Hře klasické z nejklasičtějších, totiž člověče nezlob se, vyrostla na piatnikovské zahrádce konkurence v podobě Up The Rock. Je to něco jako člověče, a přitom to vůbec není jako člověče, ale zase je to chytlavé jako člověče…
Jistou úroveň kvality zajišťuje už jméno na krabici: Friedemann Friese. To je člověk, který rozsvítil naše duše Vysokým napětím, umožnil, aby se z leckoho stal Továrník, a na mnohých stolech nastolil Pravěk. A abychom vás dlouho nenapínali – ani tentokrát nezklamal.
Na skále
Je sice pravdou, že mechanismus téhle hry by se dal naroubovat na ledacos, ale tím spíš není důvod, proč by to nemohl být právě zápas kozorohů o to, kdo stane jako první na nejvyšším vrcholu v oblasti herního plánu. V naší redakci se alespoň nenašel nikdo, kdo by si vybavil nějakou jinou hru s kozorohama, tedy po maďarsku s „köszali kecske“, abychom vysvětlili název naší recenze.
Každý hráč obdrží pět kozorohů a snaží se co nejdříve dostat dva na vrchol Mount Friese. K němu vedou různé cestičky, po kterých může postoupit, hodí-li pěti kostkami na maximálně tři hody požadovanou kombinaci čísel. U jedné cesty tabulka požaduje trojici stejných čísel, na jiné dvě dvojice, na další aby hodil více než 20 bodů, na ještě další méně než patnáct, a tak všelijak podobně. Se zvedajícím se terénem se zvedá i náročnost kostkombinací, až nakonec těsně pod vrcholem musíte dát pět stejných čísel…
…nebo se jednoduše popostrčit z některé nižší, snazší pozice. Na část políček se totiž vejde kozorohů neomezeně, ale na většinu (a většinou v horní polovině desky) jenom jeden. Pokud zespoda doženete svého kozoroha, můžete jej popostrčit o políčko výše, což platí i pro pozici nejvyšší. Pokud ovšem doženete zvíře protivníkovo, odstrčíte jej z cesty do potoka, po kterém se sveze na vedlejší plošinku, nebo také na políčko nižší úrovně. Pokud je pod vrcholem tlačenice, může vyhození jednoho kozoroha způsobit dominový efekt, na jehož nejnižším konci se může klidně ocitnout kozoroh toho hráče, který to celé vyvolal.
Hody kostkami nemají žádné omezení, není povinnost odložit nějakou stranou a i napotřetí můžete házet libovolným počtem. Pokud ovšem nehodíte žádnou vhodnou kombinaci tak, abyste alespoň jedním kozorohem mohli postoupit, jste povinni s jedním ustoupit až do základního tábora, tedy na start. A to už občas trochu bolí, zejména pokud se vám podařilo dosáhnout vrcholu a hrajete jen se čtyřmi zvířaty, protože to páté stojí na skále, čumí do kraje a čeká, kdo je vyhodí, neboť jinak ho zpátky nedostanete.
S klikou oklikou
Čili je to takové nečlověče. Záleží na tom, jak vám padnou kostky, ale jeden nešťastný hod obvykle neznamená velký průšvih. Naopak dobrá strategie s malou dávkou štěstí je velmi nadějná cesta k vítězství, a proto je dobré vyhazovat soupeřovy kozorohy vlevo vpravo, aby nezůstalo kopyto na kameni. Příležitost k tomu je – cestičky se spojují i rozdělují a i tady platí, že ta nejpřímější cesta k cíli nemusí být tou nejkratší.
UTR je až pro čtyři hráče a je pravda, že čím víc kozorohů se na plošinkách pod vrcholem přetlačuje, tím je to větší zábava, ale tím déle také čeká každý pastevec na svůj tah. Jakmile ale dostanete herní plán do oka a pokud se vyhnete spoluhráčům, kteří mají problém i s tím zapamatovat si, za jakou barvu hrají (promiň, Jakube), partie nabere na svižnosti.
Do rodin s trochu odrostlejšími dětmi, mezi nehráče a vůbec kamkoliv, kde jsou půda a stoly deskovkami nedotčené, se dá tahle hra vzít, popřípadě vrhnout jako dárek, a nepochybujeme o úspěchu. Někteří ostřílení hráči se nad ní mohou pro nemalý poměr náhody ošívat, ale ti by se ošívali i nad člověče, a tak si z toho, milí kozorozi, nic nedělejte. Škoda jen, že nemůžeme doufat v tak velkou osvícenost kantorů, aby se Up The Rock stalo náplní hodin matematiky, ale to už je boj těch školou povinných…
Up The Rock
Autor: Friedemann Friese
Vydal: Piatnik Praha s.r.o.
Počet hráčů: 2-4
Doporučený věk: 8+
Doba hry: 30 min.
Cena: 499 Kč