Víte, jak namíchat tu nejklasičtější fantasy ze všech? Inu… vezměte pár draků, k nim přidejte hrdinného rytíře, mocného mága, zdánlivě neporazitelného a řádně samolibého záporáka přesvědčeného o vlastní dokonalosti, krásnou ženu, ideálně vznešenou, k tomu… Ale ne, trpaslíci a elfové by to akorát zkazili, a kdo tam nacpe prstýnek, tomu pazoura upadne!
Už z perexu zajisté není těžké vydedukovat, co si pro vás Peter A. Flannery v Bitevním mágovi přichystal: fantasy tak klasickou, že to snad už víc nejde. Lehce nostalgický návrat do dob, kdy knižní stránky brázdili draci a démoni netoužili po ničem jiném než zničit vše živé a šířit na povrchu zemském hrůzu a zkázu. Příběhy plné odvahy, hrdinství a skutečného přátelství. Zkrátka: pokud máte rádi silné epické příběhy, oslovuje vás věčný souboj dobra a zla a rádi se necháte okouzlit fantastickými knihami, pak vítejte do světa Bitevního mága.
Varování: u téhle knihy můžete zažít lásku na první pohled. Obrovská bichle s drakem na obálce…
Úvod pro fanoušky
Tentokrát začneme poněkud netradičně (a možná i nepatřičně): pár větami pro lidi, kteří „ví, o co jde“; vy ostatní si klidně přeskočte na další odstavec. Pokud po pročtení anotace a zhlédnutí obálky budete mít poměrně jasnou představu, co vás v knize čeká, dáme vám pádný argument pro koupi: 792 stran, cena na stránkách vydavatele Triton 349,- korun. A k tomu přidáme konstatování, že tenhle příběh za koupi rozhodně stojí!
Ne, tohle nemá být reklama, jen jsem si vědom, že fantasy knihy bývají poněkud schematické a nepříliš invenční, a ani Bitevní mág není (bohužel) v tomto výjimkou, takže proč zkušené milovníky fantasy unavovat čtením dlouhých litanií…
A pro zbytek čtenářů samozřejmě nabízíme plnohodnotnou recenzi!
Jak se Falco mágem vyučil
Ústřední postavou knihy je Falco Danté, mladý a značně neduživý muž. Falcův život je poznamenán osudem jeho otce, mocného mága, který v náhlém pohnutí smyslů zabil několik kolegů než byl sám zabit. Žít s cejchem zrádce rozhodně není lehké. Spousta lidí na mladíka kouká skrz prsty, opovrhuje jím; je to o to snazší, že Falco se jen těžko může díky své chabé tělesné konstituci a křehkému zdraví bránit. Naštěstí má pár dobrých přátel: kovářského syna Malakiho, který plní dobrovolně roli bodyguarda, Fossettu, ženu, která se o mladíka stará jako vlastní matka, a několik dalších lidí, kteří stojí na jeho straně.
Flannery vám postupně, po kusech, servíruje příběh o tom, kterak je celý svět zaplavován armádami Posedlých (technicky vzato nemrtvých), v jejichž čele stojí strašliví démoni rozsévající strach schopný ohromit celé lidské armády. Nepřítel má výraznou početní převahu a démonskému ochromujícímu strachu lze čelit pouze s podporou bitevní mága, který pře jeho působením své spolubojovníky mentálně zaštítí. Nejmocnější z démonů, Marchio Dolor, si porážku nepřipouští a je odhodlán ovládnout svět i přes odpor pár nevýznamných nepřátel – bitevních mágů, a přeměnit lidi na své služebníky.
A málem bychom zapomněli na draky! Ty byly odjakživa přáteli a spolubojovníky mágů, po jejich přivolání prostřednictvím starobylého rituálu si utvořili s přivolávajícím mentální pouto a to vydrželo až do smrti jednoho z dvojice. Jenže v současnosti se daří přivolat povětšinou černé draky – a ti jsou, bohužel pro mágy, šílení. Jediná cesta je tyto bestie ihned po přivolání spoutat a zabít. Tím však mágové přicházejí o mocné spolubojovníky.
Ve stopách předchůdců
Jak již bylo řečeno: autor se nesnaží vymýšlet nic nového, či převratného. Z Bitevního mága je patrná Flanneryho láska k fantastice, primárním cílem bylo nabídnout příběh plný pevných hodnot, epiky a hrdinství a přidat do něj draky. Dobře, můžeme knize vyčítat předvídatelnost, kopírování všemožných příběhů či neoriginalitu, a našlo by se mnoho dalších oprávněných výtek. Jenže na Bitevním mágovi je báječná právě ta jistota, ty zaběhnuté koleje. Dopředu tušíte, co se stane, ale netušíte, jak se to stane. Co na tom, že děj obsahuje spoustu klišé, to nejdůležitější je příběh sám, ta velkolepá krása a nadšení ukryté do stránek vyzařující ke čtenáři silou poledního slunce.
Z krátkého přiblížení děje sami vytušíte několik linií, které se budou táhnout celým příběhem v nejlepších tradicích fantasy příběhů. Předně je tu Falco a jeho přerod z opovrhovaného „chcípáčka“ v respektovaného mága ošlehaného válkou; a že bude muset čelit mnoha nástrahám, často bude na pokraji sil a čeká ho drsná (nejen) finální zkouška je více než jasné. Sympatické je, že Flannery drží hlavního hrdinu, i přes spoustu událostí okolo, v centru příběhu, pracuje s ním, nechává ho vyvíjet se nejen tělesně, ale především duševně díky mnoha dilematům, těžkým rozhodnutím a vnitřním bojům. Sympatické je, že spousta věcí se děje přirozeně, že Falco nemá na svá rozhodnutí moře času a že spousta fatálních věcí se obejde bez zbytečného patosu. Dobře je prodána i častá vnitřní rozpolcenost pramenící z pověsti, která mladého muže předchází, a samoty. Hlavní hrdina má zkrátka potřebnou hloubku a pár překvapení dobře ukrytých v zákoutích své mysli. Bez problémů tak funguje jako jeden z nosných pilířů celého příběhu.
Svůj prostor dostane i Falcův přítel Malaki, který je přesně tím typem čestného a poctivého silíka, jakého si tento typ příběhu žádá. To dostává do děje prvek přátelství na život a na smrt. Obecně řečeno je celý děj knihy protkaný drobnými příběhy lásky, nenávisti a hrdinství. Flanneryho svět žije, dýchá a pulzuje, a najdete v něm dostatek sympatických hrdinů i proklatých padouchů, ke kterým si snadno vytvoříte vztah.
A navíc jsou tu draci, koření každé správné fantasy. Myslím, že neprozradím příliš, když řeknu, že mezi Falcem a jeho přivolaným drakem (černým, jak jinak) vznikne nakonec pevné pouto a jeden druhému mnohokrát zachrání život. Inu, někdo má přítelkyni, někdo draka; i tohle dilema na hlavního hrdinu občas bolestivě dopadá. Jenže i sebekrásnější žena v boji nezačne plivat plameny a létat se na ní dá také dost obtížně, takže body pro draka!
Pekelníci útočí!
Další linií je válka proti démonům. Ta zase umožňuje autorovi rozvinout svět jako takový (mimochodem, kniha obsahuje mapu zpracovanou přímo autorem!). Určitě jsou propracovanější fantasy co se týká uspořádání či států, popisů bitev i mocenských intrik, ale jak bylo řečeno – primárně se vše točí kolem Falca. Na to konto můžeme říct, že dění okolo je popsáno dostatečně, čtenář si udělá dobrou představu kdo s kým a proti komu, a především proč. Postav je tak akorát abyste se v nich neztratili, jejich vztahy k hlavnímu hrdinovi jsou poměrně jasně definované a dobro a zlo mají také jasná místa.
Autor v příběhu nabízí hned několik druhů démonů, od prostého masa k pobíjení přes létající zvědy, lovce duší až k „finálním bossům“, těm tuhým a strach rozsévajícím pekelným parchantům. Je škoda, že se autor druhou stranou nezabývá více do hloubky, tady je rozhodně dost nevyužitého a lákavého potenciálu.
Ještě jsme nemluvili o příběhu jako celku. Flannery se i v tomto případě drží funkčních postupů. Mladý muž platí za své chyby, následně je nucen ustoupit před invazí Posedlých, prochází výcvikem… Abychom autorovi nekřivdili: přichystal si na vás pár překvapení a zvratů, ale dějová linie je stále víceméně přímá a tím si udržuje svižnost a spád.
Je tu jeden drobný neduh, který bychom měli zmínit. Při vymýšlení názvů reálií si autor (Brit) poměrně často vypomáhal výrazy z francouzštiny či němčiny, což pro našince může pocitově působit místy jako pěst na oko. Ale opět se bavíme pouze o vadě spíše kosmetického charakteru.
Bitevní mág nemá ambice útočit na prodejní rekordy. Je spíše poctou klasickým hrdinským příběhům vyprávěný modernějším stylem a tím pádem přístupnějším současnému čtenáři. Netouží jít cestou současné fantastiky, nesníží se k účelové snaze šokovat, krvavému násilí, nehledejte v něm nevyhraněné postavy či úžasné dějové zvraty. Sečtělejším čtenářům připomene porevoluční vlnu překladové fantastiky, nováčkům naopak může otevřít brány nádherné hrdinské fantasy. Příběh má sice několik much a neduhů, ale je opravdu krásný a dojemný – a právě silný dojem, který zanechá, je to, co se počítá.
PS: Když tuhle recenzi po sobě čtu zpětně, dalo se toho napsat ještě mnohem víc, dalo se srovnávat s jinými autory, ale bylo by to neúnosně dlouhé. Snad promine laskavý čtenář i dobří lidé z Tritonu, za mě bylo řečeno vše podstatné.
Peter A. Flannery: Bitevní mág
Vydal: Triton, 2020
Překlad: Miroslava Polová
Obálka: Federico Musetti
Počet stran: 792
Cena: 499 Kč