Už zase se chystá potopa světa. Není divu, lidé jsou zkažení a myslí jen na to, jak vyhrát v deskových hrách. Ovšem tentokrát to má háček: někdo to dal na Facebook a tak se arch chystá víc… Bohužel, jelikož byl Noe první, tak si nahoře vymohl, že na páry má patent jen on a nikdo se po něm nesmí opičit. Takže je to jasné: zvířata zachraňovat můžete, ale ne po dvou.
Na stole, kde chcete coby zachránci působit, leží stěsnáno u sebe 8-12 žetonů různých zvířat s různými čísly. Hráč ve svém tahu může buď rozdělit vybranou skupinu zvířat na dvě (čili ano, časem se jedno velké stádo/smečka rozpadne na více menších skupin) a dostat za odměnu jeden žeton jídla, nebo si jednu skupinu vybrat, naskládat ji do své předem složené archy a zbytku kola se neúčastnit.
Nalodění zvířat má ovšem několik podmínek: každé zvíře ze skupiny musíte nalákat, a tedy za něj odevzdat jedno jídlo. Přitom nesmíte mít u sebe více jídel než pět, takže z toho logicky plyne, že největší skupina, kterou můžete zachránit, bude mít tolik členů jako Poláčkův bestseller. Dále smíte naloďovat jen do doby, než zaplníte svou desetimístnou kocábku; i když lze přebytečná zvířata uvázat na molu, tak naplněním libovolné archy prostě hra končí. A třetí omezení je spojeno právě s finálním zúčtováním: na konci musíte ponechat mimo archu – jejich neblahému osudu – ta zvířata, která máte po dvou, i ta, jež se vám do lodě nevejdou. Prostě jak píše Michael Ende: „Pořádek musí být, i když se přitom celý svět hroutí.“
A pak už je to jednoduché. Každé osamělé zvíře má bodovou hodnotu podle čísla na své destičce, každý člen stáda je za pět bodů, a každé ušetřené jídlo za jeden.
Stolní mazlíček
Dokud se některá archa nezaplní, tak se hraje na kola, po nichž se nenaloděné skupinky zvířat vždy zas seženou dohromady a doplní do původního počtu. Jo, a také je vždy jedna destička v každém kole otočená rubem a tvoří divokou kartu, i když je na ní třeba jen pandí mládě.
Na této jednoduché rodinné hře je sympatické, s jakou hravostí byla vytvořena. Když odblaníte krabici, musíte si napřed sestavit archy, které sice mohly tvořit anonymní plastové stojánky opajcnuté ze Scrabblu, ale nakonec jde o malé „výletní loďky“ z nápodoby dřeva, do kterých se dokonce na znamení ukončení kola zapichují bílé vlaječky. Také co kartička zvířete, to jiný obrázek, takže děti a/nebo vaše infantilní drahé polovičky budou tu hru milovat.
My, drsní muži, které na ňuchňání se zvířátky užije leda tehdy, leží-li před námi na talíři, můžeme být trochu na rozpacích. Na jednu stranu může těm zkušenějším vadit, že je zcela na náhodě, která zvířata a s jakými čísly přijdou na začátku každého kola do skupiny, na druhou stranu trocha strategie nikoho nezabije a způsobí, že ani dospělí se nemusí u hry nudit.
Na hráčskou párty proto tuhle roztomilou škatuli nenoste, ostatní by vás asi utloukli zbytky arch, ale do rodiny ji bez obav kupte – má velkou šanci stát se vaším stolním mazlíčkem.
Ralf zur Linde, Wolfgang Sentker: Zvířata na palubě
Vydal: Albi ČR a.s.
Počet hráčů: 2-4
Doporučený věk: 8+
Doba hry: 20-30 min.
Čeština: pravidla ano, materiál bez textu
Cena: 599 Kč