- Autor: Gaiman Neil
- Nakladatelství: Polaris
- Cena: 279 Kč
- ISBN: 978-80-7332-222-9
- Vyšlo: 30. 4. 2015
- Žánr: fantasy
- Provedení: brož
- Autor obáky: kevron
- Počet stran: 288
„My všichni máme svoje malé spouště… věci, které na nás čekají v temných chodbách našich životů,“ píše Neil Gaiman v úvodu Předběžného varování, pozoruhodného kompendia pětadvaceti povídek a básní, ve kterých zkoumá transformativní moc imaginace. V povídce „Dobrodružný příběh“ – jistým způsobem spřízněné s knihou Oceán na konci uličky – se Gaiman zamýšlí nad smrtí a jak si lidé berou svoje příběhy s sebou, když umírají. „Kalendář příběhů“ je sestaven z minipovídek o měsících v roce – příběh pirátky a březnových větrů, iglú postaveného z knih a pohlednice ke Dni matek, která způsobí poruchu ve vesmíru. V povídce „Případ smrti a medu“ nabízí Gaiman možnost podívat se na legendárního detektiva Sherlocka Holmese trochu jinak. Ve sbírce najdete také „Bezčasí“, velice zvláštní příběh napsáný v roce 2013 pro oblíbený seriál Pán času, stejně jako dosud nepublikovaný příběh ze světa Amerických bohů „Černý pes“ o tom, co se stalo, když se Stín cestou zpátky do Ameriky zastavil v jedné vesnické hospodě. Gaiman, kreativní spisovatel s nenapodobitelným tvůrčím géniem, nás pomocí své literární alchymie přenáší hluboko do neprobádané země, kde se fantastické stává skutečným a každodenní jasně žhne. Předběžné varování, plné divů a hrůz, překvapení a pobavení, je pokladnice literárních požitků, které zaměstnají mysl, sevřou u srdce a zatřesou s duší.
Helemese, nový Gaiman -)
Tletomu spisovateli jsem nikdá nepřišel moc na chuť. Sem tam se mi líbí nějaká povídka, ale jinak nic moc. A ty jeho básně, to je prostě hrůza! Takové pseudoumělecké, jak výplod nějakého rozervaného gymnazisty… Inu, jak se říká: Kde soudnosti se nedostává, tam Satan pomstu vykonává!
to Podchaljuzin
Vždyt to číst nemusíš, vole, nikdo tě nenutí. V pekle knihy potřebovat nebudeš. MUHAHAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
Nicméně Gaiman je jeden z nejlepšísch spisovatelů světa tohoto žánru, takže je fuk, co si o něm nějakej přiblblej mužík mysl. CHACHAAAAAAAAAAAAAA
Ještě jsem si nenašel čas na Oceán. Ale tohle je jasná koupě
to falešný Kulagin
Tak to se jako obvykle velice mýlíš, nešťastníčku! Gaiman není jeden z nejlepších spisovatelů. Ale to ty těžko můžeš posuzovat, vzhledem k tvému pologramotnému projevu pochybuji, že bys byl velkým čtenářem 🙂
to Podchaljuzin
Tak to se mýlíš ty!! Gaiman je jeden z nejprodávanějších autorů žánru na světě. Zeptej se vydavatelství Polaris, jaké mají z něj tržby!! Bez Gaimana by na tom byli mooooc zle!!
Mišáku – falešnému
tedy vy máte ale obrovskou drzost, když si jen tak přivlastníte cizí nick…
Já se snad zase začnu přihlašovat…
Nikdykde (Neverwhere) – to byla vynikající kniha. Této klasice se již nikdy nevyrovnal. Nicméně jeho komiksové scénáře považuji za tu lepší složku amerického komiksu.
to Podchaljuzin:
(kontrolní kód: Klvl Odeon 1980
str. 249/10
V ústrety mu přišel pastýř,
… doplň :-))
to KarelC
Doplňovat nemůžu, jsem v jiné chalupě 🙂 Nikdykde – celkem to šlo. Komiks – mě ten Pán snů prostě nebaví, já mám rád Hellboye, ten bije fašisty! Ale jednu Gaimanovu povídku mám v oblibě, je to Studie ve Smaragdové… Do toho básnění by se ovšem opravdu pouštět neměl, každý nemůže být Krchovský nebo Homér! Inu, jak se říká: Je mnoho povolaných, avšak málo vyvolených!
to Mišák Mickey
Nejprodávanější a nejlepší, to spolu nemá mnoho společného 🙂
to KarelC
Inu, Nikdykde je dobré – ale takoví Američtí bohové jsou pro mne ještě lepší 🙂
Podchaljuzinovi: Bacha na terminologii, v Hellboyovi žádní fašisti nejsou… A co se poesie týče, ono dost záleží na tom, kdo a jak ji přeloží. (Pravda, pamatuji-li se správně, Gaiman si oblíbil sestinu, a to je víc křížovka než báseň. Ale i tak.)
to Podchaljuzin
Když to říkáš, že nemá, tak je to pravda -)
Mišáku – falešnému
byl bys tak laskav a přestal používat můj nick
to Hellboy:
Nacismus je jistým typem či formou fašismu, která byla státní ideologií v Hitlerově Německu (1933-1945) a liší se od původního (italského) fašismu zejména svou rasovou teorií (nadřazenost arijské rasy apod.)
Takže pokud jste nacista – potom jste i fašista. Ovšem pokud jste fašista, tak nemusíte být nacista.
to Podchaljuzin – v poho, hlavně že mi rozumíš 🙂
249/10 …slovo děl a propověděl:
…
to KarelC
Nacismus i fašismus – obojí je špatné, o tom není pochyb. Samozřejmě rasová nadřazenost je jen čiré zlo, nic víc, velmi nebezpečná věc!!!
to Tlustý zlý strýc Leonard
Tak ti to KarelC stručně a jasně vysvětlil. Ono je to prašť jako uhoď. Jinak asi zapomínáš na staré ruské filmy, v nichž vždy velitel při útoku křičí: Chlapci, bijte je! Bijte fašisty! A to bys zapomínat neměl, protože jen díky hrdinství ruského lidu si tu nýčkon můžete sedět a mít hubu na cara, slunko jasné!
Nevím, odkud KarelC vyčetl onu formulaci, ale je to blábol. Fašismus NENÍ nacismus – a naopak. Je pravda, že obojí stojí na vypjatém národovectví a autoritářských režimech (tedy diktaturách), ale fašismus je pravicový a nacismus levicový. A zaměňování obou termínů byla a je účelová lež (Stalin dost dobře nemohl připustit, že se chystá na válku s bratrskou socialistickou zemí, a když pak ona země zaútočila dřív, bylo tím jednodušší volat do zbraně). Bohužel za skoro padesát let pilného opakování ta lež zapustila tak hluboké kořeny, že si ji málokdo uvědomuje… (A mimochodem, formulace “jen díky hrdinství ruského lidu” je lživá – a českému lidu skoro stejně dlouho nalhávaná – zrovna tak. Tam ale k nápravě stačí vypustit to nadbytečné slůvko “jen”.)
to Tlustý zlý strýc Leonard
Žádný blábol to není. I když fašisté byli “pravičáci” a nacisté “levičáci”, výsledek byl stejný. Ony i pojmy “pravice” a “levice” jsou dnes značně vyprázdněné, a v Česku i ne dost dobře chápané.
O dnešek se nepřu. Nicméně před tři čtvrtě a více stoletím to byl velmi podstatný rozdíl, a ohledně toho “stejného výsledku”… Když vlaky najdete na kolejích a studenty najdete na kolejích, znamená to, že studenti jsou vlaky? Tohle tvrzení je podobné. Výchozí postoje nebyly stejné, ani prováděcí metody nebyly stejné. I když se podobaly: Hitler za svůj úspěch vděčí mimo jiné tomu, že ze začátku napodoboval Mussoliniho styl, zatímco Mussolini, do té doby po Garibaldim nejpřínosnější politik, kterého moderní Itálie měla, všechno pokálel, když cca v půlce třicátých let náhle zpitoměl, začal lézt Hitlerovi do zadku a nechal si od něj vnutit některé hovadiny, kterých by se předtím netknul ani klackem (nejvýrazněji protižidovské zákony), a následně i vtáhnout se do války (byť pokud možno polovičatě, a proto i s polovičatými výsledky a polovičatými následky). Ale přesto trvám na tom, že zaměňovat nacisty a fašisty je (při neznalosti) věcná chyba a (při znalosti) účelová lež.
to Tlustý zlý strýc Leonard
Aha. Takže Mussolini byl podle tebe dobrý chlapík, který si jen našel špatného kamaráda? Ano, to přesně zapadá do dnešního trendu přepisování historie! A na Ukrajině jsou všichni hodní demokraté, kterým to tam kazí zlé Rusko, viď? 🙂 Jednoho dne budete ty a tobě podobní na kolenou prosit matičku Rus o pomoc! Inu, jak se říká: Kdo se poučiti nenechá, na toho čeká neplecha!
Podchaljuzin
No, kam to vedlo je dnes dobře známo, nicméně ještě v takovém roce 1935 by ses na to asi taky díval jinak. On ten jeho korporátní fašismus byl tehdy docela funkční a měl výsledky (Mussolini byl považován za intelektuála).
O dva tři roky později by však i Leonard vystřízlivěl. A to hodně rychle. Tehdy se objevilo to podstatné, jež nebylo v záři původních úspěchů vidět.
to Racek
Mě stačí se na člověka podívat, a medle vím, jestli je dobrý či zlý! Na to mi netřeba žádných slov a výsledků! Viděls někdy fotografii tletoho Mussoliniho?! To s tím intelektuálem nemyslíš vážně 🙂 Inu jak se říká: Kdo satanský kukuč má, nadarmo hubu otvírá!
to Podchaljuzin
Tak to bych prosil o Vaše velectěné zhodnocení kukučů těchto udatných bohatýrů:
http://vignette3.wikia.nocookie.net/necyklopedie/images/b/be/Stalin.jpg/revision/latest?cb=20140517134125
http://i.idnes.cz/12/042/cl6/INC426a4d_Lenin.jpg
http://hnonline.sk/sites/default/files/thumbnails/article/201410/chruscov.jpg
http://www.cojeco.cz/Attach//photos/pers3940a9f3cdd86.jpg
http://media3.s-nbcnews.com/i/newscms/2014_09/211576/140226-putin-russia-military-750a_4eeedb96f23edfb4cd42615d86323da2.jpg
to XYZ
1) Zlý člověk
2) Zlý člověk
3) Zlý člověk
4) Zlý člověk
5) Dobrý člověk
A nýčkon pošli svoji fotografii, holoubku, taky tě zhodnotím!
to Podchaljuzin
http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/02067/Garry_2067251c.jpg
to Tlustý zlý strýc Leonard:
Nacismus bývá označován za nejextrémnější typ fašismu, jenž v sobě zahrnuje prvky antisemitismu, antislavismu a pangermanismu a mnoho pochybných konstruktů odvozených z eugeniky. Dá se do jisté míry konstatovat, že oproti italskému fašismu je pro německý nacismus národ až na místě druhém a do popředí bývá stavěna rasa. Jedním ze znaků německého nacismu je též expanzionismus.
http://www.valka.cz/clanek_14575.html
A vy svoje informace čerpáte odkud, pane? Já bych si slovo “blábol” jen tak bez podložení vůči někomu jinému nedovolil.
to Tlustý zlý strýc Leonard:
A i v dalším textu uvádíte nepravdivé informace: Cituji vás: “Fašismus je pravicový a nacismus levicový” …
Nacismus či nacionální socialismus (zkráceně nacionální socialismus, německy: Nationalsozialismus) je krajně pravicová[1] totalitní ideologie oficiálně uplatňovaná diktaturou v Německu v letech 1933–1945
https://cs.wikipedia.org/wiki/Nacismus
Tady pár odkazů, že nejen Podchaljuzin používá ve vztahu k Hellboyovi termín fašismus.
https://www.fantasyplanet.cz/clanek/hellboy-probuzeni-dabla-mignola-mike
Probuzení ďábla (stejně jako Sémě zkázy) je oproti krátkým Hellboyovským příběhům také akčnější. Mignola dává velký prostor nejen zajímavému prostředí a epizodním postavám, ale i Hellboyovým pěstem a hláškám. Naplno se věnuje hlavní zápletce s Ragna Rokem – splétá tak dohromady mytologii, fašismus, ruské čarodějnictví, okultní spolky apod….
Ondřej Jireš
“Pro mě fašismus představuje nejhorší zlo, a proto je ideálním subjektem vyprávění pohádky pro dospělé,” vysvětluje Torro.
Zdroj: http://kultura.idnes.cz/oscarovy-faunuv-labyrint-miri-do-ceskych-kin-fnn-/filmvideo.aspx?c=A070803_152139_filmvideo_efl
atd…
Rackovi: Já se na to dívám střízlivě; však jsem taky psal, že do půlky třicátých let. On je Mussolini vůbec rozporuplná osobnost – před první světovou válkou socialista, dokonce v ústředním výboru strany, zároveň považovaný za možná nejbystřejšího politického novináře v Itálii (odtud ten přídomek intelektuála); ve čtrnáctém roce, poté co se se spolusoudruhy rozhádal, otočil na kramfleku a přešel na opačné křídlo k fašistům; celou dobu děvkař a demagog, čímž obojím nepochybně Italům imponoval nejvíc; a přitom mu nejde upřít, že když se po dvouleté téměř občanské válce dostal k moci (způsobem, který nelze označit jinak než “ozbrojený puč”), rychle udělal z totálně rozvrácené země nebývale prosperující stát – což zrovna v Itálii před ním ani po něm už nikdo jiný nedokázal. Jenže potom nějak přerostl sám sobě přes hlavu, vyloženě zhloupl (jinak se to říct nedá) a všechno šlo do kelu.
KarloviC: Takže podle vás a vašich zdrojů je strana, která se přímo jmenuje “Národně socialistická dělnická strana Německa”, a k tomu se k socialismu hlásí natolik, že slaví 1. máj, o všelikých výhodách poskytovaných proletariátu ani nemluvě, pravicová? Pozoruhodné… (Jasně, NSDAP – pokud vím – nebyla v Internacionále, neb tu měli na otěži Rusové, a nesnášela se s komunisty. V čemž ale mezi socialistickými partajemi po celé evropě nebyla zdaleka jediná.) A jinak, to že “nejen Podchaljuzin atd.” – nezmiňoval jsem se výš, že tohle míchání jablek s hruškami je široce rozšířené? Kdybych měl hledat důkaz pro potvrzení toho známého (nepletu-li se, Goebbelsova) výroku o tisíckrát opakované lži, těžko bych našel explicitnější…
to Tlustý zlý strýc Leonard:
Pane uveďte zdroje, které vaše tvrzení podporují. Jinak nemá smysl se dál bavit.
Roku 1919 vznikla v Mnichově Německá dělnická strana (Deutsche Arbeiterpartei), která se od roku 1920 jmenovala Národně socialistická německá dělnická strana (NSDAP, Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei). Její program a politická praxe byly ovlivněny italským fašismem a ze zkratky jejího názvu vznikl pojem nacismus (nacionál-socialismus)..
http://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1rodn%C3%AD_socialismus
to XYZ
1) Zlý člověk, kníže pekel 🙂
to Tlustý zlý strýc Leonard, KarelC
Mějte rozum, dobří lidé! Ať tomu říkáte fašizmus nebo nacismus, je to prostě zlo! Přijde mi to do dnešní doby zcela přízračné: lidé se dohadují o maličkostech, aniž by si uvědomovali, že skutečné zlo se na nás řítí ze všech stran! Je třeba se semknout, a společně zlu čelit, a ne se dohadovat o nesmyslech! Totéž platí o XYZ: proč mi vlastně posíláš fotografie masových vrahů a šílenců ( s vyjímkou prezidenta Putina)? Ti čtyři první Cara a Boha popírali, co s nimi má společného ten pátý, který se jen snaží, aby jeho zem se pozvedla a nebyla “vazalským státem”, jako knížectví České? Podle mě Putin dělá to, co by měl dělat každý zvolený politik: snaží se, aby jeho vlast byla mocná a silná! Lze snad toto někomu vyčítat? Kéž by jsme i takových politiků v našem knížectví měli!
to XYZ, Podchaljuzin:
Ten Nikita Sergejevič (3) měl samozřejmě svoje máslo na hlavě, ale tak černobílá osobnost zase nebyl.
to Podchaljuzin to strýc
Oba dva tu píšte bláboly, to se fakt nedá číst. Kníže pekel jsem já a vezmu si vaše duše, jak alkoholika tak zlýsho tlustocha. MUHAHAAAAAAAAAAAAAAAAAAA Nacistů máme v pekle dost, nemažeme se s nima mají tvrdej režima!!! podchajda možnná bude mít z protekce úlevy, když nás bude bavit těma svejma nesmyslnejma historkama. MUHAHAAAAAAAAAAAA
to XYZ: Ty jsi z toho nakladatelství, který se prodalo Albatrosu, že jo? MUHAHAAAAAAA
to Podchaljuzin:
Ne v tom musí být zcela jasno. Neb je přeci rozdíl, jestli skončíš jako benzínem politá a podpálená mrtvola, nebo jestli visíš zastřelenej na benzínce za nohy.
to falešný Podchaljuzin to Karel C
Nebo jestli skončíš v nebi nebo v pekle, to je OBROVSKY rozdíl!! MUHAHAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
Fašismus x nacismus
Tak samozřejmě, i kdybych o tom nic nevěděl, tak ve sporu wikipedia x strýc Leonard bych vždycky vsadil na strýce.
Ohánět se v argumentaci del Torem, který mluví o Španělsku (ano, tam byl fašismus, stejně jako v Portugalsku, ale částečně třeba i v Polsku a dalších zemích) je taky docela mimo, ne?
Jinak ano, nacismus je levicová ideologie, což neznamená, že se nemůže inspirovat i jinde. Ale na věci to nic nemění.
Jinak je ale dojemné, jak se opravdu většina diskusí zvrhne v debility. Dozvěděli jsme se něco o nových povídkách Gaimana?
to Boris Hokr
Z čeho usuzuješ, holoubku, že ten tvůj strýc má vždy pravdu? Kdo Mussoliniho obdivuje, ten mi věru neštymuje!
Podchaljuzin
těm co od úst blbosti a holoubci odpadávají ti do blázince patřívávají. Nechtělo by se to přeci jen vrátit k diskuzi o Gaimanovi a na fašismus x nacismus se vykašlat?
KarelC
vy se tu oháníte wikipedií co by zdrojem? Opravdu?
to Mišák Mickey
To si vyřiď s Tlustým strýcem, holoubku 🙂
Podchaljuzin
nejsem holoubek, vrabčáku. ty a tvůj kámoš Kulagin tu zaspamajete každou diskuzi nesmysly
to Mišák Mickey
Falešný Kulagin není můj kamarád, holoubku. Já jsem člověkem božím, on člověkem chorým!
to Mišák Mickey
Já jsem kámoš jen s pravým Podchaljuzinem, s tím falešným ne, to snad každý pozná, ne?
To Boris Hokr. FP už je server jen pro maniaky, normální lidi už sem nepíší 🙂
🙂
Na začátku sporu stojí dvě teze. Jedna moje, jedna pana Leonarda. Já pro tu svoji snáším argumenty a dokládám je zdrojem. Ten wikipedista čerpá svůj názor o tom, že nacismus je
je krajně pravicová[1] totalitní ideologie z této knihy – M. Bastl, M. Mareš a kol.: Krajní pravice a krajní levice v ČR. Grada : Praha, 2011, ISBN 978-80-247-3797-3, s. 140
Pan Leonard svoje tvrzení ani jednou nepodložil odpovídajícím argumentem, či citací z literatury. Jeho tvrzení mi připomínají fabulace na úrovni záhadologické literatury.
Takže bych ho (naposledy) prosil alespoň o jeden zdroj (knihu, článek, internet), který by jeho spekulace potvrdil.
Argument pana Hokra cit. “Tak samozřejmě, i kdybych o tom nic nevěděl, tak ve sporu wikipedia x strýc Leonard bych vždycky vsadil na strýce.” je stejný, jako říct: “Mám pravdu, protože jsem z Prahy.”
Co se týče věty pana Hokra: “Jinak je ale dojemné, jak se opravdu většina diskusí zvrhne v debility. Dozvěděli jsme se něco o nových povídkách Gaimana?” Odpověď je jasná: “Ne, ale to ani od vás, pane! Tak nekafrejte a směle sám něčím na toto téma přispějte.”
PS: Ano našel jsem pramen, který by tezi pana Leonarda (samozřejmě vím s kým hovořím, ale ctím jeho nick) potvrdil. Ale rád bych to slyšel od něj.
A dost! Jdu si potřetí přečíst Dobrodruha, abych se uklidnil.
to Mišák Mickey:
Pokud wikipedista uvádí na konci článku vyčerpávající a dohledatelné prameny, nevidím důvod, proč z takového článku necitovat. Nepřijímám články na wiki nekriticky. A protože vedeme diskusi na netu, tak cituji z netu. Až budeme diskutovat na stránkách odborného časopisu potom pochopitelně budu volit jiné literární prameny.
A pokud znáte jiné zdroje, tak neváhejte a nahoďte.
Zdroj wikipedie je nicméně uváděn i v časopisech jako je Válka, Přísně tajné a v dalších podobných. Literatura faktu s ní pracuje v poslední době mnohem nekritičtěji.
to KarelC
Co bys očekával od tlustocha, je to jen tlučhuba!!
No, některé vnější rysy
jako slavení 1. máje či dovolené nijak nedokazují levicovost nacismu, natož fašismu, 1. máj slavili i Baťové.. Z hlediska vlastnictví výrobních prostředků byly to totiž režimy jednoznačně pravicové a to víte, ekonomika nakonec vždy vládne a vítězí. Zajímavé rysy korporativnosti u obou, více u Mussoliniho. On ten státní Stalinův socialismus měl taky nejhorší vlastnosti kapitalismu, zato levicového tam moc nebylo, jen se o tom kecalo, a to furt a hodně. No a čína, škoda mluvit. Ale jim to funguje dobře, oni ti Konfuciem odchovaní číňani právě tomu dost rozumí a ztotožnují se s tím
Kdysi jsem na téma Mssoliniho fašismus vyslechl skvělou přednášku od jednoho vzdělaného starého pána, úplně náhodou, ovšem zapoměl jsem jeho jméno. Je to snad prý někde na Youtube, bohužel jsem to nenašel. Dnes, kupuje si v Luxoru Atlaský gen, jsem měl v ruce tlustospis o Mussolinim, rozsah tak 5. díl Hry o trůny, cena hrůzná, no snad jindy. Dnes tam podepisoval Nesbo, fronta až ke koni, naštěstí ta moje měla rozum a nemusel jsem stát frontu…
Jinak se omlouvám všem, mě ten Gaiman nějak nejde, holt asi mozková nedostatečnost či co..
Co se týče diskuse – Ottova encyklopedie A-Ž oba termíny rovněž víceméně slučuje. Ale přiznám se, že už dál pátrat nebudu.
Mimochodem v názvu bývalé NDR také bylo slovo demokratická. A věří někdo tomu, že opravdu demokratická byla? Stejně tak to vidím i u Národního socialismu.
to Racek: O současné Číně je dobrá detektivka od Petera Maye – Pán Ohně. Moc zajímavé informace.
to Kulagin: Jakej “tlustoch” zase? Mussolini, nebo Mišák Mickey? Ani jednoho osobně neznám.
Jo, čína je předmět mého zájmu už od ranného mládí
strávil jsem tam tehdy asi dva roky. Jinak naposledy jsem navštívil
Čínu a Tibet před 4 roky. Díky za tip, vše o číně sháním.
tlustý strýc-)) MUHAHAAAAAa
Nacismus/fašismus – poznámky do debaty
Nedá mi to…
V Hellboyovi jsou nacisté.
Označovat nacismus/fašismus za levicové ideologie je jenom alibi, jak jejich zločinnost přehodit na oponenta a sám tak zastávat “čistou” ideologii. A to přesto, že v jejich původu určité levicové kořeny také nalezneme. Stejně tak je zjednodušující označovat nacismus za vyhrocenou podobu fašismu či fašismus za vlastně fajn ideologii, díky níž “ježdí včas vlaky”. Ale jsme holt odsouzeni k tomu si vše znovu prožít – jako celý západ ve třicátých letech tak mocně bojoval proti bolševikovi, až se málem nechal sežrat náckem (jehož chtěl zprvu v tom boji proti bolševikovi použít).
Při tom laciném smíchávání se pomíjí poměrně dost atributů, jimiž mají nacismus a fašismus blíž ke konzervatismu extrémní pravice (liberály/libertiány hledejme blíž středu) a dostávají se tak do protipólu k extrémní levici. Zda úmyslně nebo z neznalosti ať rozhodne jiný.
a) extrémně konzervativní pohled na rodinu (klasický model rodiny s otcem-mužem v čele, vs. duhové blábolení), postavení ženy (Matka, ochránkyně krbu versus traktoristka, lékařka, absolventka vš)
b) extrémně konzervativní a vypjatě zdůrazněný pohled na (vlastní) národ (nacionalismus, na němž ostatně kapitalistická společnost v 19.st. vyrostla, versus internacionalismus a snížený národní akcent).
c) extrémně konzervativní až vypjatý pohled na vlastní minulost, jež nás definuje v našem právu vést (důraz na minulost, modernita je prostředkem k dosažení konzervativního cíle, nikoliv společenským ethosem – jednoduše, “bylo lépe a musíme se vrátit k těmto kořenům” – versus zdůrazňování modernity v celospolečenském měřítku a pohledu do budoucna “bude lépe”).
d) úloha jedince ve společnosti (mám na mysli ideu, ne praktické uplatnění – osobní úspěch je sám o sobě důkazem většího práva být ještě úspěšnější a vést versus zdůrazňovaný kolektivismus i v procesu rozhodování) a jeho odpovědnosti (vůči národu, státu, vůdci versus vůči společenské třídě) – z toho pak vyplývá nacistický a fašistický korporativismus, kdy byla nalezena určitá rovnováha mezi požadavky státu (vůdce) a jeho průmyslovou a finanční špičkou.
A dalo by se pokračovat. Argumentace názvem strany také zavání spíš nepochopením dobového kontextu (odhlédneme-li od skutečnosti, že KLDR určitě není lidově demokratická). Kdybych měl použít příkladu, lze si vznikající fašismus a následně i nacismus představit jako tornádo nasávající v turbulentní nepřehledné době u země lidi napříč spektrem politického i ekonomického smýšlení, kde vybírá ty pravičáky, kteří se cítí být ohroženi levicí a jsou nespokojeni s chováním tradičních konzervativních stran, ale i nebezpečně “levicovými” liberály ze svých řad, nasává ty levičáky, kteří kromě slov o “sociální spravedlnosti” slyší na národní strunu, či se cítí být ohroženi bolševiky a zároveň jsou zklamáni ze “selhání” sociálních demokracií v parlamentech svých zemí. Nasává masu “slušných biedermaierovských lidiček”, kteří jsou nevyhranění a středově smýšlejí, pokud smýšlejí, kteří se bojí bolševického nebezpečí, chtějí “klid na práci a pohodu”, jež jim demonstrace a stávky a střety ostatních stran berou, kteří se cítí být zklamaní selhávajícími tradičními stranami NAPŘÍČ SPEKTREM (korupce, krize)… Kteří slyší na to, když jim někdo slíbí, že bude makat a ne kecat a že jim přinese klid a blahobyt.
A čím déle to nasávání trvá a tornádo sílí a stává se významnější, tím více odhazuje ony levicové prvky ve svém původu – už je nepotřebuje, ostatní levicové strany se stávají spíše nepřítelem, vůči němuž se vyhrazují (a zároveň naplňují emoce svých tvůrců – zhrzený socialista Benito i Hitler, v jehož očích marxista=Žid). Naopak se zesilují prvky akceptovatelné těmi, kdo mají v daných zemích skutečnou moc – tedy oněch průmyslníků a bankéřů – konzervativců v pravém spektru společnosti, protože až tato vzájemná symbióza vede k podstatě vzniku obou hnutí – totiž k ukojení osobních ambic svých tvůrců.
Tvrdit o Mussolinim, že byl fajn pravičák od kosti a sešel na scestí, když začal lézt do řiti svému “levicovému napodobitelovi” Hitlerovi je totální nesmysl. Stejně jako Hitlerovi předhazovat levičáctví. Všem kdo si to myslí, bych doporučil nastudovat si Mussoliniho životopis (antisocialistický program přijal až když selhala jeho snaha jít do koalice se socialisty), stejně jako Hitlerův (ten v podstatě v pravo-levých teoriích neuvažoval, byl jen vpravo akceptovatelný).
Svůdnost fašismu/nacismu leží v tom, že nabízí “snadné řešení”. Zemi řízenou jako firmu, kde se “nekecá, ale maká” (člověk tak slouží státu, nikoliv naopak), ochrání nás před nebezpečími šílených multikulti a Bruselu, před hordami utečenců, bojuje za nás, za starobylý národ, přičemž v tom boji je třeba se semknout, abychom si uchovali tradice. Na to se prostě strašně dobře slyší, jenom pak na konci zíráme, kde je ta naše vlastní svoboda…
to standa.e
Všecky tlety ideologie jsou na pytel! Stačí mít cara, slunko jasné, a ten už každému určí jeho místo!
To Podchaljuzin
jo, taky jsem došel k tomuto názoru. Ono to totiž v přírodě tak funguje. Akorát ta zvířata si na rozdíl od nás svého cara pokaždé volí (nebo taky volí ten nejsilnější sám sebe). A žádnej nepotismus.