Frankie goes to Miami! A co dělá Miami tím správným místem k odpočinku? No přeci pláže, krásné dívky, úspěšní kravaťáci, teplé moře, sluníčko, žraloci… a Barracuda. Závěrečná položka se moc ráda stará o odpočinek svých bližních… hlavně ten poslední.
Ne že by tam Frank jel jen tak najednou, že se mu chtělo ze zasněženého New Yorku rovnou do prosluněného přímořského letoviska. To tak jednou zase čistil nějaký bordel v jakési zastrčené čtvrti a v cimře našel nahého vyděšeného ubožáka. A ten ubožák, znásilněný a ponížený, se tak bál jít na policii, že to Franka zaujalo. Vydal se tedy onoho ubožáka vytáhnout z cely předběžného zadržení dřív, než zkorumpovaný polda, který se ukáže na veřejnosti jednou za uherský rok. A na oplátku mu onen zdecimovaný človíček vypráví velmi zajímavý příběh o jedné progresivní firmě, tak progresivní, že za to nejeden člověk zaplatil životem. A pokud se tato firma pohrne svým způsobem dál, ještě jich mnoho zaplatí. Což Frank nechce samozřejmě dopustit, a tak letí za šéfem oné firmy mu vysvětlit, že tohle se opravdu nedělá. Jenže onen šéf pustí z řetězu svého dva metry deset vysokého mazlíčka, a tak se karty obracejí, samozřejmě ve Frankův neprospěch.
Barracuda je až zvláštně nepunisherovský, protože díky fenomenální uvítací rubačce mezi Barracudou a Punisherem v půlce sešitu je Frank deklasován a jeho plánovaná odveta se boří jako domeček z karet. Kulkami se v tomhle díle bude šetřit, ale to neznamená, že bude téci méně krve. Jenom se příběh přepóluje trochu jinam, než k Frankovi. Jasnou dominantou příběhu, a nejen svou konstitucí, je sám černý zabiják se zlatým úsměvem, plující na lodi, která se s ním dělí o přezdívku. Nejen že je to hromotluk nebojící se a neštítící se ničeho, ale ještě umí přemýšlet a chválabohu, loajalitou moc neoplývá. Navíc je to otrlý řízek, ztráta pár cenných kousků těla ho ani v nejmenším nezastaví. Zdatnými sekundanty jsou mu i krásná, nenasytná a úskočná Alice a její milenec Dermot, pravá ruka a chráněnec bosse oné firmy. Ti dva a Barracuda si pro sebe rvou nejžhavější, nejemotivnější a nejvtipnější scény z celého příběhu.
Jestli jste pofňukávali, že není v Punisherovi moc sexu, tady si ho užijete habaděj, ale samozřejmě v eroticky dráždivé cudnosti, Alice svou novou akvizici provokuje stejně slovy jako tělem. Víceméně se nedočkáme tak šťavnatých úchyláren jako v předchozích dílech, i samotná likvidace padouchů je ve stylu „zabijem co nejvíc much jednou ranou“ a o veškerou krvavou srandu se tu starají hlavně žraloci. Jako kdyby byl Barracuda jakýmsi intermezzem, výdechem před dalším nášupem zvrácených scének toho nehrubšího punisherovského kalibru. I samotná likvidace Barracudy, až zvláštně stydlivá, tento dojem posiluje, ale je možné, že jde o scénáristická „zadní vrátka“. Upřímně, taková persona typu Barracudy by si to snad i zasloužila. Ale to neznamená, že by byl Barracuda špatným příběhem. Naopak, díky korekci násilí se na výsluní dere Ennisova scénáristická potence si se stokrát provařeným tématem pohrát zase jinak, po morálně závažnějších Otrokářích se tu hraje na lehčí strunu, což je vítaná změna.
Samozřejmě se zastavíme i u kresby, nová posila v punisherovském universu, kreslíř Goran Parlov, má svůj osobitý styl a asi bude pár panelů trvat, než si na něj člověk zvykne. Navíc díky němu Frank prošel faceliftem a tak vypadá spíš na čtyřicátníka než na chlapíka okolo šedesátky, ale žraloky Parlov umí náramně a když už někde teče krev, tak decentně, žádné vypiplané výňatky z učebnic anatomie jako v minulých dílech, ženské se mu také daří, jenom Barracuda a v pár chvílích i Frank vypadají, jako že jsou od kojeňáku na steroidech.
Přejme tedy Frankovi po seznámení s Barracudou co nejrychlejší uzdravení, protože jestli pojede BB/art v punisherovských sebraných spisech pěkně dál popořadě, příště bude mít na krku Frank jednoho starého známého z předchozích dílů.
Frank Castle vyráží na jih, do Miami. Pokud si ale myslíte, že přibalil plavky a opalovací krém, asi ho dost neznáte. Frank jde po partě chlápků, kteří si spletli podnikatelskou dravost s dravostí žraloka. Firma Dynaco Corporation slaví úspěchy, ale její majitelé si maličko vykládají zákony po svém a k tomu, aby pohádkově zbohatli, hodlají fůru lidí připravit nejen o peníze, ale i o životy. Punisher jim to chce zarazit – jenže netuší, že v močálech Everglades na něj číhá cosi, s čím nepočítal: a to cosi měří dva metry deset, váží půl druhého metráku a má dost vražedný smysl pro humor. S někým, jako je Barracuda, jste se rozhodně ještě nesetkali. Zato když se s ním setkáte, už nikdy na to nezapomenete. (anotace)
- Punisher MAX 6: Barracuda
- Scénář: Garth Ennis
- Kresba: Goran Parlov
- Překlad: Richard Podaný
- Provedení: paperback, barevné
- Počet stran: 144
- Cena: 399 Kč
- Vydal: BB/art, 2012
Četli jste tento komiks? Podělte se o názor. Titul si taky můžete koupit v našem e-shopu s 15% slevou.
…
Parlov, Goran Parlov.
to RakeW
Děkuju! Opravím.