Aracanum odhalené: Sandersonovy velké plány

Pozoruhodné světy, jasně definovaná pravidla magie, sympatické a dobře napsané postavy, vypravěčský um a nepřeberné množství nápadů. To všechno neodmyslitelně patří k románům Brandona Sandersona. Zdá se ovšem, že je to tomuto americkému spisovateli málo! Má totiž rozpracovaný důmyslný plán slibující vskutku velké věci! Na ty si sice budeme ještě muset počkat, ale Kosmírská sbírka – Arcanum odhalené poodkrývá první náznaky!

Zárodky něčeho velkolepého

V čem spočívá onen velký plán? Nejedná se o nic skromnějšího než propojení několika samostatných světů do jednoho velkého celku – Kosmíru. Jádro tohoto kosmu tvoří Elantris, Mistborn a Archiv Bouřné záře. Pokud jste netušili, že mezi nimi existuje spojitost, nevěšte hlavu, protože zaprvé určitě nebude sami, a zadruhé jednotlivé ságy fungují nezávisle na sobě.

Na skok do Elantris

A nyní už k samotnému Arcanu. Obsahuje devět příběhů situovaných do různých koutů Kosmíru. Jedním z nich je například planeta Sel, na níž se odehrává Císařova duše (vydána ve Třech tvářích). Ta vypráví o mladé falzifikátorce Šai ocitnuvší se v důsledku svého nešťastného rozhodnutí „půjčit“ si jistý artefakt z císařovy sbírky ve vězení. Jedinou možnost záchrany představuje zavázání se ke splnění nesplnitelného úkolu – vytvořit za pouhých sto dní důvěryhodný falzifikát císařovy duše, bez níž se stane pouhou loutkou intrikářských rádců. V jejích rukách se tak ocitá nejen život císaře, ale i osud celého císařství.

Inspiraci autor nalezl v Národním palácovém muzeu na Tchaj-wanu, kde si všiml kamenných razidel, kterými umělci podepisovali své výrobky a šlechtici označovali to, co se jim líbilo. Postupně vzklíčila myšlenka na vytvoření pečetí, s jejichž pomocí lze přepsat historii jakéhokoli předmětu. Nebyl by to Sanderson, kdyby nestanovil jasné zákonitosti falzifikace – čím detailnější pečeť a čím hlubší znalost minulosti daného předmětu, tím úspěšnější otisk – a nerozvětvil ji do různých podob s vlastními pravidly (scelování lidského těla a krvavé pečetě užívané krvemory).

Do tohoto světa náleží i kraťoučká povídka Naděje Elantris. Ta navazuje přímo na román Elantris a odpovídá na otázku, co se dělo po návratu prince Raodena. Znalost jmenovaného díla není nezbytně nutná, avšak neznalý čtenář se bude ptát: Kdo a proč napadl Elantris? Co jsou ony aony a seony, o nichž se mluví? A jak vlastně fungují?

Na návštěvu za Kelsierem

Největší část knihy zabírají tři příběhy ze Scadrialu, planety mistbornů. V Jedenáctém kovu se na scénu vrací jeden z hrdinů z Finální říše – Kelsier. Chronologicky tato povídka spadá před první díl mistbornské ságy a zachycuje, jak si Kelsier osvojuje nově nabyté alomantické schopnosti („ovládání“ kovů).

Jedenáctý kov původně vyšel jako úvod ke stolní hře Mistborn Adventure Game, v níž měl posloužit jako ochutnávka daného prostředí. A právě díky tomu zde nechybí vysvětlení principů alomancie, i když poněkud zjednodušené. Na druhou stranu je škoda, že není přiložen i seznam kovů a jejich vlastností, který se nachází v každém díle Mistbornu.

Kelsier se objevuje i v Utajené historii. Děj začíná v okamžiku, kdy se Kelsier ocitne v Kognitivní říši (stínová říše reality). Zde se dozví, že jeho plán na odstranění Pána Vládce přinese katastrofální následky celému světu. Rozhodne se proto jednat a situaci vyřešit.

Vše se děje na pozadí první mistbornské trilogie. A právě v tom se ukrývá hlavní kouzlo! To ocení především jedinci znalí tohoto univerza, protože jim Sanderson nabízí zcela nový pohled na události, které již znají. Navíc to přímo svádí k tomu, aby si člověk přečetl vše znovu, a našel skryté narážky, případně si ověřil, jestli se autor nedopustil nějakých nesrovnalostí.

Vyprávění o alomantovi Jakovi (Allomat Jak a Eltanské doly…) a jeho dobrodružství při hledání pokladu Hrdiny z Hathsinu představuje nejvtipnější kousek z celé sbírky. Přispívají k tomu především jízlivé poznámky pod čarou, v nichž Terriský sluha uvádí věci na pravou míru a neváhá upozornit na logické nesrovnalosti v Jakově výkladu. Přesto, že si Jak vymýšlí a je trochu nafoukaný, nelze mu odolat, a čtenáři jistě přiroste k srdci.    

Hurá na písečnou planetu

Do prostředí Taldainu, jedné z nejpodivnějších planet Kosmíru, je zasezen Bílý písek. Příběh není nijak komplikovaný. Mladík Kenton disponuje minimálním magickým nadáním, přesto ale vstoupí do učení zvaného Diem. Po osmi letech se rozhodne absolvovat Cestu – zkoušku, která prověří jeho schopnosti – aby získal titul mistrela.

Sanderson tento jednoduchost příběhu kompenzuje zajímavým prostředím Taldainu, jehož povrch pokrývá převážně písek, a veškerá flóra a fauna tak žije pod jeho povrchem, a dvojím provedením této povídky – komiksovým a literárním. Přestože písemná podoba lépe zachytí motivace postav a principy kouzel, mnohem více Bílému písku sedí grafické zpracování. Hlavní vliv na to má především koncept zdejší magie – dunmistrovství. Jedná se o schopnost ovládat písek a vytvořit z něj takzvané stuhy, s jejichž pomocí dunmistři překonávají písečné pláně. Právě díky ilustracím si lze lépe představit, jak písečná stuha vypadá a jak ji dunmistři tvoří a používají.

Výlet do dalších končin Kosmíru

Rozšiřující se temnota, všudypřítomné nebezpečí, strach z duchů zemřelých a nutnost dodržovat jasná pravidla pro přežití – nerozdělávat oheň, neprolévat krev a pomalé pohyby. Přibližně tak by se dal charakterizovat Therod, místo, kde se svojí dcerou žije Silencie, která dělá vše udržení svého hostince. Tato žena středního věku je takový Reno Raines v sukních, jelikož si přivydělává lovem zločinců. A jednoho dne se na ni usměje štěstí, protože do jejího lokálu vstoupí nejhledanější muž v okolí. Tento lov však bude mnohem náročnější než všechny předchozí.

Podobné nehostinné podmínky panují i na některých ostrovech z Drominádské soustavy, na nichž číhá nebezpečí doslova na každém kroku. Na těchto místech se zdržují jen traperové od malička vychováváni pro život v těchto končinách. V přežití jim pomáhají takzvaní aviaři – ptáci, kteří dokáží chránit mysl a varovat před hrozícím nebezpečím. Rozpínavost civilizace však nezná mezí a lidé z pevniny vyšlou výzkumnou expedici. Aviaři varují trapera jménem Šestý ze Šeochů před zkázou, která ostrovu s příchodem této expedice hrozí.

Povídky Silencie a stíny v Ďáblových hvozdech (vydána v antologii Nebezpečné ženy) a Šestý ze Šerochů obsahují jistou atypičnost, neboť magie se v nich projevuje prostřednictvím předmětů, nadpřirozených bytostí nebo zvířat, a nikoliv skrze postavy. V rámci celé Sandersonovy tvorby se patrně jedná o nejnebezpečnější světy. Minimálně způsob, jímž autor tyto příběhy napsal, tomu odpovídá. Z každé stránky lze vycítit riziko, jemuž jsou Silencie a Šeroch vystaveni.

Novela Ostrokrok ze světa Rošaru časově spadá mezi druhý a třetí díl Archivu Bouřné záře. Vypráví o mladé silovazkyni (jedinec s magickým nadáním) Lift, jejíž schopnosti spočívají v tom, že se může pohybovat pomocí takzvaného klouzaní. Pokud chce své nadání užívat, musí neustále svůj Tajem („zdroj“ moci) nabíjet pomocí jídla. Lift zavítá do města Jedau, aby zde ochutnala deset druhů lívanců, při návštěvě ovšem narazí na Soumraka, jež vyhledává a zabijí silovaze. To je také důvod proč se nachází v Jedau. Lift se rozhodne svoji ochutnávku prozatím odložit a pokusí se svého soukmenovce zachránit.

Suma sumárum

Podobně jako u Naděje Elantris se i v případě Ostrokroka Sanderson nezdržuje s vysvětlením fungování světa nebo magie. Obě povídky jde přečíst samostatně, ale neznalému čtenáři budou unikat souvislosti a někdy se může cítit ztraceně. U ostatních próz postupuje autor stejně jako ve svých románech – postupně nabaluje důležité informace. Různorodost jednotlivých planet a kouzel dokazuje, jak bohatou imaginací Sanderson disponuje. Mimoto exceluje ve vytváření propracovaných a sympatických postav. Lift, Jak a Šai představují patrně ty nejsympatičtější hrdiny celé knihy.

V Arcanu samozřejmě nechybí ilustrace a hvězdné mapy Bena McSweeneyho a Isaaca Stewarta. Nutno podotknout, že například u Dromiád by nebyla od věci i menší mapička daného území. Třešničkou na dortu jsou anotace u jednotlivých soustav poskytující základní informace o jejich prostředí, charakteristikách, magii apod. Další bonus představují autorovy dovětky hovořící o vzniku příběhu případně dalších plánech, a také varování u povídek, kde hrozí spoilery.
Celkový zážitek z četby kazí překlepy, špatný slovosled a na některých místech poněkud těžkopádný překlad, který prostě praští do očí. Naštěstí se tak nestává často, ale u takového díla je to opravdu škoda! Pro ty, kteří si rádi krátí cestu vlakem nebo autobusem čtením, mohou jistý nedostatek představovat velké rozměry knihy. Naštěstí se ale nejedná o těžkou cihlu, s níž byste mohli někoho zabít. Navíc je nutné podotknout, že větší formát Kosmírské sbírce sedí a dodává jí ten správný punc.

Úskalí sbírek nejčastěji spočívá v nevyváženosti jednotlivých příběhů, ať už v kvalitě nebo jejich záživnosti. Sanderson se v tomto bodě odlišuje, protože každý z nich má něco do sebe. Na druhou stranu se jistá nevyrovnanost objevuje v propracovanosti postav, za což může především rozsah povídek. Proto působí Šai, Lift a Kelsier živějším dojmem než třeba Šeroch či Silencie.

Arcanum odhalené slibuje velké věci a je víceméně – zdůrazňuji víceméně – přístupné každému. Sám Sanderson v úvodu/předmluvě píše, že vše jde číst nezávisle na sobě. Ano, jde. Nicméně si dovolím toto tvrzení doplnit. Jestliže neznáte prostředí planet Sel, Scadrial a Rošár, musíte počítat s tím, že povídky jako Utajená historie, Naděje Elantris a Ostrokrok moc nepochopíte, protože v nich autor staví na knihách z těchto světů.

Kosmírskou sbírku nejvíce ocení Sandersonovi fanoušci, jimž zaplesá srdce nad tím, jak promyšlené všechno autor má. Zaujmout by mohla i čtenáře mající v oblibě různorodé světy, propracované systémy magie, sympatické postavy a trochu megalomanské spisovatelské plány do budoucna. Po Arcanu mohou však sáhnout i ti, kteří nemají s tímto spisovatelem žádnou zkušenost, nicméně v takovém případě by se měli raději soustředit na povídky nesouvisející s žádnou Sandersonovou ságou nebo knihou.

Seznam povídek:

Císařova duše

Naděje Elantris

Jedenáctý kov

Allomant Jak a Eltanské doly, epizody 28–30

Mistborn: utajená historie

Bílý písek

Silencie a stíny v Ďáblových hvozdech

Šestý ze Šerochů

Ostrokrok

 

Kosmírská sbírka – Aracanum odhalené: Brandon Sanderson

Vydal: Talpress, 2018

Ilustrace: Ben McSweeney

Překlad: Milena Poláčková

Počet stran: 608

Cena: 599 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď