Už máte dost své smůly a chcete, aby se na vás konečně usmálo štěstí? Chcete omládnout o dvacet let? Nebo raději vylepšit svou paměť? Nebo je vaším problémem nerozhodnost? Vyzkoušejte navigaci životem, která všechna důležitá rozhodnutí učiní za vás. Jediné, co musíte udělat, je potkat holku s různobarevnýma očima.
K prvotinám bychom měli být shovívaví. Ostatně, každý autor musí nějak začít. Mangaka Suou Kozuki se rozhodla začít svou kariéru hororovými příběhy. A ačkoli Japonci mají o hororech dosti svérázné představy, tentokrát se nejedná o žádnou Nenávist nebo Spirálu (tedy o skutečný horor), ale spíše o další Temné metro, byť s daleko lepší vizuální stránkou a bez nechutných či krvavých detailů. Jinak řečeno, Labyrint je sice horor, ale určený pro mladší čtenáře maximálně ve věku hlavních hrdinů.
Manga obsahuje šest nesourodých příběhů, které nejsou ani příliš originální, ani strašidelné, ale v jednoduchosti je prý síla, a tak se nad nimi dá alespoň slušně odpočinout. Asi nejlepším příběhem je hned první, nazvaný Půjčovna představ, pohrávající si se čtenářem i s postavami, které mohou být skutečné, nebo ne. V příběhu se poprvé objevuje Joker alias Divnoočko, usmívající se na čtenáře už z červenočerné obálky. Joker je jediná postava, která vystupuje ve všech příbězích, obvykle v roli džina, který se zjeví neznámo odkud, nabídne postavám splnění jejich přání a zase zmizí neznámo kam a proč. Srovnání s džinem není náhodné, protože nic není zadarmo a na první pohled pozitivní přání mají pro jejich autory dost drsné následky. Problém Půjčovny představ je, že se nejedná o horor, ale spíš o civilní příběh z blízké budoucnosti, ve které se videopůjčovny změnily na půjčovny nahrávek cizích představ. Z nápadu šlo sice vytěžit více, ale příběh je to pěkný a má dobrou, i když předvídatelnou pointu.
Dalším příběhem je Královna a zázračný lék, který lze označit za civilní horor, nebo spíše strašidelný příběh podobného ražení, jako píše třeba Ira Levin nebo Neil Gaiman. Hlavní hrdince je už sice skoro padesát, ale se svým vzhledem se nehodlá smířit a chce být zase mladá. Nebo alespoň mladší. Zábavná pointa, způsobená nelogickým chováním hlavní postavy.
Lhářka a zákaznická karta je třetí příběh, tentokrát o notorické lhářce, která se vinou svému – možná až bájivému – lhaní dostane do problému. Pomůže jí pravdomluvnost? Očekávané poučení z příběhu (lhát se nemá) je sice přítomno, ale Japonci to berou asi trochu jinak, protože hrdinku dostane do problému až pravda.
Navigace životem je další poměrně zajímavý nápad, který rovněž nelze označit za horor. Pokud vás ovšem neděsí myšlenka, že váš život nebude řídit ani příšerná tchýně, ani debilní šéf nebo žárlivá manželka, ale neškodný plyšový medvídek.
Paměťové náušnice sice vypadá zajímavě, ale jen do okamžiku, než si uvědomíte, že autorka vykradla cizí sci-fi povídku a převedla ji do komiksové formy. Nicméně pokud neznáte originál, může se vám tento příběh líbit (mimo jiné také proto, že neobsahuje žádné poučení).
Mangu uzavírá Banka neštěstí, popisující život dokonalého smolaře, na kterého se usměje štěstí v podobě sympatické bankovní úřednice.
Celkový dojem z Labyrintu začínající autorky Suou Kózuki je průměrný. Na to, že se jedná o autorčinu prvotinu, se žádná katastrofa nekoná. Kresba je standardní, propracovaná a odpovídající žánru seinen, což znamená, že dívčí postavy obsahují tu správnou dávku roztomilosti (žádné ecchi ale nečekejte). Technická stránka mangy je v pořádku (ačkoli pár věcí by šlo vylepšit, třeba nahrazování japonských citoslovcí není zcela důsledné). Pokud si chcete odpočinout nebo se nechat inspirovat několika zajímavými nápady, líbilo se vám Temné metro a nechcete si kupovat nějakou delší sérii, zkuste Labyrint, nenáročnou jednorázovou záležitost. Nic hlubokomyslného ale nečekejte.
Do labyrintu iluzí a skutečností se může propadnout kdokoliv z vás. A jen vy sami zase dokážete posoudit, co je pravda a co jen pouhopouhý sen. V manze Labyrint na vás čeká šestice příběhů hrdinů ztracených v hrůzostrašném bludišti. Jen na vás bude záležet, jaký osud je nakonec potká…
Je život Asuky skutečný, nebo je to jen Satorův sen a představy? Jak daleko je stárnoucí královna krásy ochotná zajít, aby znovu získala ztracené mládí? Lhát se nemá. Ale je možné říkat vždycky pravdu? Co se stane, když se člověk nedokáže rozhodnout a nechá své volby na někom jiném. Jsou vaše vzpomínky skutečně jenom vaše? Čím člověk zaplatí za deset let absolutního štěstí? A kdo je tajemná dívka s různobarevnýma očima? (anotace)
- scénář a kresba: Suou Kózuki
- překlad: Kristýna Zezulová
- vazba: paperback
- počet stran: 192
- cena: 169 Kč
- vydal: Zoner Press, 2011
Petr Bouda (redaktor)
petr.bouda@fantasyplanet.cz