- Autor: Pitzmos Aleš
- Nakladatelství: Brokilon
- Cena: 278 Kč
- ISBN: 978-80-7456-244-0
- Vyšlo: 20. 4. 2015
- Žánr: sci-fi
- Provedení: brož.
- Autor obáky: David Hess
- Počet stran: 332
Edice „Evropská space opera“
V roce 2217 skončily Koloniální války, největší a nejničivější konflikt, který kdy lidstvo poznalo. Obě znepřátelené strany, jak pozemské megakorporace, zastoupené Vesmírnou asociací, tak Extrasolární společenství, sdružující svobodně smýšlející lidské kolonie, utrpěly velké ztráty a uzavření mírové smlouvy bylo poslední možností, jak se vyhnout vzájemnému zničení. Ani o deset let později staré vášně nevychládají a dávné křivdy jsou stále živé…
Ediční plán se daří dodržovat. Doufám, že konečně dojde i na nového G. Cooka.
No, chtěl bych doufat
že to nebude další Julie opera. Raději počkám na někoho kdo to opravdu četl.
to Racek
Ehm, čtu to. No průlom nečekej. Zatím je to asi tak na levelu průměrného dílu JFK, na nic si to ale nehraje, takže myslím, že své si to plní. Pro mě lepší než Prstenec prozření, který jsem nakonec pořídil ze studijních důvodů a je tak suchý, že další díl asi už nedám.
Uveřejnili jsme poměrně hodně obsáhlou ukázku (57 stran) na webu XB-1, tak okoštujte. 🙂
http://www.casopisxb1.cz/aktuality/svetlo-pulsaru-ukazka/
dočteno
Tak jsem si dal čtecí noc a dorazil to.
Je to stará dobrá space opera v dobrém i špatném, žádná new space opera 🙂 Dál jsou tam ozvěny všech těch Mark Stoneů, Perry Rhodanů, nebo nověji JFK, jsou tam staré bondovky… akorát tam teda nemají galaktického imperátora. Hodně akce, až zbytečně moc. Ani řada zvratů nedokáže zakrýt, že výstavba děje je ve skutečnosti jednoduchá, postavy jsou dost papírové, až příliš mnoho věcí je recyklovaných odjinud, děj je překombinovaný a obsahuje řadu klišé(ovšem zase pokud to má skutečně být pocta těm bondovkám a podobnému materiálu, je to potřeba!)
Takže zůstávám na tom, že si kniha zábavní hodnotou stojí zhruba jako nějaký díl z JFK, byť struktura je o něco složitější. A protože já jsem se u řady dílů z JFK docela pobavil, nebyly to ztracené večery 🙂
Tak moc díky
Roberte a dvoumraku, něco takového ve svém současném rozpoložení potřebuji. Jo, apropo, taky jsem včera rozvěsil ty obrázky od tý Šloufkový. No a ta moje, z níž jsem měl obavu, je prohlásila za nádherný.
dva mraky: Tak je to správně, já to viděl podobně, včetně těch Bondovek. A co se týče toho, že to není “new space opera”, tak to je taky v pořádku. “New space operu” dělali kolegové z Laseru, mým zájmem to nebylo. 🙂 Kniha Aleše Pitzmose je reprezentantem jednoho ze zhruba tří směrů, kam by se měla tahle edice ubírat.
Racek: Tak ať slouží. 🙂
to Robert Pilch
Ze to neni modernejsi forma space opery taktez vnimam jen jako vlastnost. Ovsem dulezitou, protoze ne kazdy je na ten styl zrovna naladeny a ja se snazil knihu co nejprilehaveji charakterizovat. Pokud bych uz neco dilku chtel vycitat je to spise prerychleni ve fazi po priletu na stanici, tak pekne vyfabulovane misto se dalo vyuzit k delsi expozici a vybudovani nalezite hutne a tajuplne atmosfery, misto toho aby Pitzmos promptne prikrocil k jeho destrukci :-). Mezihra by ve ctenari i vyvolala pocit ze text je delsi, coz by se docela siklo protoze dej neni moc bohaty. Na stejnem prostoru napr Henlein dokazal vybudovat cely mesicni prevrat od piky.
Tak teď po těch vašich komentářích váhám, jestli do toho jít. Je i ebook? Takže běžné čtivo do vlaku na jedno přečtení?
to Racek: Jsem rád, že se obrázky líbí. A taky mě těší, že nejsem jediný, kdo komolí jméno umělkyně. 🙂
to KarelC
Ano, myslím, že pro většinu lidí to bude běžná oddechovka na jedno přečtení, ale zdá se že je to víceméně s tímto úmyslem napsané. Já to mám jako ebook
to dva mraky:
Mrknu na ukázku a případně půjdu do toho. Ale možná ne hned dneska. V jednom antikvasu někdo vyhodil bednu starých magazínů Fantasy and science fiction, kus za desítku, tak jsem doplnil ty, které jsem tehdy v devadesátých letech nezakoupil. Takže zatím je co číst. 🙂
KarelC: Ano, jako obvykle, je i e-book. Já osobně si myslím, že je to o něco víc než JFK, Stone nebo Rhodan, ale mě není nutno brát vážně, jsem pochopitelně zaujatý. 🙂
E-book ke koupi zde:
http://www.palmknihy.cz/svetlo-pulsaru.html/?a_box=rvn223eb
Eso
Ja som sa z edície ESO tešil, len po piatej knihe v tomto roku rozmýšľam, či takto vysoké tempo vydávania je dobré či zlé. Jedno uprieť nemôžem, knihy sú nádherné.
to Robert Pilch
Samozřejmě tyhle věci jsou velmi subjektivní, spíš se zaměřuju na tu principiální stránku. Nicméně se zeptám, v čem tě Světlo pulsaru chytlo?(teda kromě toho, že takových kosmických dobrodružství je tu poslední dobou pomálu)
Nakonec jsem si to koupil jako hmotnou knihu.
Přesně mi to sedlo do noty. Akce, vojenský vtipy, sem tam nějakej ten zvrat. Takový Gauntovi duchové v ich-formě. 🙂
A ta ich forma je možná trochu problém. V poslední době ji naši autoři používají více než hojně. JWP, Kopřiva, Kotleta atd… Ti hrdinové si jsou podobní jako vejce vejci. Nebo se to zdá jenom mě? Ale vem to čert. Je to oddechovka a má to spád.
Je to víc než Stone i Rhodan.
to KarelC
Nezdá. Ich forma je jeden z nejproblematičtějších “formátů” a k takovémuto stylu literatury se vůbec nehodí.
to falešný Podchaljuzin
Tvá duše je má. MUHAHAAAAAAAA
to falešný Kulagin
Napiš něco nového, opakuješ se jak zaseklý mužik po třech lahvičkách.
to Podchaljuzin
Docela by mě zajímalo, proč si to myslíš. Já tedy ich formu nějak neprotěžuji a taky myslím že je často na škodu, protože akorát vynikne, jak zoufale si autor neví rady s osobností hlavního hrdiny. Ale proč by podle tebe měla vadit z principu?
to dva mraky
Sám jsi si odpověděl. Většinou vynikne, že hlavní hrdina je “plochý”. A zvláště “neprůstřelní” hrdinové, to nejsou žádní velcí myslitelé! A taky se to blbě čte 🙂
neprůstřelní hrdinové
Souhlasím s tebou Pochaljuzine. Přesto je u autorů ta ich forma docela populární. Takže nějaká pozitiva míti musí, jestli to je dílem páně Kulhánka, kterému to docela fungovalo…
V každém případě, v Pulsaru bych preferoval er formu.
to dva mraky
Já myslím, že někteří autoři se domnívají, že když tam plácnou ich formu, bude to takové “umělečtější” 🙂
to Podchaljuzin
Já spíš myslím že se snaží jakože víc vtáhnout čtenáře do děje, aby to bylo jakože akčnější, dobrodružnější a bezprostřednější. Akorát že nevidí ta úskalí po cestě 😀
to falešný Podchaljuzin
Chajda tam plácne alkoholovou formu – to je prý nejlepší. MUHAHAAAAAAAAAAA
No, mě ich forma vůbec nevadí
pokud je to jaksi vhodné vzhledem k formátu díla. Při větším rozsahu však začne brzo vadit, že prakticky vylučuje paralelní rozvíjení díla. A dvojmraku, máš pravdu. Někde to funguje skvěle, u Kulhánka samozřejmě. Někdo to však vůbec neumí, ono dle mě je to totiž nakonec těžší touto formou psát.
No, večer až odejdou zahradníci plundrující mě mou zarostlou zahrádku (co jen za rok naroste, odvezou každý rok náklaďák) jsi to jdu konečně koupit. To bude noc plná bestiality.
dva mraky: Stejně jak píše KarelC – “Přesně mi to sedlo do noty. Akce, vojenský vtipy, sem tam nějakej ten zvrat.” Proto mě to oslovilo. Ta knížka mě bavila, tak jsem si řekl, že by byla škoda, kdyby si ji nemohli přečíst i ostatní. 🙂
Nu, a já mizím, už se dostavil Kulagin, takže diskuse viditelně končí…
to Robert Pilch
Dostavil se falešný Kulagin.
to all
Kulaginové jsou nesmrtelní. MUHAHAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
to falešný Kulagin
Kulagin byl pouze jeden. Tím, že se za něj vydáváš se ovšem Kulaginem nestáváš, jen trapnou nápodobou, holoubku 🙂
už nemáš pravdu, Kulaginové se množí geometrickou řadou, je to tak. To vy mužíci nechápete, to je moc vysoká matematika na vás. MUHAHAAAAAAA
to falešný Kulagin
Nepoužívej mé jméno, holoubku, stejně to nedovedeš napodobit 🙂
to Robert Pilch
To všechno jsou jednoznačné devizy celé knížky. Mě tam bohužel pár věcí rušilo, ale jinak si myslím, že to bude dobrý kousek do série.
to Robert Pilch:
Juchů! Mě někdo citoval! To mi zvedne rating. Hned si posílám žádost o grant. 🙂
to ich-forma/ er-forma: U těch space oper AUTZC mám raději členěný děj vedený z pohledu více postav. Ale musí to autor umět vygradovat! A to taky každej nedá. Potom je pravda lepší, když se drží ich-formy. Ale i ich-forma jde napsat nápaditě a členitě. Viz třeba Dashiell Hammet a jeho povídky.
(Nedávno jsem četl práci jednoho začínajícího autora a komentoval jsem ji slovy, že je to Harry Potter v Hammetovském kabátu. Odvětil mi, že Hammeta nečetl a tak neví o čem mluvím. Přiznám se že mne to poněkud zamrzelo. Chceš psát akčně laděnou prózu a neseznámíš se s klasikem žánru? Nebo už se to teď nenosí?)
to KarelC
To bude panečku impakt faktor 😀
Těžko říct, Hammett je sice už letitá záležitost, ale jistě by pomohl lidem, aby neobjevovali kolo. Kdesi jsem četl, že je to ale docela častý jev, začínající autoři se inspirují na věcech z poslední doby, nebo ze subžánru, co rádi čtou, ale uniká jim že jejich vzory se zase inspirovaly jinde, kde je to lepší a čistší.
to dva mraky:
A při tom jsou jeho povídky velmi často současnými tvůrci vykrádané a převáděné do románů. To co dokázal na dvaceti stranách, to někdo vezme a sesmolí jich z toho šest set. 🙂
To je fakt. A potom mají tendenci sklouzávat do stereotypu. Schází jim větší rozhled a v podstatě “překopávají” jeden druhého. Těch co před psaním povídky, nebo románu téma skutečně “nastudují” a vytvoří něco nového, je velmi málo.
to KarelC
No a právě proto že lidi už toho Hammetta neznají, tak jim to prochází 😀
Píše se hodně, vychází hodně knížek, ale počet lidí, co dovedou dělat originální věci je limitovaný, to se nedá nic dělat. On je úplně šumák, kolik kdo nastuduje autorů a spisovatelských technik, pokud nemá dobrý příběh, který chce vyprávět.
to dva mraky:
Ale ten dobrý příběh a zápletku dá sečtělejší autor dohromady spíš, než ten druhý. Alespoň podle mého konzervativního úsudku.
to KarelC
Ehm, to jsem asi špatně formuloval. Bez znalosti vypravěčského umění toho samozřejmě nikdo moc nenapíše. Jenže to co to celé oživí se prostě naučit nedá.
to dva mraky:
To je fakt! Tam už je nějaký ten talent potřeba. Potom už záleží na autorovi jak a kam jej bude rozvíjet.
tak jsem zvědavý
To KarelC, jo tak jsem to myslel 🙂
To Racek: tak co už vypukla noc plná bestiality?
Kdo je zvědavý, bude brzo starý a to je dobře, Jeho duše připadne peklu. HELL COMING
Dvoumraku, bohužel, ta moje rozhodla že s ní musím k holiči
neb si popálila vlasy natáčkami (nad moje chápání jak se jí to povedlo) a tak jsem musel jet k holiči s ní, abych jí těch 1029 korun zaplatil a počkal na ní. Na Chodově nešlo zaparkovat neb vyřadili asi 3\4 garáží a v Čestlicích knihy nejsou, Tak až zítra. Bééé, ženský jsou …
to Racek
Ach ty ženské, nesnesou, když nejsou středem pozornosti 😀
to racek
To je dost nesmyslná historka, to jsem fakt ještě neslyšel. MUHAHAAAAAAAAAAAAAA
No ano
až dostuduješ, dospěješ a poznáš konečně nějakou ženu, zjistíš že to není nic neobvyklého.
to racek
jsi měkkej, tot vše, ženská zabrečí a ty s ní jedeš ke kadeřníkovi? Totální podpantofel jsi!!!
Jediné rozumné řešení: Koupit manželce druhé auto. Pokud je neřidič, tak máš smůlu. Moje žena je naštěstí fanatický řidič. Ta jede vozem i do sámošky, co máme na konci ulice. Takže jediné místo v Brně, kde v životě nebyla, je Náměstí Svobody. 🙂
KarleC
no, ona už svoje auto má, i když nejradši jezdí mým. A jinak, samozřejmě, autem vždy a všude a kdykoliv. Takže najezdí asi tak dvakrát tolik co já.
Jo, tak koupeno, toho Pitzmuse, co jsem zatím přečetl, vypadá až příliš dobře. Snad to vydrží!
Kulagine, každý dlouholetý ženáč se řídí ve vztahu k manželkám myšlenkou, kterou zformuloval už geniální soudruh Lenin, dříve Uljanov:
Jeden krok vzad, dva kroky vpřed!
Nebo jinou: Ano, máte pravdu, sex je stejná potřeba stejná jako voda či chléb. Ovšem člověk se přece nenapije z každé louže!
Takže, vidíte, von ten Lenin měl občas i rozumné nápady. Bohužel, v jiných oblastech to tak neplatilo.
ad kniha
No, ja som konecne docital tiez. Pripajam sa k nazoru, ze ide o nadupane akcne sf. Mna osobne hnali dopredu hlavne tie otazky a zhady, ktore sa casom postupne vynarali. A ono, hoc ide o odlisne zanre, mi to miestami troska aj pripominalo akusi parodiu na Neuromacera (a koniec-koncov Grimwoodov NeoAddix tiez) s tymi vsetkymi nazvami a znackami jedal, zbrani, pitia, atd… hoci neviem, ci to bol autorv zamer. Myslim ze uvodna cast romanu bola miestami “rozvlekla”, ale bolo ju treba preluskat. Co sa tyka ich formy, chapem jej zmysel, ale u mna sa nejak minula ucelu – tych sukromnych myslienkovych pochodov tam tak vela nebolo (BTW, Herbert myslienky v Dune v pohode zvladol aj s er, ale tak to bola zas ina salka kavy). V kazdom pripade som kvitoval, ze sa kniha na nic nehra – rychla priama oddychovka s military nadychom, ktora sice nezaziari na space operovom nebi vybuchom supernovy, ale rozhodne neurazi. Za mna spokojnost 🙂 (A ide sa pisat recka 🙂 )
to racek
Správnej chlap se nenechá od ženský buzerovat, mužíci by ti to mohli potvrdit. Jakmile bumbá mužím samohonku, tak žena musí se kadeřníkova sama pěšky. MUHAHAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
to Podchaljuzin
Hm, jsi prostě blázen a bláznům se nesmí odporovat. Ty nejsi normální člověk, protože normální člověk má úctu k ostatní lidem, ty si z každého děláš jen legraci, urážíš je svými hláškami a nic netoleruješ. Takže nemá smysl už se s tebou zabývat. Sbohem, mužíku, užívej si svůj svět, který není světem normálních lidí.!!
Ach ano
tak docela spokojen. Celkem napínavé, zvraty zajímavé, technické realie docela v pořádku. Pár chybek by se jistě našlo, třeba vysvětlovat vzdělanému hrdinovi dějepis který asi měl ve škole, asi by byla lepší trochu jiná forma. Iontový pohon k mezihvězdným letům, no asi by nedoletěli k nejbližší hvězdě za 40 let ale spíš za 1000, fyzikální meze tohoto pohonu jsou dosti známé. Jinak fyzikální principy autor (nebo jeho poradce) celkem ovládá. Takže, jen tak dál. Talent tady rozhodně je. Kniha je rozhodně kupovatelná!
to Racek
Dík, jdu koupit!