Tak nám vydali nový Klub rváčů. Jako komiks. A představil a pokřtil ho tu kdo jiný, než samotný autor tohohle superkultovního díla, spisovatel Chuck Palahniuk, který se zúčastnil letošního ročníku Festivalu spisovatelů Praha.
Psát o důležitosti Chucka Palahniuka by bylo zbytečným unavováním prstů a klávesnice. Napsáno toho o něm a jeho vlivu na americkou generaci X v devadesátých letech, generaci, kterou pomáhal pojmenovat, o tom, jak ovlivnil americkou literaturu na přelomu století, o jeho úspěchu a o vynikající filmové adaptaci Chuckovy nejslavnější knihy bylo mnohé. Celé stohy. Minimálně.
Po dvou dekádách se právě ke Knize (s velkým K) vrátil. Ke kdysi nepojmenovanému hlavnímu hrdinovi. K Tyleru Durdenovi. K Marle. K anarchii a životním pravdám o trpkém údělu mužů ve středním věku, uvězněných vlastním životem, tím nejpevnějším ze všech vězení, do nichž je zavřela společnost, kapitalismus, a především – oni sami. Zcela dobrovolně, a ještě poděkovali.
Pro jediný sequel v rámci své tvorby Chuck překvapivě zvolil docela nové médium. Druhý Klub rváčů tak nevyšel jako román, případně jako film (a moc dobře víme, že i tady mu to, obzvlášť v rukou Davida Finchera, dost sekne), ale jako komiksový román. Hlavní hrdina dostal jméno – Sebastian. Z doby, kdy jsme ho naposledy viděli uprostřed chaosu a anarchie, mu nezůstalo nic víc, než manželka (jasně, víte, o koho jde). A navrch k tomu teda i potomek. Sebastian přežívá jen díky lékům, Marla díky tomu, že nadále navštěvuje všemožné skupinky lidí, díky nimž ví, že na tom může být ještě hůř, a Tyler Durden je pryč. Tedy, to si aspoň Sebastian myslí.
A Tyler? Ten mezitím stihl takřka ovládnout svět.
V duchu nejklasičtějšího hollywoodského pravidla – ve druhém dílu všeho více, ještě více! – Palahniuk přidává ještě více ujetostí, úchylností, šíleností a vymaštěností. Děti trpící progerií (taková ta nemoc, kdy v osmi vypadáte na osmdesát), mnohem kolosálnější a až mytologické pozadí existence Tylera a jeho „životní“cíl nebo třeba prolomení hranic mezi fikcí s Tylerem Durdenem a fikcí/realitou s Chuckem Palahniukem budou tím, co mnozí čtenáři skousnou jen s obtížemi. Včetně toho, že oni sami budou součástí příběhu.
Ne, Palahniuk rozhodně nepřipravil lehce stravitelný příběh, naopak. Několikrát se přistihnete při myšlence „to si dělá prdel“, jindy nebudete vědět, jestli ho vůbec chápete, a někdy jindy zase, zda vůbec je co chápat. Ale jeho komiks je odvážný (rozhodně žádný kalkul, kterým chtěl splnit přání fanoušků a napěchovat svoje účty) a nadále plný toho vzdoru, vzteku a energie, které jsme si na románu zamilovali. Nicméně podobným kultem se s nejvyšší pravděpodobností nestane.
Klub rváčů 2: Gambit poklidu
Scénář: Chuck Palahniuk
Kresba: Cameron Stewart
Vydal: Crew, 2016
Překlad: Richard Podaný
Formát: váz. s přebalem
Počet stran: 280
Cena: 799 Kč