- Autor: Ćwiek Jakub
- Nakladatelství: Triton
- Cena: 1 040 Kč
- ISBN: 978-80-7387-450-6
- Vyšlo: 18. 4. 2013
- Žánr: fantasy
- Provedení: brož.
- Autor obáky: Piotr Cieśliński
- Počet stran: 222+246+238+330
Skvělý cyklus o potměšilém vtipálkovi Lokim, který nikdy nejde pro nápad daleko, a dokáže je využívat s brutální přímočarostí i děsivou prohnaností. * Cyklus se skládá z knih 1–4. * Valhala je v troskách. Loki, adoptovaný Odinův syn, patron podvodníků a zrádců, se postaví na stranu triumfujících zástupů Božích. Ve světě, kde se zbloudilá mytologická božstva spolčují s pekelnými démony, jsou jeho služby neocenitelné. Loki se stává andělským klukem pro všechno, alespoň to si archandělé myslí. On má však své vlastní plány. Na tomto i onom světě existují záležitosti, které není možné vyřídit se svatozáří nad hlavou.
Neviem sa rozhodnúť,či sa mám do toho pustiť.Dosť často som nachádzal protichodné názory na jednotlivé diely. Keby ste mi mohli prosím poradiť. dosť by mi pomohlo prirovnanie k nejakému autorovi,ak by to šlo.
ďakujem
Je to samozřejmě jen můj dojem, ale přijde mi, že Lhář je hodně jednoduchý čtení, hodně plochý a takový jako kdyby to psal nevypsanej dvaceti letej kluk. Svět nemá hlavu a patu. Nevíš co můžeš čekat, andělé se zároveň potí, bohové se kryjí před kulkami a zároveň mají x mega schopností, které využijí jen občas.
+ mnoho popkulturních hlášek z toho dělá takový jednoduchý americký filmový scénář.
Má to ale i světlé momenty, ale průšvih je, že “východoevropská” fantasy vycházející u nás má určitou úroveň (Zaklínač, Hlídky, Metro…) a tohle jí prostě nedostihuje ani v nejmenším.
Ale jako odpočinkové čtení, proč ne, občas se člověk zasměje.
Je třeba si uvědomit, že první díl Lháře byl skutečně autorovou knižní prvotinou, která mu vyšla v jeho 23 letech (a věřím, že text jako byl nejspíš psán ještě dříve). Takže ano, tehdy ho “psal nevypsanej dvacetiletej kluk”, abych citovala Walome. 🙂 Zatímco čtvrtý díl už Ćwiek napsal coby 32letý. Možná proto jsou tak protichůdné názory na jednotlivé díly. Ač nejde o žádné náročné čtivo, ze spisovatelského hlediska je mezi jednotlivými díly posun rozhodně znát, což je logický.
Henrichu, asi bych si z Palmknih stáhla ukázku z e-booku každého dílu a pak se rozhodla, jestli koupit nebo ne.
Ono jde spíše o to, jaké má člověk od knihy očekávání – já si rád přečtu i pararomanci, protože vím, že se u toho škodolibě pobavím, ale zároveň se to bude rychle číst a archetypální charaktery mi moc nezavaří mozek.
Ale od Lháře jsem čekal něco ve stylu Hlídek třošku říznuté Hellblazerem – já vím, že to je můj problém 🙂 nikdo nic takového netvrdil 😀
Každopádně tedy počkám, jak se mi bude líbit čtvrtý díl, než začnu hodnotit celou sérii.
Mě je paradoxně nejvíc líbil první díl. To byla prostě bomba, bavil jsem se královsky, Loki je špičková postava. Druhý díl už byl u mě v hodnocení níž, ale možná jen tím, že opadnul ten wow efekt. Trojka na mě působila jako průměr. Sice baví, není to ztráta času, ale za předchozíma dvěma zaostává. Z mého pohledu hlavně proto, že je tu moc postav, přičemž Loki hraje spíš druhé housle a jeho linie je taková nijaká. Naopak jeho místo přebírá Lucifer. Celkově pak trojka působí jen jako obsáhlý úvod ke čtyřce. Tu jsem ovšem ještě nečetl 🙂
Ďakujem.Určite najprv skúsim tie ukážky z Palmknih.
Lhář není úplně marný, ale jak bylo výše napsáno, takové těžce oddychové čtení … MHD-Book:-D. Podle mě se jedná o případ zcela ideálních knih pro formát e-book. Přečtu, někam zahrabu na disk, popřípadě smažu, a jsem v tom za cca pětikilo. Víc bych za to nedal ani omylem, litr ani ve snu.
Jinak z pohledu někoho, kdo to ještě vůbec nezná, bych koupil první knihu na palmknihách(klidně v pdf pro čtení v compu), což je za kilo, a kdyby ok, tak za stejné kilo druhou. Tam je ta value4money myslím velmi slušná. Ukázka je konkrétně tady celkem zrada, protože co baví cca 30-70 stran už na stránce 200 takový odvaz být nemusí, je to to dost na jedno brdo, a pokud nesedne, tak žádná výhra. Rozhodně bych nikomu nedoporučil to koupit jako komplet.