„Meč u pasu, ale válečník to není. Krev v žilách, srdce bušící, ale smrtelník to není. Kožený korzet, krajky sametové, ale kurtizána to není, jasný pane. Je to Nix. podivný kříženec nekromanta a licha, nezodpovědný spratek a cynická holka, s níž se osud nemazlil.“ Přesně takto začíná anotace Noční labutě z pera debutující autorky Zuzany Hartmanové.
Zajímavá postava a propracovaný svět
Těch pár prostých vět dobře vystihuje podstatu hlavní hrdinky románu, Nixariem. Srdce jí bije a žilami koluje krev, ale přesto je s touto ženou něco v nepořádku. Jako by nestačilo, že Nix bylo dáno do vínku nadání pro černou magii, čarodějka byla ve svých sedmnácti letech zavražděna, ale během její smrti se střely dva druhy magie, které ji udržují mezi životem a smrtí.
Nix je napůl nekromant a napůl lich. Tato vzácná kombinace jí propůjčuje nezvyklou moc. Díky tomu o ni jeví zájem jak představitelé Řádu bílých rytířů, kteří by se Nix nejraději zbavili, tak členové Konkláve, kteří by ji rádi přijali do svých řad. Mezi těmito institucemi panovala dohoda o vzájemné toleranci, ovšem někdo se snaží tuto rovnováhu narušit. A je to právě Nix, která dostává od Konkláve úkoly, které ji vedou k odhalení toho, jak se věci ve skutečnosti mají.
Povídkový román z Accadského světa, Noční labuť, obsahuje sedm povídek, v nichž čtenář sleduje příběh sexy čarodějky Nixariem, která je drzá, trochu výbušná, má prořízlou pusu a menší problémy s posloucháním rozkazů. Na první pohled působí Nix sebejistě a chladně, ale s přibývajícími stránkami vylézá na světlo její skutečná povaha, již se snaží před ostatními skrývat. To všechno dohromady z ní dělá živoucí hrdinku, s níž mají ostatní postavy čas od času těžké pořízení, ale která je díky tomu pro čtenáře atraktivní. Spisovatelka navíc nekromantku nešetří a nebojí se postavit ji před těžké zkoušky, což je nejvíce patrné v minulosti, která se v povídkách postupně poodhaluje.
Kromě postavy je velkým kladem i autorčin temný svět. V Accadu existuje několik druhů magie (nekromancie, šamani, minotauří magie, lichové, černí a bílí mágové…), z nichž každá má svá vlastní pravidla, projevy a možnosti. Pokud byste v tomto světě chtěli náhodou kouzlit, měli byste se mít na pozoru, jelikož kouzla po sobě zanechávají zbytkovou energii, jež má v uzavřených prostorách tendenci vybuchovat. Neméně nebezpečné jsou pro mágy achronovy náramky, které odčerpávají magickou energii. To vše spisovatelka dávkuje pomalu v průběhu celého románu, a čtenář tudíž není hned ze začátku zahlcen informacemi.
Nesuď knihu podle obalu
Všichni toto pořekadlo známe, ale co si budeme povídat. Člověk je tvor vizuální, a není se proto čemu divit, že se nechá zlákat obálkou lahodící jeho oku. Celková grafická úprava knihy hraje velkou roli a v případě těch, které vydává Gorgona Books, si může být čtenář jistý, že si v tomto bodě dá nakladatelství opravdu záležet. V případě Noční labutě tomu není jinak. Její obálka je na první pohled velice lákává a příjemná na omak. Podobně jako u Krocení sopek vydaného rovněž Gorgonou jsem před začátkem čtení strávila nějaký čas osaháváním a prohlížením si přebalu.
S tím souvisí i celková grafická úprava, již má na svědomí Jan Kravčík a která dokazuje, že nakladatelství neopomíjí ani tuto složku. Na vnitřní straně desek čtenář nalezne jednoduchou mapku Accadského světa společně s erby jednotlivých království. Je to drobnost, bez níž by se tento román mohl obejít, která ovšem čtenáře potěší a pomůže mu lépe se v tomto prostředí orientovat. Kromě toho se žádný z nadpisů jednotlivých povídek neobejde bez tematického obrázku labutě. Pozornost si zaslouží i ilustrace Jitky Šenkeříkové, jež dodávají knize tu správnou atmosféru.
Pár much se vždycky najde
Podobně jako jiná díl,a ani Noční labuť se nevyhnula některým nedostatkům. Jeden z háčků se skrývá ve stylu vyprávění. Autorka vsadila na psaní příběhu z pohledu Nixariem, což má svá pro a proti. Výhoda psaní první osobou spočívá v tom, že se čtenář mnohem lépe a rychleji sžije s postavou, doslova jí vidí do hlavy a získává pocit, jako by příběh sám prožíval. Nevýhoda ovšem tkví v upozadění ostatních postav, a člověk k nim o něco hůř hledá cestu.
V románu se nachází přiměřené množství akčních scén, které jsou přehledné a odsýpají, ale menší problém se skrývá v jejich – na můj vkus – poněkud krátkém popisu. Tuto skutečnost má patrně na svědomí vyprávění v první osobě, které se omezuje jen na části boje spojené s hlavní postavou, ale jiné události na bojišti jsou opomenuty, což je nejvíce patrné v povídce Otrokem z povinnosti, kdy se chystá přepadení otrokářského konvoje. V tomto bodě ovšem záleží především na preferencích každého čtenáře. Osobně bych s radostí uvítala, kdyby byly akční pasáže delší a podrobněji popsané.
Noční labuť má výrazný detektivní náboj, který lze nejvíce cítit v úvodní povídce Mrtvá čarodějka, v níž Nixariem vyšetřuje vraždu. Fanoušky detektivního žánru patrně autorka úplně neuspokojí, jelikož při pozorném čtení a sledování stop není těžké odhalit pachatele. Sama autorka v rozhovoru pro nakladatelství Gorgona uvedla, že má v oblibě příběhy, v nichž detektivní zápletka nehraje hlavní roli. A tuto skutečnost lze v povídkách Noční labutě cítit.
A co bude dál?
Konec je poněkud otevřený, tudíž se čtenář automaticky ptá, jestli bude něco následovat. Autorka ve výše zmíněném rozhovoru mimo jiné uvedla, že by příběh ráda ukončila pokračováním, v němž by se měl uzavřít osud Nix i dalších postav.
Pokud hledáte odpočinkový fantasy příběh se sympatickou hrdinkou, propracovaným světem a detektivním nádechem, s nímž byste rádi strávili příjemný čas, a pokud jste ochotni přimhouřit oči nad drobnou předvídatelností a mírnou nedokonalostí akčních scén, pak by pro vás mohla být Noční labuť tou správnou volbou.
Zuzana Hartmanová: Noční labuť
Vydal: Gorgona Books, 2017
Obálka: Dominik Broniek
Ilustrace: Jitka Šenkeříková
Počet stran: 272
Cena: 269 Kč