- Autor: Orwell George
- Nakladatelství: Argo
- Cena: 298 Kč
- ISBN: 978-80-257-1325-9
- Vyšlo: 13. 3. 2015
- Žánr: fantasy
- Provedení: brož.
- Autor obáky: Martin Radimecký
- Počet stran: 316
Když George Orwell vydal v roce 1949 dystopický román Devatenáct set osmdesát čtyři, získala nejen anglická, ale i světová literatura dílo nadané neobyčejnou intelektuální vizí. Britská společnost žije v roce 1984 pod neprůstřelnou nadvládou všemocné Strany, hlavní hrdina Winston Smith se potácí ve všeobecné mizérii a zmůže se na jedinou formu odporu: vede si tajný podvratný deník. Naděje na změnu se mu naskytne, když se seznámí s mladou, vzpurnou Julií – nejprve oba pouze sní o boji proti systému, ale nakonec seberou odvahu a připojí se ke stínovému hnutí odporu. George Orwell přesně a pronikavě popisuje manipulaci, špiclování, tělesné mučení i psychický teror, které jsou všem totalitním režimům z podstaty vlastní. V osobní rovině se však dotýká také niternějších témat, jako je láska, důvěra a zrada, a v abstraktní rovině si klade filozofické otázky o povaze a poznání světa.
Proč je název slovy?
Každopádně nedávno jsem nedávno vytáhl z knihovny vydání z Našeho vojska (1991) a musím říct, že mne doslov ke knize s odstupem dvaceti tří let fascinoval možná podobně, jako román samotný. Hlavně a PŘEDEVŠÍM v kontextu s tím uplynulým čtvrtstoletím.
název je slovy, aby odlišili novej překlad (aspoň myslím)
STANDA.E: http://en.wikipedia.org/wiki/Nineteen_Eighty-Four
ackoliv FF ma jiste taky recht.
Nevím, nevím, co se tletomu Winstonovi porád nelíbilo! Pořádek, klid, nulová zločinnost, to přece lidé chtějí, po tom volají! A když jim to někdo dá, tak zase hubou melou! To je porád, že svoboděnky je více potřeba! A kampak jste to se svoboděnkou dopracovali? Země rozkradená, pole neobdělaná, feťáci a příživníci na každém rohu, armáda k smíchu… Nýčkon rozumovat můžete! Inu jak se říká: Dej mužiku po čem touží a on tě stížnostmi usouží!
to ff a Kostelník
Díky. Pravda, mohl jsem si dát větší práci s hledáním zdrojů…
to Podchaljuzin
To mě právě zaujalo na tom doslovu – jak důkladně a věcně rozebírá mechanismy Orwellova světa… a zároveň jak velká naivita (snad z přání, jež plodí myšlenky) při pohledu do budoucna z toho textu vyplývá. A teď, po 23 letech zde máme Newspeak (říkáme mu “politicky korektní mluva”), máme zde ovlivňování myslí lidí skrze přepisování jejich minulosti, z toho vyplývající výběr spojenců a “odvěkých nepřátel”, pětiminutovky nenávisti, válka se stává v našich myslích opět samozřejmou, pracuje se se strachem a rozeštváváním, cynické uvědomění si těchto mechanismů ze strany těch, kteří je užívají, všeobecné špiclování ve jménu dobra, užiteční idioti na každém rohu, personifikace myšlenky, řádu, systému do jedné postavy “arciďábla” resp. “světce”…
Jistě, rozdíl je zatím v brutalitě boje za udržení “řádu”, ale skoro si až říkám, vidím-li občas kdo a v jaké životní situaci pro koho “tam nahoře” brojí, že ono vymlácení lásky k Velkému bratru je metodou možná nejméně účinnou a veskrze nejprimitivnější. Jsme už přeci jenom dále, v době výrazně sofistikovanější…
to standa.e
Bať, pravdu díš! Zvláště se mi líbí ty “pětiminutovky nenávisti”, to je přesné!