Už po osmé se vrací Yorick. Chlápek, trouba a poslední žijící člověk na planetě Zemi. Tentokrát nás jeho dobrodružství zavedou až do vzdáleného Japonska, kde na něj čekají Dračice v Kimonu.
Je potřeba si připomenout, co se stalo před osmou knihou, takže pokud jste ještě nečetli, tak přeskočte, protože přijde SPOILER SPOILER SPOILER!!! – Yorick přišel o Ampersanda, a jak víme, tak právě on je důvodem, proč je jeho páníček ještě mezi živými. A díky sledovacímu zařízení mohou malou opičku následovat právě na japonské ostrovy. Konec Mega SPOILERu a dál budeme lehce odhalovat zase jen tuhle knihu.
Pro Yoricka nebylo lehký přistoupit na fakt, že hledání jeho snoubenky Beth je opět odloženo a oni se musejí pachtit přes půl světa. Když dorazí na místo, tak se rozdělí na dvě dvojice – Yorick a agentka 355 vyrazí do Tokia, kde je vysílací zařízení, a Dr. Mannová s jednookou Rose zůstanou v přístavu Jokogata, kde se ninja ženská s opičkou vylodila a kde je také laboratoř matky doktorky Mannové. Každý pár tak jde po jiné stopě. Yorick s Agentkou 355 se dostanou do střetu s Yakuzou, kterou vede rozmazlená popová hvězdička disponující armádou nasraných Japonek se solidním arzenálem. Mezi tím doktorka Mannová s Rose navštíví dr. Mannovou starší, a to by se člověk nestačil divit, kolik čepelí bude hrát svoji roli v téhle příběhové linii.
Ypsilon je série, která už má dozajista spousty svých čtenářů, vždyť tohle je už osmý díl, který vyšel v češtině! Proč by však někdo nový měl sáhnout zrovna po Posledním z mužů? Vynechejme všechna ocenění, která tahle série posbírala. Nebudu tu opakovat promyšlenost scénáře, výborné postavy a skvěle zvládnutou kresbu. Rád bych tu vypíchl jednu věc, která z postav dělá víc, než jenom nakreslené figurky. Brian K. Vaughan jde totiž mnohem dál za běžné vyprávění příběhu. Ve chvíli, kdy celá série začala, by se dalo říci, že už jsme dávno byli uprostřed, protože minulost hlavních i vedlejších protagonistů dodává dílu opravdovou hloubku.
Postupně, jak procházíte sérii, dozvídáte se motivace postav k „současnému“ chování. Jejich tajemství, společné okamžiky a podobně. Tento prvek pozvedá Ypsilonku tak vysoko, že všechny Eisnery, které vyhrála, si bezesporu zaslouží. Jako doklad poslouží i složení kapitol, kdy ze šesti se hlavnímu příběhu věnují pouze čtyři a dvě poslední jsou pak právě pohled do minulosti doktorky Mannové a šílené izraelské vojandy, která možná nebude zase taková svině, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Na knize je vidět, že se autor i kreslíři nepouštěli na půdu Dálného východu naslepo, ale strávili mnoho času studiem jak kultury, tak i vizuální stránky Japonska. Což je vidět hned na začátku, kdy jsme svědkem scény tradičního japonského divadla. Kreslířský tým, který dříve zastupovala pouze Pia Guerra, byl rozšířen o dva pomocníky, a to Gorana Sudžuku a Josého Marzána jr. A tato změna je vidět samozřejmě i na stylu kresby, který je v příbězích z minulosti trochu jiný, a variabilita určitě knize svědčí.
Zkrátka a jasně, Ypsilon: Poslední z mužů pokračuje v krasojízdě, a dokonce se nebojím říct, že osmý díl patří k mým nejoblíbenějším. Pokud tedy již Ypsilonku čtete, tak hurá pro další díl, a pokud ne, tak to koukejte napravit. 😉
Y: Poslední z mužů 8 – Dračice v kimonu
Vaughan, Brian K. – Guerra, Pia – Sudžuka, Goran
Nakladatel: BB art
Překlad: Petr Zenkl
Obálka: Massimo Carnevale
Redakce: Jiří Pavlovský, Mirka Jarotková
Rok vydání: 2013
Počet stran: 144
Rozměr: 170×260
Božínku, těch překlepů a hrubek… “živíma”, “Doktorka”, “všechyn”, “krešlíři”, “Poslední z Mužů”… Korektura by nebyla od věci.
Ke komiksu jako takovému – Y je samozřejmě perfektní, četl jsem ho už před nějakou dobou v originále a musím se přidat k nadšenému chvalozpěvu. 🙂
Y je parádní, skončila jsem tuším šestkou, takže jen jak mi otevřou přes léto nefungující knihovnu, doplním. 🙂
Špatné to není, ale zdá se mi, že už se to poněkud táhne.
Karle vydrž, už brzo bude konec 😉
Thunair:
Jo? A může za to americká vláda, nebo mimozemšťani? Uzavírám sázky. 🙂