Modely pro scifisty #22: Droid tank NR – N99

Dnes budeme pokračovat další Star Wars obludou. Tentokrát to bude relativně nová záležitost (2005), „Corporate alliance droid“, známý z epizod II a III.

Tuto celkem zajímavou obludu dodává na trh zatím jedna firma –  AMT/ERTL, výlisky  prajednoduché stavebnice jsou tudíž relativně slušné (na úrovni mírně obstarožní dvaasedmdesátiny od Kovozávodů Prostějov) a zakoupit ji lze v některých internetových modelářských obchodech, dovážejících sortiment výše uvedeného výrobce. Stavebnice nenese konkrétní označení typu, to je nutno dohledat ve specializovaných encyklopediích. Celé označení téhle podivné potvory zní NR – N99 persuader – class droid enforcer.

V nepříliš odolné  krabici čtvercového tvaru s obrázkem útočícího stroje kdesi na Kashyyku v „ohnivém“ rámování s Vaderovou hlavou se skrývá několik igelitových pytlíků s pár součástkami průměrné kvality ze šedého plastu. Přehledný návod ujistí majitele, že počet dílů je v pořádku, seznam barev a absence  kamuflážního schématu ho spíše zmatou. Výhodou je jediný materiál – klasický polystyrén a tudíž postačí k lepení obyčejné modelářské lepidlo.

 

Vlastní stavbu zahájíme začištěním dílů. Někde jsou nepatrné otřepy, centrální pás oplývá početnými nálitky a špatně odstranitelnými stopami formy mezi články. Po začištění a odvrtání ústí kanónů jsem se rozhodl pro barvicí postup, který využívám při stavbě tanků a jiné pancéřové techniky a všechny díly vyjma bandáží viditelných pojezdových kol jsem natřel barvou oceli. Bandáže pojezdových kol dostaly nátěr „barva pneumatik“, většina vnějších povrchů pak ještě slušivý kabátek „evropské žluté“, určené primárně na německé tanky z WW II. Detaily pak vylepšily různé kovové odstíny. V první fázi přišly na řadu šedá, rez, bahno a špína – převážně v budoucích otevřených, leč po slepení nepřístupných dutinách stroje.  Speciální pozornost jsem věnoval pásům, kde došlo jak na kovové odstíny, tak na různé druhy rzi i bahna – pracoval jsem jak barvou, tak práškovými pigmenty. Když vše zaschlo, zkompletoval jsem základní konstrukční podskupiny – centrální jednotku stroje, opěrné vozíky, výzbroj a různé armatury. Po zaschnutí lepidla jsem pokračoval v patinaci – převážně práškovými pigmenty, občas též fixy. Stroj měl vypadat notně „jetý“ a posléze i zapomenutý, pokud možno v bahnitém terénu. Na povrchu se tudíž mísí kovově lesklé prvky nenatřených či „oběhaných“ dílů, stékající špína a rez a mezitím všudypřítomné bahno, pod kterým prosvítá kdysi pískově žlutá kamufláž. Po zaschnutí podsestav jsem stroj zkompletoval a doplnil patinu v místech styku dílů. Přitom jsem průběžně fixoval nánosy občasným přestříknutím matným lakem. Čisté nakonec zůstaly jen senzory, budící dojem očí šelmy – „zřítelnice“ v kovové „bulvě“ jsem vyplnil lesklou žlutou barvou a po jejím zaschnutí je zlehka dobarvil červeným patinovacím fixem, což jim dodalo náležitý vzhled. Poslední přelakování – a bylo hotovo.

 

Model svou koncepcí a provedením připomíná spíše revellské „easy kity“, ale musí být lepen a barven. Technické provedení je poněkud zoufalé – odpovídá standardům platným před 20-30 lety. Pro zručnějšího modeláře představuje stavebnice velmi slušný základ pro soutěžní speciál. Začátečník nebude mít se stavbou prakticky žádné potíže, stroj bude vypadat dobře i v případě, že bude celý natřen jen barvou kovu. Kvalita dílů je obstojná a umožňuje relativně pohodovou stavbu i začátečníkovi. Stavebnice je primitivní, což poskytuje spoustu možností k vylepšení až na úroveň soutěžního speciálu. Model postrádá interiér – co si kdo doplní dovnitř, to tam bude mít. Snad se někde objeví obrázek téhle obludy v řezu, aby bylo možno doplňovat konkrétní díly a ne jen hrst součástek na základě kvalifikovaného odhadu.

 

Nezvyklá „příšera“ se bude i bez speciálních úprav skvěle vyjímat v jakékoliv sbírce a zaručeně zaujme každého pozorovatele.

Použité barvy:
kovové odstíny ModelMaster – ocel, chrom, titan, gunmetal, výfuky, žíhaný kov
akryláty Agama – evropská žlutá, rez, lesklá žlutá, barva pneumatik, šedá, matný lak
patinátory (prášky) Agama – bahno, hlína, rez, světlá rez
patinovací fixy Gunze – Gundammarker
matný lak Tamiya

Corporate alliance droid
výrobce AMT/ERTL, USA
měřítko neuvedeno
počet dílů – cca 41
rok výroby –  2005

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. nemůžu si pomoci, jsi stále lepší a lepší modelář, já to umím naplácat barvou a trochu zašpinit popelem, ale stejnak se do toho o víkendu pustím, modelaření je totiž stejná zábavné jako čtení

Zveřejnit odpověď