Ludvík II. Wittelsbach alias Ludvík II. Bavorský vybudoval několik nádherných zámků, ale žádný nedokončil, hostil skladatele Richarda Wagnera (Prsten Nibelungův), ale nedokázal zabránit jeho vyhnání ze země, a byl záhadně zabit přesně 2 dny poté, co přestal být komukoliv nebezpečný a na obtíž. Inu, jak praví klasik, taková degenerace není žádný med.
Realita nad fikci
Pravda, nic nebylo tak jednoduché, jak to podáváme my a Opráski s dějin českích, ale faktem je, že (nejen) pro nonšalantnost, s jakou zacházel se státní kasou, jej v roce 1886 prohlásili za nesvéprávného a na druhý pokus zbavili trůnu. Lékaři, kteří se pod diagnózu podepsali, se jej ovšem vůbec neobtěžovali prohlédnout a jeden z nich na to doplatil životem. Ludvíka odvezli na zámek Berg, kde dva dny po sesazení umírá i se zmíněným doktorem. Co se na břehu Starnberského jezera událo, je dodnes záhadou…
Recenzovaná hra však nechce, abyste si hráli na detektivy a vypátrali, jak to bylo. Ani abyste coby realitní magnáti prodávali a kupovali státy, přestože jedním z nejslavnějších (a také posledních) Ludvíkových požadavků bylo, aby ministr financí prodal Bavorsko a koupil zbrusu novou zemi někde v Jižní Americe. Ne, vaším úkolem je postavit nejkrásnější a nejpříjemnější zámek ve stylu těch Ludvíkových.
Dobrá a špatná zpráva
Máme pro vás dvě zprávy: ta špatná je, že se budete mít co činit, protože jeden ze zámků krále Ludvíka je tak úchvatný, že se stal předlohou pro Disneyho logo, ta dobrá, že půjde vlastně jen o půdorys přízemí a sklepení, takže nebudete muset vyřezávat hradby ani obtahováním pětikoruny kroužit věže. Stačí chytře poskládat předpřipravené komnaty z kartonu..
Na začátku máte malou vstupní halu a něco peněz, abyste si k ní mohli přikupovat místnosti. V nabídce jsou čtvercové, obdélníkové, zahnuté i kruhové, zahrady i sklepy. Ve střídavé úloze Mistra stavitele vždy jeden z hráčů určuje jejich cenu – a sám pak nakupuje jako poslední. Zvláštností je, že za místnosti neplatíte hře, ale právě Mistru staviteli, takže i tady se dá taktizovat a trénovat obchodní duch. Nechybí tajné úkoly pro každého ani prémiové odměny pro ty, kteří mají nej-: nejvíc jídelen či zahrad, nejvíc kruhových nebo čtvercových pokojů atd.
Místnosti se k sobě přikládají dveřmi a spojují chodbami a schodišti. Zvláštní bonus získáte za to, když všechny dveře místnosti někam vedou, respektive nevedou do zdi. A pochopitelně se vyplatí brát ohled na panovníkovy potřeby a spokojenost. Nejen krále by totiž asi nepotěšilo, kdybyste mu naplánovali jídelnu vedle stájí, ložnici vedle strážnice a cestu do zahrady skrz pokoj pro služebnictvo. Ovšem když si bude moct nikým neviděn skočit v noci z postele do kuchyně pro něco k zakousnutí a dámu svého srdce (či jiných hříšných údů) vyvést z hudebního salonku přímo do růžové zahrady, bude logicky spokojen. (Touhy spočívající v tom skočit si z hudebního salonku pro něco k zakousnutí a vyvést dámu svého srdce z ložnice přímo do stáje zcela zdarma přenecháváme Georgi R. R. Martinovi.)
Stan na cimbuří
Na vaší hra(čičko)vosti závisí, jak moc si Zámky oblíbíte. Pokud jste někdy s alespoň dílčím potěšením kreslili mapy pro Dračí doupě, nebo se třeba jen snažili namalovat zubaté cimbuří s bílou paní (a nedůvtipná učitelka vám dala trojku za stan ve vysoké trávě), troufáme si odhadnout, že vás skládání zámku bude bavit. Jak vám tak pestrobarevné komnaty z šedého kamene rostou pod rukama, vrátíte se trochu do dětství a partie vám udělá radost, i když ji třeba nevyhrajete.
Nevyhrávat ovšem není nutné – pravidla obsahují i úpravu pro jednoho hráče, takže pokud chcete, nebo nemáte zrovna protihráče, můžete trénovat do aleluja.
Hra samotná je příjemně vyvážená; náhoda, strategie a zábavnost zabírají každá jednu stranu trojúhelníku obchodní desky – čili jejich podíl je zhruba stejný a nemají k sobě navzájem daleko. Samozřejmě lze Zámky hrát jako tvrdě úporný takticko-strategický architektonicky střet, ale domníváme se, že by to byla škoda; na to existují jiné hry a tahle by měla zůstat hlavně zábavou. Pravidla nejsou složitá, jen jich je trochu víc kvůli různým typům místností a zmnoženým možnostem, za co všechno lze sbírat body, ovšem po jedné dvou hrách do nich zcela v pohodě proniknete.
Kdyby tyhle Zámky znal Ludvík II, kdo ví, jak by to s ním a s bavorskou historií dopadlo.
- Zámky šíleného krále Ludvíka
- Autor: Ted Alspach
- Vydal: MINDOK s.r.o.
- Počet hráčů: 1 – 4
- Doporučený věk: 12+
- Doba hry: 90 min.
- Cena: 699 Kč