- Autor: Andres Adam
- Nakladatelství: Straky na vrbě
- Cena: 390 Kč
- ISBN: 978-80-87364-39-0
- Vyšlo: 13. 6. 2013
- Žánr: fantasy
- Provedení: váz.
- Autor obáky: Jana Šouflová
- Počet stran: 540
Sedm rytířů, kteří mají změnit osud země Éllad. * Sedm vyvolených, kteří budou psát její dějiny. * Sedm válečníků, kteří mají pokořit Ottwaru, zemi čar a kouzel. * Ale stačí, aby jediný zemřel, a věštba se nenaplní! * Jedno po druhém padají knížectví pod nadvládu Sutriwaxů, jejichž moc již sahá od mořských břehů k úpatí pohoří Dankradu. Jen Ottwarané ještě vzdorují, národ, v němž se rodí nejvíce čarodějek a mágů… * Přední Ottwaru získáš láskou, pravila věštba knížeti Anovi, a Zadní Ottwaru ovládneš, až se zmocníš jejího srdce. * Jak mylně si Ane věštbu vyložil, jakou cenu bude muset zaplatit za to, aby si na hlavu vložil korunu Élladu, a jakou cenu bude celá země Éllad platit za jeho jedno jediné chybné rozhodnutí..! * Příběh z dob, kdy po zemi kráčeli synové bohů; kdy i bohové přišli pohlédnout na bitvy smrtelníků a dokázali být stejně štědří, jako nesmiřitelní ve svém hněvu.
Pokračování?
Už dlouho přemýšlím, že si jedlotlivé díly Wetemaa pořídím, teď ale koukám na tuhle knihu a furt nechápu, jestli je tohle pokračování té staré série, nebo obnovené a nové vydání? Budu rád za odpověď. Dík.
Wetemaa
Nová kniha, která obsahuje dva texty chronologicky předcházející původní Wetemau. Tzn. lze číst i samostatně.
to Anonym
Moc díky, tohle by asi taky mělo v anotaci zaznít, aby se lidi zorientovali.
Existuje něco jako souborné vydání, tj. všechny knihy v jedné úpravě? Já mám ještě někde schovanou tu úplně první, s ilustracemi z jehličkové tiskárny ;-), a byl bych nakloněn tomu pořídit si celou sérii v nějaké reprezentativní formě.
Anonymovi
neexistuje. Ale na konci tohohle dílu se píše, že v případě zájmu může dojít k realizaci…
od nakladatele
Dlouho jsem přemýšlel, jakou dát téhle knize anotaci (ale možná ne dost 🙂 ). Wetemaa coby “svět” vychází přes dvacet let, ale nechtěl jsem čtenáře poděsit složitým výčtem dílů vyšlých v různých nakladatelstvích a sletitostí jejich vzájemných vztahů. Jako redaktor jsem na text ze světa Wetemaa s “Korunou Élladu” narazil poprvé, ale i tak se mi hodně líbil a zredigoval jsem knihu tak, aby byla pro “prvočtenáře” plně srozumitelná – přičemž dlouholetí fanoušci si tam pochopitelně najdou přesah navíc. Pokud tomu rozumím, většina knih z řady Wetemaa má ostatně volnou návaznost. Pokud by se tohle vydání ujalo hodně, uvažoval bych o postupných reedicích dalších již vydaných knih ve vázané řadě. Při menším úspěchu alespoň doufám, že tahle kniha ze světa Wetemaa nebude poslední…
to Michael Bronec
To zní moc dobře. A jsem rád, že nejsen já se v knihách z tohohle cyklu ztrácím 🙂
Což mě tak napadá, že Wetemaa je jedním ze světů, které si ještě umím představit v knize Legendy české fantasy 2 (či více). Co na to Jan Tleskač? A Ondřej Jireš? 🙂
Vydání všech knih v jednom formátu by se hodilo. Zatím až na jedinou výjimku – vše vyšlo v edici Pevnost – co nová kniha to nový vydavatel a jiný formát.
V prvním vydání Wetemay například byla mapa a obrázky, a co si budeme nalhávat, Straky mají kontakt na vynikající ilustrátory, kterým by Andresovy texty mohly perfektně sednout.
Chrochtovi
v tomhle vydání je jak mapa, tak ilustrace. A knížka vypadá skutečně krásně
Ze série Wetemaa vlastním všechny knihy, některé čtené víckrát a Wetemaa (myšleno úplně první vydanou knihu) byla první fantasy, kterou jsem přečetl. Takže pro mě je to jasná koupě na léto. Už se těším, až to práce dovolí a usednu v teplém podvečeru na houpačku nebo lavičku před chatou a začtu se do dalších událostí v zemi Éllad.
Jinak orientovat se v sérii opravdu není jednoduché (aby ne, když autorkou první napsaná kniha je v chronologii historie země Éllad, kde se série odehrává posledním dílem a ostatní popisují událostí “předtím”:-)).
Kde začít
Může někdo poradit, v jakém pořadí je nejlepší knihy číst? Je některá kniha stěžejní?Píšete, že se jedná vcelku o samostatné části, ale přece jen mám radši, když jdu chronologicky vpřed.
Chronologie
Chronologicky první je “Hrútwang”, tam se člověk seznámí s některými lidmi a draky účinkujícími později. “Sága o Halldorovi z Mortaluny” a navazující “Rytíři kněžny Rhonwen” (stejní lidé, ale zcela nový příběh) zabírají sevřenější časový úsek.
“Sága o Wannovi, synu Orlygově” a “Koruna Élladu” na sebe také časově dosti navazují (ale také zcela různé příběhy) a od předchozí dvojice je oděluje asi čtvrt století, možná o něco víc (kníže Udi už je zralý muž v nejlepších letech a nikoli taktak dospělý mladíček). Pak je asi půl tisíciletí mezera, a pak se odehrává původní “Wetemaa”; tady personální návaznost – s jednou, možná dvěma výjimkami – není.
od nakladatele
Druhou možností je číst knihy chronologicky tak, jak byly autorkou psány.
To má zase tu výhodu, že svět se před čtenářem proměňuje postupně, jako roste a zdokonaluje se v představách svého tvůrce.
Napřed vyšla “základní” Wetemaa a O cestě do Jžního Edagwonu.
Tady by šlo snadno dohledat, kdy která kniha vyšla:
http://www.legie.info/autor/67-adam-andres/knihy#zalozky
Vždy je více možností… 🙂
Schrammovi
Do “Legend české fantasy” se už na příští rok připravuje příběh ze země Éllad… Zatím se zdá, že se bude odehrávat asi 15 let po První velké bitvě pod královskou horou Mirabatem, tedy po “Koruně Élladu”.
to Adam Andres
Tak to je ovšem veskrze dobrá zpráva! Těším se 😉
Jinak knihou jsem před pár dny listoval a musím se přidat k pochvalným hlasům: Straky se skutečně vytáhly! Doufám, že se bude kniha dobře prodávat (sám hodlám podpořit koupí co nejdříve), aby bylo možné vydat další díly v jednotné úpravě. Alespoň já si je rád koupím znovu 🙂