Pokud se každý večer jako my v redakci modlíte: „Andělíčku můj strážníčku, popostrč mi mou dušičku od bídy a od nemoci k bohatství a velké moci,“ máte příležitost si nanečisto vyzkoušet, jak by vám to v roli oligarchy šlo.
Z širé ruské země
Nechceme vůbec nic naznačovat, ale je fakt, že Panovník je hra původem z Ruska a tam opravdu vědí, jak se dostat k moci. Mírumilovné povahy nechť se ovšem neděsí, princip hry je civilizovaný, bez všemožných Auror či Potěmkinů, a v krabici rovněž není ani jedna mrtvola z carské rodiny.
Není tam ovšem ani hrací plán – jen hromada karet a žetonů. Na druhou stranu jsou ty dvě hromady tak krásně vymalované a vybarvené, až každá karta připomíná spíše záběr z filmu či počítačové hry, než standardní komponent. Přitom karet postav je 64 a každá jiná, každá s individuální ilustrací v zářivých barvách.
A právě karty postav jsou základem vašeho budoucího impéria. Za drahokam si je najmete, za pár drahokamů vyložíte a pak už jen inkasujete výhody v podobě okamžitých odměn či dlouhodobých a/nebo finálních bonusů. Vykládáte je, jak asi správně tušíte, do tvaru pyramidy, a jak už to tak chodí, čím výše se dostanete, tím lepší jsou prebendy.
Druhou hromádkou karet jsou zákony, které už nemají tak uchvacující ilustrace – co taky chcete malovat na paragrafu -, a protože jsme v přeneseném slova smyslu v Rusku (aniž bychom opět chtěli cokoliv naznačovat), tak i ty můžete získat a podpořit jimi svou moc a zisky.
Kde nic není, ani panovník nebere
V Panovníkovi jde o body, které můžete nahnat hned několika způsoby, v čemž je kouzlo a současně i nástraha hry. Každá karta obsahuje komě jiného tři části drahokamů různých barev a při jejich správném složení můžete získat další šutřík do klenotnice. Také si lze prostřednictvím odměn nahrabat žetony vědy, magie, obrany a útoku, které v různých kombinacích přinášejí různý zisk a v jiných zase ho-, ehm, houby s octem, takže je důležité dávat pozor na správné vedení imperiálního účetnictví: vzali jsme si / máme ještě sebrat.
Chodeb a chodbiček klikatících se skrz vaši pyramidu moci je opravdu hodně, řada z nich k vítězství vede, řada nikoliv, a tak je opravdu po mnoho her co zkoumat a zkoušet, což můžete dělat dokonce sami, protože pravidla obsahují i sólovou variantu. Apropó, pravidla: zdají se upovídaná, nicméně to je dáno sympatickou snahou důkladně vysvětlit mechanismy hry, a v podstatě jich je až překvapivě málo.
Čím více vás ke stolu usedne, tím bude hra kontaktnější a konfliktnější. Karty postav se totiž získávají dražbou, a když se dva perou o jednu kartu, třetí se směje, jak ani jeden nedostal nic, a draží se znovu. Ovšem pokud budete jen v páru, málokdy se střetnete a můžete si tak hrát každý na svém písečku. (Když už mluvíme o pyramidách.)
A aniž bychom i tentokrát chtěli cokoliv naznačovat, musíme zmínit občas vykouknuvšího fatalistického ducha ruského hospodaření. Může se stát, že máte nárok na drahokamy, ale ony ve společné zásobě nejsou – tak je prostě holt nedostanete a jede se dál.
Panovník je možná lehce svébytný, ale sympatický jednoduchý (douška mé přítelkyně: „Napiš tam, že jsem ho rychle pochopila i já…“), krásně vypravený a nadlouho zábavný. Kéž by se totéž dalo říci o všem, co k nám vy-víte-odkud přichází. Ovšem tím rozhodně nechceme nic naznačovat…
Panovník
Autor: Jurij Žuravljov
Vydal: MINDOK s.r.o.
Počet hráčů: 1-4
Doporučený věk: 12+
Doba hry: 40-60 min.
Cena: 499 Kč
Díky za recenzi.
Chtělo by to více náhledů “do krabic” u těch her. Víko mi nic neřekne.