Rozpad galaktického týmu, agent Venom a utajená pravda v jednom!
Pokud jste četli předchozí recenze, tak víte, že první kniha mi přišla jako parádně vyvážený popcorn a akční jízda, která uměla zabavit a potěšit i člověka, který s komiksovým týmem neměl nikdy tu čest. Druhá kniha však v polovině vytěsnila podstatné události (což bude spíš chyba originálního vydávání), a díky tomu nastal jen zmatek a zmar. Místo regulérní trojky jsme navrch dostali crossover s X-menama, který byl fajn, ale chyběla mu osudovější důležitost. No… naštěstí tu máme další dva díly, které úspěšně navazují na minulé věci, víc drží pospolu a snaží se seč můžou, aby se čtenář dobře orientoval.
Třetí díl Rozpad strážců mě fakt bavil. Už úvodní kapitoly slouží jako prima svěží start, kdy se vám znovupředstaví hlavní postavy a navíc k nim přijde výpomoc v podobě Flashe Thompsona – známého jako agenta Venoma. A všechny čtyři kapitoly hlavního příběhu přípomínají to, co tak dobře fungovalo úplně v první knize. Je to zábava. Velká space opera, která má fungující charaktery, velkou porci akce, slušnou řádku vtípků a hlavně děj, který není zbytečně překombinovaný a ke kterému si nemusíte dovyhledávat žádné informace na Wikipedii (což bejvá u Marvel či DC komiksů a jejich symbióze s tunou jiných sérií častým problémem).
Příběh má rychlé tempo, příliš se nezdržujete na jednom místě a každý má šanci si uzmout kus slávy. Strážci tu jsou z větší části příběhu rozdělení a sledujeme jejich počínání v odlehlých koutech galaxie, kdy každá odchylka představuje nový svět, známé rasy a návrat k dřívějším příběhům. Jo, občas je to zkratkovité a jak to u superhrdinských komiksů bývá – vždy přijde záchrana na poslední chvíli – ale je to nefalšovaná a moc prima jízda.
Jako bonus pak člověk dostane dva speciální sešity, kdy jeden sází na populárního Groota a jeho původ (tenhle sešit mi ale nepřišel nikterak výrazný) a druhý se pak točí kolem budoucích hrdinů, jenž už jen z principu srší zajímavostí, neboť chcete vědět, proč má jeden z nich štít Kapitána či jak to, že Yondu i po tisíci letech vypadá pořád stejně. Zakončující dvojice sešitů nám představí první výskyt Captain Marvel s Flashem Thompsonem a jde o fajn výlet do historie Marvelu… ale spíš jde zase jen o pěkné zpestření, než nezbytnou součást příběhu.
Problém trošku nastává ve čtvrté knize, která trpí podobným neduhem, jako ta druhá. Prvotní hřích totiž navazuje na události ze stejnojmenného eventu, který u nás ale nevyšel, a jeho začlenění do Strážců je tak trošku kostrbaté, neboť nováčci nebudou tušit, která bije. Crew se snažila zplácat do čtvrtého dílu vše podstatné a dokonce máme před začátkem krátký souhrn situace – pachuť z této Marvel politiky ale trvá. Naštěstí to není taková hrůza jako u dvojky a čtvrtá kniha má pořád velmi solidní hlavní zápletku, kterou ozvěna eventu tolik nebrzdí.
Mimo velmi dobře vystavěný příběh z minulosti a odhalení kruté pravdy se totiž druhá polovina soustředí především na Venoma a jeho symbiontskou planetu, na které bohužel nezůstaneme příliš dlouho a díky tomu celý tento koncept působí dosti zbytečně. Z mého hlediska jde o zklamání, neboť každý sešit je nám předhazováno jak je daný symbiont hrozně důležitý a že by Flash měl vědět odkud jeho síla pochází, ale pak je vše sfouknuto během pár vysvětlovacích rámečků – a tím to hasne. Promarněná šance. Finále pak zakončuje příběhový oblouk kolem Star-Lorda, který řeší svoji budoucnost a vlastně i budoucnost celé galaktické říše. Fajn motiv, fajn napnutí na další sešity, ale trošku se bojím, že to nebude mít takový efekt, jaký bych si přál.
Kresebně je vše v pořádku. Kdo čte komiksy se supráky delší dobu, tak si určitě už dávno zvykl na změnu kreslířů během několika sešitů a na neustálou potřebu měnit výtvarný styl. To se děje i tady. A zatímco ty hlavní příběhy mají tu správnou „mainstreamovou“ a velmi přehlednou kresbu, ostatní sešity více experimentují, hrají si s barvami a zkrátka a dobře popouští uzdu fantazii. Pokud bych měl zmínit styl, který mi příliš nesedl, asi by to byl sešit 17 ve třetí knize. Tam mi přišlo hned několik postav mimo svůj směr a styl akce příliš strohý a vizuálně obyčejný.
Pro fanoušky prvních knih jasná koupě. Příběh rozhodně nepolevuje a naopak si zahrává se zajímavou kupou témat, jen opatrně u čtvrté knihy s návazností (podobně jako u dvojky). Jedná se ale o prima superhrdinskou věc, která by měla (nejen fanoušky) potěšit.
Strážci Galaxie 3: Rozpad strážců
Vydal: Crew, 2019
Scénář: Brian Michael Bendis
Kresba: Nick Bradshaw
Počet stran: 160
Cena: 399 Kč
Hodnocení: 75%
Strážci Galaxie 4: Prvotní hřích
Vydal: Crew, 2019
Scénář: Brian Michael Bendis
Kresba: Ed McGuinness
Počet stran: 180
Cena: 399 Kč
Hodnocení: 70%