit za účelové. Děj se hrne dál a dál a příběh se uspokojivě vyvíjí i díky tomu, koho zrovna Moiřino vyšetřování nakrkne.
… a to něco navíc
Co se týká bonusů, přídavků či jak tomu chcete říkat, můžeme zmínit hned dva.
Prvním z nich je náznak tajemna. Ačkoliv není tento motiv úplně dovysvětlen, odkazuje na něj název knihy. Ono Co to žere a kde to spí se totiž týká neznámé bytosti, o které se v Terangu hovoří jen šeptem.
To souvisí s druhou vložkou. Tou je rozhlasové vysílání. Teď si asi klepete na čelo – jak může být v knize rozhlasové vysílání? Inu, Heteša přidal zvláštní dějovou linku s rozhlasovým moderátorem Larrym Zanoffem. Ten má pod palcem nejpikantnější noční talkshow s živými vstupy posluchačů v Terangu, ve které kromě lehce erotických historek uslyšíte, respektive přečtete si, o skvělých starých flákách. Jenže jak Larry, šmírák a noční pták v jednom, zjistí, začíná s emu v rádiu rozmáhat takový nešvar…
Přesto, že spolu dějové linky Larryho a Moiry zdánlivě nesouvisí, skvěle se doplňují a především jsou, byť každá trochu jinak, úžasně zábavné!
Heteša čtenáře rozhodně nezklamal. Přesto, že se ani ve space opeře (i když, to je hodně relativní) neodklonil od svého vysokého standardu svižných akčních a především pekelně zábavných příběhů, dokázal vdechnout pátrání v obrovském vesmírném překladišti kouzlo, ducha. A k tomu přidal ještě něco navíc – zejména linka s moderátorem Larrym může být pro mnohé čtenáře paradoxně tím nejlepším z celé knihy. Podtrženo sečteno: Co to žere a kde to spí je špička v zábavné akční nekrvavé literatuře, a ukazuje, jak Heteša i po „milionu“ napsaných knih stále umí posouvat své hranice.
Petr Heteša: Co to žere a kde to spí
Vydal: Brokilon, 2019
Počet stran: 448
Cena: 328 Kč