Velká kniha strašlivých čar čili Ve víru strázní

Profesoři na školách jsou zvláštní druh, který věří, že je lepší studenty na zakázané ovoce výslovně upozornit, než je před nimi schovat. Malý test: v kterých dnes již klasických filmech byli žáci upozorněni na rizika olizování železného zábradlí v zimě a byl jim výslovně zakázán film Ve víru vášní? Hádejte, i když důsledky jsou vám asi beztak jasné – žáci nedbali varování a lízáním Vášní ve víru utrpěli úhonu na duchu i na těle…

Velka kniha boxTakže když mágové z Čarodějné univerzity, místo aby o tom drželi hubu, výslovně nakázali studentům nechodit do sklepení, a když už tam půjdou, tak ať rozhodně nehledají prastarý grimoár s tajemnou mocí (nadto nazvaný Velká kniha strašlivých čar), a když už ho najdou (bodejť ne, když ležel na podstavci uprostřed místnosti), tak ať jej probůh a provšechnyentityjemunaroveňpostavené neotevírají – hádejte, co se stalo…?

Kde nic není, ani Albus nebere

Asi už tušíte, že ve hře pojmenované po zmíněném lexikonu kouzel jste vy těmi nerozvážnými učni a musíte se vypořádat s nestvůrami, které z jeho stránek vylézají a plivou kolem sebe plameny, síru a kletby. A pohladit desky rozhodně nestačí…

Naštěstí i prváci už něco málo umějí a tuší, že magie vychází ze čtyř elementů – ohně, vody, země a dračích pšouků či čeho -, takže se mohou nějaká kouzla přiučit ze svitků, které se povalují na policích kolem.

S prvními kouzly spočívajícími v tricích jako nechat zmizet kartu či telepaticky pošťouchnout spolužáka, aby taky něco dělal, a s nějakými těmi elementy v rukou musíte tedy přežít všechny nestvůry, ustát všechny kletby, nakonec přemoct finální monstrum a zabouchnout tu prokletou bichli. Úmyslně nepíšeme „zahnat všechny nestvůry a zlomit všechny kletby“, protože to se vám jednak skoro určitě nepodaří, a druhak to občas není úplně taktické. To proto, že i když se zdá, že ve starém plesnivém sklepení bude aspoň zemních a vodních elementů dost, není tomu tak, a když se vám špatně sejdou karty, tak vám ani Brumbál nepomůže a kletba prostě dopadne na vaše bezvousé hlavy.

VKSČ

Velka kniha 2VKSČ – na mě nekoukejte, já ten název nevymyslel a kdybych jej měl pokaždé celý opisovat, to bychom tu byli do zítřka – zajímavě kombinuje herní princip stavění karetního balíčku (tedy deckbuilding) a získávání a využívání karet na stole. K vaší smůle udrží každý čaroděj v hlavě jen pět kouzel a tak přiučit se další lze jen na začátku – pak už pouze můžete měnit jedno za druhé.

(Mimochodem, už poněkolikáté jsem se setkal s názorem, že mág si pamatuje jen omezený počet kouzel, ale ještě nikde jsem nečetl situaci typu: „Ten náš kluk je blbej, dáme ho na kouzelníka…“ No nic, opět k vážné práci.)

Velka kniha 3Z logiky věci i podstaty je už asi jasné, že VKSČ je kooperativní hra, a proto máte omezenou možnost si navzájem vypomáhat; na druhou stranu vás takřka neustále rozptylují karty děsu. Když je hrůzy moc, ochromí vás, vy ztuhnete a příšera a hra vás sežerou…

Ano, na rovinu přiznáváme, že VKSČ není jednoduchá hra a není pro začátečníky. Máme-li parafrázovat Zdeňka Šmída, tak “…úroveň bez ťažkostí je pro normálního smrtelníka provázena značným množstvím ťažkostí…“ a ty ještě těžší úrovně jsou… no prostě ještě těžší.  Hra vám nic neodpustí a zejména na méně početné skupiny se bude vytahovat jak třikrát propadlý sedmák na prvňáka, a když vám nepadnou karty, snadno padne celý tým.

Velka kniha 1Na druhou stranu je to výzva na úrovni a čím větší máte pro náročnější kooperativky slabost, tím silněji si vás přitáhne. Je kompletně počeštěná, s náročností pravidel na střední úrovni, s vtipnými barevnými ilustracemi a dřevěným žetonem v podobě otevřené knihy. Naše doporučení tedy zní: kdo to hraje, ten to je a tomu se hra šikuje.

Velká kniha strašlivých čar
Autor: Maxime Rambourg
Vydal: REXpost s.r.o.
Počet hráčů: 2 – 5
Doporučený věk: 12+
Doba hry: 60 – 90 min.
Cena: 999 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď