Kroniky železného druida 1 – Prohnaný

Kroniky železného druida 1 - Prohnaný
  • Autor:
  • Nakladatelství: Laser
  • Cena: 259 Kč
  • ISBN: 978-80-7193-352-6
  • Vyšlo: 27. 6. 2012
  • Žánr: fantasy
  • Provedení: brož.
  • Autor obáky: Gene Molica
  • Počet stran: 272

Atticus O’Sullivan, poslední druid, si poklidně žije v Arizoně, provozuje okultní knihkupectví a ve volném čase na sebe bere zvířecí podobu a vyráží na lov se svým irským vlkodavem. Sousedé a zákazníci ho znají jako pěkného potetovaného jednadvacetiletého Ira – ale ve skutečnosti mu není jednadvacet let, ale jednadvacet století. Nemluvě o tom, že čerpá sílu ze země, oplývá břitkým rozumem a nosí ještě břitčí meč známý jako Fragarach neboli Odpovídač. * Po tom však touží jeden pořádně naštvaný keltský bůh, který nahání Attika po celá staletí. Nyní ho konečně vystopoval a Atticus bude potřebovat všechnu svoji sílu a k tomu pomoc svůdné bohyně smrti, upířího a vlkodlačího právníka, sexy barmanky a trochu toho starého dobrého irského štěstí, aby se mu podařilo nakopat pár keltských zadků a zachránit si krk. * Svižná a zábavná městská fantasy se v zahraničí dočkala bouřlivého úspěchu a potěší všechny ctitele dobrodružných příběhů, obzvláště pak fanoušky Simona R. Greena a Jima Butchera.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Nemohl by nam pan Sust rict, jake dalsi knihy v teto edici planuje?:)

  2. Opět další kniha, která mě zajímá. A opět se ptám, kdy vyjde e-book?
    Opravdu přijde divný jenom mě, že chci dát za něco své peníze, ale nikdo je nechce?

  3. Dardalion
    v tom ti nikdo nebrání, stačí zajít do knihkupectví

  4. Další tituly edice jsou prozatím pečlivě střeženým tajemstvím. Ale je na co se těšit!

  5. to Sirius
    Sry, doba od minulého století poněkud pokročila. Knihovnu doma mám plnou stovkama knížek.

    Je několik sérií, které už jsou rozjeté a dokoupím si je v papírové podobě, ale jen z nostalgie.

    Když se teď otočím od compu, tak vidím hromadu knížek, které nemám přečtené, protože tahat se s papírovou bichlí (a oproti ebook čtečce to je každá knížka) mě prostě nebaví.

    Čtu prakticky jen mimo domov. Přeci jen doma mě žena, dítě a pes dokážou plně zabavit. A přesto mám tak průměr 3 knihy za týden.

    Takže, rád bych si koupil tuhle knihu v elektronické podobě. Chci dát prachy vydavateli, aby sme byli oba spokojení, ale on je nechce…

    Předpokládám, že obdobná situace se už mockrát opakovala. Když se přestávalo tesat do kamene, protože vynalezli papyrus. Když se přešlo z papyru na papír. Když se vynalezl knihtisk…

    Úplně před sebou vidím, jak někdo četl vytisknutou knihu a přišel za tehdejším vydavatele, že by rád tu bibli, ale že by bylo fajn, aby mu ji vytiskli, místo toho, aby ji někdo zdlouhavě opisoval. A tu zpoza rohu vykoukl tehdejší Sirius a blahosklonně začal vysvětlovat: “Ale to nejde aby se knihy tiskly, tím by se vytratil jejich duch a originalita, jen si pěkně počkejte na opis, dělalo se to tak vždycky a dál dělat bude, tenhle nesmysl s knintiskem nebude mít dlouhýho trvání. A jen pomyslete, kolik lidí by přišlo o práci a kolik krásy by se ztratilo…” 😀 😀 😀

    Tak se probuďte. Trh funguje na základě poptávky a nabídky. Je tu poptávka po elektronických knihách. A pokud poptávku neuspokojí vydavatel, tak bude uspokojena jinak. Ignorováním to nezměníte. 🙁

  6. Dardalion
    dobrý, tu úžasnou přednášku o tom, jak jsou ebooky fantastický sis mohl ušetřit. To už tu jednou bylo (Ve službách republiky.

  7. a nakladatel tvoje prachy určitě chce, to jen musíš pochopit, že si musíš koupit papírovou knížku, protože ebook ti prostě neudělá.

  8. A to se právě pleteš. Možná to nebude u týhle knížky, ale nakonec tak bude souběžně vydána každá nová kniha…

  9. Docela se tomuhle e-bookářskýmu brojení divím. Je to tady furt dokola, už mi to přijde jako nuda. Jasně, chápu, že je dobrý se ozvat a dát najevo zájem, ale očividně ten vzorec nabídka – poptávka funguje 🙂 Zatím ovšem v neprospěch e-booků. Holt budete muset vydržet, než se to otočí. Ale doufám, že to ještě bude trvat (no offence) 😉 🙂

  10. Jinak nová řada vypadá zajímavě, už se těším co se z toho vyklube. Jsem moc rád, že jsem si toho tady všiml, že se jedná o produkci Laseru, neb se obávám, že na pultě bych titul vlivem obálky minul bez povšimnutí 🙁

  11. Sice mi nepřijde, že by Simon R. Green a Jim Butcher psali stejně. Vlastně jediné co mají společné, je ich forma a urban fantasy.

    Každopádně, pokud to bude srovnatelné s Noční stranou, Tajnou historií, nebo Dresden files, tak je to má krevní skupina. 🙂

    A naposledy se vrátím k ebookům.

    Nabídka funguje ve prospěch ebooků. Stačí zaplatit pár kaček a staneš se členem některé elektronické knihovny. Odpovídá to našim zákonům a všechny novinky (OK, tak drtivá většina) tam jsou.

    Ale mě to nepřijde správný, když už si někdo dá práci se zakoupením práv, překladem a tak dál, tak mi princip knihoven dost uniká. Vlastně ze zákona musí dílo dát lidem volně ke čtení a připravit se o zisk. Proto se snažím za knížky platit a nepůjčovat si je. OK? Ale to nepotrvá věčně. A jak je jistě vidět z výše uvedeného, tak tuhle knížku si jako ebook nakonec přečtu. Je otázka co zvítězí dříve. Zda možnost si ebook zakoupit, nebo má nedočkavost…

    A z mé strany o ebookách více ani ťuk. Slibuji. 😉

  12. Ono je to možná o tom, kolik těch lidí je ochotných platit (a kolik). Myslím, že to byl Robert Pilch, kdo někde vzpomínal, jaké zástupy ho uháněly ať vydá cosi elektronicky, že o to mají enormní zájem, a když se tak stalo, prodeje prý v podstatě mizivé. Nebo na druhou stranu, když si srovnám cenu papírové knihy a elektronické, rozdíl je zanedbatelný a co vím, řadu lidí to prostě nemotivuje (včetně mě). Prostě si myslím, že většina nakladatelů uvažuje racionálně a kdyby se jim to rentovalo, ebooky dělají v pohodě. Proto soudím, že tomu tak zatím není. A jistě, určitě jsou výjimky, které jsou proti ebookům z principu, napadá mě jedno známé jméno 🙂 No a skutečně se už bavme o knize 😀

  13. To Dardarlion: EBook
    Dardalion, ja chápem tvoj mesidž: “Tú knihu si ukradnem”. Napriek tomu ti viem navrhnúť pár morálnych riešení tohoto problému.

    1. Kúp si knihu v papierovej podobe (zaplatíš vydavateľovi) a potom si ju stiahni z pirátskej stránky.
    2. Stiahni si knihu z pirátskej stránky a následne pošli primeranú sumu vydavateľovi (primeraná je cca 50% ceny papierového zväzku alebo viac)
    3. Kúp si ebook na Amazone.

    Daj nám vedieť, ako si sa rozhodol.

    Poznámka: vydávanie kníh je drahý špás (práva, preklad, redakcia, obálka, sadzba, tlač, distribúcia, dane…) a preto nechcem aby zanikli kvalitný vydavatelia /pre mňa Laser Books, sčasti Polaris, Crew, Talpress/ len preto, lebo im za produkt ľudia nebudú platiť ale budú ho kradnúť.Ver mi, ak skrachujú vydavatelia žánrovej literatúry, tak takéto knihy nebudeš čítať vôbec, lebo ich nebude nik vyberať, prekladať a vydávať.

    Poznámka: nie som nijakým spôsobom spojený s vydávaním alebo distribúciou kníh, jedine ako čitateľ.

  14. 2 Dardalion:
    Myslím, že ti nikdo a nic nebrání se porozhlédnout po tom, které knihy jsou v elektronické podobě, a v případě, že tuto verzi výrazně preferuješ, zainvestovat do nich… podle mého názoru je to lepší způsob, jak vyslat vydavatelům signál skrz trh, než víme-jak. 😉

    O souběžném vydávání v rámci českého trhu pochybuju, spíš budou věci, co budou vycházet jen elektronicky, a věci, co budou vycházet jen papírově, a u několika titulů se to bude překrývat – ale to budou spíš výjimky.

  15. Nechapu proc jsou ebboky tak drahy. At tam hodej doc nebo pdf co jim prislo od autora a nebude je to stat nic 🙂

  16. Schramm
    Za poslední rok se počet ebook readerů mezi lidma zněkolikanásobil. Dříve byla výjimka v socce vidět někoho se čtečkou, teď je výjimka vidět někoho s papírovou knihou.

    Alfi
    Jak sem už psal, rozhodnul jsem se, že zatím počkám.
    1. Njn, taky řešení. Ale mrzí mě, když se musím k něčemu takovému uchýlit…
    2. Co je přiměřená cena? Ale i kdyby se přiměřená cena vypočítala, tak je to stále jen vysněné řešení. 🙂
    3. Na základce sem měl ruštinu a na střední neuměl nikdo z učitelů angličtiny anglicky. Začátek devadesátých let byl opravdu úžasný. Ruštinu si už nepamatuju a anglicky se díky samostudiu jakž takž domluvím se zákazníkem, ale na čtení knížky to není.

    Kradení… Pro mě je okrádání vydavatele půjčování si knih mezi kamarády a i půjčování si knih z knihovny. Je třeba si uvědomit, že většina lidí za obsah knihy vydavateli nikdy nezaplatí, i když si ji přečte. Páč si ji někde půjčili, nevidím v tom rozdíl od stažením si “upirátěný” knihy z webu. Já prostě chci mít možnost za knihu zaplatit.

    Elinor
    Já si ebooky kupuju. Asi nejspokojenější sem na Alza.cz. Sice neumí pracovat s prezentací nabízených knih, ale účet mají vychytanej opravdu dobře.

    Ano, chápu tvoji myšlenku. Přesně to si říkali v hudebním průmyslu. A je zajímavý, že opak se stal pravdou. 😉

    Kalupinka
    Ebooky nejsou drahý. Průměrná cena ebooku je cca 100,-Kč. Je taky třeba si uvědomit, že ebook má jinou sazbu DPH, než papírová kniha.

    Je spíše k zamyšlení, jaký si vydavatelé představují obrat, když elektronicky vydávají knihy, které jsou již ňáký ten rok na trhu. Kdo se o tu knihu zajímá, tak už ji má doma a nebude za ni znovu platit. Prostě si ji stáhne z webu.

    Kdyby se někomu dostal do ruky text jak přijde od autora, tak to by se čtenáři hodně divili. Na textu od autora je ještě moc práce a stojí to dost peněz. Taky trh není kdoví jak velký. Prodeje knih se počítají na pár tisíc, takže ceně do 200,-Kč za kvalitní ebook se vůbec nedivím.

    I když jsem slíbil, že nebudu už o eboocích psát, tak jsem se neudržel. Bylo to však v reakci na to, že sem byl přímo osloven a neodpovědět bych považoval za neslušné. Shramma a Kalupinku jsem si střelil jen tak bokem… 😉

  17. kúpiť, či nie?
    priznám sa, že som na rozpakoch, či si to kúpiť a či nie, v poslednej dobe akosi uprednostňujem sci-fi (Ambasadov, Dřeň, Prstenec Singularity, Anatém); v tomto prípade vôbec neviem odhadnúť, či to stojí za prečítanie.

  18. Dardalionovi
    A jaky prace? Co je na doc nebo pdf spatnyho? Dulezitej je text. Nejaky obrazky a kudrdlinky si muzou nechat.

  19. Kalupinka
    Například pravopis. Přečíst zda text dává smysl. A tak dál.

    Pravopisné chyby, nebo chyby ve větné stavbě, docela podstatně srážejí zážitek ze čtení.

    Taky zjistit, že hrdina mluví s někým, koho před několika kapitolama zapíchnul, nedělá zážitek lepším.

    I jen vychytání odstavců pomůže s lepším zážitkem…

  20. 2 Kalupinka:
    Jasně, text je to nejdůležitější. Ale v době mezi dopsáním a publikováním se právě s textem dějí docela divy. Korektury, redakční práce a úpravy, různé začišťování. A rozdíly mezi rukopisem a finální verzí knihy bývají cca dvě až pět tříd. 🙂 Aneb to, že naprostá většina autorů chce publikovat u oficiálních nakladatelství, není pro srandu králíkům.

  21. Dardalionovi, Elinor
    To by se ale delalo stejne ne? Udelam korekturu, poslu do tiskarny a pak dam holy text v doc nebo pdf po korekture ke stazeni na strankach nakladatelstvi za rozumnou cenu. Kdo bude chtit drahou papirovou knizku, ten si ji koupi v knihkupectvi a kdo bude chtit levnou tak si ji stahne. Libi se mi jak mi v tehle zemi porad nekdo vysvetluje ze neco nejde 🙂

  22. 2 Kalupinka:
    Ne tak docela. Pokud pominu otázku, co si představuješ jako “rozumnou cenu”, tak samotný tisk tvoří, co si pamatuju, 10 – 15% celkových nákladů. A “to, co by se dělalo stejně” (do toho patří i typografie, která se dělá i u e-booků), na rozdíl od tiskových nákladů neodpadá.

    Jinak pro mě (a podle mě) je “rozumná cena” e-booku mezi polovinou a dvěma třetinami ceny papírové knihy (pokud to vychází pod nakladatelstvím a se vší parádou).
    Alternativou by samozřejmě mohly být selfpublishingy v rámci projektů typu současné e-book forum ( http://www.ebookforum.cz/ ), ale tam ta kvalita práce s textem bude o pár levelů níž než u té vydané se vší parádou.

  23. Rozumná cena
    Cena knihy je 259 Kč. Nech je náklad knihy 1000 kusov, predá sa behom 3 mesiacov 500 kusov. Náklady sú nasledovné:
    DPH 14% t.j. cca 32 Kč.
    Cca 30% ide distribúcii a kníhkupectvu, t.j. 70 Kč z výtlačku.
    Tlač je cca 10-15% t.j. cca 35 Kč na výtlačok, t.j. 35 000 Kč na náklad.
    Takže vydavateľovi zostáva z každého výtlačku zhruba 122 Kč, ak by sa každý predal. Keďže predal polovicu nákladu, tak má tržby cca 78 500 Kč, náklady za tlač 35 000 Kč, takže mu zostáva na réžie (vydavateľstvo, mzdy, energie), autorské práva, preklad, korektúry, obálku. sadzbu cca 43 500 Kč. Nesmieme zabúdať, že knihy sa väčšinou predávajú v komisii, t.j. peniaze z predaného výtlačku dostane tak dva mesiace po predaji.

    Ak by mal vydávať e-knihy tak nemusí platiť tlač a distribúciu, všetky ostatné náklady mu ale zostávajú. A platí, že kým sa nebudú e=knihy predávať v dostatočne veľkom množstve, pri stave pirátsva ako takom je pre vydavateľa lepšie ju vydať len papierovo. Smutné, ale je to tak.

  24. 2 Alfi:
    Myslím, že distribuci platí taky, ale o dost nižší, než je ta v kamenných obchodech.

  25. Alfi
    Dovolím si nesouhlasit, co je příčina a co důsledek.

    Každý “odpůrce” ebooků poukazuje na vysokou míru pirátství, jako příčinu toho, proč se nevyplatí ebooky vydávat.

    Dle mého to je přesně obráceně. Nevydáváním ebooků se zvyšuje míra jejich pirátění.

    Taky “vysoká míra pirátství” vůbec nic neznamená. Tvrdím, že naprostá většina těch “pirátů” by vydavateli za knihu nezaplatila, ani kdyby neměli přístup k internetu. Knihu by si půjčili v knihovně, nebo od kamaráda či známého a vůbec nic by je to nestálo.

    Poukazovat na to, že každé stažení knihy z webu je ztráta pro vydavatele, je naprostý nesmysl. Běžně si zakoupenou knihu přečte víc lidí, než její kupující.

    Proto se například u časopisů sleduje více čtenost, než náklad, a zabývají se tím celkem podrobné studie, které tvoří základ pro prodej reklamy.

    Stejně tak spousta si jich stáhne knihu a ani ji nepřečtou. Prostě si ji stáhnou, protože to jde. Nikdy by je nenapadlo si tu knihu koupit a je jim šumák, jestli si ji přečtou, nebo ne.

    Jinak, pokud se nepletu, tak ve svém výpočtu musíš ještě dost snížit zůstatek pro vydavatele. Pokud tě zajímá cena knihy, tak se stačí juknout k Laseru a zjistíš, že Laser si knihu cení myslím na 185,-Kč. Za tu cenu ji u nich můžeš koupit.

    Takže vydavatel má přijatelný zisk při prodeji jedné knihy za tu uvedenou cenu. Desítky kusů bude distribuovat za ještě nižší cenu. Takže by prodejní velkoobchodní cena mohla být tak 150,-Kč. Ale to jsme na poli čisté spekulace. 🙂

  26. Kalupinka
    Vydavatelství není charita.

    Pokud se přistoupí k vydávání ebooků, tak samozřejmě kalkulace na cenu musí být udělána tak, aby měl vydavatel zisk, i kdyby měl prodej pouze v eboocích.

    Pokud míváš takovéto nápady často, tak je jasné, že často slyšíš “to nejde”. Páč to opravdu nejde a s “touhle zemí” to nemá co dělat. 😉

  27. Dardalionovi
    Rozumna cena neni charita. 100 – 200 Kc za ebook je podle mne moc. Ja bych to videla tak na 40 – 50 Kc. Samozrejme za aktualni tituly, ne nejakou Bozenu Nemcovou.

  28. nejsem sice zastáncem ebooků, ale 40-50 Kč za ebook je opravdu málo. Suma do 200 Kč je opravdu akorát

  29. a myslím si, že tahle diskuze by neměla být o tom jestli ebooky ano, ne a proč – měla by se spíš točit kolem toho jaká kniha je 🙂

  30. Siriusovi
    Kdyby vsichni uvazovali jako ty tak porad bydlime v jeskynich 🙂 Podle mne je jedina moznost zlevnit. Zlevnit a nabizet aktualni tituly. Jinak to budou lidi porad stahovat kdovikde. A proc jako nejsi zastancem ebooku?

  31. naposledy z mé strany ohledně diskuze: kdyby nakladatelé zlevňovali, tak nevydělají. Je sice krásný koupit si ebook za 50, ale prachy, který se do knihy investují, by se nevrátily. Ceny jsou nastavený dobře – třeba Vyhlídka na věčnost stojí v papírový verzi 400 Kč, ebook koupíš na palmknihách za 2 kila, Nesbo stojí v papírový verzi kolem 400, ebook koupíš za 200 opět palmknihy). Prostě takhle je to úměrný a můžeš si vybrat jestli si koupíš dražší tištěnou verzi nebo o polovinu levnější ebook. Ještě jedna věc – chápu, že někteří nakladatelé nechtějí jít do ebooků, prostě jsou zastánci klasiky a tohle je jejich obor, kterému rozumí.
    A zastáncem ebooků nejsem právě kvůli tomu, že jsem zastáncem klasiky, do monitoru koukám denně několik hodin, takže si pak rád sednu ke klasické knížce, kterou si můžu pořádně ohmatat. Čtečka je pro mě pořád jen další verze počítače, která pro mě nemá tu krásu a sílu tištěné knihy.

  32. Kalupinka
    Nic ve zlém, ale kdyby všichni uvažovali jako vy, tak pořád bydlíme v jeskyních 🙂 40-50 korun za ebook je roztomilá pohádka s realitou naprosto neslučitelná. Vám se libí, jak každý vysvětluje proč to nejde. Mně se zase líbí, jak spoustu lidí v této zemi ví, jak to udělat (aby to fungovalo), aniž by se v problematice vyznali. Zrovna řešení “budeme prodávat za takovou cenu ať proděláme nebo maximálně šul nul” mi ale moc supr nepřijde…

  33. to Kalupinka
    No, tak když už se to zvrtlo… 🙂 V nějaké debatě (někdo si třeba vzpomene kde; možná to bylo tady: https://www.fantasyplanet.cz/clanek/oda-na-papir) tady byly zveřejněny kvalifikované odhady cen a ač taky jako Sirius nejsem příznivec ebooků, souhlasím s tím, že nadsazené nejsou. Je potřeba si uvědomit, že cena je nižší jen o ten tisk a papír, což činí zlomek nákladů. Těch 40-50 Kč je opravdu nereálných. Pokud se skutečně nebavíme o wordu tak, jak vypadne autorovi z počítače. Jenže proč zase číst nedodělek?

  34. Tak uvidime, jak se to bude vyvijet. Podle mne je to stejne jako s hudbou nebo filmy. Predrazena cd nebo dvd taky nikdo nekupuje. Totez ceka knihy. Ja teda text psany ve wordu ( bez chyb) za nedodelek nepovazuju.

  35. knihu som cital v originale ako eboku za 5€ diel a tusim sa to dalo zohnat aj so zlavou

    – cital som dva diely mne sa prvy pacil viac – avsak potom to dostalo nadych ruzovej knihovny hlavny hrdina muzny vytrenovany zeny padaju do naruce, bohyne padaju do naruce a regeneruju mu usi a mu do naruce nepadne to ukeca…

    s Jima Butcherom to ma asi tolko ze zije v meste a ma nepriatelov

    ja denne cestujem vlakom cca 3h citam tak 3-4 knihy tyzdenne – nemam cas chodit do obchodu ci dostali novy diel a tak som cez kindle amazon presiel na engl – dost mi vadi ze ceske veci nejdu stiahnut v obchode casto stoja 12-14€ a na kindle ich mam do 30s po kliknuti obvykle za 5€ takze si ich kupujem cez kindle (+ hockedy si mozem pozriet sample).
    – mozno by ste si mali vziat priklad z baen free libr tiez to dali volne a zvihol sa im dopyt a predaj
    – minule som si chcel kupit sustu ale fakt ekniha stala to iste co papierova takze som si pockal na papierovu,
    – ringa nemam stale bo na slovensko to dovezu vzdy az po 14 dnoch ebook by pre mna bol zaujimavy ale mozno je nas este malo….

  36. Já tedy ve wordu a v počítači přečetl toliko tři knihy (Psí zimu Neomillnerové, než se mi podařilo sehnat ji papírově, a první tři Kulhánky, resp. 50 stran z Kopřivova Asfaltu, než jsem se rozhodl, že mi stojí za koupi) a říkám si po té zkušenosti nikdy více. Kulhánka jsem si poté nechal za ne úplně malý peníz vytisknout 🙂 Pokud mi přijde, že už ebooky přispívají k tomu, že kniha ztrácí mnohé ze svých znaků (např. obálka min. s ohledem na rozměry ztrácí pomalu a jistě smysl), tohle už by byl úplný zánik. Mne osobně to neláká a možná dám raději těch 100-150 za profesionálně udělaný ebook než 50 obyč word (až mně okolnosti donutí a papírová kniha se stane luxusním zbožím).

  37. 2 Kalupinka:
    Ano, bylo by super, kdyby profesionálně udělaný e-book stál tolik, ale stejně tak super by byly papírové knihy stojící kolem stovky, ideálně baťovských 99,- či méně. Pochopitelně novinky, ne některé tipy z Levných knih. 🙂

    Jinak text rukopisu ve wordu – a za to ti přijde adekvátních těch 50,-? Well, umím si představit amatérský e-book, jemuž bylo věnováno tolik práce v rámci self-publishingového pojetí knihy, abych o těch 50,- (ale i více) uvažovala jako o adekvátních. Ale paušálně vzato za něco podobného mi to přijde moc. Za nevypilované vyprávění, které se s největší pravděpodobností bude hemžit slohovými neobratnostmi.
    (Jo, psal jsi – bez chyb. Ale z kontextu vyplývá, že se jedná o text, na kterém se redakčně nic moc nedělalo, protože jinak si hodně špatně představuji, jak by se to kvůli nákladům pod těch 50,- stáhlo.)

  38. pro Elinor
    Ty predpokladas ze spisovatel posle do nakladatelstvi text co se bude hemzit chybami a slohovymi neobratnostmi? To snad ne 🙂

  39. Karkulinka
    Asi se o knížky moc nezajímáš, či ti bude ještě málo let…

    Ze všech rozhovorů s autory, vydavateli a lidmi kolem knih, které jsem měl za léta možnost si přečíst, či vyslechnout, mohu prohlásit jen jedno jediné.

    Prakticky vždy odevzdává autor dílo s pravopisnými chybami a slohovými neobratnostmi. A to ještě v tom lepším případě…

    Dovolím si ti položit otázku. Proč se dohaduješ o něčem, o čem prakticky nic nevíš? Ať už to je jak vznikají knihy, nebo alespoň základní představa o ekonomice?

  40. to Kalupinka
    Nezlob se ale to je fakt naivní představa. Proč myslím, že si nakladatelství drží a platí korektory a podobné lidi? Jukni někdy do tiráže knih. Těch lepších nakladatelství. Sám jsem už pár desítek, ne-li stovek stran napsal, takže tě můžu ubezpečit, že člověku vždycky něco uteče. Soustředíš se na obsah a vidíš spíš co chceš napsat a ne co reálně píšeš. Od toho pak je ten nezaujatý čtenář, který tohle vychytá. Ať se bavíme o překlepech, hrubkách nebo stylistických neobratnostech. Autor tohle prostě povětčinou nemá šanci vidět a to i po několika vlastních korekturách.

  41. Dardalionovi a Schrammovi
    Tak jasne, ze nejaka korektura byt musi vy nevidite ten smajlik? Ja jen proste neverim ze kvuli korekture musi stat ebook 200 Kc. Dobra este tak 50 – 70 ale 200? Znova opakuju – pokud ebooky nezlevni a nebudou vychazet aktualni tituly tak podle mne necekaji nakladatelstvi dobre casy. Cd a dvd by mohla vypravet 🙂

  42. Kalupinka
    Zase jsi úplně mimo. 🙁

    Jak jsem psal někde výše, tak průměrná cena ebooku je nyní cca 100,-Kč. Běžně koupíš ebook za 50,-Kč a nejedná se o “Němcovou”.

    Jde jednak o díla začínajících autorů, kterým byl vydán pouze ebook a jsou rádi, že si někdo má možnost si jejich dílo pořídit.

    Jednak jde i o kvalitní knihy, které jsou už léta na trhu a na ebooku se snaží vydavatel vydělat ještě pár kaček.

    Jednak jde o celkem neúspěšné knihy, které se moc neprodávaly a tohle je opět šance, jak si pár kaček vydělat.

    Levná CD a DVD, která tu uvádíš, jsou levná z úplně stejných důvodů. Jde o staré díla, která jsou sice dobrá, ale už prošla celým trhem i TV a nyní je možnost na nich pár kaček vydělat. Nebo jde poměrně o novinky, ale diváci o ně neměli zájem a jde o snahu alespoň o něco ztrátu snížit. Nebo je to nízkorozpočtová produkce, která nemá šanci se uchytit v kinech, nebo TV kanálech, které se počítají a tak jsou vydána touto cestou.

    Áčkový novinky, které mají výborné hodnocení a dobré finanční výsledky nikde v levné edici nekoupíš!

    A áčkové knižní tituly se řídí prakticky stejným pravidlem. Pokud se áčkový titul vydá jako ebook, tak cena ebooku musí být taková, aby se veškeré náklady a předpokládaný zisk pokryly jen z prodeje ebooku, prostě proto, že je tu možnost, jakkoli malá, že čtenáři najednou koupí pouze ebook.

    Uvědom si, že čtenářský koláč je furt stejnej a vydavatel má celkem představu, kolik kusů bude prodáno. Nemůže si z toho koláče sám ukrojit tím, že zároveň vydá ebook pod cenou…

  43. Dardalionovi
    Ja nemyslela levna cd a dvd. Ja myslela draha cd a dvd ktera nikdo nekupuje 🙂 To same ceka knihy pokud nakladatele nebudou delat levne ebooky.

  44. Hmm tak ebooky jsou probrane, co takhle nejake info o knize samotne?
    Jinak ebook (aktualni novinka) za 50-70 je utopie. To by nejspis nepokrylo ani naklady.

  45. Nějak pořád zapomínáte, že nakladatel musí především zaplatit autorovi, aby byl ten motivován psát dál. U nás je psaní sice spíše koníček, ale pokud někdo věnuje knize rok svých volných chvil a ta u čtenáře uspěje, očekává víc než jen pár tisíc; což by vyprodukoval ebook za pár desítek korun. Používat americké míry tady vůbec nemá smysl, oni mají jako trh celý svět, my jen tuhle zemi.

    Platí to v jiném gardu i pro nakladatele vydávající západní autory. Tady musíte běžně předem zaplatit 1.000 usd zálohy. Nemyslím, že by tohle vůbec vydělal jakýkoli levný ebook a to nepočítám překladatele, redaktora a ani u nakladatele nemusíme mluvit v prvné řadě o “zisku” – především potřebuje zaplatit práci, že dal ten projekt vůbec dohromady. Náklady na tenkou západní knihu tvoří tak 110.000-120.000 Kč, z toho tiskárna zhruba jen třetinu. A nepočítám vlastní práci.

    Pokud by nakladatel vydal paralelně knihu za cca 250 Kč a ebook za dejme tomu 50-90 Kč, bude navíc konkurovat sám sobě a papírová kniha mu nakonec zůstane ležet na skladě. Nemluvě o tom, že bude “trestat” své normální čtenáře, aby mohl jiným daleko levněji dávat. Proč?

  46. Podle mne to v budoucnu bude tak ze vse bude vychazet jako ebook ( levny) a papirove knihy budou vychazet jen v omezenych nakladech jako drahe umelecke artefakty.

  47. Ještě je otázka, kdo ty levné ebooky bude vydávat…

    Podle mě to spíš vypadá tak, že při stávajících trendech zbyde jediný knižní trh – angloamerický. Ten totiž dokáže celosvětový zájem uživit. Zbytek pak sklouzne ke zcela amatérské produkci, jen národní kultura občas něco zasponzoruje.

    Ale doufejme, že se to třeba vyvine jinak. 🙂

  48. drahý/drahá Kalupinko
    až vystřízlivíš nebo až ti ošetří to těžké poranění hlavy, tak se ozvi 🙂

  49. Siriusovi
    Recicky. Vsak ty budes brzo mit tu ctecku taky 🙂

  50. Kalupince
    Stačí si chvilku počkat a přijde zas nová módní vlna s jinými věcmi, které člověk bude muset nutně mít… 🙂

  51. 2 Kalupinka:
    V čem vlastnictví čtečky vede k představě, že by e-booky měly optimálně stát kolem 50,- a že papírové knihy vymřou a stanou se z nich předražené artefakty? 🙂
    Vlastním knihovnu a nemám pocit, že bych za podobné částky měla shánět knihy v knihkupectví (byť v antikvariátech nebo v LK se mi občas podaří vynikající lovy, takže bych teoreticky mohla zakládat podobná tvrzení na takovýchto zkušenostech). K elektronickým knihám mám v tomhle naprosto stejný vztah jako k papírovým… i proto, že v ČR nějaké v cizině vydávané věci jinak než jako e-book neseženu.

  52. 2 Michael Bronec
    To bych neřekla, nástup čteček se sebou přináší docela dost změn, ale tvrdit, že čtečky nutně vytlačí knihy mi přijde podobné, jako bylo svého času tvrdit, že televize zcela vytlačí rádio (píše člověk, co doma televizi nevede, a rozhlas poslouchá víc než pravidelně 🙂 ).

    Pohled Strak na celou problematiku mě může mrzet, ale to je tak jediné, co s tím můžu nadělat (vedle toho, že to budu brát jako zcela legitimní rozhodnutí, které musím respektovat).

  53. pro Elinor
    Mám do věcí jen velmi zběžný vhled, ale měl jsem dojem, že čtečky už dnes celkem masivně vytlačují ipody. Takže počítám, že se v tomhle našláplém průmyslovém odvětví brzy zas objeví něco nového, co si lidi pořídí, pač to bude umět pár funkcí navíc.

    Krom toho, že e-knihy dělat nechci, to ani neumím, takže věř, že kdybys nějakou od Strak někdy dostala do rukou, mrzelo by Tě to možná pak ještě víc… 🙂

  54. Kalupinka
    jak už jsem psal výš, výš a výš – ani mě nehne. A znovu stejná rada 🙂

  55. 2 Michael Bronec
    Njn, čtečky se za hranice módní vlny dostaly už před nějakou dobou. Obrovskou výhodou čteček je, aspoň z pohledu většiny jejich stoupenců, naopak to, že nemají funkce navíc a la iPod (které si lidi pořizují z úplně jiných důvodů). To počáteční chápání čteček jako “hi-tech hračky” dost mizí a naopak se z ní stává něco vnímaného samozřejmě, vyloženě jako to čtení papírové knihy.

    Dokonce pozoruji, že i velká část mých jinak technofobních (myšleno: foťák v mobilu nemá co dělat, miniaturizace notebooků je zlo a tablety ultimátní zlo, o iPodech a podobných “zhůvěřilostech” nemluvě) vrstevníků a lidí ze starší generace začíná brát čtečky na milost… prostě jsou to nástroje na čtení elektronických knih se vším komfortem a jako takové jsou vcelku nevytlačitelné.

  56. pro M. Bronce Elinor Siriuse
    Bronec – To neni modni vlna to je technologicky vyvoj. Nezvratny proces. Oni ty odpurci jsou vic slyset protoze vic rvou ale vetsina lidi to proste normalne pouziva.
    Elinor – Papirovou knihu je drazsi vyrobit. Ebook muze byt levny jen nesmi lide porad uvazovat stylem “To nejde”.
    Sirius – Snad z toho pubertalniho vzdoru jednou vyrostes 🙂

  57. Kalupinka
    kdo je u tebe puberťák? prosím tě, až tomu budeš rozumět, tak se ozvi.

  58. já nepovykuju. Už jsem ti to vysvětlil výš, jak to funguje a je tvůj problém, že tomu nerozumíš, na rozdíl od nás, kteří se v tomhle pohybujeme.

  59. Siriusovi
    Ja tomu rozumim moc dobre. Kdo se neprizpusobi poptavce ten zkrachuje. Nejspis ne hned ale za par let urcite. Nesmis verit vsemu co ti kdo nakuka chlapce 🙂

  60. nejsem pro tebe žádnej chlapec, žalude. A nikdo mi nemusí nic nakukat, jak jsem ti napsal už výše, dělání knížek rozumím. A tímhle v týhle diskuzi končím, nemá se smysl bavit s nějakým jak jsi ty. A pokud ti elektronický knížky připadají drahý, tak je nekupuj a to samý platí pro tištěný Adios

  61. to kalupinka
    ak by si sem obcas chodil asi by si mal aspon sajn kdo je sirius takto u mna vyzeras jak ignorant
    – nemusim suhlasit (dufam ze nemapravdu a ebooky budu lacne) s siriusom ale verim mu ze je od fachu

  62. miromovi
    Od fachu at si klidne je ale chovat se neumi.

  63. 2 Kalupinka:
    Ano, takové perpetum mobile taky nejde jen proto, že všichni tvrdí, že to není možné.

    Zatím jsem se nesetkala z tvé strany s jediným návrhem, JAK vydat e-book v profesionální kvalitě a s věcmi typu korektury, redakční práce, atp., aby se to vešlo do tvé cenové představy o “levném e-booku”. Tak, aby to bylo ziskové i pro někoho jiného než pro čtenáře.

    (Znovu opakuji. Samotný tisk je asi 10 – 15% nákladů. DPH u e-booku je vyšší než u papírové knihy. Distribuce papírové knihy je dražší, ale platíš i distribuci u e-booku. Nenapadá mě, jak zkrouhnout cenu víc než na půlku, pokud se nemá sahat do redakčních prací typu korektury a do peněz, co jdou autorovi…)

    (BTW. za určitých okolností e-book levný samozřejmě být může. Ale za určitých okolností může být i levná papírová kniha. Třeba když si rukopis z wordu vytisknu a nacpu ho do složky… ale myslím, že se bavíme o profesionálním vydávání knih a ne o samizdatech rozličných 😉 ).

    (A jen tak mimochodem, ono to s tou nabídkou a poptávkou je složitější. Pokud by byla poptávka po něčem, co se výrobci nevyplatí vyrábět, tak to ten výrobce prostě může sám zabalit, ANIŽ BY SE OBJEVIL NĚKDO, KDO BY POPTÁVCE VYHOVĚL. A domysli si, co tohle s tou křivkou udělá… v tomto případě redukce nakladatelství na několik málo kolosů, které si pojedou svoji politiku a budou diktovat z pozice nabídky. A vedle toho bude amatérský level “levných e-booků” typu co si kdo udělá na koleni a hodí někam na net. 😉 ).

  64. to Elinor
    Moje slova! Kdo vlastně potřebuje věci jako obálka, ilustrace, čísla stránek, zarovnaný text, odstavce, kapitoly atd atd atd. Pak by ta cena fakt šla dolů, jenže to ti vydřiduši nechtěj! Ostatne i ta vazba je zbytečná, však to můžou prodávat jen v obálkách, kdo chce, buď si knihu zašanonuje nebo nechá svázat privátně 🙂

  65. pro Elinor
    Word nebo pdf se zakladni korekturou stazeny primo z webu nakladatelstvi. Kdo chce obrazky a paradicky at si koupi zberatelsky vytisk. Ja uz to ale nebudu protoze mam barak narvanej knihama k prasknuti 🙂

  66. pro Kalupinku
    za prvé – jako nevychovanec jsi se projevil ty, já jsem se ti jen snažil vysvětlit, že tomu nerozumíš a že levné ebooky prostě nejdou. Dokument ve wordu stažitelný na stránkách nakladatele je s prominutím blbost. Proč? Dokument ve wordu vypadá odporně. PDF – ok – to by možná šlo. Ale když ti odpadne distribuce a tiskárna, stejně se do toho musí nakladatel investovat spoustu prachů – korektury, které se dělají alespoň troje, aby text nevypadal strašně jako kdyby ho psalo dítě jako slohovku. V případě překladovýho textu se musí zaplatit práva, překlad, korektury. Prostě všechno to stojí prachy, který musí nakladatel investovat a který se mu musí vrátit. A jak řekl Michael Bronec nejsou to malý prachy. A to nemluvím o honoráři pro autora, který to taky nedělá čistě z dobroty srdce a rád by dostal odměnu za čas, který nad psaním strávil. Takže ne – ebook za padesát korun opravdu nepřichází v úvahu. No a že máš plný regály – kdo je nemá? Pokud si chceš knížku přečíst a nezaplnit si tím místo, pořád existujou knihovny. A pokud tak bažíš po eboocích, tak ti asi nezbude nic jinýho než si je koupit na palmknihách a ty prachy, které to stojí jsou odpovídající práci, kterou do toho lidi investovali. A když to nejsi schopný akceptovat, nedá se bohužel nic dělat, my s tím nic nesvedeme a líto nám to nebude, protože ty budeš ochuzený o všechny knihy, co vychází.

  67. 2 Kalupinka:
    CO přesně bereš jako základní korekturu?
    (Tohle neberu jako rejpání, fakt by mě to zajímalo – vyplývá mi z toho, že je to text, který si jednou někdo přečetl a vylovil největší hrubky. Pro mě je pak na místě sice otázka, proč si kupovat takový text, když spousta jiných de fakto stejné kvality je různě po webu ke stažení zdarma, ale to je můj problém. 🙂 )
    (Plus další otázka – co je podle tebe tak adekvátní ocenění korektury? Základní i té nezákladní…)

    Jinak web nakladatelství ti sice stáhne náklady na distribuci, ovšem je tu zásadní problém s tím, kolik lidí si to přijde na ten web koupit, a jak ti to celkově ovlivní a neovlivní reklamu (podávání informací – máme na webu tu a tu novou knihu, a s tím spojené lákání).

  68. Další věc je otázka formátu. Předesílám, že s tím nemám zkušenost, čtečku nevlastním ani jsem neměl možnost si ji u někoho “osahat”, ale když jsem nad její koupí přemýšlel, vyplynulo mi, že formát pdf je pro čtečky dost komplikovaný a že ten komfort čtení není takový. Počítám, že ani word není úplně bezprobémový v tomhle ohledu. Takže ono asi i převedený souboru zaslaného autorem stejně bude někoho stát čas, tj. i peníze. Nebo se pletu?

  69. Schramm
    Hlavně word je zcela neprofesionální formát, ve kterým se knížka napíše (v tomhle nebo třeba v Texu či Latexu), ale dál se pracuje s pedefkem (do kterého si převádí), v němž knížka odchází do tiskárny + ještě jedním dokumentem, v němž se udává jak bude knížka vypadat. A tyhle dva formáty ani nejsou pro čtečku určené – word vůbec, u pdf si nejsem jistý – pro čtečky se používají formáty jako třeba pub a mobi, což jsou úplně jiný formáty, než jaké tu Kalupinka uvádí

  70. Koukám, dobří holuby a diskuze se vracejí. 🙂 Věnoval jsem kdysi tomuto tématu hodně času jinde, ale nedá mi to, abych se aspoň stručně nevyjádřil k některým věcem.

    1.) Cena e-booku 40-50 Kč skutečně JE nereálná. Vím to a můžu potvrdit jako autor i člověk, který se o problematiku zajímá – jednoduše to NEJDE, leda za předpokladu, že nakladatel bude takový e-book těžce dotovat nebo bude jeho kvalita otřesná. Existují otřesně provedené papírové knihy, bez korektur, plné hrubek, logických nesmyslů a v sazbě, kterou je utrpení číst. Stejně tak existují otřesně provedené e-booky a kdokoliv volá po ceně 40-50 Kč, volá právě po nich. Takže… chcete je?

    2.) Nejlepším prostředkem na vymýcení pirátství je co nejvíc e-booků legálních a snadno dostupných. I když nebudou stát 40-50 korun. Zkušenost mne dovedla k závěru, že ve většině případů je lidská touha po pohodlí přednější než snaha ušetřit. Pokud budou mít lidé možnost během deseti vteřin najet na stránky prodejce e-knih a třemi kliknutími myši zaplatit, udělají to raději, než půl hodiny prolézat warez fóra. A ti, kteří warez fóra prolézají “z přesvědčení” si stejně nikdy žádnou knihu nekoupí, papírovou ani jinou. Předpoklad, že se pirátství omezí, pokud piráti nebudou mít “zdroje” je pliváním proti větru. Neomezí – jen se tak “naučí” pirátit i noví uživatelé, kteří často ani neví, že nějaká knižní warez fóra existují.

    3.) Je svatým právem nakladatele nevydávat elektronické knihy. Ovšem takový nakladatel by si měl ušetřit morální kázání o zlodějích, kteří ho poškozují, protože nezanedbatelná část těchto “zlodějů” jsou lidé, kterým nedal na výběr. A argument, že přece mají na výběr a mohou si koupit papírovou knihu je asi takového druhu, jako tvrzení, že kdo si nemůže koupit koláče, může si přece koupit chleba.

    4.) Předpoklad, že elektronické čtení je jen “móda,” jakási horečka, která časem přejde, je obdobný, jako tvrdit, že mobilní telefony jsou móda a lidé se časem vrátí k pevným linkám a telegramům. Nevrátí, protože to je prostě technologický pokrok a opět ta potřeba pohodlí. Čtečky na bázi e-inku možná vytlačí i-pady a ty třeba implantáty v mozku, ale podstata zůstane stejná. Bibliofilové bohužel musí strávit fakt, že “jejich” knihy sice mají mnoho předností, ale ve srovnání s e-booky nejsou pohodlné. A že lidé, kteří elektronicky číst chtějí, prostě elektronicky číst BUDOU.

  71. pro Siriuse
    Slusny clovek nepise lidem “až vystřízlivíš nebo až ti ošetří to těžké poranění hlavy, tak se ozvi”. Taky se mi libi jak pises “my s tím nic nesvedeme” a “líto nám to nebude” 🙂 Pokud vim tak ty zadne nakladatelstvi nevlastnis :)))))

  72. pro Elinor
    Korektury a honorare autoru jsou vec nakladatelstvi. To neni vec ctenare. Ten si chce cist. Ono i s temi vyssimi cenami by se dalo smirit ale aktualni ebooky proste skoro nevychazeji a jak pise BorgDog nekteri nakladatele je nevydavaji vubec.

  73. BorgDog
    Čítaš mi myšlienky. Úplne s tebou súhlasím.

  74. pro Kalupinku
    tím my jsem myslel sebe a ostatní, kteří se tě snažili přesvědčit o tom, že to nejde a ta slova co jsem používal, byly čistě proto, aby sis uvědomil, že to nejde. Jak píšeš, že čtenář si chce přečíst – to je sice krásný, ale POCHOP, že se musí ta výroba z něčeho zaplatit a pak se musí nakladateli vrátit ty peníze – kniha musí vydělat. To je to samý jako kdyby tě nezajímalo, že pekař musel z něčeho zaplatit výrobu rohlíků a pak jsi přišel do krámu a chtěl jsi ho zdarma.

  75. pro Siriuse
    A ty pochop ze se drive ci pozdeji vzdycky najde nekdo kdo produkt dokaze vyrobit levneji. Vydelat se da i na levnych vecech ne jenom na drahych. Ctecky a tablety pouziva cim dal tim vic lidi a nakladatele to musi brat v potaz pokud chteji jit s dobou.

  76. pro Kalupinku
    já to chápu, ale určitě to nebude v nejbližší době a ne v tomhle státě 🙂

  77. pro Kalupinku
    Já osobně shledávám vývoj elektronických knih u nás jako dobrý. Pokud se podíváš na stránky Palmknih nebo ereadingu, neřekl bych, že je nabídka až tak chudá, jak tvrdíš, a tituly stále přibývají. Ovšem smířil jsem se s tím, že není nic jako oběd zdarma. A existuje určitá hranice, pod kterou ceny klesnout nemohou, ne na úkor zásadního poklesu kvality.

    Mimochodem, jsou chvíle, kdy na šíři nabídky až nadávám, protože za poslední půlrok jsem díky ní utratil za knihy tolik, co snad nikdy předtím. 🙂

  78. pro Siriuse
    To pochopis teprve az budes mit ctecku nebo tablet. Ta pohodlnost oproti papirove knize je znacna :)))

  79. pro BorgDoga
    To co nabizeji na Palmknihach a ereadingu mi teda fakt prijde jako dost slaby vyber.

  80. Myslíš? No, asi věc názoru. Každopádně ale je trend vzestupný a to mi momentálně stačí.

    A ještě poznámka k cenám: Uvážil bych, že existuje hranice, za kterou touha po co nejnižších nákladech už skutečně začíná škodit. Viz potraviny, kde si kupujeme stále častěji podivné blafy plné “éček” vyrobené z kdoví čeho, jen aby byly za pár babek. Za to nemohou jen výrobci snažící se vydřít co největší zisk, ale i zákazníci, pro které je cena hlavním měřítkem kvality. Nebylo by dobré, kdyby se do e-knih přeneslo něco podobného…

  81. Ten předešlý post je samozřejmě můj, akorát jsem zapomněl vyplnit jméno… stává se mi to tady, nejsem zvyklý. 🙁

  82. pro Kalupinku
    ehm, co pochopím až budu mít čtečku nebo tablet? a jak už jsem psal, mě prostě víc vyhovují papírové knihy, čtu je celý život a nehodlám to měnit. knihy ve čtečce mi neposkytnou estetický dojem, nemůžu se na ně kochat pohledem v knihovně. Jsou to pro mě jen data na monitoru. Levný ebook ti možná zažívám nerozhodí, ale rozhodí ti estetické vnímání, když nebude dokument v dobrém stavu a úpravě a bude nečitelné = člověk vyhodí zbytečně peníze, ale tobě to asi vyhovuje. Zkus si založit takové nakladatelství a uvidíš, jak dlouho ti to vydrží a kolik autorů ti dneska bude ochotných psát za podmínek, že si jejich knihu čtenáři stáhnou s jednou korektururou z webu nakladatelství za 50 Kč. Určitě moc nepochodíš…

  83. pro Siriuse
    Pochopis ze z ctecky nebo tabletu se cte mnohem lepe nez z papirove knihy a taky se usetri spousta mista 🙂 K tomu zakladani nakladatelstvi – kdyz se nekomu bude zdat drahy benzin tak mu budes radit aby si udelal vlastni ropny vrt? Konzument chce konzumovat ne zakladat nakladatelstvi vrtat vrty pect rohliky atakdale co vy “co tomu rozumite” vzdycky radite kazdemu kdo je s necim nespokojen. Este mi napis abych nekverulovala protoze nakladatele potrebuji klid na praci :)))

  84. pro Kalupinku
    tobě prostě vyhovuje víc čtečka, mě vyhovuje víc klasická kniha, tak to tak nechme a nevnucujme si co je lepší, je to prostě subjektivní a každý má své důvody proč dává přednost tomu či onomu. Na tom zda nebudou/budou ebooky levnější se taky nedohodneme, takže si každý nechme svou pravdu. Já říkám, že to nebude a lidi z Palmknih či Freetime publishing by ti to řekli taky. A třeba se to za pár let změní, až bude lepší situace. Přeji pěkný den

  85. pro BorgDoga
    Ebboky nabizi taky Alza bohuzel mi oblibeni autori stale chybi. Ale je pravda ze co se Palmknih eredingu i Alzy tyka je to porad lepsi nez nic.

  86. pro Siriuse
    Ja ti nic nevnucuju. Pro mne za mne si cti treba z voskovych desticek. A jestli budou nebo nebudou ebooky levnejsi rozhodne trh.

  87. Mám rád e-booky, fakt rád a na papíře už kupuju jen svoje srdcovky. BorgDogův komentář z 05:19 bych mohl podepsat ve všech bodech.

    Ale kurva, běžte už trollovat někam jinam, je tu devadesát příspěvků a k Železnému druidovi jsou asi jen dva. Četl to někdo další? Anotace mně zaujala velmi, ale jestli se další díly opravdu zvrhnou do romance….. ocením každý čtenářský ohlas, děkuji 🙂

  88. ale nie – uplna romance v dalsich dieloch neni
    – len hlavny hrdina bol pre mna pozdejsie prilis velky superman 🙂 a vsetci z neho padaju do kolien
    -da sa to citat ale tak 6/10 aspon pre mna
    PS: 10/10 by som dal enderovy, experimentu dosada, ringovmu choralu a 1/10 Terry Goodkind hocaky diel

  89. to Mirom: moc díky, minimálně v tom Goodkindovi se shodneme 🙂 Tak uvidíme….

  90. to Kalupinka
    Tady bude myslím zakopaný pes… Konzument chce konzumenovat. A čtenář chce číst, řekl bych já. Už chápu proč se naše stanoviska v téhle věci nepotkají 🙂 Jinak lidi respekt za vaši výdrž 😀

  91. Já jen dodám, že zítra vyjde na stránkách XB-1 ukázka v podobě první kapitoly románu. Pro ty, kdo snad zvažují koupi…

  92. Hele a zkoušeli jste už někdo si ve čtečce prohlédnout třeba komiks? Nebo nějakou uměleckou knihu většího formátu ala Taschen? – humus! Já na klasickou knihu nedám dopustit!!!!

  93. Mikrofiš
    Je to OT, ale když se tady tahle věci probírají, tak je to asi jedno. Vycházejí ještě nějaké knihy na mikrofiších? Dřív byly čtečky mikrofišů velká móda a měly nahradit klasické knihy, kromě nějakých uměleckých tisků. Ale pak zájem zmizel a z toho nic nebylo. Vím že jsou takhle uchované časopisy, ale už se to snad ani nedělá, ne?

  94. pro KarelC
    Komiksy moc nectu ale na nejakem vetsim tabletu by to slo.

  95. pro Kalupinka
    Není to ono. Zvláště evropský komiks většího formátu. ˇJednotlivé panely člověk vnímá i jako celek – těžko se to vysvětluje ale scrollovat stránkou po obrazovce je otrava. A větší čtečka už zase postrádá onu proklamovanou skladnost, ne?

  96. Mikrofiš
    Mikrofiš byla pokud vím slepá kolej kterou převálcovala digitalizace a modernizace skenerů. Vysoká rychlost, rozlišení, formát atd….
    Já mám jednu německou botanickou knihu, kterou jsem si za komančů půjčil ve vědárně a ofotil pomocí fotoaparátu Praktika na čb kinofilm – 10 svitků po 36 políčkách toho je! 🙂
    To byly časy!

  97. pro KarelC
    Ta skladnost je myslena tak ze se ti do ctecky vejde treba tisic knih ne ze je ctecka mensi nez kniha 🙂

  98. pro Kalupinka
    Jasně to samo! Já reagoval na ten větší tablet – to už tak skladný není. Čtečku mám, ale není to ono. Kniha je prostě kniha.

  99. pro Kalupinka
    To JE geniální!!! Ale taky je to dělané přímo pro PC (čtečku!) To ano – ale není to klasický komiks. Navíc samotná animace časem unavovala moje oči.
    Stejně tak (jsem botanik) když udělám klíč k určování rostlin s možností aktivních odkazů a množství parciálních záložek doplněných kresbami a fotografiemi, kterým mohu rychle a přehledně vyhledávat v tom vidím obrovské uplatnění, stejně jako v případě čtení klasických paperbacků. A o amatérské vydavatelské sféře ani nemluvě. (Mám tuny přednášek a sborníků na CD a podobně v docela obstojné kvalitě.) Ale stále si myslím, že hodnotná kniha by měla zůstat ve své původní podobě.

  100. e-book reader
    Prosím nezaměňovat PC – tablet – čtečku.

    Jedná se o zařízení určené k rozdílným úkolům a i když se jejich funkčnost částečně překrývá, tak to není to samé.

    To je jako posuzovat co je lepší, zda lžíce – vidlička a nůž – hůlky. Vším se najíte, ale určitě chápete, že jejich funkčnost a přednost před ostatními, vynikne jen v určitých případech.

    Ebook čtečky nejsou módní záležitost. Tablety je nevytlačují. Prodejní čísla hovoří jasně. Jde o unikátní médium ke čtení knih.

    Podotýkám, že čtení knih znamená prostě čtení knih. Nejsou primárně určeny ke čtení komixů, k práci s textem, nebo s tabulkami, nebo nahrazení encyklopedií – kde lítáte ze stránky na stránku, procházíte rejstříky a podobně.

    Jde mi o to, že spousta názorů je zde psána zřejmě pod dojmem toho, že pisatel vůbec nepochopil možnosti a význam ebook čteček.

    Na trhu je velká spousta výrobců čteček. Bohužel velká většina jsou naprosté šunty, které nedokážou zprostředkovat plnohodnotný zážitek. I např. Sony patří mezi šunty a přitom tak hezky vypadá.

    Pokud někdo uvažuje o koupi čtečky. Tak asi momentálně má na výběr pouze mezi Kindle a PocketBook.

    Kindle je jasný – vlastní ho velká spousta lidí. Asi vždy narazíte na někoho, kdo vám dokáže poradit a pro ty kdo vládnou angličtinou je provázanost a amazonem ohromnej přínos. PDF zvládá po převodu.

    PocketBook je nejlepší čtečka na trhu. Zvládá ohromný množství formátů bez jakéhokoli převodu. Je rychlá, podpora menu v češtině. Já sám nyní vlastním PB 622. Nevýhoda je to, že namají tak velké prostředky na reklamu, na rozdíl od Kindle, a tak nemá vysokou prodejnost.

    Kamarád měl stejné výhrady, jako tady již xkrát zazněly. Pak sem mu dal moji starou čtečku a vysvětlil mu, jak s ní zacházet….

    Druhý den mi volal: “Ty vole, to je jak knížka!”

    Je to prostě tak. Pouze správným používáním se můžete o něčem dozvědět, jak je to dobrý/špatný. Pokud o tom nic nevíte a někdo vám to jen na pár minut nebo hodin půjčí, tak nic nezjistíte, páč si to nedokážete ani nastavit k vaší plné spokojenosti. 😉

  101. Kniha samotná…
    …byla pro mne příjemným překvapením o dnech volna. I když kvůli (ne)povedené obálce jsem jí málem nechal ležet.
    Trochu se mi nelíbí (plánovaný) překlad třetího dílu jako “Praštěný” (original “Hexed”), sice je hezké, snažit se udržet názvy dílu od shodného počátečního písmene, ale dost nechutně to ve spojení s obálkou asociuje ony fuj pubertální “výblitky” typu “Pokousaná”, “Ohořelá” a “Zhulená”, nebo jak se ty knihy od Castové jmenují…Green a Butcher mají fajně dělaný formát i grafickou podobu obálky…Ale to je jen subjektivní názor na tyto “veci kolem”, které naštěstí s kvalitou obsahu nemají co dočinění. (Mě osobně je 31 a od čtení mě opravdu málem odradila fotka 17ti letého puberťáka s mečem, skoro jsem si vybavil jistého Percyho…a rozhodně to nebyl ten z Jindry Hrnčíře).
    Takžééé ano, čtivé to je, občas to zaskřípe, nicméně na další díly ( s o fous lepší obálkou) se docela těším…
    8/10, děj prozrazovat nebudu, ale fakt, že osouložit tři bohyně během pár nocí se jen tak někomu nepovede, chlapík má docela nabitý diář…

  102. hexed je druhej díl (proklatý). praštěný je název třetího (hammered).

  103. Paráda!
    Knihu jsem zhltnul za jedno odpoledne, něco takhle čtivýho jsem neměl v rukách hodně dlouho. Jsem zvědavej, co dalšího přinese tato edice. Třeba Blood Red Road od Moiry Youngové by byla bomba. 😉

  104. Bemiurg: Pokud vím, tak Blood red road vyjde příští rok u CooBoo.

  105. K diskuzi o e-boocích se vyjadřovat nebudu, protože je to pořád dokola. I když i tentokrát se objevilo spousta scestných, ale taky překvapivě fundovaných názorů.

    Ale hluboko v debatě se objevila otázka na Ringa – na tu odpovědět můžu. Co se týče cyklu Zrcadlo, rozjednáno je jednak vydání třetího a čtvrtého dílu, a jednak elektronická vydání celého cyklu. Problém je na americké straně: čeká se na smlouvy. Takže Ringo bude jak tištěný, tak elektronický (nové díly ve stejný den elektronicky i tištěné), ale bohužel je nutné počkat. 🙁

Zveřejnit odpověď