Sherlock Holmes a John Watson – dvě kultovní postavy, které jsou nerozlučně spjaty s detektivním žánrem mající světový věhlas. Dokonce tak světový, že si je vypůjčili japonští tvůrci. Jak dopadla konfrontace mangy a známé londýnské dvojice?
No dobře, ona ta konfrontace vlastně nebyla zase tak žhavá. To, že je Sherlock: Studie v růžové zpracovaný jako manga, je ve své podstatě pouhá třešnička na dortu. Celá věc se totiž má tak, že komiksová kniha je věrnou předělávkou britského detektivního seriálu. Dokonce i oba hlavní hrdinové si vypůjčili tváře hlavních protagonistů tohoto seriálu – Sherlock Holmes se v knize pyšní obličejem charismatického Benedicta Cumberbatche zatímco Watson je kopií Martina Freemana. O tom, na jakých základech je tato kniha vystavena, mimo jiné hovoří i text na přebalu komiksu, nebo chcete-li mangy.
Detektiv musí být v obraze…
Příběh se Sherlockem Holmesem rovná se detektivka; spočítat si tuto rovnici není pro potenciálního kupce nebo čtenáře nikterak obtížné. Znalci seriálu tvrdí, že Studie v růžové věrně kopíruje děj televizního seriálu, recenzent na(ne)štěstí do této skupiny znalců nepatří, takže jen předává informaci, aby nedošlo ze strany znalců ke zklamání nebo nezdravým očekáváním.
Ale zpět ke klíčovému slovu detektivka. Scénáristé Steven Moffat a Mark Gatiss postavili zajímavý příběh se zajímavou zápletkou, ve kterém dají možnost dvěma hlavním hrdinům doslova zazářit. Holmes je přesně ten správný „řízek“ jaký by měl být. Sociopat s geniálním mozkem, excentrický muž s mega-egem, kterému většina policejního sboru nesahá ani po paty. Je ironický, břitký, nesnášenlivý a nepříjemný, ujíždí na nikotinových náplastech… a hlavně je nedostižný v umění dedukce. Pokud případ již neznáte předem, budete překvapeni tím, jak ze zdánlivě nevýznamných detailů dokáže sestavit celý příběh zločinu. Jeho protipól Watson je veteránem z Afghánistánu a je spíše šedou myší a mužem s nohama na zemi, což jeho parťákovi několikrát zachrání kůži. Mimochodem, z některých indicií je jasné, že celý příběh je zasazen do současnosti, takže věci jako internet či přeprava taxíkem jsou na denním pořádku.
Příběh začíná tím, kterak se oba protagonisté seznámí – a hup, téměř okamžitě spolu začnou bydlet a jen o pár minut později se stanou i vyšetřovacím tandemem. Záhadné sebevraždy vykazující společné prvky se dlouho Holmesovým schopnostem vzpínat nedokážou a hon na vraha začíná. Ten příběh má všechno – napětí, vtipné i vypjaté momenty a především promyšlenou pointu. Dobře, není to asi to nejgeniálnější s čím jste se se Sherlockem v hlavní roli mohli setkat, ale kouzlo a zřejmá řemeslná zručnost se scénáři upřít v žádném případě nedá.
… a obrazy vyprávějí
Vzhledem k tomu, že scénář Studie v růžovém je tentýž, dle kterého byl natočen úspěšný (což je v tomto případě klíčové slovo) televizní seriál, zůstává asi hlavní otázkou jak se Japonci poprali s adaptací do formy mangy.
Marná sláva, kreslíř Jay. se zhostil své úlohy se ctí. Černobílá kresba, žádné velké experimenty s panely, prostě umírněná klasika. Oba hlavní protagonisty ztvárnil poměrně věrně, i když Watson má místy až přehnaně dětskou tvářičku. Ale ztvárnění přesně vystihuje charaktery těchto postav; a o to jde přece především. Vydařená je i dynamika, kterou se v některých akčních či rozpohybovaných scénách podařilo velmi dobře zachytit. Troufnu si říct, že kresba výsledný dojem z celé knihy posiluje a styl kresby sedne i čtenářům, kteří mají z nápisu manga na obale strach. Pravda, pořád je tu neobvyklý způsob čtení…
Je trochu škoda, že některé repliky působí díky překladu trochu prkenně, naštěstí jich však není mnoho a ve víru dění se bez problému ztratí.
Sherlock: Studie v růžové je zdařilou adaptací seriálu, kterou si ovšem nejvíce vychutnáte pokud seriál neznáte. Moderní kabátek, do kterého je příběh oblečen, a proti tomu poměrně „klasická“ kresba, která dodává příběhu potřebnou dynamiku a spád. Pokud máte rádi Holmese s Watsonem v rolích bouřliváků, užijete si báječnou jízdu vyšperkovanou akcí i mnoha vtipy a především výstředními manýry samotného geniální Sherlocka.
Sherlock: Studie v růžové
Scénář: Steven Moffat a Mark Gatiss
Kresba: Jay
Překlad: Anna Křivánková
Vydala: Crew, 2018
Počet stran: 216
Vazba: brožovaná
Cena: 249 Kč