- Autor: Chiang Ted
- Nakladatelství: Albatros Media - Plus
- Cena: 299 Kč
- Vyšlo: 7. 4. 2011
- Žánr: Sci-fi
- Provedení: váz.
- Autor obáky: Milan Malík
- Počet stran: 272
Co když stavitelé Babylonské věže vskutku dosáhli nebe – a narazili na klenbu tvrdou jako žula? * Co když správná kombinace písmen opravdu dokáže vdechnout život hlíně? * Co když se mýlili Galileo, Kepler a Newton – a ten správný výklad světa nám podali renesanční alchymisté a tvůrci kabaly? * Co když je veškerá naše matematika založena na elementární chybě a 1 a 1 nejsou 2? * Co se stane, až nás navštíví mimozemšťané, kteří si pamatují budoucnost? * Ted Chiang je velmi zvláštní autor. Tvoří nesmírně pomalu, nanejvýš jednu povídku za rok – ale téměř pokaždé je to skutečná událost, přesahující a bourající běžné žánrové hranice fantastiky. Za své práce získal nejvyšší žánrová ocenění, od Huga přes Nebulu po Locus, o řadě dalších nemluvě. Sbírka Příběhy vašeho života obsahuje jeho osm prvních publikovaných povídek. * Povídka je považována za útvar, v němž nejlépe vyniknou přednosti science fiction jako žánru. A Ted Chiang je považován za jednoho z nejskvělejších povídkářů nové americké sci-fi. Ve svých fantaskních podobenstvích odvážně balancuje na rozhraní metafyziky a science fiction. Bezděčně, anebo možná s potutelným úsměvem virtuosa se přitom dotýká esenciální podstaty žánru science fiction i toho, jak si poslání této literatury představovali jeho praotcové H. G. Wells či Olaf Stapledon. Občas porušuje základní princip tohoto žánru: vycházet z aktuálních poznatků vědy, uzdu fantazii popustit jen za hranicemi již poznaného. Konstruuje odlišná mentální paradigmata a domýšlí „alternativní světy”, v nichž je zpochybněna naše dnešní racionalita, kde neplatí základní axiomy „naší” matematiky, v nichž i sama řeč odpovídá jen těžko uchopitelné logice vzešlé ze zcela odlišné, hypotetické zkušenosti – to vše, aby testoval zdánlivě samozřejmé předpoklady našeho vlastního světa.
Nepůsobil dříve Michal Malík pod pseudonymem Valentino Sani?
Bacigalupi + Egan + Chiang. Toľko geniálnych poviedok naraz! 🙂
Obálka
Obálka a vůbec celá uprava je velmi podařená. O povídkách ani nemluvě.
jen škoda, že nejsou ilustrace uvnitř, jak u čerpadla
Re: úprava
Bezpatkové písmo je dost hnusné a špatně čitelné; a počítá se do úpravy, že nikde v knížce není uvedeno, který ze tří překladatelů odpovídá za co?
Z autorových komentářů: “Existuje slavná rovnice, která vypadá takhle:
eBi +1 = 0
Když jsem poprvé spatřil její derivaci, úžasem mi spadla brada. […] Mohli byste pracovat s čísly e, B a i třeba celé roky […], ale jakmile derivaci jednou spatříte, pochopíte, že tato rovnice je skutečně nevyhnutelná.”
Blbý redakční systém FP!
V knížce je aspoň “Bi” jako exponent / horní index, tedy standardní sazba výrazu e^Bi.
bezpatkové písmo
Mně se čte to bezpatkové písmo hezky… a naopak se mi líbí. Připomíná mi to moje první sci-fi knížky (např. Clarkova Zprávu o třetí planetě apod.) I ta grafická úprava je tak nějak “retro”.
Re: slavna rovnice
Tak nevim, z ktereho jazyka to prekladali, ale “derivation” neni derivace, alebrzto odvozeni. Derivace dotycne rovnice mimochodem dava rovnici 0=0, ze ktere brada opravdu nepada. Zato jeji odvozeni vypovida vyznamne o povaze komplexni geometrie.
Navic nevim, kde vzali to B, rovice spravne zni e^(pi i)+1=0. To musi byt opravdu nahul, tahle knizka. Nebo prekladatel.
derivace
Ech, za tohle si veřejně sypu popel na hlavu. Povídky, kde je více terminologie z tvrdších věd, ve kterých jsem tak natvrdlý, jsem samozřejmě dával konzultovat odborníkům, takže tam by snad nic být nemělo. Ale ty vocáskovité přípodoteky k povídkám tam vzadu mi už nějak utekly. Sorry, guys.
het2
Tak nějak jsem si myslel že spíš ty dovětky překládal někdo jiný (z tohohle konkrétního jsem byl taky zmatenej:) protože jinak mi překlad přišel OK… každopádně mám přečtenou necelou půlku a parádní…
het2 bod
s tím Clarkem; ale jeho bezpatkové písmo a sazba byla dílem zdatných typografů držících se tradice. Tohle je o dost horší.
pH: A derivace podle čeho vůbec? A opravdu pokládáte “0=0” za *rovnici*? A když si vezmete opravdovou rovnici jako třeba x+1 = 2x, máte ve zvyku zderivovat ji na 1=2? A z toho vám brada padá? Otázky, samé otázky…
B prý vzniklo z pí při sazbě (čímž se vracíme na začátek).