Patříte k milovníků série Legie? Pak jste se určitě nemohli dočkat jejího pátého pokračování. Chana Aga se stala asi nejoblíbenější postavou celé série (koho by bavili nudní lidé, že?), a nyní máte před sebou knihu, která už svým názvem evokuje, kdo že bude hlavní hvězdou tohohle pokračování galaktické show z pera Františka Kotlety a Kristýny Sněgoňové. Dámy a pánové – ve stejnojmenné knize se představuje Aga!
Na počátku předpokládejme, že čtenář této recenze je obeznámen s předchozím děním v sérii space oper Legie – bez toho samozřejmě nemá cenu se do pátého dílu vůbec pouštět. Tím pádem také určitě znáte jednotlivé členy galaktické revoluční buňky bojující za záchranu lidstva = osádku lodi Vzdorující neboli Kraksny. A také víte, že autorské duo Kotleta & Sněgoňová se rozhodlo představit v jednotlivých dílech hlavní aktéry trochu blíž. Nelehká role co se týká Agy zbyla na Františka Kotletu – vymyslet téhle přerostlé ještěřici nějakou čtenářsky atraktivní minulost a dát postavě hloubku už vyžaduje kumšt i slušnou porci přemýšlení. Tady se dalo mnohé zkazit a poztrácet pár fandů…
Záchrana aneb z průšvihu do průšvihu
Výchozí situace je jasná. Ztratily se Aga a Amanda. Rozdělení sil je také rychle jasné: profesorka s Gerasimem vyráží na diplomatikou misi, do záchrany Agy se vrhá kapitán Moravec a po stopách Amandy se pustí Vodička a Giuseppe (ale o tom zase příště, v Pánovi hor). Je jasné, že kde je Kapitán Bouchač, tam to zavání průšvihem. Takže netrvá dlouho a Moravec v tom zase lítá. A fakt, že najde Agu, ničemu příliš nepomůže.
Vezmeme to jen ve zkratce, aby nás všichni ti, co se na knihu těší, neukamenovali: množství bojových scén, lov na Moravce, několik výletů do minulosti Agy a bližší seznámení s její kulturou, jeden průšvih za druhým, neznámé technologie a… To je tak akorát.
Oproti předchozímu dílu, Rudému vrabčákovi, který byl kotletovkou v nejryzejším smyslu toho slova, je Aga o něco civilnějším textem. Kotleta ubral na machismu, mnohde i na nadsázce a humoru, což ovšem neznamená, že by tohle všechno chybělo. Ale přílišná „rozjuchanost“ by rázu knihy prostě neslušela.
Díky tomu představení Agy a celého jejího druhu působí věrohodně – sem tam sice vykoukne nějaký vtípek nebo absurdní situace, ale s tím se u Legie počítá. Historii chan, jejich chápání světa, každodenním zvykům a rituálům je věnován velký prostor, některá vysvětlení přinášejí emoce, některá překvapí. K&S odvedli opravdu dobrou práci – vytvořit lore pro zcela novou, doposud nikde nepoužitou rasu je výzva, zvlášť při rychlosti s jakou jednotlivé díly Legie vycházejí. Můžeme polemizovat, nakolik autorské duo nad těmihle věcmi přemýšlelo dopředu.
A než se zeptáte: ano, Kotleta bude řešit i sexuální život chan, Nemáte zač.
Tak, jak to chcete
Možná předchozí text zní dost vážně, ale žádný strach: v Aze je vše na svém místě. Vše, co čtenáři čekají a mají rádi, jen zkrátka v malinko jiném podání než doposud. Mimochodem, právě ona variabilita pojetí jednotlivých dílů a kvalitativní vyrovnanost (dobře, první díl byl trochu slabší, ale to bylo vším tím vysvětlováním) je něco, co čtenáři musí ocenit.
Akce je spousta, lehkého humoru také dost, jen si je možná kvůli kontextu, v jakém jsou podány nebudete tolik uvědomovat.
Otázkou je, nakolik Aga posouvá celou sérii. Dozvíte se spoustu nových informací, ale ty jdou spíš do hloubky než že by nějak zásadně přibližovaly k cíli hlavní problematiku (čili osvobození Země a vyhlazení mimozemských otrokářských šmejdů). Je možné, že někteří fandové budou cítit, že je to málo, ale zároveň dostanou několik příslibů a vodítek do budoucích dílů.
Musíme ještě zmínit, že celá série konečně začíná mnohem víc působit jako série. Kotleta v některých scénách „vzpomíná“ na minulé události nebo přivede na scénu polozapomenuté postavy, což čtenáři dává pocit návaznosti a celistvosti. Postavy už mají něco za sebou, ušly kus cesty a určitě je dobré to čtenářům připomenout.
Abychom to uzavřeli
A jsme na konci. Tedy – na konci knihy. A ten je dost kontroverzní, a dovedu si představit, že čtenáři budou nespokojeni. Nebo zhnuseni. Nebo fakt překvapeni. Možná uslyšíte i hlasy o uspěchanosti. Nebo se prostě budou lidi bavit a chválit. Sakra, když už jsme neprozradili nic z děje, tohle nemůžeme propálit tuplem. Tudíž si budete muset udělat názor sami. Snad jen tu uspěchanost podpoříme, pár stran navíc se určitě napsat dalo, a zaručeně by to nebyla jen vycpávková vata.
V rámci bilancování po dočtení hlásíme, že vysoká očekávání co se týká chan a Agy samotné se Františku Kotletovi podařilo naplnit. Dozvíte se spoustu věcí, dočkáte mnoha překvapení, zajímavých zvratů, a celá série se i díky flashbackům a návratům postav z dílů minulých začne pěkně propojovat. Aga není úplně tím, co fandové prohlásí za typickou kotletovku, i když má všechny potřebné ingredience. Ale do série zapadá, kvalitativně ani obsahově nemáme výhrad, děj je zábavný a svižný. A ten závěr…
PS: Ani tentokrát nechybí na konci profesorčin deník, to jen pro úplnost. A i tentokrát Lenka Tarwari Jandová coby autorka ilustrací válí.
František Kotleta: Aga (Legie V.)
Vydala: Epocha, 2022
Obálka: Jiří Arbe Miňovský
Počet stran: 328
Cena: 320 Kč