Komiksový scénárista Joshua Williamson sice stojí za příběhy DC superhrdiny Flashe, ale Ranaři (ačkoliv vyšli pod hlavičkou DC Black Label) mají k superhrdinům v spandexových trikotech stejně daleko, jako Colombo ve zmuchlaném baloňáku k Jamesi Bondovi. Tahle partička bývalých super zločinců, kteří se kdysi shromáždili kolem Captaina Colda a jeho sestry Golden Glider, už dávno není tou skvěle organizovanou skupinou, nahánějící strach slečnám za bankovní přepážkou a působící nesčetné noční můry svému úhlavnímu nepříteli Flashovi. Teď už jsou to ztroskotanci na okraji společnosti
Někteří, jako třeba trenér bojových umění Bronze Tiger, se snaží živit poctivou prací, jiní jedou v drogách, no a třeba takový Mirror Master, stojí jednou nohou na pokraji šílenství. Prostě život bývalých zločinců není žádný med. Možná proto kývli na návrh Captaina Colda. A přes počáteční nedůvěru se vydali najít Gorilla City. Neboť právě v centru tohoto legendami opředeného města se ukrývá obrovský trezor plný zlata. Tahle poslední velká fuška by jim mohla zajistit štěstí a blahobyt do konce života, ovšem to by nesměli být takoví smolaři. Je jedno jestli umíte otevírat zrcadlové portály, vyrušit elektromagnetická zařízení, nebo jste mistrem bojových umění. Když nemáte důvěru ke svým parťákům, jsou vám k ničemu jak plamenomet, tak i mrazící pistole. A když proti vám stojí město plné naštvaných goril, je na průšvih zaděláno.
Samotný scénář je poměrně přímočarý, ale několik pěkných dějových zvratů přináší. Naopak, to, čemu se věnuje minimálně, je minulost jednotlivých Ranařů a tudíž nemůže plnit funkci originu jako tomu bylo u některých komiksů z edice DCBlack Label. Také závěr jejich eskapád v Gorilla City je docela matoucí a ve čtenářově mysli zanechá nejspíš několik otazníků.
S Ranaři se čeští čtenáři setkali v komiksu Flash – Ranaři vrací úder, který vyšel jako třetí svazek v edici Znovuzrození hrdinů DC. Zatímco na sérii Flash s Williamsonem pracuje Carmine Di Giandomenico, k práci na komiksu Ranaři do židle výtvarníka usedl Messimiliano Leonardo známý též pod přezdívkou Leomacs. V rodné Itálii pracoval na sériích Dylan Dog a Tex, u nás je známý především díky sérii Lucifer a komiksu Košík plný hlav.
Leomacsův rozevlátý výtvarný projev se k ujetým eskapádám Ranařů náramně hodí. Velký formát, kterým edice DC Black Label disponuje, dal prostor použít velké panely a detaily tváří, díky nimž vynikne karikaturistické ztvárnění emocí jednotlivých postav. Leomacsova práce tak docela připomíná rukopis Káji Saudka. A vzhledem k tomu, že jsou Ranaři také akční rubanicí, jsou díky formátu 216 × 276 mm. bojové scény krásně dynamické a často roztažené v rozevlátých panelech přes celé dvoustrany. Jednoduše řečeno, jakýkoliv menší formát by Ranaře zabil.
Knihu doplňuje pěkná galerie alternativních obálek, galerie kreseb a stručné životopisy autorů. Hezkým krokem vstříc čtenářům je také pevná plátěná vazba a snímatelný obal, pod nímž se skrývá další (velice atmosférická) obálka.
Williamsonovi postavy nejsou černobílé a pulpový příběh je nápaditý a vtipný. Ranaři jsou zase trošku něco jiného, než na co jsme u nakladatelství CREW zvyklí, ale z edice DC Black Label nijak nevybočují a pobaví i na druhé či třetí přečtení. Nenechte se oklamat zádumčivou obálkou. Tohle je ta nejryzejší černohumorná gangsterka. A obešla se i bez Flashe.
Ranaři
Scénář: Joshua Williamson
Kresba: Leomacs
Překlad: Michael Talián
Vydal: CREW, 2023
Počet stran: 232
Vazba: vázaná s přebalem
Cena: 799 Kč
Zalistovat ukázkou si můžete ZDE