Knihy vytvořené na základě propracovaných reálií her na hrdiny dlouhodobě sklízejí velké úspěchy čtenářů u nás i v zahraničí. Není se tedy co divit, že tento prověřený koncept použilo i nakladatelství Mytago pro svět Asterionu.
Nejnovější asterionská kniha Slza pro dračího pána se však od těch předchozích liší. Ne autorkou, Haninou Veselou, která je v prostředí Asterionu již etablovanou spisovatelkou, ale rozsahem a formátem knihy. Tedy spíše knížečky. Po dlouhé době totiž oživuje pozapomenutý koncept knihy-kolibříku, který má přinést něco trochu jiného a odlišit se od záplavy běžných paperbacků.
Jaká je tedy Slza pro dračího pána? Její charakter je od začátku určen omezeným rozsahem knížečky, nedávajícím prostor pro sáhodlouhé popisy a ducha povznášející dialogy na dvě strany. Hlavní hrdinkou je opět profesionální dobrodružka a telepatka Magnólie, známá z předchozích autorčiných novel, povídek a románu. Od efektního úvodu v tajných chodbách plavenského císařova paláce je vržena do víru událostí, které ji při pátrání po magickém artefaktu málem přivedou až k nepříjemnému a krátkému konci a prověří její schopnosti a loajalitu ke svému pánovi.
Děj povídky (protože její rozsah ve skutečnosti knížečka má) svižně odsejpá a čtenář se baví zvraty osudu a eskapádami smolařské telepatky, balancujícími na hraně mezi tragédií a fraškou. Pravda, nejde o závratně originální ani rozsáhlou věc, jen o další střípek z mozaiky osudu čiperné dobrodružky smýkané po magickém světě – o oddechovou jednohubku, kde je hlavní užít si lehce se čtoucí akční děj a závěrečnou pointu.
Formát kolibříka vybízí otázkám, jak se vlastně kniha čte. Navzdory nevelkým rozměrům překvapivě dobře. Velikost knihy neumožňuje grafické exhibice na obálce a zvolená minimalistická kresba Milana Fibigera ve stylu starých amerických komiksů se na ni dobře hodí. Je však pravděpodobné, že mnoho potenciálních čtenářů bude starostí s titěrností knihy ušetřeno a zakoupí ji ve stále populárnějším formátu elektronické knihy.
65 % |
|
Redakci
Ano, nejspíš máte knihu zadarma. Ale to také znamená, že je zdarma i pro čtenáře? Nechtělo by to prozradit kolik kniha stojí, kdo ji vydal? Jinými slovy – nakladatelské údaje? 🙂