Druhý díl uzavírá jeden příběh ze života Punishera – velkého mstitele, nekompromisního zabijáka, který trestá zlo tím nejjednodušším způsobem. Zlem. Nikdo neříká, že není psychopat. Jedno mu ale upřít nemůžeme. V rukou Gartha Ennise se z něho stal neodolatelný akční hrdina.
První díl toho nejen hodně nasliboval do budoucna, ale přinesl také kupu kvalitní akční zábavy a spoustu vtipných hlášek. Cosi, co by se dalo nazvat i jako morální podtext, vrcholí společně s dějem až v druhém dílu. Ennisovi se podařilo v prvním dílu nadhodit takové postavy, že jejich roli v příběhu zužitkoval v nejvyšší možné míře. Každá je nejenom nositelem humorných pasáží, ale i těch správně tarantinovsky absurdních, které vystihují naší realitu víc než knihovna literatury faktu.
Tři napůl směšné figurky Mr. Payback, Elite a kněz konečně dostávají spoustu místa na to, aby dokázali, co v nich vězí. Spojuje je společná touha po lepší společnosti. To mají společné nejen vzájemně, ale i s Punisherem. Zatímco Punisher trestá zločince obecně a ušetřuje tak policii práci (na druhou stranu jim ji přidělává jinými činy, ale to teď ponechme stranou), Mr. Payback si svůj životní boj dovede představit jen jako zabíjení nejvyšších společenských špiček – ředitelů nadnárodních korporací či vysokých politických činitelů. Elite se zase realizuje v likvidaci projevů nižších společenských vrstev. S pistolí v ruce brání svou bohatou čtvrť nejen před prodejci drog, ale i párků v rohlíku. Kněz to má zdánlivě nejlehčí. Zabíjí každého provinilce, který se přijde ze svých přečinů proti slovu božímu vyzpovídat. Všichni ale mají společný cíl a ten je svede dohromady. Každý však svůj cíl hledá za pomoci odlišných prostředků… Myslíte, že jim to bude klapat?
Do pozornosti se také dostává dvojce vyšetřovatelů, dvou největších smolařů mezi policisty v New Yorku. Své poslední slovo ještě neřekla ani máma Gnucciová, která si na likvidaci Punishera přizvala neporazitelnou horu svalů jménem Rusák. Tenhle Ivánek to Punisherovi pěkně natře v nejdelší akční scéně série. Zásadní roli si však odehrají i ti, do kterých by to po prvním dílu řekl málokdo – tři sousedé Punishera.
Ennis obdivuhodně propletl osudy všech hrdinů i postaviček do jednoduchého, nikoliv však přímočarého či stereotypního děje. Snad ke každé postavě se mu podařilo připojit něco, co vystihuje naši realitu. Od primitivností (soused Bumpo je tlustý, ale občas se to hodí), až po komplikovanější mezilidské vztahy (zlo vs. dobro, chudí vs. bohatí, psychopati vs. obyčejný nezúčastněný člověk atd.). Motiv msty je doveden ad absurdum, rozebrán z mnoha stran v různých situacích způsobených odlišně uvažujícími lidmi. Všichni jsou barvitě vykreslení, často jsou jejich vlastnosti pro názornost hyperbolické.
Punisher od Gartha Ennise je drsný akční komiks plný přestřelek, ale to není jeho hlavní devizou. Pokud vás dokáží oslovit filmy od Tarantina, Guye Ritchieho či Iñárrita, bude vám mít co říct i Ennis. A navíc se zasmějete. Ne, vlastně ne. Budete se chlámat!