Zatímco většinu předchozích omnibusů pravděpodobně doprovázel v myslích potenciálních zájemců konkrétní výjev (rozevírající se čelisti vetřelce, rudá záře z terminátorova oka či obřadné sundání predátoří masky), tentokrát to bude jinak. Tentokrát vám naskočí text umisťující děj do předaleké galaxie a doprovázet bude jeden z nejznámějších hudebních motivů všech dob… Star Wars jsou zde.
Předem je třeba říct, že Star Wars mám rád. Ale to je tak všechno. Souhlasím s tím, že Návrat je jen jeden, jenže krále. Star Wars jsou pro mě prostě jen jedním dobrým filmem z mnoha, na kterém mám paradoxně nejraději komentáře Kevina Smithe. Ale o to více jsem byl zvědavý na to, jak si s tímhle projektem poradili v komiksu.
Jak bylo naznačeno výše: kouzlo předlohy je v tomto případě založené na zcela jiných principech, než tomu bylo u omnibusů věnovaných všem těm rozverným monstříkům. Ve zkratce můžeme napsat, že Star Wars jsou založené na epice. Pokud možno ještě dětsky naivní a plné patosu. Fanoušci samozřejmě ocení, když se dozví nějaké ty detaily z ohromně rozlehlého Lucasova světa, ale především chtějí příběh a oblíbené postavy.
Což komiksy umožňují obojí. Je tedy jasné, že jako první k nám přichází omnibus servírující tři rozsáhlé příběhy, časově se odehrávající v průběhu cca jednoho roku (z hlediska filmové série před, souběžně a po šesté epizodě). Poté budou následovat příběhy Boba Fetta a pak zase něco zaměřené na rozvíjení základního příběhu a mytologie – výběr je široký.
A nyní již konkrétně. Titulní Stíny impéria ukazují, že císařovo panství není zdaleka tak silné a jednotné, jak by se mohlo zdát. V jeho kořenech číhají nejrůznější mafiánské organizace a mocenské frakce, které celé povstání berou jako pouhou záminku pro vlastní zisk. Proti Lukovi Skywalkerovi tak nestojí pouze Impérium, ale i zločinecké Černé slunce, jehož vůdce, princ Xizor, se chystá zkompromitovat Darth Vadera.
Příběh rychle odsýpá, dostaneme se i na populární Tatooine – hrdinové se snaží zachránit Hana Sola, toho času v karbonátu, a komiks po celou dobu nenásilně zdůrazňuje svou hladkou provázanost se snímky. Postavy mají tedy takřka stejné obličeje (nakolik je v moci kreslíře přiblížit se předloze), Darth Vader, císař, ale i Jabba Hutt jsou zachyceni v podobných pózách a úhlech, jak je známe z filmů, atd. Dočkáme se i podobných prostřihů mezi místy děje.
Slabinou paradoxně je právě tempo příběhu. Některé zvraty jsou možná až zbytečné, jiné momenty nejsou zrovna dvakrát rozvedené či dořečené. Což může být jednak chyba, jednak daň faktu, že Lucas svůj příběh protlačil snad do všech možných médií. Pro ilustraci jedna drobnost: osobně jsem třeba nepostřehl žádný důvod, proč by měla jedna z postav změnit barvu vlasů z blond na černou – může se jednat o drobnou chybičku, ale také odkaz na příběh, který ještě neznáme.
Druhá kapitola omnibusu sleduje osudy Mary Jade, „císařovy ruky“, těsně po událostech u Endoru. Císař je mrtev, ale jeho oddaná služebnice, která ve službě Impériu vidí boj za zachování řádu a minimalizaci utrpení nevinných, se vydává splnit poslední úkol – zabít nebezpečného gangstera, který si troufá na obnovení Černého slunce.
Jedná se takřka o bondovskou špionážní hru, kde se pozornost soustředí především na Maru a její cílevědomost. Jako postava je možná poněkud plochá, ale rozhodně zábavná. Především její únik z rukou ředitelky Isard je nejen podán zajímavou formou (ve větším rámečku, který zachycuje aktuální dění, se nachází menší, který simuluje záběr bezpečnostních kamer – po většinu času ovšem vyřazených z provozu), ale i vtipně (kariérní růst aktivního technika).
Stíny impéria: Evoluce se již celé odehrávají po císařově smrti, nicméně motiv Černého slunce a dění v „podsvětí“ či na periferii hlavního příběhu je přítomný i zde. Hrdinkou je bývalá pobočnice prince Xizora, která se vydává na obtížnou cestu za přeprogramováním svého mozku – nejedná se totiž o normálního člověka, ale o umělý výtvor, který navíc skrývá klíč k možnosti opět obnovit Xizorovu organizaci.
Luke, Han a Leia se do příběhu zamotají ve chvíli, kdy se snaží uklidnit válku nástupnických frakcí, která vypukla hned po Xizorově smrti, ale nijak výrazněji do děje nezasáhnou. O to jsou však ráznější, když na to dojde. Ostatně, Star Wars bez světelných mečů sice lze, ale proč to přehánět, že? Hlavní zbraní třetího příběhu je však humor – „problémy“ Hana Sola se ženami jsou na jedničku.
Celkově jsou všechny tři příběhy opravdu zajímavým dopracováním původního příběhu. A perfektně se jim podařilo vystihnout ducha předlohy. Tomu odpovídá i vizuální stránka komiksu. Star Wars jsou plné barev (nejvýraznější jsou samozřejmě jásavé barvy lodních pohonů a zbraní – především světelných mečů) a zvláštních tvorů, panoramatických scén i propracovaných detailů. Pokud se vám líbily scény, jako byla ta z baru v Mos Eisley, bude pro vás omnibus jedna velká pastva pro oči. Zábavné je i vyhledávání ras, které známe z filmů.
Jako celek je pak omnibus velmi povedeným počinem, který naláká nejen na známé postavy, ale i na doplnění prázdných míst oblíbeného světa. Nabízí celou řadu atrakcí v atraktivním provedení – a to nejen pro fanoušky, ale i pro nováčky, kteří se chtějí prostě dobře bavit a porozhlížejí se po dobrém, ale nijak komplikovaném mixu sci-fi a fantasy.
A i když se omnibus raději nevzdaluje z hájemství mile pohádkového dobrodružství, dokazuje na případu Mary Jade, že může nabídnout i zajímavé morální problémy. Pro příště je na co se těšit.
- Star Wars: Omnibus. Stíny impéria
- scénář: John Wagner, Michael A. Stackpole, Timothy Zahn, Steve Perry
- kresba: Killian Plunkett, John Nadeau, Carlos Ezquerra, Ron Randall
- překlad: Vlastimil Šprta
- vydal: BB/art, 2010
- počet stran: 400
- cena: 990 Kč
Boris Hokr (zástupce šéfredaktora)
boris.hokr@fantasyplanet.cz
Daleko v budoucnu
Tak tenhle omnibus je mazec! Jen malá poznámka, to si mám počkat až do roku 2020…?
To se nám povedl pěkný překlep. 😀
překlep
Sakra… já ten překlep viděl hned po půlnoci, kdy se to nahodilo a říkal jsem si jestli to mám opravit a pak jsem si řekl ne! Nechám to tak… a ty mi to Pavlo změníš?!
Ach jo
To jsem teda zkazila srandu, že? 🙂
crew
se divím,že se uvádí, že to vydal i CREW, kdyz CREW na svých stankach se o tom ani nezmínílo
CREW
On je právě CREW nwvydává, jen tak jako BBartu přizvukuje. Omnibusy si vydává BBart pro radost, protože přiznejme si to, bichle komiksu za 1000 kč není zrovna zisková záležitost.
Neznalost předlohy
Budu se v příběhu orientovat pokud jsem viděl pouze I., II. a III. epizodu? Jelikož jsem původní trilogii neviděl, bojím se že bych se ztrácel v příběhu…