Komiksový mikroskop – Sledge-Hammer 44

Mike Mignola je autor, který sice netvoří milion sérií měsíčně, ale to málo, co napíše, stojí vždycky za to. Vynikající Hellboy, fantastický Baltimore a v neposlední řadě perfektní B.P.R.D. A protože já mám Mignolu sám hodně rád, podíváme se dnes na první číslo nové dvoudílné minisérie Sledge-Hammer 44.

Sledge-Hammer 44

Příběh začíná v srpnu roku 1944 v nacisty okupované Francii. To bylo tenkrát, jak se Amíci zapojili do války a hezky tu sebranku kratů hnali zpátky do Německa. V městečku D’ebene Chiot se ale banda fritzů zabarikádovala v jedné budově. A dostat se přes pořádná kulometná hnízda, která pokrývají všechny ulice v okolí budovy, to není žádná sranda. Sledujeme jednotku mariňáků, kteří mají za úkol být podporou pro dobytí objektu. Na to ale hoši nejsou zvyklí a dokonce ani pořádně netuší, koho že to mají podporovat.

My se to ovšem brzy dozvíme, protože nad městem se snaží, mezi deštěm střel z německých Flaků, proletět dva americké bombardéry. Jeden z nich nese obrovskou bombu, která ovšem není plná kdovíjakých výbušných svinstev, ale pouze nádoba, ve které je uložen projekt Epimetheus. Jak už to tak bývá, vojáci na tyhle inťoušské názvy nejsou, a tak na nádobu napíší vlastní jméno – SledgeHammer. Když torpédo dopadne, tak samozřejmě nenásleduje výbuch, ale ven vyjde obrovská obrněná postava, která smete kompletní nacistickou obranu jediným zábleskem, který za sebou nechá jenom hromadu yvsušených mrtvol v uniformách s páskou na rukou. Epimetheus se pak vrhne do budovy a čeká ho krátký, ale drsný souboj s nacistickým robotem, který připomíná obrovskou plechovku fazolí na nožičkách a s víc než solidním arzenálem. Po souboji je americký bojovník v tak žalostném stavu, že nemůže ani mluvit, natož se sám pohnout a nyní přichází na řadu právě podpůrný tým, který musí dopravit Epimethea z fronty zpátky na dobyté území. Okolí je ale válečná zóna, a proto je čeká dost nelehký úkol.

Sledge-Hammer je sice součástí Hellboyovského univerza, ale nijak nezasahuje do událostí v jiných komiksech, a tudíž se jedná o něco úplně nového. Příběh i scénář působí jednoduše a jasně, protože Mignola očividně moc dobře ví, co dělá. V jiných vydavatelstvích moc dvojdílných projektů nevidíme, ale v Dark Horse mají autoři mnohem více volnosti, a je to dobře. Jednoduše to vypadá, že kompletní komiks by byl na jedno číslo moc dlouhý a navíc by se zase musel uměle roztahovat, a to není rozhodně třeba. Takhle se dočkáme úvodu, akce, zapojení do zápletky/zjištění, o co vlastně jde, a samozřejmě vyvrcholení ve formě napínavého Cliffhangeru, který nám na konec nechá jednu, dvě otázky, na které (doufejme) odpoví v dalším čísle. Jako první číslo i komiks zkrátka funguje Sledge-Hammer 44 stoprocentně, ale u někoho, jako je Mike Mignola, se vážně není čemu divit. Rozhodně můžu doporučit fandům Hellboy univerza, válečných komiksů i žánrově nevyhraněným komiksům.

Vojtěch Rabyniuk (redaktor)

vojta.rabyniuk@fan­tasyplanet.cz

Přečtěte si také minulé díly Komiksového mikroskopu.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď