Černobílé vzpomínání osmdesátiletého netopýra

Lepší oslavy osmdesátin si Batman u nás nemohl přát. Nejenže kina válcuje film Joker, ale zároveň mu nakladatelství Crew připravilo skvělý komiksový dárek – vydání antologie Batman v Černé a bílé. Což je skvělý dárek i pro nás.

Máte při čtení komiksů potíž s tím, že se do nich zažerete, stránky vám sviští před očima a za pár hodin není co číst? Máte pocit, že nikdy není dost Batmana? Myslíte si, že v Čechách nemají šanci vyjít ambicióznější zahraniční projekty?

Odpovědí na všechny tři otázky je tahle antologie, více než čtyřsetstránková bichle, kterou více než dobře shrnuje její titul: Batman v černé a bílé. Ta vyšla úplně příhodně blízko Batman dni, navíc v roce osmdesátého výročí od chvíle, kdy se Batman objevil na stránkách komiksu v sedmadvacátém čísle série Detective Comics (tenhle sešit je v původním vydání druhým nejcennějším ze všech, po Action Comics #1, ve kterém se objevil Superman – každopádně oba mají hodnotu milionů dolarů).

Sbírka desítek krátkých, černobílých příběhů z Batmanovského univerza (ne vždycky je Temný rytíř hlavním hrdinou) zahrnuje skoro každého významného tvůrce posledních dekád (jasně, výjimky se najdou). Narazíte tak na povídky psané nebo kreslené legendami komiksu jako Frank Miller, Bill Sienkiewicz, Neil Gaiman, Dave Gibbons, Harlan Ellison, Brian Azzarello, Warren Ellis, Chris Claremont, Joe Kubert, Richard Corben, Alex Ross, Jim Lee a mnohých, mnohých dalších. S některými z nich už jste se přitom mohli setkat v devadesátých a nultých na stránkách magazínu Crew.

Není překvapením, že Batmanovi monochromatičnost svědčí; nakonec, hlavní postava samotná křiklavým barvám zrovna neholduje. Absence ostatních barev svádí k tomu pracovat s atmosférou, ať už směrem k noirové tradici nebo v hororovém duchu, antologie paradoxně obsahuje i desítky příběhů „na lehčí notu“.

Jak už to u povídkových sbírek často bývá, kvalitativně jsou jednotlivé příběhy notně nevyvážené. Narazíte na věci výjimečně dobré, kterým byste milerádi svěřili i větší prostor, zrovna tak ale i na povídečky, které působí jako dobře namalovaná, nicméně amatérsky napsaná fanfikce – přičemž ničemu nesvědčí, že občas se i hlasy překladatelské poněkud minou cíli. České vydání navíc shromažďuje hned dvě původní antologie z let 1997 a 2003, přičemž i mezi nimi samotnými je znát kvalitativní rozdíl, druhý díl v průměru na ten první nedosahuje.

Většina autorů se snažila Batmana ukázat „jinak“. Více expresivně, s nadsázkou a vtipem, někteří v odlehčeném tónu, který můžete znát z příběhů temného rytíře před padesáti a více lety. Více než o epické šarvátky, které by na těch několika stranách (povětšinou osmi) nedávaly smysl, se dočtete o Batmanově detektivní práci.

Batman v černé a bílé je tak spoustou věcí, jen ne černobílým komiksem. A přestože nebude patřit mezi nejlepší netopýří čtivo, skalní fanoušci Temného rytíře by jím rozhodně pohrdnout neměli. Je jenom dobře, že u nás vychází i takovéto projekty.

Kolektiv autorů: Batman v černé a bílé
Vydala:
Crew, 2019

Provedení: hardback
Počet stran: 416

Cena: 789 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď