Opět se vracíme k historické modelové řadě kosmických lodí tuzemské produkce. Jako obvykle půjde o jeden ze strojů, které měly názorně ilustrovat nikdy nevydanou knihu “Kolonie”.
Celou tehdy produkovanou nabídkou firmy “Andromeda/Andromea” i s doprovodnými povídkami najdete na www.festivalfantazie.cz/modely , kde lze o jednotlivých strojích zjistit řadu zajímavých detailů.
Je již dlouho tradovanou skutečností, že hlavním úkolem tohoto a možná ještě dvou zatím nedatovaných dílů modelářského seriálu je zabránit popisovaným modelům v jediném, nepříliš dlouhém letu z tašky s conovými propagačními materiály do nejbližšího kontejneru na plastový odpad.
Posledně jsem popisoval stavbu korvety Sirrah (CS-II B264). Nyní jsem z bedýnky “pravdoletů” (zvaných dle výrobce a sponzora v jedné osobě) vytáhl jeden z posledních tří zbývajících kusů – stavebnici korvety Mirach (CM-II CE178).
Model byl vyroben pravděpodobně v roce 1997, je zabalen v poněkud měkké krabici z tenké lepenky. Na obalu je nevýrazná fotografie stříbřité “letící” lodě. Dále se tu (již tradičně) nacházejí nejrůznější údaje a měřítko 1:144.
Po otevření bočního víka na nás vypadne vcelku podrobný mnohojazyčný návod (kde je mylně uvedeno měřítko 1:300), čtyři rámečky dílů z šedého plastu, potištěná deska bílého plastu a aršík docela pěklých obtisků.
Plastové díly jsou celkem čisté (prakticky bez otřepů), hmota není zbytečně tvrdá, křehká či nadmíru měkká, jen občas jeví poněkud nechutnou pružnost.
Návod obsahuje vedle mnohajazyčného textu i výkres kosmidla (čelní a zadní pohled jsou na jiné stránce, než zbytek), schéma číslování dílů a několik celkem použitelných “rozstřelů” s postupem stavby.
Stavbu jsem tradičně zahájil předbarvením drobných dílů, vystřižením předtištěných dílů z bílé plastové desky a slepením základních podsestav. Tentokrát je to spodek a vršek trupu, kde je ale nutno jednotlivé spoje výrazně tmelit a brousit, a řada drobných dílů nástaveb na horní i dolní palubě, stěžeň a motory. Všechny velké celky pokrývá spousta drobných detailů, které lepíme ve fázích oddělených jednotlivými kroky natírání.
Po nanesení základní vrstvy detailů slepíme z horní a dolní části trup. V této části stavby začneme i s nátěry. Volba barev byla klasická. Základ steel Modelmaster, detaily chrom, exhaust či burnt metal, následovala kamufláž tradičními odstíny šedomodrá (boky, nástavby) a černomodrá (paluby) – oboje akrylátová Agama. Pak následovala první fáze patinování (lehké odřeniny – Gundammarker) a instalace předbarvených detailů. Loď před svým zničením v bitvě prodělala dlouhé boje při obraně hvězdných systémů, ale díky blízkosti základen stíhala i jakousi nutnou údržbu.
Patinování tedy zahrnovalo střední stupeň opotřebení a díky přítomnosti v systémech (a občasnému stykus atmosférou) i nějaké to oreznutí – hlavně v okolí ventilů na pohonných jednotkách a na bocích namáhané přídě. Přelakoval jsem lesklým lakem plochy pod obtisky a po zaschnutí laku je nanesl. Následovalo vysušení a přelakování všech podsestav matným lakem. Nyní jsem dolepil poslední detaily podsestav a celou loď zkompletoval. Po zaschnutí lepidla jsem “sjednotil” povrch zašpiněním pomocí fixů Gundammarker a nanesením velmi naředěné směsi minimálního množství černé, rzi a kapky šedé barvy, čínž se pěkně sjednotil povrch. Opravil jsem nátěry detailů a model dokončil lehkým nástřikem matným lakem (sprej) Tamiya.
Dokončený model není příliš rozměrný (zdá se být dlouhý, ale má jen málo přes 20 cm) a přes množství drobnějších členitých nástaveb a detailů působí kompaktním dojmem. Navíc díky svému tvaru docela pěkně stojí, takže hrdý majitel nebude potřebovat stojánek.
Samotná stavba tohoto stroje je zhruba střední obtížnosti (množství drobných dílů, nutnost výrazného tmelení), výsledek je ale překvapivě dobrý a může posloužit jako základ pro vývoj dalších variant. Zároveň je milým přírůstkem do sbírky zajímavých “kosmidel”.
Při lepení bylo použito:
lepidlo Revell Contacta
práškové pigmenty Agama: tmavá a světlá rez
barvy:
- Modelmaster (kovové odstíny, černá, fixační lak na kovové odstíny); Agama
- syntetická (černomodrá a šedomodrá na americké námořní letectvo z WWII.);
- akrylátová (rez); patinátory od Gunze a sprej Tamiya (matný lak)
Mirach (CS-II CE178)
korveta
1:144
rok výroby 1997?
výrobce Andromeda / Andromea (Václav Pravda)