Právě teď, v galaxii uprostřed vašeho obýváku… Síly galaktického Impéria systematicky likvidují jednotky nevelké povstalecké armády v touze odhalit a rozdrtit jejich základnu.
Naopak obránci svobody a demokracie unikají a sbírají podporu pro vzpouru a definitivní zničení Císaře, Temného lorda ze Sithu a dalších přívrženců temné strany Síly. Soustava Alderaan stále existuje, ale Impérium disponuje Hvězdou smrti a další co nevidět dostaví, takže stát se může opravdu cokoliv…
Miniarmády na maxiplánu
Názory na nejlepší hru letošního roku se budou patrně lišit, ale je už skoro jisté, že tou největší bude Star Wars: Rebelie od Blackfiru. Obří krabice ukrývá nejen herní plán, který se leckomu nevejde na stůl, ale doslova celý svět Hvězdných válek z toho nejlepšího období, totiž původní filmové trilogie. A věřte nám, že i když za sebou máme nějaké partie, tak obsah škatule jsme dosud – v tom nejlepším slova smyslu – nerozdýchali.
Největší bombou je 153 plastových figurek a modelů. Vojáci rebelů, stormtroopeři, stíhačky X-Wing, Y-Wing a TIE, spídry, corelliánské korvety, AT-AT (ta kráčející a střílející nablbla z planety Hoth z úvodu Epizody 5), různé transportéry, destruktory a superdestruktory, pár generátorů štítu a iontových děl a celkem tři Hvězdy smrti… Dále zmíněný velký herní plán, ze kterého vesmír vypadá trochu jako při pohledu od řídicího pultu Millenia Falconu, ovšem to se nám možná jen zdálo – ale koneckonců i kdyby, co je u hry důležitější: klamný nebo dojem?
V neposlední řadě si z krabice vylovíte a do stojánků zasadíte hromádku luxusních žetonů velitelů – na jedné straně bude Han Solo, Chewbacca, Luke Skywalker, princezna Leia, Lando Carlissian a řada dalších hrdinů, a na druhé Císař, Darth Vader, Boba Fett, Velkomoff Tarkin a množství dalších patolízalů.
K tomu několik hromádek karet zvlášť pro rebely a zvlášť pro Impérium, kostky a něco dalších žetonů.
Žeton času vs žeton pověsti
A co s tím vším vojenským a herním materiálem? Jedna ze zobrazených planet / soustav je základnou povstalců, ale jak již bylo řečeno, Impérium netuší která. Nezbývá mu než prohledávat, obsazovat a po dostavbě Hvězdy smrti třeba i ničit jednotlivé sektory, snažit se odhalit, kde se ti třikrát prokletí rebelové ukrývají, a pak je v konečné bitvě rozdrtit. Háček je v tom, že to chce čas, a toho jediného nemá Impérium nazbyt. Jinak má víc vojáků i techniky, lepší a silnější stroje – ale čas ne. Čas hraje pro rebely…
…protože ti potřebují burcovat lidi a sbírat – fuj! málem jsem napsal ‘politické body’ – body pověsti a podporu, až budou mít obého tolik, že Impérium bude svrženo všeobecným povstáním.
Z toho logicky plyne, že výchozí situace, cíl i prostředky jsou pro každou stranu jiné. Rebelové se snaží udržet v utajení, unikat a skoro partyzánským bojem protahovat válku, dokud podvratnými akcemi nezískají dostatek planet pro svou věc. (Krásně symbolicky je to na plánu zobrazeno žetonem času a žetonem pověsti rebelů, které se pohybují proti sobě – jakmile se setkají, povstalci zvítězili.) Naopak Impérium dupe po světech stejně jako po jejich právech na sebeurčení a řeší své ohrožení otevřeně silou.
Obě strany postupně získávají loajalitu v různých soustavách, a ty pro ně tím pádem staví vojenské jednotky. Tak se na herní plán dostává čím dál víc těch krásných miniatur a soupeři spolu mohou stále více bojovat – v pozemních i vesmírných bitvách. A protože tohle není film, neexistuje žádný scénář a vyhrát nemusí ten dobrý.
Generál a admirál
Druhá zpráva o SW Rebelie je ovšem – také dobrá. Týká se náročnosti hry, která možná podvědomě poněkud děsí potenciální zájemce. Ano, jsme naučení, že čím větší krabice, tím složitější hra, ale (nejen) v tomto případě si můžete tuhle rovnici strčit do – do karbonitu. Ano, pro úplné začátečníky to není a přeskočit do kokpitu X-Wingu rovnou ze sedla Dostihů a sázek Junior (o kterých se tu brzy také dočtete) nedoporučujeme.
Ale zároveň netřeba se bát přehršle pravidel, které tu a tam až manýristicky věnčí některé hry. Rebelie byla vypravena do světa nejen s láskou a péčí, ale také s rozumem. Většina základních pravidel vychází z logiky věci, a ta, která potřebujete jen jednou například ke splnění nějakého úkolu či mise, nebo jako bojovou taktiku při střetu s nepřítelem, jsou prostě a jednoduše na patřičné kartě napsaná (a přeložená). Po prvních dvou hrách vám většina postupů přejde do krve a jen výjimečně budete muset listovat v návodu, rozděleném na průvodce hrou a přehled pravidel.
O to více se pak můžete soustředit na hru a její atmosféru. Vyváženě se tu potkávají slavné postavy a anonymní kanónenfutr, takže se může na planetě utkat sám Luke Skywalker s Darthem Vaderem, a vzápětí se střetnout armády pod velením princezny Leiy a samotného Císaře.
Apropó, velení. Hra je plánována pro dva hráče, ale mohou si ji zahrát až čtyři – za každou stranu dva. (Ve třech hraje sám pochopitelně Imperátor.) Velení se rozdělí na generálskou a admirálskou funkci, a ke každé připadnou někteří velitelé a úlohy v rámci hry. Ve vícečlenné sestavě je zajímavé plánování strategie, při hře jeden na jednoho si zase užijete pocit absolutní moci.
SW Rebelie prostě po vás nechce skoro nic a nabízí toho opravdu hodně. Nemusíte být zažraným fanouškem Hvězdných válek a mít načteno spoustu knih, protože hra vás uvede do toho nejznámějšího období a reálií (a na kartách obsahuje přesné citace z české verze). Nemusíte být zkušeným hráčem deskovek, protože pravidla patří ve své třídě k těm poměrně jednoduchým. Nemusíte ani na specializovaných webech dohledávat errata, protože překlad se zdařil. A konečně nemusíte být ani bohatí, protože tahle velká škatule vyšla ve velmi příhodný čas a vy si tak můžete napsat Ježíškovi o krásný, vpravdě hvězdný dárek.
Star Wars: Rebelie
Autor: Corey Konieczka
Vydal: ADC Blackfire Entertainment s.r.o.
Počet hráčů: 2 – 4
Doporučený věk: 14+
Doba hry: 180 – 240 min.
Cena: 2699 Kč
Star Wars jsme dneska hráli 🙂