Steve Rogers se v prvním omnibusu od BB/artu vyrovnával s velkou osobní krizí a objevil starého přítele a kolegu Buckyho. Konec ovšem zůstal tak otevřený, jak jen mohl, a nás momentálně čeká jediné: musíme zjistit, co se stane dál.
Příběh druhého omnibusu navazuje přesně tam, kde první skončil. Kapitán Amerika nevěří, že by byl Bucky mrtvý, čemuž také naznačuje nejedno znamení. Generál Lukin si stále běhá na svobodě, a aby toho nebylo málo, tak jeho magoření s Red Skullem v hlavě nabírá na intenzitě. Společně kují další plány a partie se od začátku nenápadně rozehrává. Ovšem na scénu vstupuje i další neznámá, a tou je Crossbones, který se rozhodne najít Red Skullovu dceru a zvrátit brainwashing, kterým si prošla. Tím jí chce vrátit její přirozenou i vychovanou vražednost a krutost. Persony první části omnibusu a tedy i prvního příběhu jsou jasné. Steve Rogers a Shield, Redskull a Lukin, Crossbones a Red Skullova dcera a Zimní Voják. Jak to dopadne? Uvidíte v knize.
Mimo prvního příběhu, do kterého je velice pěkně zakomponované i výroční vydání vysvětlující některé historické a pro příběh nezbytné souvislosti, nás čeká mnohem víc! Kniha zahrnuje speciální číslo, které se odehrává v alternativní realitě vytvořené během eventu House of M, nesvětu vládnou mutanti a lidstvo rozhodně není nic, s čím by se do budoucna kdovíjak počítalo. Kdo trochu zná chronologii Marvelu, tak už tuší, co bude následovat. Občanská Válka Superhrdinů. Další příběh se odehrává v pozadí této velké události a věnuje se mnohem více Buckymu, než Stevovi. Mimo jiné se zde také setkáme s u nás takřka neznámým týmem Young Avengers.
Děj jede jako po másle a napětí před akční sekvencí je při čtení takřka hmatatelné. Ovšem to, jak umí Brubaker vyprávět příběh, už všichni víme z prvního omnibusu. Na hřbetě druhého díla najdeme mnohem větší a delší seznam kreslířů. Když se kresba střídá v rámci jednoho uzavřeného příběhu, může to být někdy na obtíž a trochu to čtenáře rušit. My tu ale máme naštěstí celky od sebe oddělené a vynikající výtvarné umění pánů Steva Eptinga, Michaela Larka, Mika Perkinse a dalších místy opravdu vyráží dech (samozřejmě v dobrém).
To, že Ed Brubaker vtiskl zcela novou tvář konzervativnímu Captainovi America, to už víme z prvního dílu, ale druhá kniha nám ukazuje, že psát hlavního hrdinu umí naprosto excelentně. Jakmile se však dostane na další aktéry, než jen na Steva Rogerse, dojde na krájení chleba. V celém špalkovitém booku nenajdete postavu, ke které byste si nevytvořili vztah. Ať už to je naprosto roztomilá psychopatka a magorka, nebo učebnicový hajzl, vždycky to ve vás nějaké pocity probudí, ať už kladné nebo záporné. V posledním příběhu o Buckym pak lze cítit vztah, který má autor Ed Brubaker právě k této postavě, která je a především v dalších dílech bude velice, velice důležitá.
V překladu se objevilo pár maličkostí, se kterými nejsou fanoušci spokojení. Nejvíc z nich vyčnívá překlad speciální Antihrdinské jednotky Capekillers, kterou najdeme v knize jako Kapucosmrťáci, a několik dalších. V celkovém rozsahu knihy to však může vyrušit jen opravdu hardcorové fanoušky originálu, protože v rámci rozsahu překladu je to opravdu jen pár slov z tisíců, takže při čtení to nijak neruší. Méně už potěší fakt, že se zde hodně naráží právě na Civil War. Hlavní děj se odehrává v eventové minisérii a omnibusem se o události této války jen lehce „otíráme“. Čtenář, který tak nemá nejmenší ponětí, co to Civil War vlastně je, bude lehce ochuzen a nezbude mu než doufat, že BB/art se dostane i k vydání hlavní minisérie, která patří mezi nejlepší události v klasickém Marvelovském univerzu.
Zpracování je naprosto bezchybné. Přebal, kvalita papíru i koženková pevná vazba s ražením a patinou je vyloženě luxusní záležitostí a bude ozdobou každé knihovny. Captain America Omnibus 2 navazuje kvalitou i rozsahem na první díl a jedná se o dílo stejně kvalitní a monumentální. Doporučuji ho všem fandům komiksu bez rozdílu.
Ed Brubaker dal čtenářům úplně nového Captaina Ameriku, který je mnohem přijatelnější než jeho původní podoba. Jeho hrdina se musí vyrovnávat nejen s jinou dobou, v níž se ocitl, ale také s minulostí. Pokud se hrdina líbil v Ultimates, tady si ho vysloveně zamilujete. Captain America patří k nejznámějším hrdinům marvelovského vesmíru, přesto byl u nás dlouho přehlížen, protože jeho americký patriotismus tak nějak vyšel z módy. Pak ale přišel Ed Brubaker se svým příběhem, který zásadně proměnil černobílé vnímání bojovníka oblečeného do vlajky z hvězd a pruhů. Druhý omnibus Captaina Ameriky přivádí čtenáře přímo doprostřed rozehrané partie mezi hlavním hrdinou a superpadouchem Red Skullem. Změnila se doba a s ní i praktiky superhrdinů. Více než o pěsti jde o souboj nervů, ve kterém není nic jasné předem. Navíc se ukázalo, že Captainův parťák z války skutečně nezemřel a představuje divokou kartu neznámé hodnoty. Ke všemu se nad celým vesmírem Marvelu vznáší občanská válka, která změní superhrdinské komiksy navždy. Ed Brubaker změnil svým Amerikou dějiny celého jednoho světa. Buďte u toho. Politické intriky, heroické akce, čisté dobrodružství a ohromující kresba Steva Eptinga, Michaela Larka, Mika Perkinse a dalších, to vše dělá z Captaina Ameriky nevídaný komiks. A vy můžete být u toho. Omnibus obsahuje sešity č. 15–24, 10 + 2 speciály: k 65. VÝROČÍ a ZIMNÍ VOJÁK: ZIMNÍ ZABÍJENÍ (anotace)
- Captain America omnibus 2
- Scénář: Ed Brubaker
- Kresba: Steve Epting, Mika Perkins aj.
- Série: Captain America 2
- Překlad: Richard Klíčník
- Provedení: hardback, barevné
- Počet stran: 360
- Cena: 890 Kč
- Vydal: BB/art, 2012
Vojtěch Rabyniuk (redaktor)
vojta.rabyniuk@fantasyplanet.cz
Četli jste tento komiks? Nezapomeňte ho u nás ohvězdičkovat a napsat k němu komentář!
Kupte si Captain America omnibus 2 s 15% slevou (ušetříte 133 Kč).
Komiksu se pravidelně věnujeme v recenzích, ale i každotýdenní rubrice Komiksový mikroskop, která shrnuje novinky z amerického světa bublin.
No jo no, zase Marvel. Pan Rabyniuk asi cte jen to.
To Karl:
Milý Karle,
recenzuji co vyjde a je tematické, tzn můžete se těšit na Y6, Habíbi a Batman Ticho 🙂