Komiksový mikroskop (2. – 8. 1. 2012)

Wolverine. James Howlett. Logan. Patch. Je to muž mnoha jmen. A samozřejmě i mnoha talentů. Střelte ho do hlavy a přežije to. Nalijte do něj hektolitr whisky a bude skákat kilometr po jedné noze. Zkuste mu uříznout nohy motorovou pilou, střelit ho do obličeje brokovnicí a přejet parním válcem a jen ho naštvete. Geniální čich. Menší postava. Regenerace. A samozřejmě díky ní trochu vyšší věk, než by mu kdokoliv řekl. A mimo jiné je to také ředitel.

Wolverine and the X-men

Wolverine and the X-Men – Logan z jiné prespektivy

Cože? Mluvíme všichni o jednom z nejslavnějších a nejoblíbenějších superhrdinů a mutantů všech dob? O tom, který je nejlepší v tom, co dělá, a to, co dělá, většinou doprovází milované citoslovce SNIKT?! Odpověď zní ano.

Po tom, co došlo k nemalému rozkmotření Wolverina a Cyclopse, a tím i neshodám v X-Men, který blíže popisuje mini event Schism, se rozhodl Logan udělat NĚCO. A to bylo právě obnovení školy pro mutanty, jakou kdysi vedl všem známý mentor Charles Xavier. Tentokrát nejde o školu Pana X, ale o školu věnovanou památce Jean Grayové. Učitelský sbor? Wolverine, Iceman, Beast, Kitty Pride a další. Připravte se, první den začíná a s ním přichází školní inspekce kodifikovat toto zařízení!

Samozřejmě, že se něco podělá. Uskupení malých, extrémně bohatých teroristických spratků, které si říká Hellfire Club, nemá mutanty v lásce a jejich škola je jim trnem v oku.. Vrací se mutantské… cosi jménem Krakoa. Zemětřesení, láva, danger roomy, kam se podíváte, mechanická monstra a klon Surona? Uch, obrovská akce i bitva, která nám ukáže, co vše dokážou staré známé i nové tváře. Robot z budoucnosti udává pravděpodobnost osudů studentů a padne i jméno Apocalyps. Uf, není to trochu moc? Kolik že vyšlo knih? Ani jedna, přátelé, venku jsou teprve čtyři sešity nabité akcí.

Co se týče jí, nevypadá to špatně, ale všechny nás napadne jedna otázka: kdo to sakra píše? Můžeme si v klidu oddechnout, tuto sérii na starosti dostal Jason Aaron. Muž, který Wolverina vrátil na hvězdné nebe a o kterém už jsme nejednou mluvili. Není moc autorů, u kterých by se po tomto rychlém a opravdu stručném přehledu děje nezastavilo srdce všem fanouškům Wolverina a komiksu samotného. J. Aaron je jeden z těch, který má mou plnou důvěru, a tady prošel na výbornou. Odlehčená a vtipná atmosféra se střídá s akcí a napětím. Chemie mezi postavami funguje na mnoha a mnoha úrovních. Mezi učiteli, mezi žáky a učiteli a samozřejmě mezi žáky samotnými. Scéna, kdy opravdu odporná individua chtějí šikanovat mimozemského mutanta Brooda kvůli tomu, že je zrůda, je přinejmenším úsměvná, ale má i hloubku.

První tři sešity kreslil pan Bachalo a je to asi největší slabina celého komiksu. Zdaleka není špatná, naopak – je vynikající, ale vše nemůže být geniální, ne? Bachalova kresba je jedna z těch, které nepůsobí na první pohled pozitivně, je potřeba si na ně zvyknout a zjistit, že umělec díky své netradiční technice dokáže skvěle doplňovat děj. Čtvrtý sešit už pak kreslí Bradshaw, který je mnohem konvenčnější, ale o nic méně kvalitní kreslíř.

Komiks Wolverine a X-Men si na sto procent užije ten, kdo stíhá číst mnoho X-cokoliv, Wolverine a Avengers dobrodružstvím a to v našich končinách nebude zrovna každý. Naštěstí je celé dílo psané tak, aby si ho užil každý, a představuje, především mezi studenty, celou řadu nových a velice povedených charakterů. Po Avengers Academy tu tak máme druhý parádní projekt z (ne tak úplně) školního prostředí a opět můžu všem jen doporučit. Jen velká škoda, že poslední větší eventy se Marvelu nedaří tak, jako jejich menší práce…

Vojtěch Rabyniuk (redaktor)

vojta.rabyniuk@fan­tasyplanet.cz

Přečtěte si také minulé díly Komiksového mikroskopu.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď