Rok po svém úhlavním nepříteli oslavil pětasedmdesátku i Joker a netrvalo dlouho, než k nám dorazila rozsáhlá antologie pokrývající celý život tohoto usměvavého důchodce.
Historický exkurz začíná prvním sešitem, v němž se Joker objevil, a skrze pět kapitol, rozdělených dle období, pokračuje až do současnosti. Každá kapitola pokrývá nějaký leitmotiv, který postava měla – od víceméně klasického gangstera a vrahouna přes neškodného vtipálka a zlodějíčka po zvráceného šílence, na jakého jsou zvyklí dnešní čtenáři. Kapitoly oddělují krátké úvody, po nichž následuje editorský výběr toho nejzásadnějšího z daného období. Úvody mají ovšem tu chybu, že dopředu vyzrazují zvraty následujících povídek, k samotnému výběru se pak ozvaly nespokojené hlasy, kterým chybí více zásadních děl, například Moorův Kameňák.
Že se nejde zavděčit všem, je vždycky pravda, faktem ale zůstává, že v druhé polovině knihy jsou trochu nešťastně zařazeny různé výňatky z delších příběhů, které jsou možná výborné a zásadní, ale pokud si neznalý čtenář přečte pouze druhou kapitolu ze čtyř, příliš mu to nedá. V tu chvíli nejvíc vystupuje do popředí encyklopedický charakter knihy – pokud si chcete opravdu počíst, je třeba hledat kompletní příběhy jinde.
Paradoxně proto, přes archaické zpracování, leží hlavní hodnota a především zábava v první polovině knihy. Nejen že k těmhle příběhům zaujímá i samotný čtenář tak nějak automaticky spíše badatelský přístup, ale hlavně jde o uzavřené jednohubky, které si lze užít bez znalosti kontextu. A i mezi nimi se najde pár nápadů, které bychom chtěli vidět zpracované dnešními umělci a v tónu Temného rytíře, jak ho známe a máme rádi – třeba Batman odsouzený tribunálem složeným ze samých Jokerů nebo výměna myslí mezi oběma nepřáteli.
Je to v tu chvíli také fascinující výlet do historie komiksového média a dobových vlivů, které jej ovlivňovaly. Hned v první povídce například vidíme Bruce Wayna kouřit fajfku! Neméně zajímavé je vyrovnávání scénáristů se zavedením CCA (Comics Code Authority), jakési autocenzury v odvětví vystavenému v 50. letech kritice za svou násilnost. Joker se, jak už bylo zmíněno, stává z vraha králem zlodějů a jeho eskapády jsou čím dál šílenější… až začne zase přituhovat, komiksy se mění do své moderní podoby a obě Jokerovy tváře se spojují do jedné: šíleného vraha.
Pokud nepatříte mezi sběratele nebo zavilé fanoušky postavy, ale komiksy čtete prostě pro zábavu, napětí a silné příběhy, není Joker: Oslava 75. výročí úplně pro vás. Ale to vám asi dojde už v obchodě. Naopak, pokud to s tímhle médiem myslíte jen trochu vážně, po knize sáhněte. Její přínos není zdaleka jen v hlubším představení jedné postavy. Naopak, k takto ucelenému a soustředěnému historickému přehledu, co se vypravěčských i kreslířských postupů v komiksu týče, se jen tak nedostanete.
80% |
|
Názor
Pokud to s médiem myslíme skutečně vážně…. To jako my ostatní, co upřednostňujeme ucelené knihy a příběhy, před touto rádoby encyklopedií, to jako s komiksy vážně nemyslíme jo. Mám doma komiksové encyklopedie ale tohle si BBart mohl odpustit a místo toho raději vydat a dokončit série které započal.
Tony
Já jsem za počin BB Artu dost rád – a vůbec by mi nevadilo, kdyby se pustili i do dalších knih z téhle 75 let oslavné řady (namátkou bych rád Batmana, Supermana, Wonder Woman, Flashe či Green Lanterna…).
Odpověď
Joehot- myslím že to bude mít komerční úspěch, tak se toho možná dočkáš. My ostatní co to s komiksem nemyslíme vážně, z toho dostanem zjevně osypky.
Piso
Souhlasím s Tonym. Jediné plus vidím pouze v tom, že v jedné knize získáte přehled jakým vývojem prošel mainstreamový komiks za posledních 70 let. Což se mi zdá za 1000 korun málo. Za sebe dávám 50%.
Mládenci, smiřte se s tím, že vám tady v tomto státě nikdo nic lepšího nevydá! Stejně si to nakonec všichni koupíte. Možná ne hned, ale časem stejně.
Cicca Dum-Dum tady stejně nikdy nevyjde. A pochybuji, že i další špeky od dvojice Jordi Bernet – Carlos Trillo.
Já se s tím smířil a naučil se španělsky. 🙂
Pokud jde tady o Jokera – tak s recenzí, ani s knihou, nemám problém.
Odpověd
KarelC- nevím komu říkáš mládenec, a nech si ty svoje pseudomoudra pro sebe. Španěle.
to Tony:
No, když tady můžeš mudrovat ty, tak nechápu, proč já bych nemohl využívat stejný prostor.
Pokud jde čistě o US komiks, tak nedávno jsem si na Amazonu objednal: Lady Killer (Jamie S. Rich, Joelle Jones, Laura Allred) Dark Horse. Jsem si naprosto jist, že to tady taky nikdy nevyjde. A je to škoda, protože je to parádní záležitost. Rozhodně mohu jen doporučit!
Ať žije Joker!
Já bych se knize nebál dát 90%. Hned vysvětlím. Nejprve, musíme si uvědomit že toto nejde hodnotit stejně jako jiné komiksy s uceleným příběhem. Tohle je výcuc nejzásadnějšîch, nejvýraznějších nebo prostě nejcharakterističtějších Jokerových příběhů napříč třičtvrtěstoletím. Průřez historií a vývojem postavy a komiksovými obdobími s ní spjatými. Z tohoto hlediska je to vskutku jedinečné vydání. A že tu chybí Kameňák a jiné zásadní příběhy? Tím lépe, z jednoho prostého důvodu: už tu vyšly. Vážně, když už dávat tisícovku, nechci aby polovina knihy sestávala z něčeho, co už doma mám. Je skvělé, že tohlf si BB Art uvědomuje a 90% obsahu knihy je českému čtenáři dosud neznámá. Hodnotím tak nejen samotné příběhy v knize, ale i jejich uvážený výběr tak, aby čtenář dostal co nejvíce toho, co dosud nezná. Byl by komiks celkově lepší kdyby se v něm nacházela perla typu Kameňáku? Zajisté. Bylo by to ale lepší pro nás, když už ho doma máme? Ne. Takto se co nejvíce prostoru ze 400 stran uvolnilo nám dosud neznámým komiksům, a za to má tato kniha u mě další body k dobru.