„Mám rád americký jih. A zároveň mě příšerně děsí.“ Tohle napsal na začátek svého úvodu k sérii jeho autor a scénárista Jason Aaron. A dále pokračuje „Na Jihu je větší poklid než na kterémkoli jiném místě, kde jsem kdy byl. Ale taky větší pravěk. Je tam větší bezčasí. Ale taky je Jih děsivější. Spirituálnější. Nenávistnější. Krásnější. Zjizvenější.“
Tady bych klidně mohl skončit a napsat, že pokud máte rádi bezútěšnost geniální Aaronovy série Skalpy nebo si užíváte drsné příběhy Cormaca Mc Carthyho či si libujete ve filmech jako Bahno z Missisipi či seriálech typu True Detective, koukejte se sebrat a mazejte si nejnovější Aaronův počin koupit. Ale to by nebylo fér, to byste si totiž mohli pořádně naběhnout a dostat bejzbolkou doprostřed čela a už se nikdy nezvednout. Takže hned z kraje upozornění. Parchanti z jihu jsou drsné a depresivní čtení, tedy nic pro slečinky. Kdo nemá rád krev a násilí, ať táhne do jiného kostela.
Příběh první knihy s podtitulem Takový to byl muž, je poměrně prostý. Šedesátiletý syn bývalého místního šerifa Earl Tubb se vrací do svého rodného města, aby vyklidil dům svého mrtvého otce a srovnal pozůstalost. Nic co by veterán z Vietnamu a druhdy nejlepší obránce místního týmu amerického fotbalu nezvládl. Jenže když šlápnete na kuří oko synovi místního bosse, je na problémy zaděláno. Ono je to tedy trochu složitější. Tubb je palice dubová, a ani ty nejzřetelnější náznaky, že by se do sporu místního trenéra s místním pobudou neměl míchat (jako třeba totálně neschopný šerif, či zcela zjevné výhrůžky od místních rednecks) nemůžou tohohle chlapa s pěstmi z ocele v jeho cestě za spravedlností zastavit. K tomu si přičtěte až nechutně živou vzpomínku na despotického otce, lásku k nenáviděnému městu, touhu po spravedlnosti a jedno možná boží znamení, a přimíchejte ten nejdrsnější americký vidlákov plný tvrdých, prostoduchých buranů, kteří nejdou pro ránu daleko. Tady bude téct krev, lítat vyražené zuby a praskat kosti.
Příběh má trochu pomalejší rozjezd, což dává prostor (nejen) pro lepší seznámení se světem malého města, kde každý zná každého, všichni se potkávají v jednom bistru a nejvyšším bohem tu není ani tak Ježíš jako spíš trenér místního mužstva amerického fotbalu. Protože okolo něj se tenhle příběh také otáčí. Ale nečekejte nijak zvlášť prokreslenou psychologii postav. Snad jen náznaky Earlova komplikovaného vztahu s otcem dávají nahlédnout do duše hlavní postavy. Zas na druhou stranu – co chcete od prvního příběhu z jižanského vidlákova, že?
Drsný příběh, brutální kresba – promlouvá Jason Latour
„Takže tahle kniha je pro ně. Pro ty sráče, za jaké Jižany asi považujete, pro ty křupany, protože máme strach, že takoví vážně jsme. Účelem téhle knihy je konečně ty šmejdy pohřbít. Plivnout jim na hrob. Protože já ty parchanty fakt nenávidím do poslední buňky v těle.“ (úryvek z předmluvy Jasona Latoura)
Latourův výtvarný styl je stejně drsný, brutálně přímočarý a upřímný jako jeho výše citované vyznání. Temné stíny, tmavé barvy a brutalitou čišící strohé hranaté tváře místních dávají vzpomenout na Aaronovu sérii Skalpy (jeden její díl také kreslil) nebo na Briana Wooda a jeho DMZ. Ostatně, první velký panel, který komiks otvírá (panoramatický záběr na výpadovku s mnoha kazatelskými billboardy, kde zrovna bolestivě kálí pes) jasně ukazuje, jakým směrem se bude příběh i jeho výtvarná stránka ubírat. A to jsem ještě nezmínil expresivní násilí, kterého je někdy skoro až moc. Ale to se dalo od téhle série čekat. Takže, komu to vadí, tak ať táhne o kostel dál.
„Tak si hlavně nechte trochu místa na koláč.“
Tohle Earlovi radí číšnice Shawna při jeho první návštěvě v bistru BOSS BBQ, ale já bych to neviděl tak žhavě. K bonusům tohoto komiksu totiž patří pouze několik alternativních obálek, tři stránky z náčrtníku a recept na smažené jablečné koláčky od Betty Aaronové, Jasonovy mámy. To je asi jediný opravdu přínosný bonus prvního svazku téhle drsné Jižanské série.
Dočetli jste až sem a neodradil jsem vás? Bezva. Tak se seberte a běžte do nejbližšího obchodu, kde prodávají komiksy nakladatelství CREW, a ptejte se po Parchantech z jihu. Jo a ty koláčky jsou vážně skvělé. Jen vám možná trochu zamávají s trávením stejně jako tenhle komiks.
Hodnocení: celkem nadšených 85%
Parchanti z Jihu: Takový to byl muž
Scénář: Jason Aaron
Kresba: Jason Latour
Překlad: Richard Podaný
Vydala: Crew, 2021
Počet stran: 132
Vazba: vázaná s přebalem
Cena: 449 Kč