Alexandr Veliký

  • Autor:
  • Nakladatelství: Lingea
  • Cena: 299 Kč
  • ISBN: 978-80-7508-817-8
  • Vyšlo: 2. 11. 2022
  • Žánr: komiks
  • Provedení: váz.
  • Autor obáky: Palma Antonio
  • Počet stran: 56

Alexandr III. Makedonský, jehož svět zná pod jménem ALEXANDR VELIKÝ, byl geniální vojevůdce, stratég a panovník, který byl uctíván jako jeden z bohů… Historie nešetří superlativy, když líčí život krále, který překročil hranice své malé země na severu dnešního Řecka a vytvořil největší říši, jakou kdy svět spatřil. Vedla ho nezměrná touha spojit řecký svět s národy a kulturami perské říše v jeden celek. Tento sen však uskutečnit nemohl, protože jeho ambiciózní plány zároveň vzbuzovaly přílišné obavy. Bylo to tak? V tomto dobrodružném komiksu se dozvíte, jak se vše skutečně odehrálo. Doprovodný text na konci knihy popisuje podrobněji Alexandrův život i metody, na základě kterých komiks vznikl. Poznání životů velikánů světových dějin je pro nás cenné zejména tím, že nám otevírá cestu k pochopení doby, ve které žili. Jací však byli doopravdy a jak a proč vstoupili do dějin? Při práci na této knížce se výtvarníci a tvůrci komiksů spojili s profesionálními historiky, aby čtenářům společně představili životní osudy osobností, jejichž odkaz je živý dodnes.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď

Alexandr Veliký

  • Autor:
  • Nakladatelství:
  • Cena: 0 Kč
  • Vyšlo: 1. 1. 1970
  • Žánr:
  • Provedení:
  • Autor obáky:
  • Počet stran:

Postava slavného vojevůdce si o svůj film přímo říkala. Vždyť před Stonem ho chtěla natočit celá řada jiných režisérů (R. Scott, S. Spielberg, G. Lucas, M. Gibson…) a dokonce paralelně s tímto filmem měl vznikat konkurenční projekt Baze Luhrmana (Moulin Rouge). Stone ale přitvrdil a v konkurenčním boji obstál, zatímco Luhrman svůj projekt odsunul „na neurčito“. Alexandr patří mezi nejslavnější postavy lidských dějin. Své ambiciózní a možná i přehnaně naivní představy o podmanění si celého světa se tři sta let před Kristem proměňovaly v tvrdou skutečnost. Stone se nám snažil představit mnoho střípků z Alexandrova života, počínaje dětstvím v Makedonii a konče smrtí v Babylóně, ale zároveň se vyhnul některým divácky potenciálně vděčným scénám, jako je třeba přetnutí gordického uzlu.

Hlavní téma filmu tkví v paradoxu Alexandrových objevitelských snah. Čím dále se při svých dobyvačných výpravách dostával, tím více se mu hrotil jeho vlastní svět. Sám neměl kořeny nikde – “rodinu” založil až pozdě, daleko od Makedonie na cestách po Asii, v původním domově mu zbyla akorát matka. Ale tak to neplatilo u jeho bojovníků, kteří byli sice zprvu nadšeni vydařeným dobýváním, ale po osmi letech od domova necítili již žádnou touhu kodrcat se dál na východ.

Úlohu Alexandra nezapomenutelně ztvárnil Colin Farrell (Telefonní budka). Jeho Alexandr je psychologicky uvěřitelný, herci nechybí charisma ani schopnost dokonale znázornit hrdinovy vlastnosti v rozsahu od klukovské nezkušenosti přes krutého zabíječe až po homosexuální orientaci. Právě homosexualita (ve starověku prý nic neobvyklého) je často ve vztahu s tímto filmem zdůrazňovaná. Dnes už však rozhodně není překvapivá, protože kontroverzních témat už světová kinematografie zažila nespočet. Stone navíc zůstává u náznaků, ale k tomu se dostanu později.

I ostatní postavy filmu se mohou pyšnit jak výrazně kvalitním scénáristickým spodobněním, tak výbornými představiteli. Velmi mnoho prostoru dostává Alexandrova matka Olympias v podání Angeliny Jolie (Tomb Raider), která je ve skutečnosti jen o rok starší než Farrell. Své ale odvedlo líčení, takže castingu není co vyčítat. Naopak. Jolie se své role zhostila obdivuhodně. Nejen že snad ve všech scénách musela zvládat klubko živých hadů, přesvědčivá je i herecky. Alexandrova matka byla velmi manipulativní a svého manžela Filipa (Val Kilmer) se snažila ovlivňovat tak, až se ji to vymstilo. Celý Alexandrův příběh je zarámován vyprávěním Ptolemaia, kterého zahrál Anthony Hopkins (Mlčení jehňátek). I ve statické poloze (celou dobu vypráví ve stoje v Alexandrijské knihovně) dokáže herecky zaujmout.

Oliver Stone (Takoví normální zabijáci, Četa) je sice kontroverzní režisér, vzpomeňme na jeho předchozí poctu Fidelu Castrovi, ale na Alexandra měly jeho politické a společenské názory pramalý vliv. Možná se něco dostalo do mluvy Alexandrova učitele Aristotela, možná se jeho postoje odrazily v jiných scénách, nic však ve filmu nepůsobí rušivě a neničí kouzlo jeho historičnosti. Historická látka je zpracovaná detailisticky. I když vynechává některé zajímavé momenty ze života vojevůdce, soustřeďuje se na postavy, jejich psychologii a motivaci. Zprvu vyprávění působí jako dokument pro zpestření nudných hodin středoškolského dějepisu, ale trpělivého diváka čeká vše, co by od takového velkofilmu očekával – akční scény (dvě bitvy, které ale nejsou příliš dlouhé), dramatické výstupy, milostnou scénu (nikoliv homosexuální), putování ve vedru i zimě, nádherné kostýmy a rekvizity, krev… Všechno ale slouží jako ilustrace chrakteristik hlavních hrdinů.

Alexandr Veliký je film, který klade nároky i na diváky. Předně, Stone málo co řekne „na plnou hubu“. Často je třeba domyslet si to důležité, to,  proč celý film vůbec točil, co patří mezi jeho důležitá témata. Nečekejte žádný logický rébus, ale přímočarý jako Gladiátor či Trója rozhodně není. Stone hodně pracuje se symboly. Stačí pár příkladů. Alexandrův nadhled nad strategií na bojišti je zastoupený orlem plachtícím nad krví se topícími bojovníky. Proto uvidíme výborně zpracovanou bitvu a v ní z ptačí perspektivy střet jednotlivých šiků. V době videoklipových soubojů je znázornění taktiky výrazné plus! Další symbol – had – se jasně nabízí ve vztahu k Alexandrově matce. Její povahové rysy si rázem představíte snadno a vše je korunováno scénáristickou perličkou, kdy se ke konci filmu zjeví v Alexandrových opileckých představách jako bájná Medúza. Navíc je spousta motivů jen nadhozených, aby si je dotvořila divákova představivost sama.

Zároveň však Alexandr klade i méně přínosné nároky na diváka. A je to jeho největší slabina. Vše je totiž neuvěřitelně zdlouhavé. Předpokládám, že kvůli tomu bude z nadějného velkofilmu kasovní propadák. Vše může být skvělé, ale jakmile je divák zpruzený nekonečným čekáním, co bude dál, je zle. V době akčních velkofilmů jako je Pán prstenů nemůže Alexandr komerčně uspět. Nezvykle často jsem se díval na hodinky a v duchu Stoneovi nadával. Film postrádá výrazný dramatický oblouk, vyprávění je pomalé, na všechno je dost času, nic se nikam nežene. Dvě bitvy se pak odbudou na celkem tříhodinovou stopáž vcelku rychle, zato zasněných záběrů bez větší výpovědní hodnoty je „požehnaně“. Kdyby si vzal Stoneův materiál do ruky schopný střihač s povolením použít své nůžky častěji, možná by film vynesl v amerických kinech o pár set milionů dolarů více a byl stravitelný pro širší vrstvy obyvatelstva, a to aniž by ztratil svou historickou hodnověrnost či důležité vykreslující prvky. Jednoduše – Alexandr Veliký není klasický velkofilm, ale spíše psychologický snímek s neuvěřitelně nákladnou výpravou a bohužel přemrštěnou délkou.

Takže pokud patříte mezi velice trpělivé a přemýšlivé diváky a rádi byste shlédli film o velkém vojevůdci a zároveň zajímavém člověku, který svými protikladnými povahovými rysy strhnul davy, mohu Stonův snímek jedině doporučit. Pokud však máte raději dynamické dobrodružné příběhy s odsýpajícím dějem, filmu se raději vyhněte, nebo budete peněz za lístek do kina litovat. Je to velká škoda, že tolik pozoruhodných scén přijde vniveč, protože je prostě neuvidí dost lidí.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. no tak myslim, ze me se to libit bude, akorat nedavno jsem se zacal zajimat o makedonii, tak me zajima jak verohodne to stone zobrazil ;))

  2. Já si taky myslím taky,že aspoň scifi a fantasy obec by tento film mohla zládnout v pohodě. Už jen proto, že kultovní scifi vesmírná odysea je nejzdlouhavější film na světě. Ale už radši nebudu nikoho škádlit.

  3. romisone, nekecej. hlavně doufáš, že se alexandrovi podíváš pod sukni 😉

  4. sicco – neboj, pokud patříš mezi trpělivé a přemýšlivé diváky (viz poslední odstavec), jistě se ti bude Alexander líbit tak jako Vesmírná odysea.

  5. Uz od Nachoda
    No ja osobne se na Alexandra tesim uz od Nachoda 😉 , zadny Stoneuv film me jeste nezklamal (i kdyz par jich potrebovalo druhe az treti pokoukani), Stone je skvely manipulator (coz je z hlediska filmove rezie idealni)… pomaly dej mi nevadi, aspon ma clovek cas si to pekne vychutnat, ostatne ony “stare” anticke velkofilmy taky neoplyvaji nejak extremni rychlosti, spise naopak, a pritom takovy Spartacus, Ben Hur mnam mlask :-)To jsem se spise nudil u akcnich Gladiatora a Troy (u te neskutecne), kde mezi akcnimi sekvencemi (v pripade Troy byl navic povedeny IMO jen souboj Hector vs. Achilleus, jinak to byl sedy prumer) bylo silne vatovano :-/ postavy byly skoro bez hloubky, proste skoda slov…Co se tyce propadu Alexandra v US – zajimave je, ze na IMDb ma sice celkove hodnoceni 5.5/10, ale cca 22% lidi mu dalo nejvyssi znamku (10)… a cca 16% tu nejnizsi (1)… jinak je rozlozeni hodnoceni klasicky Gauss s vrcholem v 7… cili Stoneovi se zase nepovedlo natocit film, na ktery by dost lidi nemelo vyhraneny nazor ;-)))

  6. Abych rekl pravdu, tak Troja mi prisla absolutne priserna, GLadiator uz lepsi, nejelspi samozrejme LOTR. Tahle recenze mi ale rika, ze by Alesandr nemusel byt spatny, pokud maji postavy hloubku (treba v Troji byla motivace a psychologie pod bodem mrazu) a ma to slusnou hudbu (ta je u me vcelku dulezita), tak se tesim.

  7. Pokud jde o historická fakta, jež jsou ve filmu uvedena, mělo by to být relativně OK (tedy s výjimkou toho, že Řekové a Makedonci jsou pojímáni jako by mezi nimi nebyl rozdíl), neboť na filmu spolupracovala Robin Lane Fox, což je historička a autorka velmi známého Alexandrova životopisu.Problémem filmu ovšem je, že Stone natočil v nejlepším případě psychologický snímek a Alexander, ať už jej člověk vnímá negativně (jako typického krutého tyrana se značným vojenským nadáním a charismatem) nebo positivněji, byl především muž činu a vůdce.

  8. Ano, znovu zduraznuji, ze tohle je spise psychologicky snimek s bohatou vypravou, nez to, co si predstavite pod pojmem anticky velkofilm.Ad hudba: Teda, ja hlava dubova, na ni jsem v recenzi uplne zapomnel. Podle mne je problematicka. Delal ji Vangelis, coz by byl drive klad, ale Vangelis se od 80. let nevyviji a porad si hraje na syntaky sve pseudostredoveke motivy (i ve filmu o staroveku). Hudba rozhodne neni vec, proc na Alexandra chodit. Nerusi, ale pokud se na ni zamerite, jeji synteticky zvuk vas proste presvedci, ze Vangelis je prezitek.

  9. Moooc se na ten film těším a ten článek je moc pěkný…láká lidi do kina:)Jen mě překvapilo,že do hlavní role zrovna dosadili Colina Farella…v takovýchto filmech jsem zvyklá na jiné herce,ale alespon něco nového…nová zkušenost není špatná:)

  10. Alexandra si rozhodně nenechám ujít. Už jenom proto, že historické filmy mám ráda jako takové, a většinou se recenzemi neřídím (spíš je čtu jen pro zajímavost), no ale tentokrát nejen podle této, ale i podle jiných recenzí to zas nezní tak špatně. A vůbec mi nevadí, že je to vleklý, psychologický film pro trpělivé a přemýšlivé diváky…bude to takový oddych od těch několika akčních dobrodružných histor.velkofilmů, i když ty se mi taky moc líbí 🙂

  11. Co sa mna tyka,tak vsetky filmy typu Troje,Gladiator,Pan Prstenov 2,3 sa mi najprv celkom pacili,ale na druhe pozretia to uz bolo slabe a pricinou bola prave slaba charakteristika postav a typicke hollywoodske cool hlasky,alebo hrdinske pozy.Z vsetkych historickych filmov po novembri 89 a najviac zaujal Braveheath,kde bolo vsetko uplne super,pocnuc scenarom,cez herecke stvarnenie a konciac hudbou.Uz ma nebavia tie akcne filmy s historickym pozadim,pridu mi plytke….hm asi starnem 🙂

  12. uf som sa nepredstavil….:) takze posledny prispevok je odo mna.

  13. to sicco
    no tak zrovna vesmirna odyssea me uspavala jako svine :))

  14. Cha! Tak už sem to viděla. Mno… Těch prvních čtyřicet minut… ne že by se to ve třech hodinách neztratilo, ale… Naštěstí bylo co se obsazení týče na co koukat:-)A válčení taky fajn.

  15. Precetl jsem par knih o Alexandrovi Velikem a bojim se,ze to bude strasna blbost,predpokladam,ze se tam bude resit homosexualni otazka v americe apod….picov*ny.V historii bylo receno,ze mel velmi blizky vztah s Hefaistonem,ale nebylo doslova receno,ze spolu spolu sukali i kdyz to na tu dobu nebylo nic neobvykleho…v kazdem pripade jsem slysel,ze pusobi hodne zzenstile jako nejaka buzna…pujdu na to,ale myslim si,ze toho pak budu litovat…mozna by nebylo spatny pro amiky natocit film a Lincolnovi jako homousovi 🙂 myslim,ze by to bylo taky super pozdvizeni pro amiky,dobry duvod pro valku.

  16. Ne, neboj se, ze by se tam rozebirala “homosexualni otazka v americe”, ani nahodou. Vrchol perverze tohoto filmu je, kdyz Alexandr rekne “zustan dnes v noci se mnou”.Spis se lidi bojte, a ja na to upozornuju opet a znova, ze se u toho muzete ukousat nudou. Treba Mirka Spacilova byla ve sve recenzi naprosto nekompromisni, kdyz de facto uvedla, ze je to takova nuda, ze se na to neda koukat. Jo, to je proste o tom, ze tohle neni klasicky velkofilm se strhujicim dejem. Vetsinu deje odvypravi Ptolemaios v knihovne.

  17. Hlavně začátek – asi první třetina filmu:( – se strašně táhne, pak se to dá. Jenom nechápu proč se točej tak dlouhý filmy, když by se to bez kopy zbytečnejch scén a nudnejch dialogů klidně obešlo. Navíc nacpat celý život do tří hodin je blbost.

  18. tož já se spíš těším na aviatora … na alexandra tu mojí drahou po tom, jak usnula na tróji nedostanu. ještě že existuje dc++

  19. Akorat jsem ted dosel z kina a s klidnym svedomim muzu rict,ze je to horsi nez jsem myslel…uplne na zacatek bych rekl,ze lidi co o Alexandrovi nikdy nic necetli,tak absolutne jim cely film nic nemuze rict,za druhe lidi co maji radi Stoneovky Takovy normalni zabijaci apod. tak at radeji taky nechodi,protoze, to neni zadny ulet..cely film se proste odehrava kolem Olympiady,kterou Angelina zahrala dobre,ale je ji tam zbytecne moc a pak kolem dvou typku,kteri se chovaji jako buzny,kdyz nevezmu v potaz i Alexandra,ktereho Farel zahral fakt,hezky zzenstile a jako totalniho psychopata,ktery za cely film se netvaril ani jednou rozumne…tema dvema jsem mel na mysli Hefaistiona,nejblizsiho Alexandrova pritele z detstvi…jejich rozhovor v noci pred Gaugamelou vypadal jako kdyby si Fredy Mercury daval rande s Elton Johnem…hodne ujete…vynechali uplne predstaveni clenu blizke Alexandrovi druziny,tudiz nebudete po cely film vedet kdo je kdo a nebo proc…taky tam zbytecne porad cpali totalniho hermafroda Alexandrova Eunucha,ktereho dostala od perske Princezny…navic prohlaseni na konci o tom,ze byl otraven nemusi byt vubec pravda a spise se priklada vina nemoci,dokonce v jedne studii se mluvilo hodne o syfilisu….no proste hnus…Lidi nechodte na to,radeji si kupte knihu a prectete si ji,budete mit z toho mnohem lepsi zazitek,muzu vam doporucit treba od Valerio Massimo Manfredi Triologii a Alexovi.Jinak historicky se ve filmu taky nedrzeli a delali tam zmatky….ne nemuzu ani o tom psat….

  20. Jo a je to mimoradny vul 🙂 Tarantini natocil Takove normalni zabijaky 🙂

  21. no… me se to libilo… a to dost… :o)) Ten film je opravdu dobrej… neni to sice nic akcniho, ale sceny z bitvev a z lazaretu jsou docela dost verny… a colin farell hraje alexandra fakt bezvadne…

  22. Skvělý film
    Naprosto nechápu, proč kritiky ten film tak ztrhaly – vždyť je to výborný snímek. Kdybych si mohla zahrát na kritika, dala bych plných 95%. Herecké výkony byly skvělé (od Farrell a Jolie až po Meyerse), děj byl skvělý, a rozhodně jsem se nenudila. Uvítala bych, kdyby byl film klidně ještě o takovou hodinku delší. Rovněž bych přidala více oné Alexandrovy homosexuality, naštvalo mě, že s Roxanou si natočili odvážnou scénu, kdežto s Hefaistionem se omezili na pouhé toužebné pohledy.

  23. Tak jsem taky shlédla Alexandra a jsem moc spokojená. Film se mi moc líbil, i když by mohl být o něco kratší, ale vzhledem k tomu, že to není klasický historický velkofilm, že je to spíš jakoby dokument o Alexandrovi, o jeho životě, o tom jaký byl…, tak ta délka je asi v pořádku, protože se to nedá “odvyprávět” nějak ve zkratce ve dvou hodinách. Myslím, že až se na to někdy podívám na DVD doma, tak to bude snesitelnější :-)) Každopádně tohle je film, který se musí vidět nejméně 2X, protože je tam toho hodně, a divák všechno nestačí vstřebat hned napoprvé. Po druhém, třetím shlédnutí si uvědomíte více detailů, souvislostí a tak…Jinak jak už jsem psala, není to klasický hollywoodský film, je to něco jiného, co tu už dlouho nebylo, taková příjemná změna. Herecké výkony byly naprosto skvělé, exteriéry úchvatné a ztvárnění bitev-geniální a realné. Někomu třeba vadí, že ty bitvy jsou tak zmatené, nepřehledné, i to že se kamera “třepala”, ale mě to právě přišlo dost dobře uděláné – takhle vypadá skutečná bitva – zmatek,zděšení…máte pocit jakoby jste tam přímo v té bitvě byli. Mám z toho filmu opravdu dobrý pocit, i tohle je zbůsob, jak natočit dobrý historický film 🙂

  24. I když jsem byla v kině hned první den co se film hrál, tak jsem si nechala trochu prostoru pro “zažití”.Po přečtení recenze jsem sice byla trochu na vážkách – jít nebo nejít??A mohu jen konstatovat, že jsem rozhodně udělala dobře!!Jako celek se mi film velmi líbil (i když hudba opravdu nic-moc) a jestli někomu vadí případné historické nepřesnosti,tak ať se pokusí trochu přivřít oči – vždyť i sami historici v tom mají občas pěkný zmatek a dost záleží na zdroji informací. A krom toho – je to FILM ne historický dokument!!

  25. Lituju toho
    Těšila jsem se na tenhle velkofilm, ale bohužel nejsem spokojená. Jsem plna rozporů. Rozhodně se Alexandr nehodí na randění, spíš odejdete z kina znechuceni…. Po zhlédnutí jsem měla pocit, že Alexandr byl normální psychopat a homosexuálně orientovaný. Miluju historický filmy, ale to se mi spíš líbil film Artuš, který byl nepěkně pomluven od kritiků. Takže pokud můžu doporučit – když na tenhle film nepůjdete, tak zaručeně o nic nepřijdete.

  26. Re: Lituju toho
    Alexandr s největší pravděpodobností byl homosexuálně (nebo bisexuálně) orientovaný, a ve starém Řecku rozhodně nebyl sám, pokud vím, tak hezcí mladíci se tam těšili stejné oblibě (ne-li větší) než ženy – takže v jeho době to žádný problém nebyl – na rozdíl od naší, zdá se.Otravuje mě, kolik lidí se u toho pozastavuje, copak tak záleží na tom, s kým to dělal? Troufám si tvrdit, že na jeho osobnosti jsou podstatnější jiné věci než sexuální orientace.

  27. Především se ve starověkém Řecku vůbec nerozlišovalo homo/bi/hetero, nějaká diskriminace kvůli sexuální orientaci neexistovala. Je škoda, že dnes to tak je. A Alexander skutečně byl alespoň gay, velmi pravděpodobné je i to, že on a Hafeistion byli milenci.

  28. Nevzpomenu si na jediného řeckého mylslitele, který by neměl – ani jednou – milence. Oni to prostě neřešili a v tomhle to film vystihl.

  29. Zcela souhlasím s příspěvkem z 13.1., 23:16!!! Těšila jsem se a o to víc mě to velmi zklamalo. Film je plytký plný nabubřelých a přitom prázdných slov. Žvanění. Nuda. Velká a až moc krásná výprava pro nic. Colin F. byl dobrý, ale to bohužel nestačilo.

  30. Tak ja som bol na tom prave vcera a mozem povedat, ze bolo to celkom dobre az na niektore sceny, ktore tam vobec nemuseli byt!!!!! Film mohol mat namiesto 170 minut, nejakych 130 – 140 minut a bolo by to celkom dobre. Ale mozem povedat (alebo i napisat), ze bol lepsi ako Troja, aspon podla mojho nazoru.

  31. Souhlasím s Annou,skoro. Podle mě je Alexandr jeden z nejhorších filmů všech dob, jediná vzrušující věc na filmu byla, když mi v půlce došlo pití a já měl potom žízeň.

  32. Vlad: Vidíš, pro mě to byl jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděla.Serjoza: Troja sux!!! To je ten nejhorší shit! -(

  33. SUPER!!!
    Už jsem na to byla v kině 4x a pokaždé doslova přibitá do sedadla.Určitě si koupím DVD!Filmu bych vytkla jen tu hudbu – není vyloženě špatná, ale mohla být výraznější – víc etno…

  34. Oktávie – souhlas, skvělý film, skvělý zážitek a mimochodem božská hudba. Ta tvoje připomínka, že by mohla být víc etno, je snad jediná rozumná, kterou jsem zatím od všech pošahaných kritiků Vangelisova soundtracku slyšel. Všichni jenom hloupě mleli o tom, že elektronika a fusion už není “in” a podobné žvásty. Pravda je, že tenhle soundtrack se naprosto vyrovná Shoreově soundtracku k prvnímu dílu LOTRa a OST k TT a ROTK hravě strčí do kapsy. To, že by mohla být malinko víc etno je jedna z mála oprávěných kritik.

  35. hudba v Alexandrovi…
    souhlasím s Oktávií. Mě se Vangelisův styl hudby líbí a ta hudba ve fimu vážně špatná nebyla, jen opravdu málo výrazná. Prostě jsou filmy, ze kterých si zapamatujete (kromě samotného filmu) i tu hudbu, u některého filmu, po odchodu z kina, si zapamatujete JENOM tu hudbu a ještě dlouho poté vám zní v uších, no a u Alexadnra si zapamatujete asi jenom ten film.Aiax: a že by byla lepší, než OST k TTT a ROTK??…tak já teda zastávám opačný názor…

  36. Rad by som upozornil,ze homosexualita nebola v antike az tak rozsirena ako sa tu snazia niektori jedinci prezentovat.Napr: v repulikanskej rimskej armade bol za homosexualitu trest smrti.Homosexualne vztahy boli tolerovane len vo vysej spolocnosti a aj tak boli povazovane za moralny poklesok…vidno to nakoniec aj na chovani Alexandrovch spolocnikov vo filme.

  37. 2desaix
    2desaix: Pozor, musíš rozlišovat. Rád bych tě jen upozornil, že Řím sice z řecké kultury vyšel, nicméně byl mnohem puritánštější a spoustu řeckých “zvyklostí” prostě zavrhoval.Jinak mně se ten film také velice líbil. Myslím, že za posledních pár let je tohle nejpovedenější historický film (s Gladiátorem bych to viděl tak nastejno). Nicméně, každý má jiný názor a dle mého názoru se ti, kteří ten film odsuzují, domnívali, že uvidí něco jiného a pak byli logicky zklamáni. Na tom ale není nic špatného. Koneckonců, třeba ten film bude pochopen až za několik let, nebyl by to první případ.

  38. názor
    Tak jsem konečně shlédl tento “kontroverzní” film. A musím konstatovat, že jsem s tímto snímkem velmi spokojen. Jak výprava, kostými, herecké výkony tak jakés takés dodržení dějinné osy událostí mě uspokojily natolik, že si rád koupím DVD. Musím plně souhlasit s Mindě (17.01.05 10:15), tento historický film je třeba opravdu shlédnou víckrát, aby si člověk vychutnal veškeré detaily v něm ukryté. Rozhodně jsem se nenudil v oné dlouhé úvodní pasáži, protože podle mého byla důležitá pro další pochopení osobnosti Alexandra a ostatních postav. Jediné co bych snímku vyčetl tak to, že postrádal větší zdůraznění Alexandrovy vojenské geniality a o to bych uvítal delší film.A co se týká oné diskutabilní orientace, tak pro Řeky té doby to opravdu nebyl problém ba naopak. A tady si myslím, že je hlavní problém mnoha diváků, kteří s touto skutečností nejsou vyrovnáni (rozuměj tolerance).

  39. falangy
    jen bych chtěl připomenout autorovi článku i panu stoneovi, že falangy rozhodně neměly štíty jak zátky od piva, ale pořádně velké štíty. falangy byly v té době jednotky, které šly jen těžko porazit. když jsem viděl úvod bitvy s peršany v té poušti a záběr na uboze “oděné” falangy, myslel jsem že budu brečet, ale musel jsem se smát…no holt co člověk může chtít od američana že? jestlipak stone vůbec ví, kde leží makedonie…

  40. ehm,
    tak teda neviem. Som sklamaný. Už po TROY som bol dosť veľa sklamaný, ale toto je horšie. V TROY bolo aspoň pár svetlých momentov, neskonale dobrý súboj Hektora a Achillea, a najmä geniálny výkon Pitta, čiastočne aj Banu. Tuná nie je geniálne nič. Ani tak mi nevadí kritizovaná dĺžka. Kde ale sú k…a postavy?! Kde sú diadochovia? To tá partia prízrakov, čo sa stále len veľavýznamne pozerá na seba, to majú akože byť budúci vládci sveta?! Čo je Alexandrovou motiváciou dobyť svet? Snáď len nie tie žvásty o slobode ľudí a ich rovnosti?! A to nevtieravé porovnanie s Kolumbom, ako že sa vrátia naspäť do Grécka po Níle, no hrúza. Ja síce nepopieram, že v antika bola bisexualita pomerne bežná, ale že zrovna v takomto filme sa budem musieť pozerať na snáď nosnú líniu nenaplneného vzťahu Alexandra, to je celkom sila. Aká vôbec bola motivácia vziať si Roxanu, snáď len nie tá spomínaná (mať syna), to sa rozhodol zo dňa na deň? Okrem toho, vzťah mužov medzi sebou v Grécku bol založený na iných princípoch, viď vzťah Sokrata a mladého Alkibiada. Bitky nič moc, a tá roztrasená kamera je hrozná. Ak mala simulovať reálnosť boja, tak by som na budúce odporúčal iba pohľad cez štrbinu helmy, bude to ešte reálnejšie. A čo Ptolemaiove kecy na začiatku o tom, aký to bol Alexander len poloboh, akú mal vnútornú silu a všetci by šli s ním na koniec sveta. Potom sa celý film dozvedám, že to bolo úplne ináč. Aj ten Hopkins-neviem,neviem. Bol potrebný herec jeho formátu (a nepochybne s veľkým honorárom) na tie senilné scénky akože starého Ptolemaia? Takisto Val Kilmer sa minul úlohou, snáď len Angelina Jolie zahrala nadpriemerne Olympiadu. A ešte hudba-ani neviem aká bola, lebo si ju vôbec nepamätám (na rozdiel od napr. Gladiátora alebo LOTR). Takže záver-táto téma mala obrovský potenciál (rovnako ako TROY),ktorý zostal nevyužitý (rovnako ako TROY). V porovnaní so Statočným srdcom, ale aj s Gladiátorom, dokonca s Trójou, je tento film o dosť slabší. A to už ani nehovorím o LOTR, to sa fakt nedá porovnávať.

  41. Pro ULRIKA: Jsem rad,ze ma tady nekdo na ten film taky strizlivy pohled.Dik.V kazdem pripade,bych doporucoval kazdemu si radeji precist dobrou literaturu a bude mit z toho vetsi pozitek.

  42. to smeagol:
    A nechat se připravit o pohled na tančícího Bagoase?! Nikdy! :o)

  43. no tak jsem měl starch na to jít, potěhle recenzích .. a ta moje byly taky znechucená předem, o alexandrovi věděla jen že z něj dostala ve škole pětku…a usnula mi na troji, což se nedivím, něco tak neskutečně pitomého s trapným achillem či hectorem …a zasedl jsem. pánové a dámy, superspokojen. opravdu jsem si pochutnal na výpravě, scenériích, reáliích či hereckých výkonech. bitvy? uimělecky ztvárněné, hrůza v málu, tak to má být. a ten lazaret? to nebývá… a vůbec jsem se nenudil a ani jsem nebyl uražen historickou nevěrohodností závěrečné scény v gladiátoru…skvělé, pane stone. kolik že máte nominací na oscary? jednu? jen?jo, všimli jste si narážek na tažení bushe v iráku??? bylo jich tam dost a byly trefné. alexander nebyl bush. on své soupeře, nepřátele a jejich kulturu ctil …

  44. Gladiator VS Troy
    Já Alexandra neviděla, ale Gladiator mi připadá, jako úžasný film, který má moc vtáhnout vás do příběhu. U Tróji tomu tak nebylo ani náhodou a když po dvou a půl hodině Legolasův šíp O.Blooma proťal Pittovi patu, některé dámy v kině litujíce na smrt zraněného namakaného blonďáčka smrkaly do kapesníku, já si řekla – “no konečně”!Vrátím se ke Gladiátorovi – “racek” psal, že se mu zdál ten konec historicky nevěrohodný – tak vězte, že císař Commodus byl skutečně zabit v Colosseu gladiátorem. Dříve si zjistěte fakta a potom prosazujte názor:o)))Temto příspěvek jsem sem vložila ale hlavně proto, že dle mého názoru NELZE házet Gladiátora s Trójou do jednoho pytle, jelikož je mezi nimi rozdíl několika tříd.

  45. to racek: to je fakt veľká výhoda antického veľkofilmu, že sú v ňom narážky na prezidenta Busha a vojnu v Iraku. A keď už chceš hovoriť o uctievaní súperov, nepriateľov a ich kultúry, tak by si si možno mohol zistiť, čo skutočný Alexander spravil so starobylými Thébami a ich obyvateľstvom a čo by takisto spravil s Athénami. Ale ako vravíš, “hrúza v málu…”

  46. milá éowyn, z rohanu paní, commodus byl uškrcen ve spánku, udělal to snad masér či zápasník Narcissus … jinak skutečně zápasil s gladiátory, on ve zbroji a oni s klacky. žil s gladiátory v těch jejich chlívcích a nakonec chtěl oslavovat přijetí konzulátu v čele průvodu gladiátorů, což už měli římané dost… to jsou ta fakta …ulriku, postoje stona jsou známé a bylo by divné kdyby se tam nenašly. jo doba byla barbarská ale uvaž, že ta alexandrova říše v podstatě přetrvala dost dlouho. proč asi?

  47. Milý racku, to s tím Commodem je zřejmě diskutabilní, jelikož, jsem to po shlédnutí vyhledávala v encyklopedii a našla jsem, to co jsem napsala výše.Jenom tak mimochodem – Alexander téměř vše, co dobyl, pojmenoval Alexandrie a to už svědší o tom, že kulturu nepřátel asi moc nectil.:o)Jako by Bush pojmenoval Irák Bushák:o)))

  48. no, jsme přec jen o víc jak 2000 let dále. i vkus se mění.

  49. to racek:
    no, ak sa tebe zdá normálne, že režisér svoje ľavicové myšlienky transformuje do antického veľkofilmu, a ešte to dokonca vieš aj oceniť ako “trefné”, tak holt proti gustu žiaden dišputát. To by som vlastne mal byť rád, že Tróju alebo Alexandra nenatočil Michael Moore. Ja si naopak myslím, že tento druh filmov by mal natáčať predovšetkým režisér, ktorý nielen dôkladne pozná či už dejiny, alebo mytológiu, ale ich má predovšetkým aj rád. To, že sa to dá, ukázal geniálne Jackson. Kastrácia, vykonaná na Tróji alebo riešenie vlastných komplexov v Alexandrovi je ťažko pochopiteľné, až neospravedlniteľné. V Gladiátorovi mi napríklad zásadne nevadia historické prešlapy, pretože tam história tvorí len begraund pre samotný príbeh, asi tak, ako v Troch mušketieroch alebo v Sienkiewiczovi. Ale Trója je robená priamo na základe eposu, a Alexander je sám veľmi významná historická postava, a tak by som čakal veľkú pokoru pred príbehom či faktami. A najmä v prípade Alexandra by som chcel vidieť príbeh človeka, ktorý bol jedným z najgeniálnejších vojvodcov všetkých čias, snáď ešte s Cézarom a Napoleonom. Ale kde v tom filme bola zobrazená jeho genialita? Kde je bitka pri Chairoinei, kde Alexander bojoval so svojím otcom Fillipom, a kde práve on ako prvý rozbil posvetný šík Thébanov, považovaný za neporaziteľný? Namiesto toho je to celé o jeho fóbiách z otca, matky a svojej homoorientácie. Píšeš, že si nebol urazený historickou nevierohodnosťou, tak ako v Gladiátorovi. Tak to ja som nevierohodnosťou Farella teda urazený dosť. Tento Alexander by nedobyl ani mravenisko, nie svet.

  50. nevím, tenhle alexandr byl spíš člověk než bůh. mě to nějak víc vyhovovalo. asi jsem si ho tak představoval. oni ti géniové obvykle nevynikají ve všem mě alexandr utkvěl v mysli jako geniální organizítor jak války tak míru .. a taky psycholog. a taky jak mu ta psychologie v tý indii došla.no, film byl dlouhý, jistě. ale přidat tam ještě jednu bitvu, tak nevím. přece jen to nebylo 9 hodinové drama pána prstenů-jo, tvůrci vkládají do svých děl své politické přesvědčení. někdo hodně .. ten moore .. někdo jemně, jako právě stone a někdo vůbec … pak vznikne den nezávislosti. skvěle provedená sračka.no, jak je vidět, tenhle film vzbudil hodně emocí. to je konečně taky vizitka kvality, ne?

  51. No, Alexander bol nepochybne biologicky človek, ale podľa všetkých dostupných informácií by sa dal nazvať už aj nadčlovekom, rovnako ako Napoleon alebo Cézar. Naviac jeho postava je opradená veľkou gloriolou a mýtmi. Preto by som očakával, že film bude toto rešpektovať. Tento film spomínané mýty a gloriolu búra – ale neponúka za to žiadnu náhradu. Stoneov Alexander je jednoducho ťažkouveriteľný. Je úplne nereálne, aby postava, ako ju vykreslili v tomto filme, dokázala dobyť svet. Historický Alexander musel nutne byť extrémne silnou osobnosťou, s extrémne pevnou vôľou a chorobnou ctižiadosťou, ináč by skončil ako lokálny vládca niekde na severe Grécka. A k tej psychológii – áno, musel byť rozhodne aj psychológ. Ale tie drísty, čo produkoval Farell, a čo mali akože zapôsobiť na morálku vojska, boli natoľko nedôveryhodné, že to tvrdo degraduje celý zmysel filmu. Ja rozumiem veľmi dobre motivácii človeka, čo chce dobyť svet, ovládnuť ostatných, dosiahnuť nesmrteľnosť, získať absolútnu moc. To sú všetko ľudské motivácie, aj keď len niektorí sa ich pokúsia naplniť a naozaj iba niekoľkí sa tomu aj priblížia. Zároveň rovnako dobre som rozumel motivácii Wallisa, keď prehováral ku Škótom (a toto bolo zároveň aj dobre zahrané), aby bojovali za slobodu. Bez problémov rozumiem aj motivácii generála Meridiusa, Hektora Trójskeho alebo Aragorna, keď hovoria k svojim vojakom. Ale Farellove slová boli prázdne ľavicové pseudohumanistické kecy (vieš si predstaviť napr. spomínaného Maxima Meridia, ako svojej jazde pred útokom rozpráva, že idú barbarských Germánov oslobodiť a zbaviť tyranie?). A ešte-vzbudzovanie emócii nie je rozhodne vizitkou kvality, v mojom prípade sa jedná o rozhorčenie nad tým, čo z tejto témy mohlo byť pri takom veľkom rozpočte, a najmä pri inom režisérovi a inom scénari. Ja netvrdím, že ten film je nepozerateľný, ale že je slabý. Možno pred desiatimi rokmi by som krofkal blahom, ale pred desiatimi rokmi som nevidel Statočné srdce, Gladiátora a LOTR. Teraz je to už len slabé. A predpokladám, že režisérovou ambíciou nebolo vzbudzovať vášne, na to naozaj nepotrebuje 150 melónov a takúto tému. Predpokladám, že každý režisér, ktorý sa dostane k takémuto balíku a perfektnej téme, sa bude snažiť stať sa nesmrteľným. Ale možno sa mýlim, a naozaj hlavnou motiváciou Stonea bolo vyvolať vášne. Len potom je to naozaj drahý koníček, a potom mu tento debakel (myslím najmä komerčný) naozaj prajem.

  52. hmm, asi se neshodnem. ale asi je to dobře, ne?napoleon nadčlověk? ty si děláš srandu … za ním stála gloriola francouzké revoluce, která uvolnila dřímající síly národa … alr po pár letech i síly soupeřů. ale jo, von takovej radecký nebo wellington či erzherzok karel taky porazili napoleona..

  53. To Racek:NADČLOVĚK??To si snad děláš srandu. Zjevně patříš k těm maniakům, co jsou celí na větvi z velkých vojevůdců, z těch šikovných chlapců, kvůli jejichž ambicím zbytečně zahynuly ve válkách tisíce lidí. Osobně si myslím, že vojenský talent – v podstatě nadání na co nejefektivnější zabíjení lidí – je obdivuhodný jen v případě nutné obrany -a to je stěží Alexandrův případ. Alexandr mi přijde jako sebestředný megaloman (ty stovky nových měst s “originálním” názvem Alexandrie mluví samy za sebe), který nevěděl, kdy přestat.A když už jsme o toho tvého dlouhého trvání jeho říše, tak ta se rozpadla, sotva Alexandr natáhl brka, což byl taky jediný možný konec.Co se týká Napoleona, mluvíš tu o pánovi, který dovedl 300 000 Francouzů na absurdně zbytečnou smrt v Rusku (které naprosto neměl šanci udržet, i kdyby je dobyl), a který opustil ubohé zbytky té své Grande Armée a sám uprchl zpátkydo Francie, zatímco jeho muži mrzli -toje tvoje definice nadčlověka??Tak to mě podrž.

  54. K hojně diskutované Alexandrově nebo vůbec starověké homosexualitě: Ve starém Řecku skutečně zcela normální, nebylo to však bráno z dnešního smyslu, jak se do toho neustále promítá, tehdá to brali samozřejmě jinak. Přátelství (!) mezi dvěma bojovníky bylo velmi žádoucí, protože když někoho miluješ a pak vedle něho stojíš v boji, posílí tě to. Navíc často to byl vztah učitel – žák, čili vzájemné obohacování a předávání zkušeností. A vzhledem k tomu, že mužské tělo i duši považovali Řekové za dokonalé a dokonalejší než ženské, byl vztah mézi dvěma muži (i díky těm ostatním výhodám) považován za nejvyšší druh vztahu vůbec. Promítat do tehdejší doby dnešní pohoršení nebo toleranci nad homosexualitou je samozřejmě vedle jak ta jedle. Studuju historii, takže o tom něco málo vím. Pkud by vás to snad zajímalo, tak něco málo se můžete přijatelnou formou dočíst v Od Olympu k Akropoli od Vernanta.

  55. milý Styliane, já neřekl nic jiného než ty. asi musím psát srozumitelněji, názorněji, jednodušeji.napolión opravdu byl velmi schopný vojevůdce. ale v té době jioch takových bylo víc. a za úspěchem napoleona stály síly francouzské revoluce. jakmile pominuly, po slavkovu, šel napoleon dolů. začal být standardní …

  56. Mně se film moc líbil, chystám se, že na něj půjdu po nějaké době znovu. A jen tak mimochodem – doporučuji knížku A. Lundkvista Válečníkova píseň. Možná budete překvapení.

  57. pěkná blbost, to už i Troja byla lepší, Gladiátorovi nesahá ani po kolena, Statečnýmu srdci ani po kotníky…snad jenom první bitva stála za to, pak je to tři hodiny nuda (nebejt tam Angelina tak odcházim z kina)

  58. no, milý mutte, každý z nás vidí krásy života jinde…někdo v bitvách, někdo v dialozích. taková kleopatra např… vždyť to byla divadelní hra…

  59. to racek:
    hej, hej, Napoleon bol nadčlovek. A určite v jeho dobe takých viac nebolo, a nielen v jeho dobe. A to, že iba využíval sily, uvoľnené revolúciou, je síce pravda, ale to vieš-iba génius pochopí, ako sa takéto sily dajú využiť. Okrem toho, napr. také talianske ťaženie nemalo veľa spoločného s týmito silami, a napriek tomu v ňom Napoleon dosiahol niekoľko svojich najvynikajúcejších víťazstiev. Wellington alebo Radecký sa mu môžu rovnať akurát tak vo sne, ale to by sme museli rozobrať konkrétne strety. Každopádne, ja som tým porovnaním chcel povedať, že aj Alexander musel nutne byť ohromne ctižiadostivý a charizmatický, rovnako ako mocichtivý, slávybažný a krutý (aj keď veľkorysý), čo v tomto filme určite tak nevypadalo. Farellov Alexander by nedokázal nadchnúť ani obyvateľov Orechovej Pôtone v krčme pri pive, a nieto armádu.

  60. Souhlasim,zatim se vsemi ULRIKovymi komentari. Film o Alexandru resil veci kntroverzni a to jen aby na sebe upozirnil…z historie a faktu tam bylo malo…uz jen k vysmechu je kolik tam mel zaberu idiotsky uenuch,ktery porad roztahoval nohy,aniz by tam byla zminka o Alexandrove sestre Kleopatre nebo jeho vernemu psu Perritasovi,po kterem pojmenoval mesto v indii stejne jako po Bukefalosovi,takze to nebyla sama Alexandrie a navic Alexandrie mivaly ruzna prizviska.Smutne je,ze diky tak stupidnimu filmu ma ted na svete urcite spousta lidi velmi milnou predstavu o tak vyznacnem muzi v dejinach.Byt REKEM (Mekedoncem) tak jsem maximalne rozhorcen… vubec se nedivim rekum,ze podali zalobu.

  61. Alexander gay Veliký?
    Hmmm, jenže Řekové podali žalobu, protože se jim nelíbí, že Stone zfilmoval Alexandra-homosexuála (jímž skutečně byl), jako, že jim zneuctili národního hrdinu! Myslím si tudíž o nich, že jsou to pitomci.

  62. Re: Alexander gay Veliký?
    Já to slyšela právě naopak – že Řekové se bouří kvůli nedostatku homosexuality.

  63. Já někde četla, že Řekové se nakonec na radu právníků rozhodli žalobu nepodávt.

  64. To Eruannele
    Že se bouří kvůli nedostatku homosexuality???:o)))) Tak takhle jsem se už dlouho nezasmála!

  65. a ešte,
    iba tak ma napadlo, koľkože rokov musel mať Bukefalos v bitke v Indii? Nezostáva mi len obdivovať, že takýto veterán nielenže prežil cestu cez polku Ázie, ale ešte sa neohrozene postavil proti slonovi. Holt, aký pán, taký oř…

  66. no, takových 15 let … to je na koně střední věk

  67. Podle helenistickych historiku zahynul Bukefalos v Indii ve veku 30 let – kdyz si ho Alexandr zkrotil, nebyl uz zadne hribatko, ale hrebec v plne sile.

  68. Děs a hrůza!
    Tak jsem konečně zhlédla toto toliko obdiskutované dílo. Všechno, co jsem si z filmu odnesla, byl smutek nad třemi promarněnými hodinami mého života a přesvědčení, že na Gladiatora asi žádný historický film v dohledné době mít nebude. Film by se mohl nazývat “Přednáška o životě a činech Alexandra velikého”, neboť monotóní hlas Antonyho Hopkinse vás rozčiluje během celého děje a suše vás týrá výčty dějin. Alexander je zmítán vlivy barbarského otce a vznešené matky, i svým vztahem k Héfaistonovi (nebo tak nějak). Když se nečekaně ožení, tak nastává jediná záživná scéna filmu – tj. milostná – opravdu docela povedená.:o)Zbytek filmu jsou boje, opět to naše oblíbené poučování sira Hopkinse, vraždy a histerické ječení a nic z toho vás nezaujme ani nedojme. Pokud mi někdo bude tvrdit, že je tam málo homosexuality, tak neví o čem mluví!Když po tak dlouhé době Alexander konečně umírá, málem začnete štěstím věřit v Dia a dozvídáte se, že to Hopkins nám ho nakonec zavraždil – že bych mu poslala děkovný dopis?Závěr: Na tento film se raději nedívejte, neboť zemřete nudou.

  69. Ušlo to
    Tak mně se to moc zdlouhavý nezdálo,spíš to ztrácelo dynamiku.Bitvy byly moc odbytý,čekala jsem něco víc.Ale těch 90 korunek nelituju….

  70. Já bych jich teda litovala, ale viděla jsem to na PC a titulky se rozcházely s obrazem, takže to už tak pitomému filmu moc nepřidalo.:o)

  71. na pc vypadá blbě i LOTR. taky jsem ho viděl napřed na pc a pak v kině. nebe a dudy. přiznávám, že se mi na něj nejprve nechtělo…a pak už jsem ho radši stahoval PO zhlédnutí.ale u aviatora jsem neodolal.

  72. Pro racka
    A jakej je Avaiator? Stáhla jsem si dvě upoutávky a vypadá to dobře! LOTR se mi líbil i na PC. Alexander mě nudil, snad jako ještě žádný film. No…možná “Ztraceno v překladu” bylo ještě nudnější:o)

  73. na PC ouplně skvělej. zvláště když tohle to tak nějak asi bylo. asi to byl největší řízek dvacátého století, ten howard hughes.dobře zahraný, skvělá letadla … dobrý caprio.

  74. Avaitor
    Alternativní názor:Avaitor je blbost, bál bych se doporučit:/ a už vůbec bych neriskoval v kině. Capri ble, ale možná ten konec neni tak špatnej, když člověk vydrží neusnout:()

  75. Pro racka i Zipa
    Já mám upoutávky a vypadá, že to bude hrát skvěle. Navíc je Leo Di Caprio za to nominovaný na Oscara, takže to asi nebude až tak “ble”, jak píšeš:o) Mimochodem, nechcete mi doporučit nějakou adresu na stahování filmů?

  76. Capri
    Je tam strašně ble a toho oscara beru jako minus, protože fůra blbejch filmů má tohle ocenění.

  77. Pro Zipa
    Je tam strašně “ble”? Co to znamená? S těma Oscarama máš ale pravdu, například ten rok, kdy byl nominován na Oscara film “Musíme si pomáhat” to vyhrál “Tygr a drak”, což je taková (promiňte mi to slovo) kokotina, že se to nedá. Hold stačí, aby to bylo akční a Oscárek je na světě. Amíci jsou amíci.

  78. Hehe, mě se Tygr a drak zrovna líbil, asi máme jiný vkus:D Nejlepší bude, když si ten film stáhneš a uděláš si vlastní názor.

  79. The Aviator (Letec)
    Tak jsem shlédla Letce a fakt je to nic, než moc a ten konec! Co jako to má znamenat? Když už nevím, jak ve filmu pokračovat, tak tam prásknu titulky a končím??? Jinak ale nesouhlasím s kritikou na Di Capria, neboť ten tam s Cate Blanchet předvedli excelentní výkon. Reklama daleko předčila kvalitu!

  80. Docela nechápu to neustále pozastavování se nad tou homosexualitou.Vite, v Recku tehdy neexistovalo neco jako bi nebo hetero, proste jenom sexualita. Koneckoncu k zenam se muzi prakticky nedostali. Zeny mnohdy ani nesmely vychazet ven, dobrym prikladem muze byt Sparta. Muzi spolu sdileli skolu, zapasy apod… ale i sexualitu… bylo celkem normalni, ze muz miloval jineho muze (i Aristoteles rikal: laska muze k muzi je ta nejvetsi ctnost…)Spis me mrzelo, ze toto tema nebylo ve filmu jeste vic rozvedene.P.S.: pod sukni Farrelovi videt bylo, alespon myslim…

  81. Jenomze ja se domnivam, ze jsi Tygra a Draka vubec nepochopila. To totiz neni o akcnosti, je to temer dokonaly umelecky film… je neuveritelne esteticky… neni to o pribehu, neni to o dynamice: je nutno to brat jako umelecke dilo: jako obraz… ja bych mu dal 9/10… Alexandrovi 10/10

  82. no musím říct, že mě tenhle filmec celkem nadchl,konečně zase jednou film, co má duši

  83. :o))))
    Duše – to je právě to, co tomu filmu (mimo jiného) chybí!

  84. 🙁
    Byla jsem přesvědčená, že se mi tenhle film bude líbit, protože Stone zkrátka špatné filmy nedělá. No… spletla jsem se. Tohle se mi prostě nelíbilo ani trochu:-( Veni, vidi, nudi.

Zveřejnit odpověď