Garfield vychází už několik let, Snoopy se chystá k vydání – takže je čas na to, aby se objevil i třetí člen tohohle stripového triumvirátu. Vlastně dva členové. Calvin a Hobbes.
Sama atmosféra stripu je někde uprostřed mezi melancholickou filozofičností Peanuts a živelnou komičností Garfielda. Hlavním hrdinu je šestiletý Calvin (něco mezi mladistvým Woody Allenem a Charlie Mansonem), který má za parťáka, pokušitele a cynického glosátora uloveného tygra Hobbese (ovšem ostatní lidé ho považují pouze za plyšového).
Vydavatel Petr Litoš o knize říká: „Calvin a Hobbes byli jednou z věcí, které jsme chtěli vydat už od začátků nakladatelství CREW. Je to jeden z nejlepších a nejzábavnějších stripů, jehož jedinou nevýhodou je to, že autor nikdy nedal práva na výrobu figurek a triček, takže tváře hrdinů nejsou tak známé jako Garfield či Snoopy. O to ale bude pro většinu lidí objevení téhle série příjemným překvapením.“
První sbírka stripů se bude jmenovat prostě jen Calvin a Hobbes – a na rozdíl od sešitového Garfielda vyjde v podobě brožované knihy. Převodu do češtiny se ujal jeden z nejlepších českých překladatelů Richard Podaný (Program pro přeživší, Pod dekou, Top 10, Persepolis), který o téhle dvojici prohlásil: Calvin a Hobbes jsou stejně archetypální, bájná dvojka jako třeba Kain a Ábel. S tím rozdílem, že než aby se hloupě vraždili, radši se koulujou a drandí na káře a tak. Což je myslím lepší.
Předtisková příprava a lettering byly svěřeny osvědčené dvojici manželů Aleny a Bohumíra Tejnických, díky kterým vznikly cenami ověnčené knihy Batman – Arkham: Pochmurný dům v pochmurném světě, Tajná válka a další. Všechno proto, aby se Calvin a Hobbes objevili v tom nejlepším možném provedení.
Komiks by se měl dostat už na vánoční trh. Bude to šance jak pro lidi, kteří znají Calvina a Hobbese z novin, tak pro ty, kteří o nich ještě neslyšeli, vstoupit do úžasného a fantaskního světa, plného podivných vynálezů (obvykle zastupovaných papírovou krabicí s neuměle načmáraným nápisem), makabricky se vraždících sněhuláků, monster převlečených za učitelku či ředitele školy a her s nepochopitelnými pravidly. Je to svět, který si člověk pamatuje z dětství… jen to Calvin dokáže dotáhnout vždycky trochu dál. Taky, kdo z nás měl v dětství jako parťáka filozofujícího a ironického tygra?
O komiksu
Od ostatních stripů se Calvin a Hobbes liší i kresbou. Zatímco většina stripů je postavena hlavně na scénáři, takže neomračuje geniální kresbou, Calvin a Hobbes jsou hned od prvního obrázku perfektní a dokonale prokreslení – celá série vypadá stejně skvěle od prvního příběhu (vydaného 18. listopadu roku 1985) až do posledního (31. prosince 1995). Jako by její autor, Bill Watterson, do série vstoupil už s naprosto jasnou představou, o čem bude a jak bude kdo vypadat.
Když si přitom uvědomíme, že se Bill Watterson narodil v roce 1958, čili mu u prvního stripu bylo 27 let, tak je stvoření takhle vyzrálého díla až skoro neuvěřitelné.
Vůbec je Bill Watterson je zvláštní případ. Psal a kreslil Calvina a Hobbese pouze deset let, pak řadu opustil s tím, že už nemá co dalšího dodat, a odstěhoval se do lesů, kde si kreslí obrázky a nedává rozhovory. A co je ještě podivuhodnější, svůj lehce anarchistický přístup ke světu podtrhl i tím, že nikdy nedal povolení k merchandisingu, takže nikde nevidíte plyšové Hobbese či Calviny zubící se na tričkách. Odmítl dokonce i animovaný seriál.
Ale přesto, že s lidmi, kteří se narodili s poslední číslem Calvina a Hobbese, už dneska cloumá puberta, tak tihle dva, chlapec a jeho tygr, nestárnou. Možná i proto, že jejich svět je tak univerzální a věčný.
Doporučení
Skvělý komix a pokud se chystáte na rodičovství, nebo už děti máte doporučuji jako povinnou četbu. Zjistíte co vás(ještě)čeká, autor ani trochu nepřeháněl. Vy ostatní si to kupte také ať jednou neříkáte, že vás nikdo nevaroval! :-))
Nejsou prachy, dneska jsem kupoval Sandmana ;-))
Doporučuji
Tento comics je hluboce pravdivý. Když jsem jej poprvé cca 1993 četl, rezonoval s mými klukovskými vzpomínkami. Dnes jako rodič mohu potvrdit naprostou věrohodnost i z druhé strany. Některé hlášky u nás doma zkultovněly (Otec matce: Já jsem ti říkal, že jsme si raději měli koupit psa). A hlavně je to ohromná prča. Možná není nejlepší, nechci se hádat, ale osobně lepší neznám. Mimochodem, ukončení v roce 1995 bylo v USA/Canadě ve zprávách jako hlavní téma, byla to společenská událost.Okolo roku 1997 jsem přeložil první dvě série pro kamaráda a bylo to maso, Podanému nezávidím. Po zběžném prolistování klobouk dolů, kvalita překladu rozhodně nadprůměrná, jen párkrát něco trochu zavrzalo a osobně mi nesedí zvolená nespisovná mluva Calvina, je to ale překladatelská volba a respektuji ji. Podaný umí. Nicméně obvyklá věc: Neco je prostě nepřeložitelné, kdo se na to cítíte, doporučuji koupit česky a pak omrknout na netu v originále, visí tam kompletní v gifech (snad i legálně, vydavatel jej postupně vyvěšoval denně v letech 1995-2005 a na pár místech to zůstalo).