Nový přírůstek do Crwácké edice Mistrovská díla evropského komiksu přináší doslova komiksový masterpiece. Souborné vydání osmera alb Kasty Metabaronů, kultovního díla z hlavy scénáristy a šílence Alejandra Jodorowského, je doslova a do písmene zástupcem kategorie „To si musíte přečíst“. A v ideálním případě také „To musíte mít“.
O neúspěchu, s jakým se potázal Alejandro Jodorowsky při svých opulentních plánech na vytvoření filmové adaptace kultovní Duny Franka Herberta, se poměrně dobře ví – a pokud ne, doporučujeme vám dokument Jodorowského Duna. Vize, autorský tým a přípravy z říše snů provázely film, o němž doufáme, že v některém z alternativních vesmírů nakonec musel vzniknout, protože to muselo BÝT něco. V našem vesmíru však na jeho realizaci nenašla hollywoodská filmová studia koule.
Vize však tak docela nezmizela. Ve spolupráci s výtvarníky Moebiem a Gimenézem totiž Jodorowsky vytvořil vesmírné opusy, do nichž se mnohé z připravované Duny promítlo. S halucinogenním Incalem jsme se mohli seznámit i v češtině před několika lety, nyní přichází na řadu kompletní Kasta Metabaronů. Ta se sice Dunou v mnohém inspiruje (mramorový svět jako by vypadl planetě se vzácným kořením z oka, Bene Gesserit nahradily jeptiškurvy, aj.), nakonec svůj inspirační zdroj notně překračuje.
Přestože se Kasta odehrává ve stejném vesmíru jako Incal, nedá se říct, že by spolu komiksy souvisely (kromě společné postavy jednoho – posledního z Metabaronů). Příběhy Metabaronů jsou také přímočařejší a mnohem snáze uchopitelnější než houbičkový Incal.
Osmičku příběhů z metabaroní kroniky si vypráví dva roboti: Tonto a Lothar, jediné odlehčující prvky jinak chladných a brutálních příběhů. Historie kasty nejmocnějších válečníků a žoldáků celého vesmíru, kteří jsou schopní ničit celé světy, jako by vypadla z antických tragédií (včetně daddy-issues olbřímích rozměrů). Působiví hrdinové platící velké daně za špetku pomíjivého štěstí, jejichž břímě je přímo úměrné jejich schopnostem – vedle nichž se kupříkladu takový Lobo třese jako mezihvězdný ratlík. V každé z dalších epizod se přitom Jodorowsky snaží jít dál a svého dalšího hrdinu zničit ještě epičtěji, což však někdy může působit poněkud brakovitě a lacině – obzvlášť, když si Jodo z ruky občas vytáhne nějaké deus ex machina – a je otázka, jestli úmyslně jako odkaz na starořecká dramata.
Kultovní sci-fi, antické tragédie, renesanční rámcová struktura, samurajský kodex bušido, jímž se ten metabaroní notně inspiroval, severské eposy, rytířské legendy… Metabaroni mají dobré inspirační kořeny, z nichž Jodorowsky obratně spletl velice působivý kmen.
Co však jeho komiks vyzdvihuje na úroveň absolutního umění, je kresba Juana Gimenéze. Evropská, hyperrealistická kresba sedmdesátých let se v jeho stylu mísí s úchvatnou nápaditostí a vlivy Moebia či H.R. Gigera a každý z panelů představuje malé umělecké dílo. Je to tak, Metabaroni by si bezesporu zasloužili výrazně větší formát, abychom si je mohli vychutnat v ještě větším detailu. Protože o vychutnávání jde při čtení Metabaronů především.
90% |
|
Už si to chci konečně přečíst! (Jen ten čas chybí – je to pořádnej macek.)
Mám doma… Incal hadr :]
Mám sběratelku a denně se jí kochám! Neskutečný špalek a krásné provedení. Špičkový komiks…
až na tu cenu se těším
Kresba je úžasná a příběh… ok, je to zajímavé, ale nějak extra mě to neuchvátilo.
to Kim – Ta cena docela odpovídá naší komiksové realitě. Zvláště u toho paperbacku. (Že by kus kartonu, gázy, látky, flastru a lepidla navíc u toho hardbacku stál šest stovek??! ) Když to srovnám třeba s výtvory Comics centra, tak tohle cenově ujde.
Pro fanoušky evropského komiksu každopádně povinnost.
Také bych se spíš přiklonil k tomu že ta cena patří k jedněm z těch příznivějších… i když mám zrovna ten hardback 🙂
Rozdiel vo vyrobnej cene medzi paperbackom a hardbackom je zanedbatelny.
to Ogre:
Taky mám ten dojem. Nejvíce mne vždy pobaví ta varianta, kdy paperback je vázaný stejným způsobem jako hardback, jen má měkkou složku. Ale rozdíl v ceně hodí pětikilo. 🙂
A nebo – vázaný paperback opatřený záložkou / hardback bez záložky a po týdnu čtení mu vypadne kapitálek. 🙂
A také ( u edice Velké dějiny zemí Koruny české od Paseky ) harback, ale pomíchají se jim krabičky a někdo to přes to do jedné krabičky narval. Musel jsem ji naříznout, abych dílo dostal ven. 🙂
A tak bych mohl pokračovat ještě několik odstavců… 🙂