Čas od času, přesněji alespoň jednou týdně, se při pročítání toho, co v Americe vyšlo nového na komiksové scéně, setkám s něčím, co nestojí ani za odplivnutí. Není toho moc, ale je to tam. Někdy mi to připadá jako urážka všech čtenářů. Smutné je, že poslední dobou se tyto „skvosty“ týkají jednoho jména, které ční vysoko nad ostatními. David Lapham. Naštěstí tu ale mám i malý vybroušený diamant, který spraví chuť.
David Lapham – Když už moc je moc…
Říct o Davidu Laphamovi, že je to špatný spisovatel a scénárista, by bylo na mou duši troufalé a především nepravdivé. Už v roce 1996 získal prestižní Eisner Award za sérii Stray Bullets, kterou vytvořil, napsal i nakreslil. Později se krátkodobě a úspěšně chopil dalších sérií v Marvelu i DC Comics. Například Detective comics, Daredevil Vs. Punisher nebo dva speciály pro Wolverina. O úspěchu by se dalo mluvit i u jeho Spider -Mana (With great power…). To bylo v první polovině roku 2008, pak nejspíš Davidovi začalo cákat na maják.
Jasně. Jeden neúspěch není zase tak hrozný. Ovšem jeho 30 Days of Night: 30 Days ’till Death mě osobně přišla jako naprosto nezajímavá a bezduchá fraška, která byla ještě horší než původní série, která nepřináší nic moc nového a oproti filmu je opravdu špatná. Snažil jsem se na to zapomenout, ale pak přišlo něco mnohem horšího. Někdo pustil Laphama ke Crossed.
Crossed samo o sobě není nic víc než jen postapokalyptická řežba plná úchylností a sadismu, kde se Garth Ennis neštítil ničeho. Jenže Ennis to spojil s vtipem jemu vlastním. David Lapham oproti tomu ve svém prvním angažmá co se týká „křižáků“ (Family Values), vytvořil na první pohled příběhovou linii, která by se dala využít minimálně pro pokračování díla Gartha Ennise a dokonce ho posunout dál a výš. Namísto toho zde vidíme přehlídku naprosto nechutných panelů, kdy už jsem i já, otrlý divák všeho druhu médií, přestával číst a říkal si, že by toho chlapa měli zavřít. Druhé působení s názvem Psychopath mluví samo za sebe. Tam se už moc nepokoušel ani o příběh.
Nejhorší, co mohl, pak napáchal v MarvelMAX, kde dostal na starosti Deadpoola a toho již píše druhou generaci. Pravda, není to mnoho dílů, celkem šestnáct, ale už čtvrtý díl druhé generace mě naprosto vykolejil a řekl jsem si dost! Jak je možné, že z postavy, kterou dokázal na vysoké úrovni zábavy, humoru a násilí udržet i Daniel Way, udělal nečitelnou volovinu? Možná to bude tím, že mu zdatně sekunduje Kyle Baker, jehož kresba v Deadpoolovi patří vyloženě do komiksového odpadu.
Doporučuji se Davidu Laphamovi vyhnout obloukem, dokud opět nedostane rozum…
Brilliant – Staň se mladistvým superhrdinou
Hlavní zápletku komiksu Brilliant tvoří fakt, že hrstka vysokoškolských studentů si myslí, že objevila cestu, jak získat superschopnosti. Již na začátku ovšem zjistíme, že ty nepatří do rukou kde komu. Nezodpovědný floutek by díky nim mohl třeba vykrást banku. V prvním sešitě je vykradení banky jedinou akčnější scénou. Celé první číslo nám poté představuje zápletku a hlavní postavy a končí odhalením toho, co vlastně objevili. Ve druhém sešitu nejenže pokračuje běžný život postav, ale také další incident mladíka, který už teorii vyzkoušel, tentokrát v kasinu. Tam je samozřejmě nařčen z podvodu a gorily se ho v zadní uličce snaží přesvědčit, převážně pochopitelně pěstmi, aby jim řekl, jak podváděl. Což se jim samozřejmě vymstí. Druhý sešit pak končí odhalením jeho kolegům, že pokus již provedl na sobě a že funguje.
Ve Spojených státech se zatím nesetkal s kdovíjakou odezvou, ale opět si myslím, že je to pozvolnějším tempem komiksu, které mě naprosto vyhovuje a Bendisovu stylu psaní rozhodně svědčí. Brian M. Bendis rád pracuje s postavami a dialogy a každý pozornější čtenář již po dvou sešitech má v hlavě několik scénářů, jak bude asi příběh pokračovat. Začne boj mezi skupinou nových vyrobených superlidí? Nové schopnosti budou mít nějakou ošklivou daň? Nebo naši mládenci nejsou první, kdo to dokázali? Na odpovědi na tyto otázky si budeme muset chvíli počkat, protože mezi vydáním prvního a druhého dílu utekl celý čtvrt rok. Zatím ale Bendis na rozdíl od Laphama nezklamal a já věřím, že ani tentokrát tomu nebude jinak.
Vojtěch Rabyniuk (redaktor)
vojta.rabyniuk@fantasyplanet.cz
Přečtěte si také minulé díly Komiksového mikroskopu.