Čím jsme starší, tím více máme vnímání našeho světa dané. Zkuste na chvíli změnit perspektivu, úhel pohledu. Koukněte se třeba na svět přes zelené pravítko nebo chvíli zkuste přemýšlet, jestli dveře bolí, když na ně zaklepete. A nebo navštivte Divnou planetu, která vám ukáže všední věci v nevšedním světle – je to vážně zábava!
Nathan W. Pyle má rád komiksové stripy a pustil se do tvorby své vlastní série. Na Instagramu měl brzy stovky a následně i (deseti)tisíce sledovatelů a příznivců a kniha s výběrem z jeho tvorby s názvem Divný svět na sebe logicky nenechala dlouho čekat. Autor vsadil na maximální jednoduchost: jednobarevné pozadí, jednoduchá funkční kresba složená z pár linií bez snahy o detaily, humanoidní postavičky s velkými hlavami představující mimozemské bytosti a stránka rovnoměrně rozdělená na čtyři stejné panely. Zbývá tedy odpovědět na otázku: v čem je vlastně to kouzlo?
Inu, v nápadu. Tihle mimozemšťané totiž žijí úplně normální život. Jenže Divná planeta je zvláštní místo, na kterém běžné věci získávají zcela nová jména. Každé ráno je třeba čistit si zubní kameny dokud vaše zuby nebudou mít vůni známé byliny, pak si nasadit na nohy textilní trubice, udělat si pár kroků po nášlapné textilii a pohladit věc, která vibruje, čili tím pádem funguje. Nebo taky vyčistit si zuby dokud nebudete mít svěží dech, navléknout ponožky, projít se po koberci a pohladit kočku. Právě v oné suchopárné intelektuální mluvě a neobvyklých pojmenování spočívá celý vtip Divného světa. Pokud máte rádi Sheldona Coopera z Teorie velkého třesku, pak tohle rozhodně bude váš šálek kávy!
Dialogy mezi bezejmennými ufony jsou suché a oscilují mezi humorem, který vás rozseká, a bizárem, nad kterým budete kroutit hlavou. Každopádně vás pobaví, jak se dá o věcech uvažovat a jak na některé záležitosti lze nahlížet.
Ono vlastně není moc o čem psát – jak chcete dlouze opisovat třeba takového Garfielda? Je třeba se rozhodnout, zda vám podobný humor sedne či ne a případně začít číst. Ale stejně je tu jedna věc, kterou zmínit musím: překlad! Už jen proto, že Michala Marková si za něj vysloužila nejvyšší tuzemské komiksové ocenění – cenu Muriel. Je úžasné kterak dokáže tvořit podivně znějící mimozemská slova a musela to být fuška. Ale dokázala trefit význam a zároveň poskládat smysl a účel jednotlivých věcí tak, že obrozenci by utírali svojí čistonosoplenou slzy dojetí. Marková v podstatě znovuudělala celý vtip, protože se slovní ekvilibristikou a dialogy plnými intelektuální sucharštiny tenhle komiks stojí a padá.
I přesto je třeba říci, že některé vtipy se povedly více, některé méně. Ale to je spíš chyba konceptu, nikoliv překladu, ten si cenu zasloužil právem.
Návštěva u obyvatel Divné planety vás pobaví, a kdo ví, třeba i inspiruje a přinutí k zamyšlení. Roztomile jednoduchá a jednoduše roztomilá kniha o všedních věcech viděných nevšedním způsobem totiž není vůbec hloupá!
A pokud stále váháte, zalistujte si ukázkou z knihy.
Nathan W. Pyle: Divná planeta
Scénář & kresba: Nathan W. Pyle
Překlad: Michala Marková
Vydala: Universum, 2020
Počet stran: 144
Vazba: vázaná s pevnými deskami
Cena: 299 Kč