Do „předalekých galaxií“ jsme se mohli vydat už v pěkné řádce lokalizovaných her, a tentokrát se podíváme, jak je na tom karetní verze pro dva hráče, plná známých postav, strojů i planet.
Jestliže jsme se chtěli probrat těmi nejlepšími z deskových her poslední doby, nemohli jsme samozřejmě fenomén Star Wars pominout, i když zrovna tahle krabice má nemalou šanci mnoha hráčům uklouznout pro poněkud nevýraznou informaci o počeštění. Nicméně pod zmatečným názvem se ukrývá plně lokalizovaná, pohledná a nikterak náročná hra.
Jak jsou karty rozdány
Jeden hraje za Impérium, druhý za povstalce, každý má základní balíček deseti karet. Uprostřed stolu leží nabídka karet: imperiálních, povstaleckých a neutrálních včetně extra balíčku pilotů z Vnějšího okraje. Hráči si mohou kupovat každý ty „svoje“ karty a oba pak neutrální.
Karty se dělí na jednotky, kosmické lodě a základny, a poskytují útočnou sílu a/nebo zdroje a/nebo zvláštní akce a/nebo body Síly.
Kromě nabídky karet a kostiček zdrojů a poškození na stole totiž leží ještě stupnice Síly, která se během hry přiklání na jednu či druhou stranu a posiluje účinek některých karet toho hráče, kterého zrovna Síla provází.
Zdroje jsou univerzální platidlo, „poškození“ snad vysvětlovat nemusíme, a – to je vlastně všechno.
Jak jsou karty zahrány
Na mechanismech je fajn, že hráče omezují pouze na začátku a konci tahu. Napřed si vezmete pět karet. Kolik jich vyložíte a nakoupíte, kolik jich zřetězíte, kolika a na kolik zaútočíte je čistě na vás, jen vězte, že na konci tahu musíte do odhazovacího balíčku odhodit všechno z ruky i ze stolu, a vrátit všechny nevyužité zdroje. Ležet před vámi zůstane jen základna a případné kosmické lodě, které ji chrání.
Na obojí se útočí; napřed musíte zlikvidovat kosmoobránce, než můžete začít udělovat poškození přímo základně, a kdo soupeři dřív odpráskne tři základny, ten vyhrál.
„Útočit“ lze ale i na karty v nabídce, a tak je za jistý bonus zlikvidovat, než si je protivník stihne koupit. Je proto dobré sledovat a zapamatovat si, co si ten hajzlík imperiální / povstalecká koupil, a zásadnější kombinace mu narušovat. Ovšem potom se vám zase často nedostává karet na útok proti samotné základně, která má sama navíc vždy nějakou speciální schopnost…
Jak jsou karty zamíchány
Jak jednoduše je to popsané, tak jednoduché to doopravdy je. Někomu to bude vyhovovat více, někomu méně, ale tahle hra je prostě hezkým výletem do světa Hvězdných válek a víc od ní nechtějte, zejména ne velké strategické rozhodování. Protože málo platné, jak je dobírací balíček zamíchán, tak přicházejí karty na stůl, a v pravidlech není regulační mechanismus, aby náhoda chvíli nenadržovala tomu a chvíli zase… nikomu, protože když to jde dobře do ruky, udělá s váma nepřítel fakt krátký proces za dobu co by Darth Vader na dálku svého důstojníka uškrtil.
Snad může vadit i nutnost zahodit na konci tahu skoro všechno – využité, nevyužité, pryč s tím; a když jste znovu na řadě, začínáte de facto odznovu. U nás jsme si na to ale poměrně lehce zvykli a v nutnosti vytěžit co nejvíc z momentální situace našli zábavu, ale pro příznivce budování (například Dominionu) to není; tady prostě jste válečník, a ne lenní pán.
Takže výsledkem je zábavné střetnutí s fajn atmosférou, které byste neměli příliš prožívat, abyste si ho mohli užívat. Plně tak odpovídá heslu obchodu FYFT, který nám kopii pro recenzi poskytl, za což děkujeme. Koneckonců, kdo si občas nechce (a nepotřebuje) odskočit zastřílet do předalekých galaxií…?
Star Wars: The Deckbuilding Game
Autor: Caleb Grace
Počet hráčů: 2
Doba hry: 30 min.
Doporučený věk: 12 let
Čeština: pravidla ano, materiál ano
Vydal: ADC Blackfire Entertainment, s.r.o.
Cena ve FYFTu: 849 Kč