Komiksoví Američtí bohové podruhé

Stín pokračuje v poznávání světa bohů, bůžků a dalších bytostí, o kterých před několika týdny neměl nejmenší potuchy. A válka se blíží.

Narovinu: mám rád Neila Gaimana. Jeho imaginaci, jeho světy i způsob, jakým vypráví příběhy, i fakt, že jeho zápřah je skutečně široký – napsal scénáře k vynikajícím komiksům, filmům i seriálům, stejně tak i „standardní“ beletrii. Jeho vliv na autory a celé žánry (dá se považovat za jednoho z duchovních otců populárního subžánru Městské fantastiky) je ohromný, působivý výčet cen, kterými se může pyšnit, snadno pochopitelný.

Co se beletrie týče, Gaimanovým opusem magnum jsou Američtí bohové. Do nejmenších detailů promyšlený příběh, svět, zápletky, který svou rozměrovostí a informační nařachaností bere dech i při opakovaném čtení. A to i když jej čtete třeba v komiksové podobě, pro kterou román připravil zkušený komiksový autor P. Craig Russell. Nebo nakonec i v té televizní, druhá série seriálu z produkce stanice Starz byla vypuštěna poměrně nedávno.

Road trip Amerikou devadesátých let. Bohové, žijící mezi obyčejnými lidmi, bojujících o jejich přízeň, z níž žijí a čerpají svou moc. Válka mezi starými panteony, přicházejících do Ameriky postupně, spolu s migrací jednotlivých národů, a těmi modernějšími – bohy televize, dálnic, internetu.

Ve druhé knize, označené podtitulem Já, Ainsel, si můžeme přečíst dalších devět (což představuje více než 200 stran čtení) sešitů tohohle příběhu. Stín je po událostech v Domě na skále panem Středou pod novou identitou uklizen na sever, přesto se ve svých snech dál dostává do centra dění. Válka je na spadnutí a je jasné, že obětí bude nemálo a vítěz bere vše. A aby toho nebylo málo, v okolí jeho nového bydliště se záhadně ztrácí děti. Přestože tempo příběhu lehce klesá (v podstatě se mnoho linií připravuje na závěrečnou třetí knihu), napětí se stupňuje.

Komiksová adaptace románu by byla zbytečná, kdyby nedostala výtvarnou stránku, pro kterou stojí za to ji číst (a prohlížet). Scott Hampton to zvládá skvěle a Gaimanovy fantazie umně přetavuje v obrazy, skvělé jsou části, v nichž se dozvídáme, jak se který bůh do Ameriky dostal. I díky Hamptonovi tak máme v rukou fantastickou adaptaci fantastického románu.

Jedno je každopádně jasné – Neil Gaiman je bůh. Sice anglický, ale to se taky počítá.

Američtí bohové 2: Já, Ainsel
Scénář:
Neil Gaiman, Philip Craig Russell
Kresba: Scott Hampton, Mark Buckingham
Vydala Crew, 2019
Počet stran: 232
Cena: 699 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď