S adaptacemi původních uměleckých děl v jiných médiích se setkáváme již desítky let, přičemž už dávno není novinkou ani divem, když máme zhlédnout film, natočený podle románu, komiksu, divadelní nebo počítačové hry, či dokonce série akčních figurek (jako jsou kupříkladu Transformers anebo G. I. Joe). Je však nutno pamatovat, že tato praktika funguje i v opačném směru.
Máme zde novelizace významných (i méně významných) filmů, videohry odehrávající se ve světě toho či onoho fiktivního světa, a v neposlední řadě miliony stránek knih a komiksů, k jejichž vzniku dalo podnět filmové či seriálové dílo. Tato čtení převelice často rozšiřují již zavedený kánon, a poskytují tak fanouškům více možností vychutnat si příběhy o svých oblíbených hrdinech. Dokonalým příkladem nám zde zcela přirozeně bude Star Wars, kde vybrané romány a komiksy tvoří kánon stejně důležitý jako filmy samotné (i když i ten se může měnit na základě toho, kdo zrovna vlastní práva na onu „franchise“). Českému čtenáři se přednedávnem dostal do rukou již druhý svazek komiksu Rick a Morty, jenž byl stvořen jako rozšíření populárního animovaného seriálu pro dospělé, vysílaného na americkém televizním kanálu Adult Swim.
Výše zmíněný animák se původně zrodil v mysli tvůrce Justina Roilanda jako parodie na snímek Návrat do budoucnosti, a když se zamyslíme nad jeho premisou, je onen fakt více než zřejmý. Rick a Morty pojednává o postarším excentrickém vědci a jeho nesebevědomém vnukovi, přičemž se toto duo každou epizodu vydává za jiným dobrodružstvím do alternativních dimenzí či do vzdáleného vesmíru. Jistě, ve filmu z osmdesátých let se sice nejedná o příbuzné, ale kromě toho jsou si v tomto ohledu ona dvě díla extrémně podobná. Nicméně zde však jakákoli podobnost končí. Rick Sanchez je starý alkoholik a nihilista, dělající si legraci téměř ze všeho, a dávající všem okolo na vědomí, že mu nesahají ani po kotníky. Svůj intelekt nejraději využívá ke svým vlastním sobeckým účelům a pro ukojení veškerých možných choutek, jež mu přijdou na mysl. Morty je naproti tomu obětavý mladík, avšak (podobně jako jeho otec Jerry) pozbývá sebevědomí a vyšší míry inteligence. Seriál samotný (čítající v čase stvoření této recenze tři řady, se čtvrtou na cestě) je poté plný vysoce inteligentního humoru a hlubokých filozofických myšlenek, které však mohou býti méně všímavým a bystrým publikem přehlédnuty v záplavě vulgarismů a otevřeně obscénních výjevů. Opravdu a vskutku se zde tedy jedná o animovaný seriál, určený pro dospělé publikum (jeden si však také musí uvědomit, že myšlenka, že by měly animované filmy patřit jen dětem, je absurdní). Justin Roiland a jeho kolega Dan Harmon tedy pokračují ve stopách takových kapacit v branži dospělých animáků, jako je kupříkladu Ralph Bakshi anebo John Kricfalusi.
Přítomná komiksová série (a v našem případě konkrétněji druhý svazek) je poté jedním z těch adaptací/rozšíření, která dělají své předloze čest. A nejen to. Komiks Rick a Morty byl spisovatelem Zacem Gormanem napsán podle seriálu věrně do takové míry, že má čtenář nejednou pocit, jako kdyby se na něj právě díval. Ve spojení s kreslíři (ve svazku se jich vystřídalo několik) byl schopen zachytit přesně tu atmosféru, která je specifická pro již nejednou zmíněný animák. Úmyslně jednoduchá animace je přenesena do úmyslně jednoduché kresby, a co se scénářů týče, ty jsou stejně šílené a obskurní, jako jsou ty, jež byly napsány televizními scénáristy. Hlavní příběhová linie druhého dílu se poté rovněž odehrává napříč dimenzemi. V (téměř) každé alternativní realitě totiž existuje nějaká verze Ricka a Mortyho, a právě všechny verze prvního zmíněného se někdo snaží zlikvidovat. Naši protagonisté z dimenze C-137 (čili něco jako „naše realita“) jsou tedy nuceni uprchnout na jediné místo, kde jim dle Ricka nehrozí žádné nebezpečí, a sice do jedné jediné alternativní reality, kde žádný Rick neexistuje. Nu, a jaké by to bylo dobrodružné čtení, kdyby se jeho odhady na sto procent vyplnily, a oběma hlavním postavám by bylo umožněno v klidu si oddechnout? Samozřejmě že ne moc zajímavé. Kromě hlavního příběhu si na konci celého svazku může čtenář užít kratší humorné epizody ze života nejen Ricka a Mortyho, ale i vedlejších (ale o nic méně oblíbených) postav.
Jak už bylo řečeno výše, Rick a Morty: Druhý svazek je komiks, který více než dobře rozšiřuje už tak obrovské univerzum původního seriálu, a dělá své předloze čest. Fanouškovo oko, zvyklé na vizuální styl seriálu, zde nezapláče, a stejnou věc budeme nuceni uznat, co se scénáře týče. Komiks však funguje dokonale i sám o sobě, a to jako kniha nezávislá ani na seriálu, ani na prvním svazku. I přesto je však potřeba říci, že si jej nejvíce užijí fanoušci, kteří jsou s oběma zmíněnými již dobře obeznámeni.
Název: Rick a Morty 02
Vydala: Crew, 2019
Autor: Zac Gorman
Překlad: Darek Šmíd
Vazba: brožovaná
Počet stran: 128
Cena: 299 Kč