Upíři byli po staletí fenoménem, který nedal lidem spát. S průběhem času a modernizací světa se nic nezměnilo a nejspíš se nic nezmění ani v dalších stoletích. Upíři nás zkrátka vždycky fascinovali a budou v tom pokračovat dokud bude člověk existovat. Dnešní Mikroskop se bude věnovat jejich comicsovému zpracování a především pak dílu American Vampire.
Nejznámějším upírem je rozhodně Dracula – a ten se dostal samozřejmě i na stránky comicsu. V Marvel universu dokonce krom jeho samotného narazíme i na dcerunku. Další slavní upíři jsou například Blade nebo Morbius. Všichni jsou to celkem drsňáci a moc se s věcma neserou. Ale pak se lidi zbláznili a začali (homosexuálové odpustí, rozhodně se jich to vyjádření a označení nemá dotknout) z upírů dělat nebetyčné buzny a emoblitkaře, kteří začali pomalu ale jistě, za extatického sténání mladých fanynek pod třináct let, vytlačovat pravé upíry ze všech médií. Fanoušci opravdových hororů však nikdy nezoufají, a tak jsme potichu čekali a doufali a čekání se vyplatilo.
Upíři se vracejí na všech frontách a perou se o své zasloužené místo na měsíci (oni totiž na slunci neblikaj, víme?). V comicsu rozhodně hraje prim série Americký upír, která vychází i v češtině dík nakladatelství BBart (recenzi na první díl najdete zde – a druhý díl vám přineseme již brzy!). Snyderův Americký upír nejen, že vrací upíry k původnímu mýtu, ale podobně jako film Blade 2 je vystavuje evoluci a vytváří nový druh upírů. Silnější, dravější a žíznivější.
Letos v únoru si dala hlavní série po 34 číslech krátkou (zhruba roční) pauzu. Nyní ovšem, aby fanoušci nebyli příliš mučeni, dal autor Scott Snyder společně s kreslířem Rafaelem Albaquerquem dohromady bandu vynikajících scénáristů a výtvarníků a vypustili do světa One Shot American Vampire Anthology. Na první pohled zaujme už tloušťka „sešitu“, která namísto klasických 32 stran comicsu přináší více než dvojnásobek – a to celých 74 stran! Na nich nalezneme množství krátkých příběhů, ze světa Amerického upíra.
Jeden krátký příběh je lepší než druhý a každá zhltnutá stránka přináší potěšení. Mezi jmény autorů se skví jména jako Jason Aaron, Greg Rucka nebo třeba Gail Simone. Tahle hvězdná sestava nám zkracuje čekání na pokračování nejúspěšnější upíří comicsové série všech dob a mně nezbývá, než vás na tuhle párty pozvat taky.
Krátké příběhy (tím krátké myslím opravdu krátké, protože nejkratší má jen dvě stránky!) nás provedou zhruba stoletou érou Ameriky od roku 1858 až do poloviny 20. století. Nechybí indiáni, gangsteři, gauneři, kovbojové a vlastně asi vůbec nic, co k americké historii patří. Samozřejmě se tu setkáme i se starými známými z hlavní knižní série, kdy nám především poslední povídečka ukazuje, že Americký upír jako takový rozhodně neskončil!
Ona vůbec každá jednotlivá povídka má potenciál, aby rozjela vlastní minisérii. I to to je jeden z mnoha faktů, které dělají z této antologie zatím nejlepší letošní One Shot.
Hm, 74 stran je na knihu asi málo co? Myslím to tak, že BBart to nevydá = budu si muset pořídit v ebooku = nejsem z toho nadšen 🙂
Walome
Na to je ještě hodně brzy 🙂
Vem si že dnes vychází teprve druhá kniha, ale umím is představit, že by se k poslední knize připojilo 74 stran navíc O:)
to Thunair
Já vím, ale já myslím dopředu 🙂 jo, to zní docela logicky. Nebo časem vyjdou další bonusy, tak to pak BBart splácne dohromady. Jsem za tuhle ságu hodně rád, dokonce jsem ji půjčil i mamince, která čte občas Kinga a tvrdil jí, že když komiks, tak tenhle… bohužel jí některé výjevy přišly příliš drastické 🙂