Yorick už má za sebou skoro dva roky ve světě, o kterém sní všichni muži. Ve světě, kde během jediného okamžiku vymřeli ne zrovna lákavým způsobem všichni muži světa až na jednoho. Zkuste si to představit, tři miliardy ženských, to je možná i miliarda v použitelným věku pro mladýho chlapa. To budou minimálně desítky milionů nádhernejch bab, který skočej po prvním p… však víte, co tím chci říct. My se každopádně už popáté přesvědčili, že ona to zase taková výhra není.
Kniha je rozdělena do dvou kratších a jedné delší části. První je epizodka, kdy Yorick na vlastní pěst chce zajít ke zpovědi. Nějak mu nedá spát jeho první zabitá ženská (říkat člověk už asi nemá smysl, co?). Ta, kterou střelil do nohy, vzpomínáte? Yorick není žádnej Rambo ani John Matrix. Je to jen mladej kouzelníček, a tak to na něm zanechalo jisté šrámy, kterým říkáme výčitky svědomí. V Americe jsou dva způsoby, jak se jich zbavit. První je psycholog, ale ten způsob už nefunguje jako kdysi, ještě k tomu, když jste poslední chlap na světě. Nebo se můžete obrátit na starýho dobrýho Boha. Během toho si tak ještě zasouložit a předvést pár kouzelnickejch volovinek, aby to bylo perfektní.
Ve druhé části se vracíme za Yorickovou sestrou Héró. Nejen dějově, ale i časově. Vidíme několik epizod z jejího života před katastrofou, která postihla všechny muže. Jsme svědky prvního sexu, odchodu domova i chvil, kdy její milovaný přítel vychrlí litr krve své milé přímo do obličeje. Zjistíme, že po tom, co byla v mírumilovné vesničce, kam vtrhla se svými sestrami amazonkami, převychována, se vydává na pouť za svým bratrem. A naráží na stopy, které zanechaly jeho činy v předchozích čtyřech knihách.
V hlavní části příběhu se Yorick a jeho společnice konečně dostávají do San Francisca a tím opět o krok blíže k vytouženému léku či protilátce. Je vytoužená ovšem jenom hrstkou lidí, a to proto, že ony vědí, že stále jeden inseminátor žije. Ale jak se zdá, nejsou jediné. Zdaleka ne jediné.
Brian K. Vaughan nám již popáté vypráví strastiplný a slasti takřka prostý příběh posledního muže na Zemi. Pátý díl je hodně přelomový, co se týká příběhu, ale z pohledu scénáře se nedočkáme ničeho nového. Samozřejmě to neznamená, že by byl špatný, naopak stejně jako čtyři předchozí knihy je to jedna z nejlepších prací, které má vydavatelství DC Vertigo na svědomí, a to už něco znamená. Y je skvělý komiks a jako takový tak trochu svádí ke hnidopišství a hledání i malých chyb, protože tak dokonalé dílo to přeci být nemůže. Jistěže je! Ale má malé mouchy. Například jeden velký zvrat je na skoro dvě stě stran docela málo. Přitom už zmíněná scéna brainwashingu by se v rukou takového Bendise nebo Brubakera proměnila v tísnivou scénu popisující techniky, ke kterým se uchýlí banda vidláckejch ženštin, když si umanou dosáhnout svýho. Zkrátka rozmazlený komiksák a fanoušek, jako jsem například já, by si přál některé chvilky ještě vymazlenější a propracovanější, jak je tomu i u jiných scén v knize.
Ale ani tyto malé nedostatky nekazí celkový dojem. Vaughan jednoduše umí psát. Dialogy jsou inteligentní a vtipné a příběhová stavba se pomaličku odhaluje díky jeho oblíbeným flashbackovým scénám do bližší či vzdálené minulosti. Kresba Pia Guerry je stále čistá a jasná a světlý coloring její linky dokresluje tak, že nám ani svět, ve kterém se nacházíme, nepřipadá jako postapokalyptický. Dialogové bubliny vás však více než přesvědčivě z tohoto omylu vyvedou.
Ypsilonka je jedním z těch komiksů, které trápí čtenáře, když vychází postupně během tří, čtyř let. Začteme se. Užíváme si příběh. Sžijeme se s postavou, dívky dokonce třeba i s nejednou. A pak kniha končí a my čekáme další tři a někdy i víc měsíců, než přijde další díl. Y se tohoto scénáře drží jako klíště, a tak nám nezbývá, než si na pokračování celého příběhu zase chvilku počkat.
Po téměř dvouletém putování napříč někdejšími Spojenými státy se Yorick Brown, poslední žijící muž na zeměkouli, společně s agentkou 355, dr. Allison Mannovou a svým opičákem Ampersandem dostávají do San Franciska. Zde má dr. Mannová svou záložní laboratoř, ve které by měla konečně rozluštit záhadu, proč Yorick s Ampersandem jako jediní přežili pohromu, která všechny ostatní nositele chromozómu Y na Zemi zlikvidovala. Po Yorickově stopě ale zároveň jde záhadná Japonka oblečená a vycvičená jako nindža, tajemná skupina maskovaných žen, které si říkají Setauketská skupina, a Yorickova sestra Héró. (anotace)
- Y: Poslední z mužů 5 – V kruhu
- Scénář: Brian K. Vaughan
- Kresba: Pia Guerra
- Překlad: Petr Zenkl
- Provedení: paperback, barevné
- Počet stran: 192
- Cena: 499 Kč
- Vydala: BB/art, Crew, 2011
Vojtěch Rabyniuk (redaktor)
vojta.rabyniuk@fantasyplanet.cz
Také si přečtěte:
Recenzi na druhý díl, Y: Poslední z mužů – Cykly (Martin Kudláč)
Četli jste tento komiks? Nezapomeňte ho u nás ohvězdičkovat a napsat k němu komentář!
Super série, snad se nový díl objeví v naší knihovně co nejdřív. 🙂