Charkanaská trilogie 1 – Stvoření temnoty

Charkanaská trilogie 1 - Stvoření temnoty
  • Autor:
  • Nakladatelství: Talpress
  • Cena: 499 Kč
  • ISBN: 978-80-7197-553-3
  • Vyšlo: 23. 3. 2015
  • Žánr: fantasy
  • Provedení: brož.
  • Autor obáky: Steve Stone
  • Počet stran: 672

V Kurald Galain nastaly těžké časy. Ona prastará země, říše noci, v níž vládne Matka noc, se stala domovem řady mocných bytostí a dokonce ani smrt zde není věčná. Vathu Urusandera, hrdinu prostého lidu, jeho stoupenci nutí, aby se s Matkou nocí oženil, jenomže v cestě takové ctižádostivosti stojí její choť pán Draconus. Nadcházející střet trhá celou říši, a jak se všichni chystají na občanskou válku, vychází z dávno mrtvého moře prastará magie. A První synové noci – Anomander, Andarist a Silchas Zmar z držby Purake – jsou lapeni přímo uprostřed…

Steven Erikson se vrací s prvním dílem trilogie odehrávající se tisíce let před událostmi Malazské Knihy Padlých. Nový výpravný příběh líčí události z říše Kurald Galain, které sehrály klíčovou roli v historii světa Malazské říše.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Tak jsem zvědavý jak se mi to bude líbit. Jak moc to bude rozdílné od původní ságy….

  2. Dotaz
    Myslíte, že můžu začít ságu číst od této knihy, bez znalosti těch předešlých? Nebudu v tom mít guláš?

  3. to Dinik
    V zásadě ano, jak stojí v anotaci, děj této trilogie se odehrává tisíce let před událostmi, popsanými v Malazské knize padlých.

  4. to Dinik
    Schramm má sice pravdu, ale i tak bych doporučoval začít s Měsíčními zahradami.

  5. Jen více věcí z tohoto světa. Co bych osobně přivítal nejvíc by byla kompletní mapa tohoto světa, všech zmiňovaných kontinentů.
    Pořád si nejsem třeba jistý,kde vlastně leží kontinent s Lederskou říší?

  6. 1.) Jde to číst naprosto samostatně, Erikson se držel hodně “dole” co se spoilerů týče – jo, kdo zná MKP, užije si víc, protože různých narážek nebo vyložených “easter eggs” je hodně, ale kdo neví, o nic nepřijde. Pokud to budete číst v průběhu čtení Malazu, pak doporučuji po MKP 8 – nejvíc společných postav a nejvíc nepřímých dějových odkazů vede tam.

    2.) Je to psané snad ještě “přístupnější” formou, než Malaz, vysvětluje se víc a některé postavy mají dokoncei popsaný vzhled. 🙂 Na druhou stranu, ta tistejská jména se pletou, tentokrát je poměrně málo “přezdívek.” Ale “ukočírovat” se to dá i bez poznámek, některé knihy Malazu byly mnohem složitější.

    3.) Je to relativně málo magické (na Malaz), místy to připomíná spíš Hru o trůny (hlavně jedna skutečně ohavná scéna…), ovšem s Eriksonovými přednostmi a bez Martinových chyb. Je to VELMI depresivní – v podstatě studie rozpadu společnosti, která sice vyhrála války se sousedy, ale nedokázala se z nich zotavit a poučit. Emocionálně nesmírně silné, černé nebo bílé postavy prakticky neexistují, špínu na rukou mají – nebo budou mít – víceméně všichni, a i toho největšího hajzla je člověku aspoň trochu líto. Prostě Erikson v nejlepší formě…

    Pro mě je to zatím kniha roku, i přes otevřený konec – nic lepšího jsem v ruce letos ještě neměl.

  7. to BorgDog
    Tak díky za navnadění. Už se nemůžu dočkat. Co se týče druhého dílu – ten ještě nevyšel ani v originále, nebo se mýlím?

  8. 2 pííí
    Ne, nevyšel. Termín se už nekolikrát změnil dopředu i dozadu, autor údajně není spokojen se zakončením. Současný je září-říjen a i pokud se dodrží, “Fall of Light” bohužel letos česky nevyjde. Naopak by měla vyjít Eriksonova Star Trek parodie “Willful Child” na kterou se těším velmi, prý je to silně nekorektní a neředěné. 🙂

  9. to BorgDog
    I toho největšího “hajzla” je ti líto, holoubku? To pak není divu, že se civilizace rozpadá! Inu, jak se říká: Kdo se zla zastává, peklu se oddává!

  10. 2 Podchaljuzin
    Ano. Přiznávám, že muže, kterému z celkem malicherné příčiny rozkopali a zohyzdili obličej, aby pak našel útočiště v bandě částečných dezetérů, kteří jediní ho berou víceméně jako normálního člověka, je mi líto – i když společně s nimi spáchá dost hnusnou věc. Pokud tomu říkáš zastávání se, máš pravdu… a hezky demonstruješ jeden z podtextů knihy, který říká, že zlo vzniká mimo jiné z absence soucitu, ze “zásadovosti” a slepého lpění na rozkazech, zákonech nebo cti. Protože právě ti, kteří ve “Stvoření temnoty” v mnohe ohledech zaviní, kam se Tistejská společnost žene, jsou zároveň ti nejmorálnější…

  11. to BorgDog
    Disciplína musí bejt! Poněvádž kdyby nebyla disciplína, lezli byste všichni po stromech jako vopice!

  12. to BorgDog
    Co je to “částečný dezertér”? Dezentýři buď jsou, nebo nejsou! Pokud jsou, je třeba je dopadnout, třeba ve Vodňanech, a tak jim rozsekat prdele, až jim z nich budou cáry lítat!

  13. Podchaljuzin
    Co ty jsi za magora?… Omluvte mě, ale jak na toho vola chcete reagovat?

  14. to Trull
    Musím se přiznat, že taky nevím, co si představit pod slovem částečný dezertér 🙂

  15. Dezertér
    Dobře, to bylo matoucí vyjádření, uznávám. Přemýšlím, jak se vyhnout spoilerům… jeden z problémů Tiste po těžké, dlouhé válce s Forkrul Assaily je, že nedokázali zajistit důstojný návrat veteránů do společnosti. Lidé, co strávili desítky let bojem, se vrátili často podlomení fyzicky i duševně a vnímají (často právem) jako zradu i nevděk, jak je s nimi zacházeno. Nespokojenost se šíří i do zbytku aktivních jednotek a někteří důstojníci s politickými ambicemi z ní těží. Tak dojde k tomu, že začnou v zemi operovat “černé oddíly” plnící jejich rozkazy, ovšem bez souhlasu nebo dokonce vědomí vrchního velitele. Sami vojáci se za dezertéry ani vzbouřence nepovažují, rozkazy berou jako zcela legitimní a svým způsobem jim jejich obsah vyhovuje, i když nařizuje páchání… ledasčeho. Jsou tak vycvičení, vidí to jako samozřejmou povinnost – přestože “zvenku” to samozřejmě není nic než dezerce nebo vzpoura. Je to dost neradostný obraz, který vyvolává všelijaké analogie, ale takových je v té knize plno.

  16. to Trull
    Jsem člověk boží! A ty by ses měl naučit slušnému chování, holoubku! Inu, jak se říká: Kdo nadávky z huby vypouští, hříchu nepěkného se dopouští!

  17. to Podchaljuzin
    haha – a kde se to říká?
    Jinak na Stvoření Temnoty se těším čím dál tím víc.

  18. to BorgDog
    To je porád cirátů! Staříček Jemlichaj od nás ze vsi, když se z velké vojny proti vlkodlakům v Germánii vrátil, tak prostě tři dny a tři noci vodku pil, dumky si popěl, machorky zakouřil, a když se čtvrtého dne probral, přežehnal se, chalupu opravil a vrátil se zas v bázni boží k polnímu pěstnírování! Jaképak podlomení! Inu, jak se říká: Když tě Bůh provází, vyhneš se nesnázím!

  19. to pííís
    Přece všude tam, kde žijí dobří, boží lidé!

  20. to pííís
    Na matičku Rus, kde vládne car, slunko jasné, nějak zapomínáš, holoubku!

  21. 2 pííís
    Nekrmte trolla. Býval vtipný, už je jen ohraná deska.

    Druhým hlavním problémem je pak nový kult Matky noci – něco, co Tistejové neznají a neví, jak se s tím vyrovnat. Erikson zkoumá situaci, kdy je společnosti víceméně “vnucen” monoteismus a navíc bez přijatelné alternativy, protože je fakt těžké popřít božství ženy, okolo které je na sto metrů oblak absolutní temnoty a každý, komu požehná, se z ní vynoří s černou kůží. Tyhle motivy se prolínají, zesilují navzájem spolu s dalšími… no a už to jede.

  22. to BorgDog
    A co to vlastně je, tleten troll? Něco jako částečný dezertér? Nyní tedy ke knize: Další stokrát ohraná, “nekonečná” sága… Černé a bílé postavy prakticky neexistují… Jak také jinak, že 🙂 Emocionálně silné se to může zdát jen člověku, který zlo rozeznat nedokáže!
    Inu, jak se říká: Nežli kaši nastavenou, to raději s Tatary hrát na honěnou!

  23. to Podchaljuzin
    no vždyť to říkám – nikde jinde nežli u vás na vsi.
    s Tatary na honěnou – ale fuj.

  24. to Podchaljuzin
    Sága? Tohle je trilogie. Stejně jako Pán prstenů. Je Pán prstenů nekonečná sága? 🙂

  25. to Schramm
    Je to o tom, co se stalo předtím, než se stalo tleto a nemám strach, že by tleten písmák ještě nějaký ten díl nebo další trilogii nepřihodil!

  26. to pííís
    Naše ves nezabírá celou říši! K tvému fuj: Tatarská honěná se hraje takhle: Tataři chytí nějakého dobrého, božího člověka, svážou mu ruce, zavážou oči a pak mu řeknou, ať utíká. Dají mu pár metrů náskok a pak se za ním pustí s tasenými šavličkami! Seknou tuhle, seknou támhle, ale ne tak aby zabili, jen zranili! Z nebožáka krev stříká, bolestí se zalyká! Když už nemůže dál, padne k zemi a Tataři mu hlavu useknou! Taková je Tatarská honěná! Inu, jak se říká: kdo s Tataříny se přátelí, tomu Bůh jen smrt nadělí!

  27. to Podchaljuzin
    Takže něci jako Hobit, Sillmarillion a Húrinovy děti? Chápu to dobře? 🙂

  28. to Podchaljuzin
    No dyť takhle nějak jsem si Tatarskou honěnou představoval – proto fuj. Dobrý člověk by neutíkal – věřil by v Boží zázrak. Kdo se s Tatary přátelí tomu nenadělí smrt Bůh, ale Tatar.
    Co se týče pana Eriksona a dalších dílů této trilogie, či dalších knih ze světa MKP – já říkám jen houšť. Ač výše pane Podchaljuzine říkáte, že všude přehršel stokrát ohraných nekonečných ság – já jich zas tak moc nečtu. A z nich jednoznačně nejoblíbenější je sága Pana Eriksona a taky jeho kolegy Esslemonta, protože mě jejich svět baví a jsem z jejich knih nadšený. Pokud vás to nadšení drahý Podchaljuzine rmoutí svět se díky tomu myslím nezhroutí.

  29. Nebylo by možné dát podchaljuzinovi ban? V každé diskuzi jsou jeho neskutečně přiblblé a už i trapné příspěvky a zbytečně pak ta diskuze narůstá na (v tomto případě) 29 příspěvků, z nichž 25 je o ničem. Možná to bylo kdysi vtipné, ale to už muselo být hodně dávno, teď už je to jen ubohé a opravdu trapné.

  30. To Dinik
    Když neumíš číst, tak tě mužikovy:-) posty nemusí trápit. A pokud umíš, tak rázem poznáš ty jeho, prostě je přeskočíš a je to.

    Mne někdy pobaví, někdy ne … osobně čtu tak každý třetí/čtvrtý. No a co? Za to by se měly dávat bany? Dej si sprchu ….

  31. Bohatě by stačilo, kdyby to někdo mazal (pokud by teda redakce usoudila, že je to už přes čáru). Ale ban? Šak zme demograti, ne? Ne jako Rusi… 🙂

  32. to Schramm
    Nezapomínej, že knihy Silmarillion a Hůrinovy děti, stejně jako Nedokončené příběhy nevyšly za Tolkienova života. Kdoví, jestli by vůbec šly kdy do tisku, kdyby jejich autor žil. A myslím, že jsi dost sečtělý, abys poznal diametrální rozdíl mezi Tolkienovým a Eriksonovým dílem 🙂

  33. to Dinik
    Vyjadřuj se slušně, holoubku! Tvé příspěvky taky nikdo neoznačuje za “přiblblé”! Mohl bys do pekla přijít! Inu, jak se říká: Kdo jinému názor upírá, ten se do pekla ubírá!

  34. to pííís
    Ale kdež by mě to rmoutilo! Mě je jedno co čteš, holoubku! To tebe bude jednou rmoutit, žes takou četbou čas svůj ztrácel! Inu, jak se říká: Kdo v špatném kalendáři študuje, ten se pak často divuje!

  35. Taky si přihřeju polívčičku. Až do sedmého dílu (Vichr smrti) bych dal za pravdu všem nadšencům Malazu. Bohužel od Daně pro ohaře mě začala tato sága otravovat. Děj rozsekaný na kousíčky. Natahovaný až běda. Únavný. Postavy nevykreslené. Musím říct, že jsem ty poslední tři díly několikrát odložil a do jejich dočtení se musel vyloženě nutit. V tomto směru mě Esslemont mile překvapil ucelenějším vyprávěním.
    U tohoto dílu jsem tak ve třetině. Dá se to, ale už jsem od Eriksona četl lepší.

    Jasně že je to nastavovaná kaše. Poptávka plodí nabídku. Ze slepice, která snáší zlatá vejce, si žádný chytrý hospodář polívku neudělá. Abych se držel přirovnání tradiční vesnice. .-)

  36. to Podchaljuzin
    ono se dá studovat v kalendáři? hmmmm tak u vás na vsi musí být onačejší kalendáře. Rmoutit, že jsem strávil tolik krásného času u Eriksona? To vskutku ne. Spíš mne rmoutí, že toho nevyšlo více. Diametrální rozdíl mezi Tolkienovým a Eriksonovým dílem? Mě se líbí díla obou autorů, ale zvolit na pustý ostrov pouze díla jednoho autora volím Eriksona a to bez zaváhání. Tohle prostě není o sečtělosti, ale o vkusu a preferencích každého čtenáře tak už raději nebudu nic psát, protože Haters gonna hate

  37. to Ban
    Ban Podchaljuzinovi a za co? Že píše bez vulgarismů a gramaticky správně? Že ty knihy čte, má o nich přehled a dokáže je jasně zhodnotit? A nevšiml jsem si, že by se choval podle této definice:
    Slovo trolling pochází z angličtiny a v češtině se užívá ve své původní formě bez překladu.
    Trolling v původním slova smyslu je typ rybolovu z lodi, kdy je návnada tažena vodou přes oblast, kde by mohly být ryby. Podobné je chování internetového trolla; klade návnady na místa, kde tuší oběti.

    A když mám pocit, že kniha je stokrát obehraná písnička, tak proč bych to taky nenapsal? To mi jako trolling opravdu nepřijde.

    A to že pan Dinik má sebestředný pocit, že jenom on má patent na rozhodnutí co je a co není přiblblé, ještě neznamená, že to tak musí cítit všichni.

  38. Na pustej ostrov bych si v první řadě vzal nějakou kvalitní pušku a náboje, kdyby se náhodou ukázalo, že není až tak pustej, jak se z počátku zdálo. Potom nějakou babu. Možná raději dvě, nebo tři. A možná i sirky, basu piv a otvírák. A sklenici. Nejsem žádné hovado, nýbrž kulturní člověk! Co se literatury týče, tak bych volil Tábornickou encyklopedii od Mirko Vosátka. S její pomocí bych nakonec postavil člun, naložil na něj tu basu piv a znechucen četným potomstvem, pobíhajícím po okolí, bych vyrazil vstříc pevnině či slunci východu.

  39. Jako sorry, ale člověk vidí, že je k téhle diskuzi 39 příspěvků, říkám si uuuu, konečně zase nějaká diskuze, a zrovna u krále Eriksona! Pak vidím, že hned na začátku komentuje BorgDog, kterej má co se malazu týče ty nejlepší komentáře vůbec, a tak nadšení ještě narůstá… a pak se tady objeví podchaljuzin, začne psát ty svoje hovna a celá diskuze je v prdeli. I když vím, že by to tak být nemělo, tak u něho by mě ban fakt nevadil. Nad jeho komentama jsem se naposled pousmál tak před rokem.

  40. to all: Nechte Lazara Jelizariče, je to hlava po mužikovsku zatvrzelá, leč moudrá. A svatý Erikson ho už nějak přežije.

    KarelC: Ted podruhé dočítám Chromého boha a je to nářez. Sice se nevyrovná imho nejlepší části Půlnoční vlny/Vichr smrti, ale stejně to stojí za to.

    A na pustý ostrov basu piv? Proč rovnou nepít vlastní moč? 🙂 Raději dobrou skotskou 🙂

  41. to Light:
    Ban znamená znovu zavést registrace. To už tu bylo. Nediskutoval tady skoro nikdo.

    Diskuse je taková, jaké jsou příspěvky. A řekni sám, je tento tvůj příspěvek věcný? Týká se nějak uvedené knihy, autora, nebo alespoň žánru? A kdy jsi ty osobně k nějaké knize něco napsal? Tak nenadávej, když sám neděláš nic jiného.

  42. to Fenris 13:
    Pivo vypiješ a vyprázdněné láhve doplníš banánovým vínem. Destilát není špatnej, ale když dojde, tak jej primitivními prostředky pustého ostrova tak snadno neobnovíš. Ale faktem je, že i do té flašky od skotské se dá nalít ovocné víno. Takže nakonec stejně skončíme oba u toho čůča. .-)

    Erikson – já na něj neplivu. Mám všechno co z Malazu vyšlo. Jen říkám, že měl lepší chvilky a že mám raději více sevřené knihy. To co píšeš to je jasná klasika! Ale i dvojkou jsem byl nadšen!

  43. to KarelC
    Pro mně tam až do osmého dílu není slabá kniha 🙂

  44. to Fenris 13:
    Téměř souhlas. Vzpomínky ledu – s těmi jsem měl trošku problém. To jsem tenkrát i odložil, ale asi po měsíci dočetl. Potom jsem hltal jednu po druhé, až do osmičky. Tam se to nějak zadrhlo. (On mu během jejího psaní taky zemřel otec, nemám pravdu?)

  45. to KarelC:
    a) Kdo jsou ty další dvě??!

    b) To bys nás tam jako nechal, jo?

  46. to KarelC
    Mně Vzpomínky ledu chytly hned napoprvé. Whiskeyjack…

  47. to Fenris 13:
    Já mám občas takové období, že nějaká delší kniha mě prostě znudí. Ale máš pravdu byly tam silné momenty! Whiskeyjack – to si dodnes pamatuji! To byl silný moment!

    To Olga S … ten Ban, jak tady kdosi navrhoval, není tak úplně špatná věc…nebo vypnu wifinu .-)

  48. Vzpomínky ledu – Segulehové! Obléhání Capustanu, Vrč, Paliči Mostů… Daň pro ohaře – taky jsem jí nemohl přijít na chuť – tedy přečetl jsem ji na první pokus, ale považoval jsem ji za nejslabší knihu série – pak jsem knihu přečetl podruhé – a přestal jsem ji považovat za nejslabší díl série.

  49. Faktem je, že Erikson se někdy musí spíš studovat, než číst!

  50. to pííís
    Stavět Eriksona nad Tolkiena, to je ta největší chyba, jakou můžeš udělat! Zde nejde o vkus! Následuješ li Eriksona, jsi služebníkem Temnoty, následuješ li Tolkiena, jsi služebníkem Světla! Dobro a Zlo jdou snadno poznat a oddělit, a kdo si nechá nakukat něco jiného, ten se stává služebníkem Temné strany! Inu, jak se říká: Kdo nerozezná zlato od bláta, na toho přijde Černý pantáta!

  51. to Schramm
    Ty bys stále jen vše rozváděl a špekuloval z té či oné strany! Co ti zas jasného není? Tleté mládeži než se něco vysvětlí, to se člověk nadře! Inu, jak se říká: Kdo má dlouhé vedení, je náchylný k peklu svedení!

  52. 2 KarelC
    Celkem vzato je ve “Stvoření temnoty” dost málo “divných” míst typu Had nebo některé části “Daně pro ohaře.” Až na některé pasáže kolem Matky noci (u kterých by mě dost zajímalo, co by na ně řekl nějaký religionista…) jsem neměl problém sledovat Eriksonovy myšlenky i to, do čeho se trefuje: Sociální nespravedlnost, elitářství, adorace militarismu… A když už se nějaká divná pasáž vyskytla, byla aspoň napsaná tak, až z toho mrazilo – “bohyni” naraženou na kůlech si budu pamatovat dlouho. Řekl bych, že Erikson jde ve své tvorbě stylově směrem, který naznačil hlavně “Prach snů.” Bohužel nepochybuji, že stejně jako tam, bude nejvíc připomínaná ta nejhnusnější scéna, jaká v knize je – to je trochu škoda. No a asi jsem čekal o trochu víc “nekromantského” humoru, ale tahle kniha prostě veselá není a NEMÁ být. I když musím přiznat, že věta “Chci ji do křupava” už po přečtení nikdy nebude tím, co byla. 😀

  53. No, mě momentálně nebaví
    ani jeden. Je to dobrej příspěvek do diskuse?
    Ba ne, Tolkienem jsem jen momentálně přesycen ( a odnesl to chudák za zmrveně natočené poslední dva díly Hobita) a Eríkson, no, nějak se nemůžu zachytit, ale to chce asi lepší počasí, na mě to tak působí. Ale mám a čeká. Aneb povzdech člověka, který pochopil, že úplně vše čtivé a dobré prostě nestačí přečíst, i když má dnes už hodně, hodně času.

  54. to Borg Dog
    Bať. Tak tedy namísto adorace militarismu adorujte pacifismus! Až se budete otáčet na skřetím rožni, můžete o tom vést hlubokomyslné dišputace! Inu, jak se říká: Kdo se od své šavličky odtahuje, toho tou svou Tatařín počastuje!

  55. To Racek
    No sláva, já už jsem se začínal cítit jako méněcenný a vyloženě vyvrhel, že jsem Malaz odložil asi po půl hodině. A aby to E nebylo líto, tak s Trůnama jsem na tom úplně stejně:-). I když je pravda, že poté, co jsem tuhle konečně zdolal Caledora, mám pocit, že už dám cokoli. Ufff … bohužel tam to byla čirá nutnost :-/.

  56. to MichaelS
    Jsi vyložený vyvrhel 🙂 Trůny bych s tím nesrovnával, E. je mnohem lepší aneb light the flame up 🙂

    Jen sranduju, Malaz fakt není pro každého. Alespoň to umožňuje nám, jeho věrným příznivcům, opájet se naší výlučností, schopností uchopit neuchopitelné a povznést se nad masy čtenářů krmné fantasy 🙂

    Trochu Off topic pro příznivce jednodušší literatury – minulý týden vyšel (konečně) poslední Slayer, jsem fakt zvědav, kterak končí sága Gotreka Gurnissona. Předchozí díl Kinslayer se mi líbil velice, konec byl správně nelítostný.

  57. to Fenris 13
    sakra sakra – ten poslední díl Slayera mi nějak unikl – takže dík za upozornění – nevyšlo kom Kinslayera ještě náhodou něco dalšího??? Se mi zdálo, že jsem někde viděl víc než jen tenhle díl, ale možná to byla sbírka povídek. bych to chtěl objednat v kupě když už v tom budu.

  58. to Fenris 13
    tak našel jsem dokonce tři – Road of Skulls, Serpent Queen a City of the Damned – četls? můžeš doporučit/nedoporučit?

  59. to Kinslayer: Hustej konec, jo jo…! .-)

    Malaz není pro každýho to je fakt. Půjčil jsem ho své známé a pravila, že je to pro blázny co vidí v každé skvrně Rorschachova testu nejméně deset významů. A ona se v tomhle fakt vyzná! 🙂 (Za týden si přišla půjčit další dva díly.)

  60. to pííís
    Četl jsem Serpent Queen a není to špatné, líbilo se mi to víc než Long. Ale Kinslayer byl jiná káva a počítám že Slayer bude důstojným zakončením ságy.

  61. Když já su staromilec .. když Gotrek, tak King. Si nebudu kazit tak pečlivě budovaný obraz hrdiny:-). Long nebyl vyloženě mizerný, ale nebylo to prostě ono, Reynoldse jsem už neriskoval a u Guymera jsem na tom podobně. Já věřím, že psát umí a knihy to nejsou špatné, ale prostě nevěřím, že to bude ono.

    Podobně váhám nad tím novým Malusem …. nic proti Wernerovi, má i světlé chvíle, ale furt se mi do toho nechce :-/.

  62. To MichaelS
    no jo, ale když já mám úchylku zrovna na ty Trůny. Vono je to celé taková politika, skoro bych řekl učebnice politologie, takový praktický, neideologický, vopravdový. Takový Machiavelli by to četl jistě s potěšením. No a já se mezi těmi intrikami, vzestupy a pády a zase vzestupy rochním a plavu a zkoumám a hledám, no prostě jsem úchyl, no. A ta radost, když sympatický, spravedlivý, poctivý a dobrý člověk je po zásluze zabit. Ono vždy vyjde najevo, že vlastně ani tak moc takový nebyl, neb svou dobrotou udělal víc škody než užitku a ublížil mnoha lidem, co mu věřili, jak tak už v životě bývá. On ten Martin je fakt moudrý stařík a o životě ví hodně.
    No a Ericsonovi šanci jistě dám. Za rok či dva …

  63. to Racek
    Tvé srdce je okoralé a v jeho středu se skrývá Temnota!

  64. to Podchaljuzin
    Pravdu díš, mám dost často takové pocity. Ovšem uvnitř se spíš skrývá šelest (ne ten ukr. 1. tajemník co v roce 68 nejvíc štval proti nám, taky dost temná postava) a kdovíco ještě. Temnotu mám spíš v mozku, občas..

  65. to Podchaljuzin
    Temnota je všude, v každém z nás je kus temnoty!!

  66. jen kvalitní domácí slivovice tu temnotu může na čas zastavit!!!

  67. někteří vysocí lidé v politice to zkouší s becherovkou, ale jak je vidět, tak na to je becherovka krátká¨:-)

  68. to falešný Kulagin
    To jsi na omylu, holoubku, u nás ve vsi žádná temnota není, jsme lidé boží! Inu, jak se říká: Zlý ve všem zlo vidí a dobrému závidí!

  69. Falešný Kulagin se od pravého pozná tím, že nepije samohonku. Možná i pravý a falešný Podchaljuzin se tak pozná, je to sranda, co se tu píše:-)

  70. to Abstinent
    Jsi na omylu, holoubku. Jelikož znám pravého Kulagina, vím, že už sem nepíše. proto každý, kdo používá nick Kulagin, je falešný Kulagin! Inu, jak se říká: Používáš li jména falešného, dojdeš do pekla přehorkého!

  71. to Podchaljuzin
    Neznám ani pravýho ani falešnýho Kulagina a podchaljuzina a je mi to fuk, ale dobrej chlast je dobrej chlast, Tot vše. A když vypiješ láhev dobrýcho chlastu, tak v pekle skončíš taky .-)

  72. to Abstinent
    To budete ve vaší vsi nějaké měkké povahy, holoubku, když vás jedna lahvička vyřídit dokáže!

  73. Co se dá dělat, abstinenti moc nevydrží. Holt každý je jinej.

  74. Dobrá diskuze, měla slabší chvilky ale i silné chvilky. Sakra já snad dám tomu Eriksonovi ještě šanci.

  75. to sitko
    Kniha je dobrá, ale čte se pomalu, je to přece jenom těžší čtení než Conan-)

  76. Tak první věc, která mě na téhle knize mrzí je ta, že nebyl zachován styl obálky – a to ani jejího hřbetu – v knihovně to bude vypadat naprd. Večer začnu s vlastní četbou.

  77. to BY
    No jo je to malá vada na kráse, ale když za to člověk vyplázne ty prachy (ano mohl jsem objednat levněji, ale prostě jsem nemohl to nekoupit když už jsem měl tu cestu kolem otevřeného knihkupectví), tak čeká, že mu to bude lícovat. A ono hle – není tomu tak. Ale vem to čert.

  78. to pis
    Prostě je třeba to koupit a hotovo. Krása nekrása .-))

  79. to falešný Podchaljuzin
    Divný je, že podchajda tady nic nepíše, asi mu došly nápady nebo kořalka .-))) CHACHA

  80. to falešný Kulagin
    Jakpak by samohončička dojít mohla? Co jsem živ, tak něco takého se u nás na vsi ještě nestalo!

  81. to falešný Podchaljuzin
    Pošlu k tobě do vesnice jakuba vandrovce a samohonka ti dojde za pár dní!! MUHAHAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

  82. to falešný Podchaljuzin
    Pochajdo, makáme ty kůže líná. Asi na tě vezmu deivítiocasou kočku, ta mě přijme místo chlastu makat!! MUHAHAAAAAAAAAAAAAAA

  83. to falešný Kulagin
    Dobrá, čekám tě o půlnoci na břehu Černého jezera! Nezapomeň si tu kočku! A tři chlupy z netopejra!

  84. Chajdo chajdo
    Chajdo, o pulnoci nemam čas, hraju pekelný mariáš!! MUHAHAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

  85. to falešný Kulagin
    Opět si nedorazil, holoubku! Jsi zbabělec a tvoje slovo nemá žádnou váhu 🙂

  86. to falešný Podchaljuzin
    Trapně se opakuješ, holoubku, po těch láhvích samohonky už ti hrabe. Tvá duše bude má. MUHAHAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

  87. to falešný Kulagin
    Nepoužívej mé jméno, holoubku, stejně to nedovedeš napodobit 🙂

  88. to falešný Podchaljuzin
    Nepoužívej mé jméno, holoubku, stejně to nedovedeš napodobit 🙂

  89. to Podchaljuzin
    Hm, jsi prostě blázen a bláznům se nesmí odporovat. Ty nejsi normální člověk, protože normální člověk má úctu k ostatní lidem, ty si z každého děláš jen legraci, urážíš je svými hláškami a nic netoleruješ. Takže nemá smysl už se s tebou zabývat. Sbohem, mužíku, užívej si svůj svět, který není světem normálních lidí.!!

  90. to falešný Podchaljuzin
    Tak co je s tebou mužíku? to jsi tak pořád pod vlivem, že už nepíšeš nic? MUHAHAAAAAa

  91. to Podchaljuzin
    tak ještě jedn příspěveka stovka je na světě!!! To se počítá!!! MUHAHAAAAAAAAAA

  92. to falešný Kulagin
    No dobře ty měštěníne, tak máme 100 odkazů, at má tvá duše pokoj -)

  93. Zklamání?
    Dočetl jsem a jsem trochu v rozpacích. Volba obsahu knihy se Eriksonovi povedla výborně. Dovědět se o počátcích Andiů, Jaghutů a jiných ras jsem přivítal. Stejně tak setkat se s postavami znamými ze světa Malazu.
    Na mě tam bylo ale až moc pasáží s filosofickýmými tématy, otázkami co, proč, jak. Víc mi sedí přímočařejší styl Malazu, kde vítám vojenský humor a nějakou tu bitvu 🙂
    Temná je kniha parádně, mnohdy až depresivní.
    Nicméně se těším na pokračování, na to, co čeká legii za její skutky.

Zveřejnit odpověď